Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Niedźwiedź czy Twój komin wytrzyma taką niską temperaturę spalin ?

 

Mój prawie po 4 sezonach nie wytrzymał i mam mokrą plamę koło sufitu.

 

Trzeba zaiwestować i kupić wkład ceramiczny np. takie cudo :)

 

http://taniachata.pl/produkt/prostka-przewodu-kominowego-marywil-uniwersal-fi-150x700

 

tylko ciekawe jak z wodą będzie :)

 

Witaj. Dzięki za informację. Kominy mam wymurowane z cegły pełnej czerwonej. Od dachu z cegły klinkierowej pełnej. Palę trzeci sezon, a dom został wybudowany w stanie surowym w 2008 roku. Czyszczę komin i sprawdzam, ale jest suchy, żadnych oznak skraplania. Strych jest niezamieszkały, a komin na całej wysokości otynkowany. Projekt mojego domu to TIP-TOP. Będę zwracał na to uwagę, dziękuję za informację. Nie siedzę w kotłowni i nie rejestruję temperatury spalin. Może od czasu do czasu jest wyższa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piękny wynik ale trochę mam pewne wątpliwości ...

 

Masz ustawione głowice na niecałe "3" . Nastawa 3 na grzejnikach to max 20-21 stopni , więc jak Ty uzyskujesz 22-23 stopnie jak nastawy na grzejnikach nie pozwalają na taką temepraturę?

 

Drugie ...

 

Piszesz że spaliłeś w ciągu 2 miesiecy 625kg i masz spalanie 10-30kg na dobę ...

Zatem wychodzi że w ciągu 2 miesięcy musiałbyś dziennie spalić nie więcej niż 10kg na dobę ...

To kiedy miałeś większe spalanie i te 30kg na dobę ?

 

Jak dla mnie trochę podkoloryzowane ;-)

 

Choć z drugiej strony patrząc na obecne temperatury że obecnie cieplej mają Ci mieszkający "w górach" niż Ci co mieszkają w centralnej Polsce lub blisko morza to wszystko jest możliwe :)

 

Witaj. Dzięki za Twoje uwagi. Średnie spalanie 10,30 Kg/dobę. Większe zużycie groszku miałem tylko w okresie silnych mrozów - 13,5 kg/dobę. Jestem za stary na podkoloryzowanie. Na temperaturę w pomieszczeniu ma wpływ wiele składników. Nasłonecznienie, mamy dwa okna - fiks - od strony południowej. Ostatnio mierzyłem temperaturę na oknie otwieralnym i na fiksie. Na oknie otwieralnym temperatura była o 2 stopnie niższa niż na fiksie. W domu przez całą dobę przebywa od dwóch do czterech osób. To też ma znaczenie na temperaturę w pomieszczeniu. Ja nie mam użytkowego poddasza. Wełna mineralna leży na ruszcie sufitu podwieszanego o grubości 25 cm o bardzo dobrej klasie izolacyjności. Nad izolacją jest cała przestrzeń strychu, potem dach całkowicie odeskowany, pokryty papą a następnie gont bitumiczny firmy IKO. Jeżeli chodzi o nastawę na grzejnikach, to jest to niecałe 3. Instalacja jest dobrze wykonana. Różnica między zasilaniem a powrotem waha się od 2 do 5 stopni. Do tego suche paliwo, dobry piec i dobry sterownik. Ostatnio sąsiedzi pytali, czy palimy groszkiem, bo nie widać dymu z komina. To może tyle na dziś. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aura dopisuje , więc i spalanie niezbyty porażające :)

Chociaż były też noce gdzie temperatura spadała poniżej 0 (wczoraj np. było u mnie -4) , ale w dzień temperatury na plusie ...

 

Około 100kg ekogroszku niby z Chwałowic starczyło mi na 10dni , więc wychodzi około 10kg na dobę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aura dopisuje , więc i spalanie niezbyty porażające :)

Chociaż były też noce gdzie temperatura spadała poniżej 0 (wczoraj np. było u mnie -4) , ale w dzień temperatury na plusie ...

 

Około 100kg ekogroszku niby z Chwałowic starczyło mi na 10dni , więc wychodzi około 10kg na dobę ...

 

Kaszpir a jakie temperatury w domu utrzymujesz, bo chałupe gabarytem mam podobną, kocioł taki sam i nie mogę takich wyników osiągnąć. Fakt, że trochę mostków termicznych mam i dodatkowo dogrzewana kotłownia. U mnie obecnie spalanie 14,5kg miału z Piasta. Temp. w chałupie 22,5st. . Pompki CO i CWU chodzą non-stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir a jakie temperatury w domu utrzymujesz, bo chałupe gabarytem mam podobną, kocioł taki sam i nie mogę takich wyników osiągnąć. Fakt, że trochę mostków termicznych mam i dodatkowo dogrzewana kotłownia. U mnie obecnie spalanie 14,5kg miału z Piasta. Temp. w chałupie 22,5st. . Pompki CO i CWU chodzą non-stop.

 

W salonie mam termometr i pokazuje pomiędzy 22-23 stopnie. Na poddaszu grzejniki ustawione trochę wyżej niż nastawa "3" (coś koło 3,5) Nie wiem ile stopni ale jest ciepło i sądze że około 21 ???

Mogę spokojnie chodzić w podkoszulku i chodzę :)

 

Pompki też u mnie chodzą nonstop (łącznie z CWU)

 

 

 

Dziś musiałem drastycznie zmniejszyć moc kotła , bo mi się odstawiał na bardzo długo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 Pazdziernika do 10 lutego zeszlo mi 2325 kg groszku z Bobrka mieszanego w stosunku 70/30 z jaretem z Bostaru.

Do ogrzania blizniak z 1978r slabiutko ocieplony , trzy kondygnacje, stara instalacja ( od kotla ida rury 2 cale ) .

Powierzchnia do ogrzania u mnie to 225m , temp w pomieszczeniach 22 stopnie plus 150 m czesci sasiada niezamieszkalej dwie kondygnacje do temp 19-20 stopni.

Ogarnia to Elektromet 25kw , sterownik dwustanowy , palnik fajkowy pierwszej generacji.

Od 10 do 14 lutego spalalem opal " NO NAME" , ktorego fotki oraz popiol dodalem dzis w watku " RANKING PALIWA EKOGROSZEK ".

Niestety nie wiem co to za eko , wiec nie mam do czego porownac efektow.

Jedynie cenowo wychodzi number one:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym spalaniem to sasiad mi tylek uratowal , bo do tej pory to mialem przewymiarowany kociol i niestety czesto sie kisil w podtrzymaniu:P

Teraz po podlaczeniu sasiada przez sciane w kotlowni mam prace stala kotla , mniej syfu w wymienniku .

 

W tym sezonie musialem "zmiekczyc " Bobrka Jaretem bo za bardzo spiekal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jedyna słuszna regulacja obrotowym zaworem mieszającym to regulacja pogodowa. Albo w oparciu o zewnętrzny regulator albo np. takim regulatorem z zintegrowanym siłownikiem: http://www.afriso.pl/z-silownikiem-230-v-ac-10-nm-p-3582.html?page=1&cPath=1_554_560 Można w nim ustawić temperaturę i wartość obniżenia na noc.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jedyna słuszna regulacja obrotowym zaworem mieszającym to regulacja pogodowa. Albo w oparciu o zewnętrzny regulator albo np. takim regulatorem z zintegrowanym siłownikiem: http://www.afriso.pl/z-silownikiem-230-v-ac-10-nm-p-3582.html?page=1&cPath=1_554_560 Można w nim ustawić temperaturę i wartość obniżenia na noc.

 

pozdrawiam

 

Cena jest jakby to powiedzieć, odpychająca... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kobra64 podziel się informacja o ile wzrośnie zużycie miału w stosunku do węgla. Ja pake mieszanka ruskiego ekogroszku z ruskim miałem (50/50). Niby spalanie mam całkiem niezłe bo obecnie ok 9 kg/dzień (156 m2, temperatura 19*C), ale z tej miesznki sa straszne ilości poniołu bo po spaleniu zasobnika opału (ok.110 kg) powstaje 30-35 l popiołu. Zastanawiam się, czy na przyszły sezon nie zakupić jakiegoś lepszego ekogroszku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja pake mieszanka ruskiego ekogroszku z ruskim miałem (50/50).

A ja myślałem,że jeśli ktoś pakuje wungiel do domu to z myślą o polskich górnikach a tutaj ktoś zamiast oszczędzać swoją kasę to daje zarobić poliakom i ruskim ;)

O polskich górnikach mam swoje zdanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie .... będzie rekord....5 sezon

nie więcej niż 2,8 t / miału (19MJ) na cały rok (od 29-03-2013 do 28-03-2014)

grzeję również piecem CWU latem (więc piech chodzi cały czas)

średnia dzienna za sezon grzewczy wychodzi ok. 10,5 kg/doba

165m2 + 84m2 piwnicy

 

No u mnie wyjdzie podobnie bo też spalę gdzieś 2800 kg ekogroszku ale to tylko za sezon grzewczy od 19.10.2013 do jak wstępnie liczę 15.04.2014 r.

Tona eko z przywozem z kopalni kosztowała mnie 700 zł to całkowity koszy ekogroszku na ten sezon wyniesie gdzieś 1960 zł - czyli całkowicie do przyjęcia zwłaszcza, że w domu cieplutko a czasami nawet za gorąco. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety tak kolorowo nie jest, pale teraz Pieklorzem z Bartexu i na dzień dzisiejszy przy temperaturach takich jak ostatnio czyli w dzień ok 7 stopni wychodzi ok 17-18 kg/dobę, wydaje mi się że to znacznie za dużo. Piec tłokowy lokalnego producenta 17KW, dom 140m2 ogrzewane ok 120m2 z czego ok 30m2 podłogówka reszta grzejniki, ocieplenie 15cm styropian 20cm wełny dach, parter i poddasze, sterownik Euroster UNI. Ustawienia na piecu mam takie:

przerwa podawania min 5,

przerwa podawania max 42,

nadmuch 23%

lambda 17%

zadana dla co 55st

cwu cały czas chodzi

nie mam pojęcia jak zrobić żeby mniej palił, kombinowałem już różnie i niewiele to daje, może ktoś coś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie : czy ten zawor 4D jest prawidlowo podlaczony?

zawor 002.jpgzawor 001.jpgzawor 003.jpgzawor 004.jpg

Powrot z instalacji - lewa strona

Zasilanie z kotla - prawa strona

Zasilanie instalacji - gora

Powrot do kotla - dol

 

Obecnie na tym ustawieniu idzie okolo polowy na instalacje, polowa z powrotem do kotla.

Przekrecajac wajche w lewo , cala woda idzie na instalacje.

Wajcha w prawo ( tak na 7 ) zamyka prawie calkowicie wyjscie na instalacje.

 

Zastanawiam sie czy nie jest przestawione ustawienie grzybka?

Czy to wejscie zaworu , do ktorego podlaczony jest powrot z instalacji nie powinno byc na zasilaniu?

Czy mam przekladac ten zawor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...