Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziś wieczorem czeka mnie nowy zasyp opału , czyli:

 

Następny raporcik ;)

 

Tym razem 100kg miału starczyło na 7 dni czyli wyszło około 14,2 kg na dobę.

 

Czyli wychodzi koszt około 8 zł za 1 dzień za CO + CWU.

 

Przez ostatnie minimum 3 dni bardzo mocno u mnie wiało. Wiatr był taki że odfrunęła mi moja trampolina o średnicy 2,4m i przefrunęła sporą odległość ...

Choć już nie pierwszy raz :(

Widać było także jak pięknie z palnika znika opał , taki ciąg kominowy.

Dodatkowo tak zimny i mocny wiatr skutecznie wychładza dom i spalanie miałem wysokie ..

 

może to pomoże :

 

http://allegro.pl/regulator-ciagu-kominowego-rco-ch-darco-i4799723952.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam kocioł Defro duo UNI 15KW.

W dom o powierzchni 116MKW. Parter 74 Mkw utrzymuje tu temp 20 st.

na ocieplonym poddaszu utrzymuje temp ok 12st.

Poddasze oddzielone od parteru płytą MDF + styropian.

w piwnicy mam garaż 19mkw i tu grzejniki ustawione na 6st (zabezp przeciw zamarzaniu).

Pozostałych pomieszczeń w piwnicy nie grzeje.

Dom ocieplony 15cm styropianu, okna trzyszybowe, strop nad poddaszem izolowany 25 cm wełny.

 

Spalanie -3 do -5 ok 20kg/dobę (160kg/8 dni) CO + CWU.

 

Ostatnia konfiguracja sterownika:

temp C.O. : 65 st

temp C.W.U 50 st w godz 16-22 i 6-8 pozostałe (40 st)

nastawa zaworu 4 drogowego: 4/10

 

czas pracy: 24sek

czas przerwy: 110sek

wentylator: 75%

 

Podtrzymanie:

 

czas pracy went: 10sek

czas przerwy went 20sek

 

czas podawania: 20sek

przerwa podawania: 30min

 

Przy tym co piszecie to masakra, powinno być bliżej 10kg niż 20.

Na wartościach domyślnych było znacznie gorzej.

 

Spalam Ekogroszek Jaret Plus (Tauronu) na którym jest napisane > 25MJ/kg.

 

Jakieś sugestie?

Możesz powiedzieć gdzie kupujesz ten opał? Gdzieś na składzie czy przez internet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas pracy to u Ciebie podawanie?

 

Jeżeli tak to wg mnie grzejesz atmosferę a nie własny domek:)

 

Domyślnie było 20 sek przerwa 60 sek. Jak obserwowałem co sie dzieje z kotłem to widziałem że nie dopala węgla

i taki niedopalony węgiel spadał w popielnik.

Jak zrobiłem 20 sek podawanie i 120 sek przerwy to mi gasł piec.

 

Spróbuję nastaw kolegi Kobra64

 

W sumie zmiana z nastaw gdzie podawanie stanowi 18% czasu pracy do 11% zobaczę co się stanie tj czy nie wyskoczy jakiś alarm i czy nie zgaśnie.

 

Na lepsze pomiary trzeba bedzie poczekać jak temp spadnie na dłuższy czas.

W Krakowie zapowidają 2 dni mrozu i potem odwilż.

Pomiary lubie robić ładując pusty podajnik do pełna i mierzyć aż*się węgiel skończy.

 

Teraz mam niepełny zbiornik bo przerwałem na rzecz drzewa którego mam sporo i jak nie ma wielkich mrozów w dzień to grzeje drewnem.

Edytowane przez rayden
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie spalanie za cały Grudzien to jakieś 500 lub 525kg węgla. Doliczyłem się 16 worków w sylwestra i chyba 4 albo 5szt wyrzuciłem wczesniej. Jestem mega zadowolony jak na powierzchnię ktróą grzeję i komfort.

 

Opał to Ekogroszek w Weglo-Smyka w zielonych workach. Nie koksuje i nie spieka za bardzo, tworzy u mnie na brucerze kruchutką szlakę i dużo jakby białych wapiennych łupków. Rury spalinowej mogę się dotknąc ręką i nie parzy. W piecu taki ciemno szary nalot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opał kupiłem w firmie boostar z Krzeszowic która jest przedstawicuelem tauronu.

Kupiłem 2 palety w wersji workowanej bo to dla mnie duze udogodnienie.

 

Dzięki.

jeśli możesz to napisz jeszcze czy odbierałeś u nich osobiści czy wysyłka była od nich. Jeśli tak to ile płaciłeś za transport?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam kocioł Defro duo UNI 15KW.

W dom o powierzchni 116MKW. Parter 74 Mkw utrzymuje tu temp 20 st.

na ocieplonym poddaszu utrzymuje temp ok 12st.

Poddasze oddzielone od parteru płytą MDF + styropian.

w piwnicy mam garaż 19mkw i tu grzejniki ustawione na 6st (zabezp przeciw zamarzaniu).

Pozostałych pomieszczeń w piwnicy nie grzeje.

Dom ocieplony 15cm styropianu, okna trzyszybowe, strop nad poddaszem izolowany 25 cm wełny.

 

Spalanie -3 do -5 ok 20kg/dobę (160kg/8 dni) CO + CWU.

 

Ostatnia konfiguracja sterownika:

temp C.O. : 65 st

temp C.W.U 50 st w godz 16-22 i 6-8 pozostałe (40 st)

nastawa zaworu 4 drogowego: 4/10

 

czas pracy: 24sek

czas przerwy: 110sek

wentylator: 75%

 

Podtrzymanie:

 

czas pracy went: 10sek

czas przerwy went 20sek

 

czas podawania: 20sek

przerwa podawania: 30min

 

Przy tym co piszecie to masakra, powinno być bliżej 10kg niż 20.

Na wartościach domyślnych było znacznie gorzej.

 

Spalam Ekogroszek Jaret Plus (Tauronu) na którym jest napisane > 25MJ/kg.

 

Jakieś sugestie?

 

Ja tez posiadam taki kocioł i zużycie przy aktualnych temperaturach oscyluje w granicach 14kg/doba. (dom 150 m2 z czego 60 m2 to poddasze, ocieplenie 15cm styropianu i 25-30 cm wełny na poddaszu, okna 2 szyby).

Proponuję obniżyć czas podawania do 5s a przerwę podawania ustawić w zakresie 20-40s. Obniż siłę nadmuchu do 10-25%. Przerwę podawania i siłę nadmuchu trzeba dobrać w zależności od rodzaju węgla, tak aby piec w miarę szybko dochodził do zadanej temperatury a opał rozpoczynał spalanie na samym początku rynny i spalał się w całości przed jej końcem.

Ja mam ustawiony podajnik w podtrzymaniu na 20 min przerwy i 20 s podawania. Wentylator w podtrzymaniu załączany jest co 10min na 10s.

W razie pytań chętnie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie mi proszę ulepszeniu instalacji.

 

Mam skampa 17KW- sterownik skorpion plus, instalacja otawrto zamknięta.

ogrzewanie grzejnikowe w sypialniach - cała reszta podłogówka tj. 9 pętli w jednej szafce- zestaw kisan z zaworem trójdrożnym i pompą wilo.

 

O co mnie chodzi...

 

Chodzi mi o to że żeby kontrolować spalanie praktycznie dzień w dzień chodzę ustawiać zawór 3d aby trzymać w domu 22 stopnie. - kręcenie samemu oczywiście powoduje to że np w nocy łapie mocniejszy przymrozek i temperatura spada do 21 - ide wiec do kotlowni i podkręcam 3d.

 

Przyznam że nie chce mi się ciągle za tym latac i pamiętać żeby obniżyć czy podnieść nastawę.

W pokoju mam sterownik który instalator podłączył mi pod pompę podłogówki ( nie spełnia on swoich założeń bo ustawiłem na nim temperaturę 28 stopni żeby nie wyłączał tej pompy coby była praca ciągła.

 

Poczebuje to zautomatyzować! co muszę kupić, zrobić. Kaszpir ma taką sytuacje że sterowniki robią wszytsko za niego.

Dodam że czasami przepalam sobie drewenm w kozie i wtedy zmniejszam temperaturę czynnika na 3d jak się wypala to podbijam 3d.

Da się to jakoś wysterować że i bierze pod uwagę temperaturę zew i wew i tak reguluje temperaturę pieca i czynnika na podłogówkę?

 

czy dokupywać głowice rtl na pętle ? wytłumaczcie mnie to proszę.

 

nie wspomnę że chciałbym wymienić tę cholerną pompę w zestawie KISAN bo na 1 biegu żre prawie 50 W a na 3, 96W zgrozo

 

Dzięki.

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie dni dobowe spalanie ekogroszku CO + CWU wyglądało tak:

 

- 8 stycznia - spaliłem 25,4 kg na dobę,

 

- 9 stycznia - spaliłem 22,8 kg na dobę,

 

- 10 stycznia - spaliłem 18,8 kg na dobę

 

- 11 stycznia - spaliłem 16,4 kg na dobę

 

 

Wniosek - wiosna idzie wiosna, :)

Edytowane przez czp01
Dopisałem 11-ty stycznia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, pierwszy raz w tym sezonie się wpiszę ze spalaniem - u mnie jak zawsze, mój CHT futura s dual wpiernicza, czy mrozek, czy nadchodząca wiosna - 25kg/dobę. eko niewiadomego pochodzenia, ale jestem zadowolony bo nie brudzi pieca i się nie spieka.

Pierwszy raz uzyskałem stosunek podawania do przestoju 1:13 (zawsze tak było 1:8 / 1:10) i miałem nadzieje że nie rzadziej będę zaglądał do zasobnika ale nic z tego :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie mi proszę ulepszeniu instalacji.

 

Mam skampa 17KW- sterownik skorpion plus, instalacja otawrto zamknięta.

ogrzewanie grzejnikowe w sypialniach - cała reszta podłogówka tj. 9 pętli w jednej szafce- zestaw kisan z zaworem trójdrożnym i pompą wilo.

 

O co mnie chodzi...

 

Chodzi mi o to że żeby kontrolować spalanie praktycznie dzień w dzień chodzę ustawiać zawór 3d aby trzymać w domu 22 stopnie. - kręcenie samemu oczywiście powoduje to że np w nocy łapie mocniejszy przymrozek i temperatura spada do 21 - ide wiec do kotlowni i podkręcam 3d.

 

Przyznam że nie chce mi się ciągle za tym latac i pamiętać żeby obniżyć czy podnieść nastawę.

W pokoju mam sterownik który instalator podłączył mi pod pompę podłogówki ( nie spełnia on swoich założeń bo ustawiłem na nim temperaturę 28 stopni żeby nie wyłączał tej pompy coby była praca ciągła.

 

Poczebuje to zautomatyzować! co muszę kupić, zrobić. Kaszpir ma taką sytuacje że sterowniki robią wszytsko za niego.

Dodam że czasami przepalam sobie drewenm w kozie i wtedy zmniejszam temperaturę czynnika na 3d jak się wypala to podbijam 3d.

Da się to jakoś wysterować że i bierze pod uwagę temperaturę zew i wew i tak reguluje temperaturę pieca i czynnika na podłogówkę?

 

czy dokupywać głowice rtl na pętle ? wytłumaczcie mnie to proszę.

 

nie wspomnę że chciałbym wymienić tę cholerną pompę w zestawie KISAN bo na 1 biegu żre prawie 50 W a na 3, 96W zgrozo

 

Dzięki.

Kamil

 

Tak jak napisali, sterownik z funkcją sterownania - pogodowe-podłogowe, ale do tego musisz mieć zawór 3drożny z siłownikiem i sterowik będzie za ciebie sterował tem. wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisali, sterownik z funkcją sterownania - pogodowe-podłogowe, ale do tego musisz mieć zawór 3drożny z siłownikiem i sterowik będzie za ciebie sterował tem. wody

 

Nie wiem czy czasem nie ma zaworu 3D termostatycznego i do do niego nie podłączy siłownika i bez wymiany zaworu sterowanie pogodowe nie będzie działać, jedynie wtedy zostanie mu cykliczne włączanie pompy podłogowej (najtańsze rozwiązanie) lub jak ktoś wyżej napisał sterownik + siłowniki na pętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...