Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Zrobię jak mój sąsiad zapakuje 150kg węgla do zasobnika rozpalę tylko na 3-4h na wieczór, dorzucę na ruszt awaryjny szczepy drewna i powiem jak on w sezonie na 150m2 spalam max 2t węgla. A jak patrzę na jego podwórko to poszło już około 12m3 drewna, i w ubiegłym tygodniu jeszcze zamawiał bo brakuje.

Widzę że większość tu ma podobnie przykład najbardziej miarodajny bo ze sterownika do którego każdy może się zalogować koleg czp01 pisze że spala 13kg/doba jego statystyki https://esterownik.pl/statystyki/2622

I widzę zasypy węgla:

Styczeń 630 kg / 31 dni = 20kg/doba

Luty 530 kg / 28 dni = 18,9kg/doba

Marzec 501 kg / 30 = 16,7 kg/doba

Ale to nic 13kg/doba a temperatura na kotle 41oC https://device.esterownik.pl/device/2622/ kocioł przerdzewieje na wylot ale spalanie 13kg/doba rewelacyjne statystyki - sorry czp01 że Tobie się dostało ale akurat Twój sterownik wpadł mi w ręce i tylko z niego można było podać jakieś bardziej wartościowe statystyki niż tylko pisanie 10-12kg/doba jak wszyscy tu.

Ale faktycznie dla ostatnich 7 dni jego spalanie średnio to 13,8kg/doba a to tylko dlatego że regulator wewnętrzny: Pokojowy i wykres poszarpany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Trochę jesteś niesprawiedliwy, bo kolega czp01 podawał wynik "za ostatnią dobę" tj. w tym przypadku 27.03 i wtedy miał spalanie 13 kg, ba 28.03 miał 12,1 a się nie chwalił ;)

 

P.S. O kocioł kolegi się nie martw, wytrzyma 3 razy tyle co Twój czy mój.

Edytowane przez bobasxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę jesteś niesprawiedliwy, bo kolega czp01 podawał wynik "za ostatnią dobę" tj. w tym przypadku 27.03 i wtedy miał spalanie 13 kg, ba 28.03 miał 12,1 a się nie chwalił ;)

 

P.S. O kocioł kolegi się nie martw, wytrzyma 3 razy tyle co Twój czy mój.

 

Wiesz u mnie statystyki z ostatnich 7 dni to 8,7 kg/doba a ostatnia doba 11kg/doba i co z tego? O mój kocioł się nie martwię jedzie na zaworze 4D i różnica między zasilaniem i powrotem to max 2oC a kocioł prowadzi się na 55oC więc żadna wilgoć go nie zje ani tym samym nie kiszę opału przy 41oC, jak kolega czp01.

aby nie było że jak wszyscy tylko mówię jak kocioł się prowadzi: https://device.esterownik.pl/device/6959/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jak mój sąsiad zapakuje 150kg węgla do zasobnika rozpalę tylko na 3-4h na wieczór, dorzucę na ruszt awaryjny szczepy drewna i powiem jak on w sezonie na 150m2 spalam max 2t węgla. A jak patrzę na jego podwórko to poszło już około 12m3 drewna, i w ubiegłym tygodniu jeszcze zamawiał bo brakuje.

Widzę że większość tu ma podobnie przykład najbardziej miarodajny bo ze sterownika do którego każdy może się zalogować koleg czp01 pisze że spala 13kg/doba jego statystyki https://esterownik.pl/statystyki/2622

I widzę zasypy węgla:

Styczeń 630 kg / 31 dni = 20kg/doba

Luty 530 kg / 28 dni = 18,9kg/doba

Marzec 501 kg / 30 = 16,7 kg/doba

Ale to nic 13kg/doba a temperatura na kotle 41oC https://device.esterownik.pl/device/2622/ kocioł przerdzewieje na wylot ale spalanie 13kg/doba rewelacyjne statystyki - sorry czp01 że Tobie się dostało ale akurat Twój sterownik wpadł mi w ręce i tylko z niego można było podać jakieś bardziej wartościowe statystyki niż tylko pisanie 10-12kg/doba jak wszyscy tu.

Ale faktycznie dla ostatnich 7 dni jego spalanie średnio to 13,8kg/doba a to tylko dlatego że regulator wewnętrzny: Pokojowy i wykres poszarpany

 

To może mnie sprawdzisz bo idealnie pasuje do tego przykładu 150m2 i 2t węgla, tylko ja nie mam drewna i nawet makulaturę wystawiam przed dom do śmieciarki, tylko u mnie priorytetem jest stabilna temperatura w domu powyżej 22C na obydwu poziomach, a nie temperatura zasilania i powrotu kotła.

 

https://esterownik.pl/statystyki/3439

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może mnie sprawdzisz bo idealnie pasuje do tego przykładu 150m2 i 2t węgla, tylko ja nie mam drewna i nawet makulaturę wystawiam przed dom do śmieciarki, tylko u mnie priorytetem jest stabilna temperatura w domu powyżej 22C na obydwu poziomach, a nie temperatura zasilania i powrotu kotła.

 

https://esterownik.pl/statystyki/3439

 

414 minut praca podajnika, jakoś mało? ale OK 125kg / 414 czas jednego podania węgla przez żmijkę = 0,3 kg/min

ale przez ostatnie 24h (zasyp 2015-03-29 23:16) podajnik przepracował 19 minut

19*0,3 = 5,7kg/doba brawo!!! 5,7kg/doba!!!!

Brawo spalasz 5,7 kg węgla na dobę ogrzewając co +cwu,,, w lato na ogrzanie cwu spalasz 3kg/doba. Więc w okresie zimowym bez CWU spalasz 2,7kg węgla na dobę. Brawo!!!

 

Karotka mój żeliwiak wytrzymał 14 lat i zaczął przy 55oC podgotowywać wodę, ostał mi się ale kombinuje jak i czym go zalać alby przetrwał nieużywany przez lata. W kotłowni 12m od domu może sobie podgotowywać/gotować wodę ile chce. Nie słyszę nie martwi mnie to jak to było kiedy był w domu.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......................

Widzę że większość tu ma podobnie przykład najbardziej miarodajny bo ze sterownika do którego każdy może się zalogować koleg czp01 pisze że spala 13kg/doba jego statystyki https://esterownik.pl/statystyki/2622

I widzę zasypy węgla:

Styczeń 630 kg / 31 dni = 20kg/doba

Luty 530 kg / 28 dni = 18,9kg/doba

Marzec 501 kg / 30 = 16,7 kg/doba

Ale to nic 13kg/doba a temperatura na kotle 41oC https://device.esterownik.pl/device/2622/ kocioł przerdzewieje na wylot ale spalanie 13kg/doba rewelacyjne statystyki - sorry czp01 że Tobie się dostało ale akurat Twój sterownik wpadł mi w ręce i tylko z niego można było podać jakieś bardziej wartościowe statystyki niż tylko pisanie 10-12kg/doba jak wszyscy tu.

Ale faktycznie dla ostatnich 7 dni jego spalanie średnio to 13,8kg/doba a to tylko dlatego że regulator wewnętrzny: Pokojowy i wykres poszarpany

 

Prowadzę jeszcze ręczne "szacunkowe" statystyki" zasypu ekogroszku o tutaj http://czp.pl/cieplnik/ a zacząłem je wcześniej na innych sterownikach które same niczego nie potrafiły liczyć - na tych ręcznych statystykach wskazana jest między innymi średnia z tzw. zasypu zbiornika to można sobie te wielkości porównywać.

 

Noooo tak --- sory ale lubię mój poszarpany wykres bo jest taki abstrakcyjny a bierze się też to stąd, że mój kocioł jest na dobę sporo w podtrzymaniu.

 

Czekam też z niecierpliwością kiedy mi mój kocioł 35 kw w końcu przerdzewieje to kupię sobie w zamian to http://forum.czp.pl/viewtopic.php?f=21&t=14 a jak jeszcze nie będzie to jakąś 12-tkę na ekogroszek.

 

Faktycznie prowadzę kocioł czasami na temperaturach nawet poniżej 40 st C ale niestety ani kocioł nie nosi śladów rdzy ani dodatkowe blaszane ogniwo też nie rdzewieje a nawet nic się w kotle nie poci -- pomimo, że idzie już 7 rok użytkowania kotła. Wszystkich zawiedzionych tym faktem, że kocioł nie zardzewiał serdecznie przepraszam i obiecuje, że jak nie zardzewieje to kiedyś go normalnie i tak wyrzucę w takim stanie jak jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

414 minut praca podajnika, jakoś mało? ale OK 125kg / 414 czas jednego podania węgla przez żmijkę = 0,3 kg/min

ale przez ostatnie 24h (zasyp 2015-03-29 23:16) podajnik przepracował 19 minut

19*0,3 = 5,7kg/doba brawo!!! 5,7kg/doba!!!!

Brawo spalasz 5,7 kg węgla na dobę ogrzewając co +cwu,,, w lato na ogrzanie cwu spalasz 3kg/doba. Więc w okresie zimowym bez CWU spalasz 2,7kg węgla na dobę. Brawo!!!

 

 

Jakbyś dobrze przeanalizował wyniki to byś zobaczył że sterowanie mam trochę inaczej zrealizowane i pompy nie chodzą 24h tylko włączają się wtedy gdy na danym poziomie temperatura spada (mam 100% podłogówki i podłogówka może dużo ciepła zmagazynować w betonie), czyli jeżeli w jeden dzień wystarczyło 19 minut pracy podajnika to nie znaczy że w drugi dzień nie pracowały pompy dłużej i średnią trzeba liczyć przynajmniej z 7 dni, po drugie przy tym ekogroszku zasyp pełnego zasobnika to 400minut (414 minut było ustawione przez to że sypałem ostatni zasyp do podajnika w którym zostało jeszcze 14 minut starego zasypu). W lato rzeczywiście 3kg/24 wystarczy na CWU przy odpowiednim ekogroszku. Tak jak pisałem wyżej spokojnie sezon grzewczy przy lekkiej zimie to ok. 2T ekogroszku + 0,5T na grzanie CWU w okresie letnim czyli około 2100zł zamykam cały rok CO+CWU. Napiszę tak na marginesie że ogrzewanie połowę mniejszego domu słabo ocieplonego węglem kosztowało mnie około 3500zł i było w nim zimniej, teraz koszt ogrzewania obydwu domów (nowy ekogroszkiem temperatury powyżej 22C i starego gazem temperatury powyżej 7C aby nie zamarzało) jest taki sam czyli ok. 3500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zauważyłem że do ogrzania 150m2 domu potrzebujesz w sezonie zimowym mniej paliwa niż do ogrzania zasobnika cwu w lato a to samo w sobie śmierdzi na odległość przekrętem. Ale przecież wystarczyło napisać że w zimę używasz gorszego czecha do ogrzewania domu i spalasz 2,7kg/doba czecha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko u mnie priorytetem jest stabilna temperatura w domu powyżej 22C na obydwu poziomach, a nie temperatura zasilania i powrotu kotła.

 

https://esterownik.pl/statystyki/3439

 

I to jest w tym najlepsze. - stabilność tenmperaturowa. Wyłączyłem moj podajnik i od razu temp nie jest taka jak byla cały czas, znowu przyszło zimno i wiatr i na poddaszu wyrażnie chłodniej.

Widzę że robię się coraz bardziej wygodny i palenie drewnem odpadowym mnie zaczyna denerwować, Chcę spalić co mam i koniec. W lecie grzeje soalarami wodę, wiec w dni deszczowe zostawiam na kilka razy drewna do zagrzania wody,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zauważyłem że do ogrzania 150m2 domu potrzebujesz w sezonie zimowym mniej paliwa niż do ogrzania zasobnika cwu w lato a to samo w sobie śmierdzi na odległość przekrętem. Ale przecież wystarczyło napisać że w zimę używasz gorszego czecha do ogrzewania domu i spalasz 2,7kg/doba czecha.

 

Znowu się mylisz i nie możesz zrozumieć że u mnie 100% podłogówki akumuluje dużo ciepła i w jeden dzień mogę spalić jak tam gdzieś znalazłeś niecałe 6kg/24h na CO i CWU ale w następny dzień dom musi odrobić straty i pójdzie z 10kg/24h. Spalam ekogroszek cały czas taki sam czyli coś z kopalni Wesoła, na początku robiłem eksperymenty z brunatnym ale było więcej zabawy z obsługą, czyszczeniem i koszt podobny i zrezygnowałem. Jak masz problem z liczeniem kilogramów to możesz popatrzyć na statystyki kwotowe może będzie ci łatwiej. Na koniec napiszę że wcale nie mam takiego super energoszczędnego domu, tylko pilnowałem aby materiały budowlane i ociepleniowe były z "głową" zainstalowane, a mam na ścianach 12cm styropianu grafitowego.

 

I to jest w tym najlepsze. - stabilność tenmperaturowa. Wyłączyłem moj podajnik i od razu temp nie jest taka jak byla cały czas, znowu przyszło zimno i wiatr i na poddaszu wyrażnie chłodniej.

Widzę że robię się coraz bardziej wygodny i palenie drewnem odpadowym mnie zaczyna denerwować, Chcę spalić co mam i koniec. W lecie grzeje soalarami wodę, wiec w dni deszczowe zostawiam na kilka razy drewna do zagrzania wody,

 

Ja starałem się tak wszystko poustawiać aby sterownik pieca sam przez cały rok wszystko regulował i abym nie musiał nic włączać i wyłączać (w zeszłym roku widziałem nawet jak włączył ogrzewanie w czerwcu bo spadła temperatura poniżej 22C). Bawiłem się na samym początku w palenie kartonów aby zagrzać CWU i po kilku godzinach palenia zaoszczędziłem z 3zł i później nie mogłem doczyścić komory spalania bo pokryła się jakimś nalotem i podejrzewam że kolejnych dniach odpłaciłem to gorszą sprawnością kotła zanim wszystko się nie wypaliło i ja tego nie doczyściłem.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maher tylko winny się tłumaczy ale zgodnie z tym co piszesz 6 kg jednego dnia i 10 kolejnego daje 8kg/doba a Twój sterownik usilnie twierdzi że jest to 6,7kg/doba średnia z 7 dni. Więc ktoś tu kłamie ;)

 

Nie kłamię tylko przestało mnie interesować spalanie dniowe czy tam siedmiodniowe sprawdzam od czasu spalanie miesięczne / roczne, ostatnio nawet liczyłem na ile wystarczy mi 1t ekogroszku (tyle zostało mi z ostatniej dostawy i kiedy trzeba się zainteresować zakupem nowej dostawy) i wyszło że mam czas spokojnie do listopada.

Nie wiem jaki też miałbym cel aby cie okłamywać jak mieszczę się w średniej statystycznej czyli 2,5t ekogroszku rocznie przy 150m2.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyłączeniu ogrzewania CWU 1000 kg / 2,7kg/doba = 370 dni lekko licząc 2 sezony grzewcze, jak będą ostre przymrozki spalanie podskoczy o jakieś 15% i wtedy starczy na "tylko" 322 dni.

 

No widzisz ja nie jestem takim optymistą tylko sprawdziłem statystyki z zeszłego roku i zobaczyłem na ile wystarczyła mi 1T ekogroszku i wyszło że powinna się skończyć koło listopada i pewnie się w wyliczeniach dużo się nie pomylę w porównaniu do ciebie, bo tobie wyszło że 1T starczy na rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie :)

Po co miałby Maher oszukiwać ?

 

Ja zeszły sezon (od końca września do końca kwietnia) skończyłęm chyba na 2,05 tony opału , w tym 1 tona fatalnej jakości miału.

A grzeję 165m2 po podłogach , a mój dom nie jest na jakiś super materiałach ociepleniowych (żadne grafity , zwykłe parametry ...)

 

Ten sezon (podobnie rozpoczęty i zapewne podobnie zakończony) skończę zapewne na bardzo zbliżonym poziomie , ale jest taka różnica że ten sezon opalam tanim miałem (choć nie taki taki bo po 570zł za tonę) i nie mam pojęci jaka faktyczna kalorycznośc (podobno 24mj) ale spieków robił sporo a dodatkowo mnóstwo popiołu.

 

Jak dla mnie nie ma się co licytować. Nowy dom będzie na pewno mniej palił niż jakiś stary nie ocieplony ,,,

Dlatego tak ważne jest ocieplenie i jeśli ktoś nie ma ocieplenia tym bardziej powinien szybko je wykonać , bo to się opłaca ...

 

Wziąć nawet kredyt ...

Z oszczędności rocznych na opale sądzę że sam spłaci ten kredyt , albo jego dużą większość...

 

Tylko BOGATYCH stać na nie ocieplenie domu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zauważyłem że do ogrzania 150m2 domu potrzebujesz w sezonie zimowym mniej paliwa niż do ogrzania zasobnika cwu w lato a to samo w sobie śmierdzi na odległość przekrętem. Ale przecież wystarczyło napisać że w zimę używasz gorszego czecha do ogrzewania domu i spalasz 2,7kg/doba czecha.

 

Fajnie to liczysz, tylko że z tego 2,7kg/dobę w lecie pewnie połowa idzie na utrzymanie samego żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przedefiniować spalanie.

2,7kg / 2 = 1,5kg/doba na sam żar 1,2 kg ogrzanie chałupy. Po co chłop poszedł w wungiel na pelecie zaoszczędził by na podtrzymanie żaru pellet sam by się rozpalił. Czyli ogrzanie domu pelletem ( jest słabszy niż węgiel ) więc dla równego liczmy 2kg/doba 1000 kg / 2 kg/dziennie = 500 DNI.

Dobry pellet 1t = 900 PLN proszę Państwa 500 dni / 180 dni sezon grzewczy tylko dla CO= 2,7 LAT!! 900 / 2,7 roczny koszt ogrzewania 333 PLN!

Dało by się jeszcze coś z tego urwać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...