Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

dzisiaj uszczelniłem retortę bo nie miałem w ogóle silikonu, spalanie węgla jest trochę lepsze, fakt może i grzeje z małą mocą, ale jak jest krótko w stanie podtrzymania to praktycznie non stop podaje węgiel a co za tym idzie jak pisałem spalanie jest masakryczne, góra domu jest ciągle na wykończeniu(tynki itp.) więc dużo ciepła na pewno ucieka, z tego co czytałem ludzie mają spalanie na poziomie 20 kg na dobę a ja mam z 50-60 ;/ pytanie jeszcze odnośnie mieszalnika tego zaworu trójdrożenego mam go teraz ustawionego na 3 czy jest ok ? ponadto mam gorący czopuch a w piecu zbiera się mnóstwo sadzy? dzięki wielkie za pomoc Edytowane przez ziutinho11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzisiaj uszczelniłem retortę bo nie miałem w ogóle silikonu, spalanie węgla jest trochę lepsze, fakt może i grzeje z małą mocą, ale jak jest krótko w stanie podtrzymania to praktycznie non stop podaje węgiel a co za tym idzie jak pisałem spalanie jest masakryczne, góra domu jest ciągle na wykończeniu(tynki itp.) więc dużo ciepła na pewno ucieka, z tego co czytałem ludzie mają spalanie na poziomie 20 kg na dobę a ja mam z 50-60 ;/ pytanie jeszcze odnośnie mieszalnika tego zaworu trójdrożenego mam go teraz ustawionego na 3 czy jest ok ? ponadto mam gorący czopuch a w piecu zbiera się mnóstwo sadzy? dzięki wielkie za pomoc

Przyczyny spalania większej ilości opału jest ich sporo ,występują często łącznie ,

kilka z nich to:

-nowo wybudowany lub wyremontowany dom

-słabe niskokaloryczne paliwo

-źle ustawione spalanie paliwa

-duże zapotrzebowanie budynku

-brak izolacji cieplnej

-błędy ocieplenia

itd..

Sadza oznacza źle ustawione spalanie węgla ,za mało powietrza w komorze paleniska w procesie spalania ,a co tam masz za palnik ,czym palisz ?

Co do zaworu trójdrogowego, to jak jest skala od 0-10 i jeżeli zawór jest założony prawidłowo ,podziałka na nim założona odpowiednio do nastaw, to na zero zawór całkowicie zamknięty ,a na 10 całkowicie otwarty

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj uszczelniłem retortę bo nie miałem w ogóle silikonu, spalanie węgla jest trochę lepsze, fakt może i grzeje z małą mocą, ale jak jest krótko w stanie podtrzymania to praktycznie non stop podaje węgiel a co za tym idzie jak pisałem spalanie jest masakryczne, góra domu jest ciągle na wykończeniu(tynki itp.) więc dużo ciepła na pewno ucieka, z tego co czytałem ludzie mają spalanie na poziomie 20 kg na dobę a ja mam z 50-60 ;/ pytanie jeszcze odnośnie mieszalnika tego zaworu trójdrożenego mam go teraz ustawionego na 3 czy jest ok ? ponadto mam gorący czopuch a w piecu zbiera się mnóstwo sadzy? dzięki wielkie za pomoc

 

U mnie ostatnio na dobę średnio 11,7 kg jakiegoś dziwnego węgla, który dostałem na próbę - jutro zasypię Wesołą to na pewno będzie jeszcze mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny spalania większej ilości opału jest ich sporo ,występują często łącznie ,

kilka z nich to:

-nowo wybudowany lub wyremontowany dom

-słabe niskokaloryczne paliwo

-źle ustawione spalanie paliwa

-duże zapotrzebowanie budynku

-brak izolacji cieplnej

-błędy ocieplenia

itd..

Sadza oznacza źle ustawione spalanie węgla ,za mało powietrza w komorze paleniska w procesie spalania ,a co tam masz za palnik ,czym palisz ?

Co do zaworu trójdrogowego, to jak jest skala od 0-10 i jeżeli zawór jest założony prawidłowo ,podziałka na nim założona odpowiednio do nastaw, to na zero zawór całkowicie zamknięty ,a na 10 całkowicie otwarty

 

za mało powietrza to zwiększyć moc dmuchawy czy przesłonę odsłonić?, mam palnik retortowy palę ekogroszkiem ekoret julian khw, odnośnie zaworu mam skalę od jeden do 6 i na co on ma wpływ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawór trójdrogowy jest zamontoway przed pompką CO to regulujesz nim temperaturę CO która idzie na grzejniki ( np. kocioł trzymasz na 60 st C a na dom puszczasz 40 st C bo taka temperatura Ci wystarcza). Jak zawór jest za pompką CO to możesz regulować nim temperaturę powrotu ( tzn podnieść ją ) aby powrót do kotła nie był tak zimny :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawór trójdrogowy jest zamontoway przed pompką CO to regulujesz nim temperaturę CO która idzie na grzejniki ( np. kocioł trzymasz na 60 st C a na dom puszczasz 40 st C bo taka temperatura Ci wystarcza). Jak zawór jest za pompką CO to możesz regulować nim temperaturę powrotu ( tzn podnieść ją ) aby powrót do kotła nie był tak zimny :)

aha no ja mam zamontowany przed pompką, u mnie właśnie niestety powrót jest dużo chłodniejszy ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

 

Od 2 tygodni używam kocioł na ekogroszek Galmet EKO-GT KWP 12 kW prawy podajnik w nowo wybudowanym domu (jeden poziom około 90m2, poddasze nie użytkowe, ocieplenie na stropie wełna 30 cm, ściany solbet 24 cm + szary styropian 15 cm, okna drewniane 3 szybowe).

Mam 3 problemy z kotłem:

1. Duże spalanie paliwa. Idzie mi średnio na dobę 25 kg ekogroszku (25-27kJ).

2. Dużo „popiołu”. Wychodzi średnio prawie dwa popielniki. Z tym, że nie jest popiół a żużlowata zbitka i niedopalony węgiel. Więc nie mam pojęcia czy jest za dużo powierza czy za mało.

3. Od tygodnia mam na wewnętrznych ściankach pieca smolistą maź - sadzę. W pierwszym tygodniu był to tylko pył. Smółka powstaje nie tylko w części, gdzie pali się ekogroszek, ale poniżej w popielniki i powyżej przy wylocie do komina w kotle.

 

Ustawienia:

Czujników brak

Na podtrzymaniu 24s/420s moc kotła 5%

Stan kotła: temperatura docelowa 55st.C, Temperatura płaszcza 66,8 st. C (dodam, że wyżej tej temperatury raczej nie rośnie, zaczyna opadać do 55 st.C), moc dmuchawy O%.

Tryb zima – CO – CWU

Potrzymanie uruchamia się powyżej 58st.C. Woda użytkowa 50st.C (nie grzeję od tygodnia bo wprowadzamy się dopiero w połowie grudnia, myślałem, że przez to zmniejszy się pobór węgla – zbiornik mamy 300litrów Galmet).

Tryb załączenie pompy 40st.C

Tryb pracy kotła automat

Parametry podtrzymywania – podtrzymywanie 24s, przerwa 7 min, czyli tak jak opisałem powyżej.

Nadmuch podtrzymywania 5s.

Kaloryczność opału ustawiam 24 lub 26 w zależności jakim palę.

Wartość chwilowa wentylatora 23%

Korekcja powietrza 0%

W trybie pracy kotła: 5s/45s, moc kotła 34%, moc dmuchawy 24%

Pompę ustawiam na 1, od wczoraj na 2 biegu

Wyjście na kominie przez pierwszy tydzień było na 1/2 otwarte, obecnie jest na całość (zrobiłem tak, gdyż liczyłem, że przez to pozbędę się smółki)

Przesłona na wentylatorze była ustawiona na 1/2 , od wczoraj otworzyłem na całość przesłonę.

Na podtrzymaniu ogień się lekko pali, sięga deflektora (to coś co wisi na paleniskiem), w palenisku retortowym nie wygląda żeby palenisko się zapadało, jest bardziej poziome. Z zewnątrz widać żużlową zbitkę, od góry niedopalony węgiel, a w środku rozgrzany węgiel.

Przy pracy kotła jest inaczej, ogień sięga aż za deflektor, jest wysoki i raczej żółty.

Gdy otwieram popielnik zawsze jest w nim na początku troszkę dymu.

 

Oto moje problemy. Obiecywali tylko popiół i małe spalanie, a są same problemy. Mam nadzieję, że to kwestia tylko ustawień i wprawy. W miarę możliwości proszę o pomoc.

 

Mam sterownik Expert.

Dziękuję z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz palnik...

Możesz mieć trochę hocków-klocków przy PPS 10-15, to taki malusi palniczek, bardzo wrażliwy na zmiany powietrza oraz ilość paliwa....

Do niego groszki z tych tzw miękkich i o drobniejszej granulacji... niekoniecznie o bardzo wysokiej kaloryczności, ale koniecznie o niskiej spiekalności...

 

Jak jest ten malusi palniczek, to tam jest też inny motoreduktor i tez inne nastawy jak w większych....

Strasznie ciężko ten palnik uprowadzić jak nieco większe zapotrzebowanie....

 

postaraj się zadzwonić do chłopaków z elstera (producent experta)- pomogą i poprowadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Nie ma mnie obecnie w domu, napiszę w piątek po sprawdzeniu w dokumentacji. Nie mam pojęcia jaki to palnik..

 

Napisz jaki masz palnik...

Możesz mieć trochę hocków-klocków przy PPS 10-15, to taki malusi palniczek, bardzo wrażliwy na zmiany powietrza oraz ilość paliwa....

Do niego groszki z tych tzw miękkich i o drobniejszej granulacji... niekoniecznie o bardzo wysokiej kaloryczności, ale koniecznie o niskiej spiekalności...

 

Jak jest ten malusi palniczek, to tam jest też inny motoreduktor i tez inne nastawy jak w większych....

Strasznie ciężko ten palnik uprowadzić jak nieco większe zapotrzebowanie....

 

postaraj się zadzwonić do chłopaków z elstera (producent experta)- pomogą i poprowadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...