Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Kurcze ,nie wiem o co u mnie chodzi ale mam podobne zużycie co tydzień mimo że średnia temperatur danego tygodnia jest bardzo różna.

spalam w granicach 9-10 kg groszku na dobę przy czym nie ma różnic czy danej doby średnia była -3 a innej doby +5, tak więc gdzie problem?

Piec to tłok 20 kw dość mocno przewymiarowany ale nie o to chodzi, ustawienia mam takie że producent kotła złapał się za głowę i powiedział że nie ma prawa się przy tych ustawieniach palić, a o dziwo pali się i to idealnie ,oczywiście kosztowało mnie to ładnych parę godzin i butelek piwa spędzonych w kotłowni.Działa jak należy tylko moje pytanie z kąt tak małe różnice spalania przy różnych temperaturach.

Mam też własną teorię na ten temat ale chętnie posłucham innych.

Jeżeli komuś będzie trzeba podam ustawienia.

Ekogroszek dobrej jakości, nie pamiętam dokładnie parametrów ale nie ma spieków ładnie się wypala a popiół niczym z papierosa i jest go nie wiele.

 

 

Tak z ciekawości, kolego mógłbyś wrzucić zdjęcia tego popiołu "jak z papierosa" i komory spalania ?

 

U mnie ostatni tydzień średnia 16,9kg/dobę słabego i taniego ekogrochu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

podajcie swoje nastawy bo narazie spalanie poniżej 20kg/24h to jakaś abstrakcja, uczę się.

Widzę Twoją stopkę i jak nawet na stare budownictwo to te 19kW to baaaardzo duża przesada.

Sam się w to wpakowałeś czy ktoś Ci pomógł ?

Cud recepty nikt ci nie poda, zależy to od wielu czynników, jaki palnik ( na stronie widzę dwa gdzie jednego już niema w obiegu ), Jaki sterowni ( na stronie Titanic z Pronda ), jaka dmuchawa, czym palisz itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi obecnie idzie 15-16kg/dobe miału ze Składywęgla.pl. Muszę przyznać, że jednak to słaby opał... o ile w lato na samo grzanie CWU sprawował się ok, to teraz porównując do poprzedniego zasypu z miału Piasta 23mj, którego zostało mi pare worków z poprzedniego sezonu, to jednak tego ostatniego w poobnych warunkach szło 11-13kg/dobe na poprzednim zasypie. Szczerze, to zaskoczony jestem aż tak dużą różnicą... być może wpływ na to ma również fakt, że ten ze skladywegla.pl ma znacznie większy udział drobnych frakcji. Na przyszły sezon to jednak planuję zakup ekomiału Rokita jak się uda albo jakiegoś tańszego groszku, bo z moich obserwacji wynika, że na takim sypkim miale z dużą zawartością pyłu mój palnik (appm-1) osiąga słabą sprawność..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi obecnie idzie 15-16kg/dobe miału ze Składywęgla.pl. Muszę przyznać, że jednak to słaby opał... o ile w lato na samo grzanie CWU sprawował się ok, to teraz porównując do poprzedniego zasypu z miału Piasta 23mj, którego zostało mi pare worków z poprzedniego sezonu, to jednak tego ostatniego w poobnych warunkach szło 11-13kg/dobe na poprzednim zasypie. Szczerze, to zaskoczony jestem aż tak dużą różnicą... być może wpływ na to ma również fakt, że ten ze skladywegla.pl ma znacznie większy udział drobnych frakcji. Na przyszły sezon to jednak planuję zakup ekomiału Rokita jak się uda albo jakiegoś tańszego groszku, bo z moich obserwacji wynika, że na takim sypkim miale z dużą zawartością pyłu mój palnik (appm-1) osiąga słabą sprawność..

 

U mnie już skadywegla.pl nie ma , ale teraz w tym miejscy przejął biznes ktoś inny (może już nie pod szyldem skladów) i miał mają po 499zł , ale pakowanie po 70zł , więc po 570zł ,, czyli stanowczo za drogo.

 

Ja mam miał cholera wie co , bo chyba z Piastem to nie ma nic wspólnego i zaobserwowałem że miał ten lubi naprawdę niesamowity nadmuch , inaczej się skleja , tyle że tak olbrzymi nadmuch przy mocnej dmuchawie to też nieporozumienie , bo ciepło wylatuje mi kominem i spalanie wyższe niz przy niższym nadmuchu.

 

Dodatkowo przy cenie miału (570zł) odechciało mi sie miału . Raczej sądzę że następny sezon to bedzie juz rusek z Leroya.

Może i trochę drożej , ale sądzę że w spalaniu bedzie łatwiejszy ...

 

Obecny miał próbuję spalać z nadmuchem 2x większym niż poprzedni ekogroszek a dodatkowo przesłona otwarta na max.

Jest dużo lepiej , choć dalej się skleja i spieka , ale i tak jest lepiej , ale ze względu na tak gigantyczny nadmuch dużo ciepła zwiewa mi kominem i także dla tego sens miału o takich właściwościach nie ma u mnie sensu , bo sądzę że mniej zużywałbym ... czecha ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_2696.JPGIMG_2695.JPG

Ogólnie pomogli sprzedawcy eh... , ale widzę u niektórych piece 19kw+ i spalanie poniżej 20kg/24h.

Dlatego chcę testować, wpierw parametry później ekogroszki.

Sterownik Titanic, palnik stalowo żeliwny, zawór 4-drogowy, CWU z płaszczem 100l, grzejniki nowe panelowe.

Ekogroszek z Wesołej.

 

U mnie 210m2 powierzchni użytkowej, po podłogach więcej. Piec Tilgner 24kw, brucer nieco zmodyfikowany(zmiejszony szamotką, zaślepione otwory nadmuchpowe u góry, Ogrzewanie to podłogówka na dole 80m2 + 4 grzejniki i 2 drabinki +grzejniki poddasze 6szt + łazienka u góry na RTL. Bez zaworu 4d ale za to na wymmieniku ciepła. Spalam około 12-14kg, specjalnie tego nie liczę co tydz, na koniec miesiąca zliczam worki:). Ekogroszek z Weglosmyka w zielonych workach. Jak wrzuciłem zeszłorocznego Ekoreta paliło się podobnie.

Pompy na mim bieg, nie wyłanczam, temp 21.5st C. Parametry kotła to temp zadana 47st, temp na podłogi to 27-28stC na grzejniki około 41-43, parametry pracy podajnika to podawanie 5s, przerwa 42s, nadmuch 4 z 25, przesłona mocno przysłonieta, rura do komina nie parzy mogę utrzymać rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyszły sezon to jednak planuję zakup ekomiału Rokita jak się uda albo jakiegoś tańszego groszku, bo z moich obserwacji wynika, że na takim sypkim miale z dużą zawartością pyłu mój palnik (appm-1) osiąga słabą sprawność..

 

Tutaj jest jeden mały haczyk.

 

Ekomiał Rokita produkowany jest przez dwie kopalnie.

Ten z Piasta ma niziutka spiekalność i bardzo fajnie można go spalić - KWK Piast 24-26MJ w/g specyfikacji

 

jest jednak jeszcze Ekomiał Rokita z Bobrka, 27-28,5MJ, ale ma tak wysoką spiekalność (20RI), że nadaje się tylko do zasypywania dziur w drodze polnej....

 

Zwróć zatem uwagę na to, co zamierzasz kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo przy cenie miału (570zł) odechciało mi sie miału . Raczej sądzę że następny sezon to bedzie juz rusek z Leroya.

 

po 600 pln masz w obi czecha - 11,90 za 20kg wentylowanego worka - po co się babrać w miale?;) Nieco drożej czarniejszy miami ale jest w szczelnych worach i u mnie sporo wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "papierosowym" popiołem, to trochę przesadziłeś. No i ta smoła na ściankach nie napawa optymizmem.

Wrzuć kilka suchych drewienek na palnik i spróbuj to wypalić.

Ta smoła jest na jednej ściance i bardzo łatwo ją wypalić ,a popiół jest na prawdę bardzo ładny foto tego nie oddaje do końca.

Patrząc na popiół mojego kolegi przy slimaku i tym samym opale to mój jest o niebo ładniejszy i jest go dużo mniej

Smoła pojawiła się kiedy zmniejszyłem ciąg kominowy.

Po zmniejszeniu ciągu kominowego kocioł się bardzo ustabilizował i zaczął mniej palić o 10 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 600 pln masz w obi czecha - 11,90 za 20kg wentylowanego worka - po co się babrać w miale?;) Nieco drożej czarniejszy miami ale jest w szczelnych worach i u mnie sporo wody.

 

Wiesz mam palnik przystosowany i stworzony do spalania miału. Brałem po 570zł , bo najtańszy u mnie ekogroch był po 800złza tonę.

Rusek z Leroya też wychodzi około 730zł za tonę ...

 

Więc zawsze taniej ...

 

Ja raczej myślę o czechu (po 600zł) albo o ruski za około 730zł.

 

Miał skreślam już bo za taką cenę i z takimi przebojami jaki mi się trafił , to już szkoda mi nerwów i czasu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta smoła jest na jednej ściance i bardzo łatwo ją wypalić ,a popiół jest na prawdę bardzo ładny foto tego nie oddaje do końca.

Patrząc na popiół mojego kolegi przy slimaku i tym samym opale to mój jest o niebo ładniejszy i jest go dużo mniej

Smoła pojawiła się kiedy zmniejszyłem ciąg kominowy.

Po zmniejszeniu ciągu kominowego kocioł się bardzo ustabilizował i zaczął mniej palić o 10 %

Zajedziesz komin...nie spalasz a kisisz opał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajedziesz komin...nie spalasz a kisisz opał.

 

Kolego ,zrobię jutro fotki czopucha jak chcesz, tam mam czysto.

Cały kocioł jest czysty i ma tylko dwa takie miejsca gdzie zbiera się ta ,,smoła,, drzwiczki paleniska i ścianka w tyle paleniska.

To takie dwa zimne miejsca i wcale się tym nie przejmuję.

Ważne że kocioł jest stabilny popiół czysty i opał dopalony ,a i spalanie na dobrym dla mnie poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierze na słowo ci :) . Po prostu coś takiego w kotle na eko mnie dziwi . Skoro jesteś zadowolony to najważniejsze :)

Tylko tu jest szuflada ,i chodzi o to żeby palenisko miało dobrą pozycję że tak to nazwę a co za tym idzie bliżej podajnika robi się chłodniej i tam właśnie zbiera się ta smoła. Oczywiste jest to że nie powinno jej tam być ,ale mam dość mocno przewymiarowany kocioł który musi mieć takie małe kaprysiki aby było i z opałem i z kotłem ok.

Tak więc uwaga ,podaje swoje parametry pieca i pewnie nie jeden mnie skrytykuję i co drugi powie że nie może się palić w tym kotle;

Kocioł 20 kw tłok

Sterownik Tango c+

ekogroszek dobrej jakości

Temperatura zadana 55

Temperatura CWU 50

PAu-310s

CdP-15s

PPo-10 Tylko po to aby nie podawać w podtrzymaniu

CoC-15min

Ofs-15

bpo-5

Spalanie mam na poziomie 9-10kg na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tu jest szuflada ,i chodzi o to żeby palenisko miało dobrą pozycję że tak to nazwę a co za tym idzie bliżej podajnika robi się chłodniej i tam właśnie zbiera się ta smoła. Oczywiste jest to że nie powinno jej tam być ,ale mam dość mocno przewymiarowany kocioł który musi mieć takie małe kaprysiki aby było i z opałem i z kotłem ok.

Tak więc uwaga ,podaje swoje parametry pieca i pewnie nie jeden mnie skrytykuję i co drugi powie że nie może się palić w tym kotle;

Kocioł 20 kw tłok

Sterownik Tango c+

ekogroszek dobrej jakości

Temperatura zadana 55

Temperatura CWU 50

PAu-310s

CdP-15s

PPo-10 Tylko po to aby nie podawać w podtrzymaniu

CoC-15min

Ofs-15

bpo-5

Spalanie mam na poziomie 9-10kg na dobę

 

A ile dokładnie metrów grzejesz (powierzchnia mieszkalna) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tu jest szuflada ,i chodzi o to żeby palenisko miało dobrą pozycję że tak to nazwę a co za tym idzie bliżej podajnika robi się chłodniej i tam właśnie zbiera się ta smoła. Oczywiste jest to że nie powinno jej tam być ,ale mam dość mocno przewymiarowany kocioł który musi mieć takie małe kaprysiki aby było i z opałem i z kotłem ok.

Tak więc uwaga ,podaje swoje parametry pieca i pewnie nie jeden mnie skrytykuję i co drugi powie że nie może się palić w tym kotle;

Kocioł 20 kw tłok

Sterownik Tango c+

ekogroszek dobrej jakości

Temperatura zadana 55

Temperatura CWU 50

PAu-310s

CdP-15s

PPo-10 Tylko po to aby nie podawać w podtrzymaniu

CoC-15min

Ofs-15

bpo-5

Spalanie mam na poziomie 9-10kg na dobę

 

A mógłbyś przetłumaczyć te skróty, nie każdy posiada sterownik Tango ? Nie każdemu się chce szukać...

 

Ja także miałem przewymiarowanego tłoka 25kW i w życiu takiej smoły nie miałem, za to mnóstwo sadzy.

Może akurat Twój palnik to ewenement albo chcesz na siłę coś udowodnić...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...