Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Zakupiony ekogroszek - kopalnia Wesoła, wartość opałowa ok. 29MJ/kg (Suspenser czekam na dostawę od Ciebie w tym tygodniu:)

 

Dostawa powinna być w czwartek :)

 

piec- pro-tech eko-duo 18,5 kw z podajnikiem ślimakowym, sterownik Tech ST-480, czujnik pogodowy, zasobnik na ciepłą wodę użytkową 140 litrów, ok 40% podłogówka, 60% grzejniki, zawór czterodrożny,

 

dom z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony, do ogrzania w sumie razem z powierzchnią nieużytkową ok 163 m2, prosty dwuspadowy dach bez okien dachowych- bloczek z betonu komórkowego 25 cm plus 20 cm styropianu grafitowego termonium fasada (współczynnik przewodzenia ciepła 0.032), strop 30 cm wełny skalnej rockwool (współczynnik 0.039), w podłodze 10 cm styropianu, wentylacja grawitacyjna, okna trzyszybowe 6-cio komorowe, współczynnik przenikania ciepła Uw=0.9..

 

 

Szkoda, że przed zakupem nie spytałeś o kocioł bo bym Ci 7 kW zaproponował do takiego domu, no ale cóż teraz trzeba dać z tym radę.

 

Przenieśmy temat do właściwego wątku, w którym odpowiem ok?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229592-ustawienia-sterownika-na-ekogroszek/page4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapewne nie doczytałes:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOTŁÓW-NA-EKO-GROSZEK&p=6622707&viewfull=1#post6622707

 

Ja nie muszę mieć kominka,ja chcę mieć kominek.

Doczytałem,wiem że wasze kominki są ekologiczne..po kilku latach palenia wyglądają jak nowe . Z takiego kominka zero dymu,sadzy,brudu i najlepsze że to wszystko bo ma się pompkę :)

Kurcze,nie umiecie w kotle na węgiel palić ale za to jesteście idealnymi palaczami w kominkach..coś mi tu nie gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy stwierdzenie,że kocioł o mocy 18,5kW jest nie odpowiedni do domu gdzie potrzeba 5kW jest spamem ?

Czym skutkuje przewymiarowanie kotła o ponad 300% ?

Czy właściciel tego kotła wie co to jest OZC i je wykonał jako obowiązkowe przed doborem źródła ciepła ?

To nie ja wyjeżdżalem o kominkach.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy stwierdzenie,że kocioł o mocy 18,5kW jest nie odpowiedni do domu gdzie potrzeba 5kW jest spamem ?

Czym skutkuje przewymiarowanie kotła o ponad 300% ?

Czy właściciel tego kotła wie co to jest OZC i je wykonał jako obowiązkowe przed doborem źródła ciepła ?

To nie ja wyjeżdżalem o kominkach.

 

w stosunku do obliczeń projektowych oraz na potrzeby pozwolenia na budowę obliczenia zostały wykonane, ale w trakcie budowy wybrałem lepsze materiały do termoizolacji i tyle. Piec jest jaki jest, jeśli aż tak przewymiarowany, pomyślę nad zmianą w przyszłości. Póki co nie wiem, czego się spodziewać faktycznie, bo będzie to pierwszy sezon grzewczy w tym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w stosunku do obliczeń projektowych oraz na potrzeby pozwolenia na budowę obliczenia zostały wykonane, ale w trakcie budowy wybrałem lepsze materiały do termoizolacji i tyle. Piec jest jaki jest, jeśli aż tak przewymiarowany, pomyślę nad zmianą w przyszłości. Póki co nie wiem, czego się spodziewać faktycznie, bo będzie to pierwszy sezon grzewczy w tym domu.

 

Tak jak pisałem w docelowym wątku nic nie zmieniaj - szkoda pieniędzy.

 

Co do znajomych - dobrze, że nie mają 25 kW bo takie moce są najpopularniejsze i sprzedawcy potrafią je wciskać do nowych domów o powierzchni 120 m2 - i też działają a nieświadomi użytkownicy nie mają pojęcia, że spalają z niska sprawnością - dla nich ważne, że "pali się ładnie".

 

Nie ma co się więc sąsiadami sugerować - to taka moja sugestia do innych budujących ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie płacz już bo się guzik znasz na kotłach - u siebie mam 18 kW [bo nie znalazłem słabszego gdy zamawiałem] i spokojnie przy średniodobowej mocy na poziomie 3 kW osiągam w nim 80% sprawności, więc się da.

Jaką masz średnicę palnika w miejscu, w którym wychodzi paliwo. Masz zwykłą fajkę prawda ?

Edytowane przez dejfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witam\

 

Ktoś już rozpoczął sezon? ja z racji pojawienia się nowego członka rodziny dostałem nakaz od szefowej aby rozpalać!

 

zasypałem 5 worków z Wesołej(Bartex) czyli ok 125 kg. zasyp o 22 w poniedziałek

 

Cały dół w podłogówce a góra 3 pokoje z grzejnikami wszystkie ustawione na 3 reszta podłogówka.

 

Z pierwszych obserwacji. Wesoła pali się bardzo ładnie i mało popiołu- jedyny minus z dziś to 2 razy zerwana zawkleczka:/ to mój pierwszy sezon na tym ekogroszku i w porównaniu do retopala jest duży. Być może są w nim o wiele za duże kawałki przez co ślimak się wiesza:/

 

Mam także pytanie. W rozdzielaczu KISAN podłogówki mam zawór 3d ESBE ale ten o przedziale temperaturowym 35-60 czy powinienem go wymienić na 20-43? czy wymiana wpłynie znacząco na koszty eko w sezonie? w chwili obecnej 3d jest skręcony na minimum plus przepływy na prawie każdej belce skryzowane do minimum (w przedziale 0-0,5 na rotametrze) a w domu i tak 24 stopnie co przyznam jak dla mnie jest za ciepło.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam\

 

W rozdzielaczu KISAN podłogówki mam zawór 3d ESBE ale ten o przedziale temperaturowym 35-60 czy powinienem go wymienić na 20-43? czy wymiana wpłynie znacząco na koszty eko w sezonie? w chwili obecnej 3d jest skręcony na minimum plus przepływy na prawie każdej belce skryzowane do minimum (w przedziale 0-0,5 na rotametrze) a w domu i tak 24 stopnie co przyznam jak dla mnie jest za ciepło.

 

Dzięki

 

Widzę podobny problem:) Pytałem w innym wątku czy po skręceniu zaworu 3d na maxa on nadal przepuszcza minimum czy odcina. Widzę, że chyba jednak nie odcina? Muszę zatem u siebie go skręcić bo po załączeniu podłogówki miałem saunę 26 st:(

 

A testował ktoś jak to jest z "groszkorzernością" podłoga vs kaloryfery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję od miesiąca ...

 

Jakbym miał nie grzać jak są poranki gdzie mam temepraturę bliską 0 lub minusową (dziś -4).

 

Ja do poniedziałku dogrzewałem grzejnikami i z rana rozpaliłem kominkiem i to wszycho, ale teraz już faktycznie zimniej.

 

Kaszpir jaki masz zawór 3d?jakie przedziały temp. i ile stopni masz w domu przy działającej podłogówce

 

 

 

Grzech zastanawiam czy po prostu nie wymienić tego zaworu tylko jakby mi jakiś specjalista wyliczył korzyści z tego idące:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do poniedziałku dogrzewałem grzejnikami i z rana rozpaliłem kominkiem i to wszycho, ale teraz już faktycznie zimniej.

 

Kaszpir jaki masz zawór 3d?jakie przedziały temp. i ile stopni masz w domu przy działającej podłogówce

 

 

 

Grzech zastanawiam czy po prostu nie wymienić tego zaworu tylko jakby mi jakiś specjalista wyliczył korzyści z tego idące:)

 

Ja bez grzania chyba bym zamarzł. Za dużo pochmurnych zimnych dni (kilka stopni) a noce zimne ...

 

Ja mam zawór czterodrożny. Temperatura na podłogówkę jest wiec także związana z temp na kotle. Miniumum jakie puszczam na podłogę to chyba 22 stopnie. W domu cały czas 22 stopnie

U mnie zawór sterowany jest siłownikiem a nim steruje sterownik pogodowy.

 

PS. Proponuje się przenieść do innego wątku , aby tego nie zaśmiecać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bez grzania chyba bym zamarzł. Za dużo pochmurnych zimnych dni (kilka stopni) a noce zimne ...

 

Ja mam zawór czterodrożny. Temperatura na podłogówkę jest wiec także związana z temp na kotle. Miniumum jakie puszczam na podłogę to chyba 22 stopnie. W domu cały czas 22 stopnie

U mnie zawór sterowany jest siłownikiem a nim steruje sterownik pogodowy.

 

PS. Proponuje się przenieść do innego wątku , aby tego nie zaśmiecać ...

 

jakie Ci wychodzi spalanie od kąd zacząłeś palić?

 

 

zagwozdki z zaworami przeniose gdzie indziej

 

PS. DZIŚ WESOŁA ZNOWU ZERWAŁA ZAWKLECZKĘ!;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpia - a Ty cały czas mixem z trocinami palisz?

Mi spalanie większe wychodzi. Jednak chałupe mam chyba słabiej izolowaną no i ten ruski miał wydaje się mi trochę słabszy od Piasta

 

Nie.

 

Miałem już konkretnie dośc , bo 2x dziennie musiałem mieszać opał , bo mi się wieszał ....

Ale w tamtym tygodniu jednego dnia 2x opał się tak zawiesił że nie podawał zupełnie opału i pierwszy raz udało mi się uratować płomień , ale drugi raz niestety wygasł. Wywaliłem "mieszankę" i palę czystym miałem.

trociny czekają na wywalenie. Szkoda mi nerwów i czasu na takie "zabawy".

 

Pali się "czysty" miał , ale to najgorszy opał jaki mi się trafił od kilku lat. Spieka się niesamowicie (koks). Nie ma ustawień które by nie powodowały powstawanie spieków koksowych.

Po prostu później w popilenika wybieram koks i ponownie leci do podajnika.

 

Spalanie za ostatni dzień 6,5 kg na dobę , ale trochę kombinowałem aby jakoś się ten miał spalał , ale widzę że bez sensu bo nie ma ustawień dobrych dla tego czegoś ...

 

Następny sezon - powrót do ruskiego opału. Polskiego już nie chce ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...