Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

mocno zmniejszony rozmiar ale coś tam widać

na początek bym zszedł z nadmuchem bo spieka i możliwe że sporo ciepła ślesz w komin.

zrób korektę w dół o jakieś 3% na poczatek. nie wiadomo gdzie masz próg wydajności nadmuchu i trzeba korekty robić ostrożnie.

zmierz ile czasu kocioł pracuje a ile stoi. zaobserwuj czy w czasie postoju temperatura rośnie i o ile?

jakie parametry podtrzymania masz?

 

jaki węgiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytam, że średnie zużycie macie w granicach 15 kg u mnie 3-4 razy więcej. Obawiam się czy nie jest to problem z piecem lub jego instalacją.

 

U mnie 10-12 kg Wesołej wg statystyk :)

 

Nie wiem jaką masz dmuchawę i sterownik, ale u siebie nie dawałem więcej niż 30% co daje najlepsze wyniki zarówno przy sterowniku Cobra jak i Bruli.

 

Przy spalaniu na poziomie 15 kg/dobę miałem podawanie/przerwa od 3/20 przy Wesołej do 3/50 przy PIeklorzu [na aktualne 3/80 nie patrz bo to z najnowszą testowaną dmuchawą DC - idę na rekord http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz jaki masz sterownik i jakie ustawienia- na stronie stalkotu sięzgubiłem albo słabo szukałem i nie wiem z jakim masz sterowaniem

czasem niewłaściwe parametry podtrzymania powodują spiekanie.

jak będę wiedział co masz ustawione i jak to będzie łatwiej znaleźć przyczynę i rozwiązanie problemu.

na stronie węglosortu za dużo o tym co kupiłeś nie ma- może być jakiś spiekający sort i nie wymyślisz nic choćbyś chciał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 200m2 całość podłogówka, kocioł ENKA przez ostatnią długą zimę spalił 3,4 t

 

Czy mógłbyś podać ustawienia swojego pieca? U mnie też jest 200m uzytkowej, całość podlogowka i wychodzi mi tak z 16,5 kg na dobę. To chyba trochę dużo przy tak wysokich temperaturach jakie są teraz na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Od 2 tygodni używam kocioł na ekogroszek Galmet EKO-GT KWP 12 kW prawy podajnik w nowo wybudowanym domu (jeden poziom około 90m2, poddasze nie użytkowe, ocieplenie na stropie wełna 30 cm, ściany solbet 24 cm + szary styropian 15 cm, okna drewniane 3 szybowe).

Mam 3 problemy z kotłem:

1. Duże spalanie paliwa. Idzie mi średnio na dobę 25 kg ekogroszku (25-27kJ).

2. Dużo „popiołu”. Wychodzi średnio prawie dwa popielniki. Z tym, że nie jest popiół a żużlowata zbitka i niedopalony węgiel. Więc nie mam pojęcia czy jest za dużo powierza czy za mało.

3. Od tygodnia mam na wewnętrznych ściankach pieca smolistą maź - sadzę. W pierwszym tygodniu był to tylko pył. Smółka powstaje nie tylko w części, gdzie pali się ekogroszek, ale poniżej w popielniki i powyżej przy wylocie do komina w kotle.

Ustawienia:

Czujników brak

Na podtrzymaniu 24s/420s moc kotła 5%

Stan kotła: temperatura docelowa 55st.C, Temperatura płaszcza 66,8 st. C (dodam, że wyżej tej temperatury raczej nie rośnie, zaczyna opadać do 55 st.C), moc dmuchawy O%.

Tryb zima – CO – CWU

Potrzymanie uruchamia się powyżej 58st.C. Woda użytkowa 50st.C (nie grzeję od tygodnia bo wprowadzamy się dopiero w połowie grudnia, myślałem, że przez to zmniejszy się pobór węgla – zbiornik mamy 300litrów Galmet).

Tryb załączenie pompy 40st.C

Tryb pracy kotła automat

Parametry podtrzymywania – podtrzymywanie 24s, przerwa 7 min, czyli tak jak opisałem powyżej.

Nadmuch podtrzymywania 5s.

Kaloryczność opału ustawiam 24 lub 26 w zależności jakim palę.

Wartość chwilowa wentylatora 23%

Korekcja powietrza 0%

W trybie pracy kotła: 5s/45s, moc kotła 34%, moc dmuchawy 24%

Pompę ustawiam na 1, od wczoraj na 2 biegu

Wyjście na kominie przez pierwszy tydzień było na 1/2 otwarte, obecnie jest na całość (zrobiłem tak, gdyż liczyłem, że przez to pozbędę się smółki)

Przesłona na wentylatorze była ustawiona na 1/2 , od wczoraj otworzyłem na całość przesłonę.

Na podtrzymaniu ogień się lekko pali, sięga deflektora (to coś co wisi na paleniskiem), w palenisku retortowym nie wygląda żeby palenisko się zapadało, jest bardziej poziome. Z zewnątrz widać żużlową zbitkę, od góry niedopalony węgiel, a w środku rozgrzany węgiel.

Przy pracy kotła jest inaczej, ogień sięga aż za deflektor, jest wysoki i raczej żółty.

Gdy otwieram popielnik zawsze jest w nim na początku troszkę dymu. (...) Mam sterownik Expert.

Dziękuję z góry.

 

Witam,

 

na początek pytanie: jaki podajnik jest zamontowany w kotle (prosty czy skośny)? Jeśli prosty, to czy talerz retorty został uszczelniony? Jeśli nie, to może być to przyczyną niedopalania się paliwa na części paleniska.

 

Powstawanie szlaki może występować z powodu:

1) Użycia paliwa o zbyt niskiej temp. topnienia popiołu (powinna być ok. 1200 C)

2) Zbyt dużej ilości dostarczonego powietrza na palenisko

 

Niedopalanie paliwa z jednej strony i zbyt duża ilość powietrza z drugiej strony, na pewno są przyczyną zawyżonego zużycia paliwa.

Jeśli w budynku jest instalacja podłogowa, to w przypadku pierwszego wygrzewania pochłania ona dość dużo ciepła, a sam proces (wygrzewania) może trwać nawet do kilku tygodni.

 

Moja rada to uszczelnić palenisko, przymknąć przesłonę na wentylatorze (zostawić szczelinę ok. 1 - 1,5cm) i zaobserwować co się dzieje na palenisku i jaki popiół spada do popielnika. Na podstawie tych obserwacji regulować korektą powietrza (można ją zmieniać w zakresie +/- 15%), dla uzyskania optymalnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie od 19 września 1567kg i średnia na poziomie 13,87kg średnia temperatura 6,10 stC

w porównaniu do zeszłego roku 1862kg i średnia 16,78kg średnia temperatura 5,49 stC

czyli 300kg mniej a w tym czasie było cieplej o 0,6 stopnia niż w zeszłym roku

 

ostatni zasyp nie spalony jeszcze ale widać wzrost zużycia bo i zimniej w końcu trochę i nareszcie dla dzieciaków jakiś śnieg się nieśmiało pojawia- może to prezent na ferie:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...