Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Panowie,

 

Jestem względnie nowym forumowiczem i przymierzam się dopiero do budowy domu (start pewnie lato 2016).

Przeglądam ten wątek od kilku dni i miałbym mała propozycję, która wg mnie bardzo ułatwi przeglądanie wątku.

Otóż wielu z was podaje zużycie dobowe w kg ale nie podaje metrażu (czasami brak go w stopce lub metraż podany kilka stron wcześniej).

Proponowałbym wprowadzenie prostego wskaźnika - kg/100m2 (powierzchni użytkowej ogrzewanej)

Wyliczenie jest banalnie proste, tzn zużycie dobowe należy podzielić przez powierzchnie użytkową i pomnożyć przez 100, np:

powierzchnia użytkowa - 120m2

dzienne zużycie - 10kg

kg/100m2 = 8,3

Obliczenie= (10/120)*100

 

Dzięki takiemu wskaźnikowi łatwiej porównać się do innych, nie ważne czy ktoś ma dom 130m2, 150m2, czy 200m2.

 

Pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej świadomy, że takie rozwiązanie nie jest idealne ale w mojej opinii jest to lepsze niż podanie, że dzisiaj ktoś spalił np. 12kg, gdyż za każdym razem trzeba sprawdzić chociaż metraż aby mieć jakiekolwiek porównanie lub ustalić krótki wzór, co każdy post powinien zawierać przy podawaniu zużycia, np:

- metraż

- wielkość pieca

- ocieplenie ścian

- ocieplenie stropu

- kaloryczność opału

.....

, inaczej wątek w niczym nie pomaga :(

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

Jestem względnie nowym forumowiczem i przymierzam się dopiero do budowy domu (start pewnie lato 2016).

Przeglądam ten wątek od kilku dni i miałbym mała propozycję, która wg mnie bardzo ułatwi przeglądanie wątku.

Otóż wielu z was podaje zużycie dobowe w kg ale nie podaje metrażu (czasami brak go w stopce lub metraż podany kilka stron wcześniej).

Proponowałbym wprowadzenie prostego wskaźnika - kg/100m2 (powierzchni użytkowej ogrzewanej)

Wyliczenie jest banalnie proste, tzn zużycie dobowe należy podzielić przez powierzchnie użytkową i pomnożyć przez 100, np:

powierzchnia użytkowa - 120m2

dzienne zużycie - 10kg

kg/100m2 = 8,3

Obliczenie= (10/120)*100

 

Dzięki takiemu wskaźnikowi łatwiej porównać się do innych, nie ważne czy ktoś ma dom 130m2, 150m2, czy 200m2.

 

Pozdrawiam

Damian

 

Wystarczy zrobić tak jak u mnie ...

Dać w stopce jaki dom , jakie ocieplenie jaki metraż grzany ...

Bo inne spalanie będzie w domu 80m2 a inne w 200m2 , inne w domu super ocieplonym , inne w nieocieplonym ...

 

Jak dla mnie powinno być to w podpisie, bo inaczej te wyniki podawane nic nie dają , bo nie wiadomo z jakim domem mamy do czynienia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

Jestem względnie nowym forumowiczem i przymierzam się dopiero do budowy domu (start pewnie lato 2016).

Przeglądam ten wątek od kilku dni i miałbym mała propozycję, która wg mnie bardzo ułatwi przeglądanie wątku.

 

Drogi Damianie, narażam się bardzo pisząc to w TYM miejscu, ale zrobię to dla Ciebie, bo sam chciałbym by ktoś to zrobił kiedyś dla mnie;) Otóż koledzy z tego wątku Ci o tym nie powierzą, ale nowych domów nie ogrzewa się już węglem, więc czytanie tego wątku będzie dla Ciebie stratą cennego czasu. Jak zamierzasz budować już w tym roku to skup się wątkach typu "stan surowy bez błędów" ,później stolarka, izolacja, instalacje, itd. A jeżeli chodzi o ogrzewanie to jeżeli masz już projekt i wiesz dokładnie z jakich materiałów będziesz budował, jakiej izolacji użyjesz, jaką zastosujesz wentylację to jest to doskonały moment na wykonanie obliczeń o nazwie OZC, które dostarczą Ci szczegółowych informacji na temat tego ile energii będziesz potrzebował do ogrzania swojego domu i na tej podstawie podejmiesz decyzję o sposobie ogrzewania - jeszcze na długo przed wbiciem pierwszej łopaty, co pozwoli Ci na podjęcie optymalnych decyzji i nie powielanie najczęstszych błędów, których później wyeliminować się nie da!

Pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarz map78,

Jak najbardziej jestem świadomy tego co piszesz, że w nowo budowanych domach należy stawiać na inne źródła ogrzewania niż paliwa kopalniane, lecz problem jaki u mnie występuje to dostęp do taniego suchego drewna, dzięki czemu jestem w stanie ogrzać swój dom za powiedzmy 600zł rocznie (+ własna praca).

Projekt mam wstępny więc jeszcze wszystko można zmienić i dlatego przeglądam różne wątki na temat sposobów ogrzewania.

Czy Ty w którymś miejscu na forum podawałeś ile Ciebie wyniosła całkowicie z rozbiciem na poszczególne elementy instalacja pompy ciepła?

W moim przypadku pompa byłaby bardzo dobrym rozwiązaniem ze względu na moje plany: tylko podłogówka + płyta fundamentowa + WM z GWC + celowanie w 40-50kWh/m2.

 

Pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galileo jako etatowy palacz węglowy mojego mieszkania 90m gdzie temperatura średnia z wszystkiego razem licząc grubo ponad 20 stC (piwnica 17-22stC, mieszkanie 20-27stC) nigdy nie wstawiłbym już węglowca do nowego domu nawet do swojego mieszkania. Umiem spalać ekonomicznie i czysto świadczy o tym ilość popiołu - jestem w połowie trzeciego 15 litowego wiadra po 3 miesiącach sezonu grzewczego . Sam cały czas czekam na okazję kupna PC PW taka Jula 6KW+3KW była w promocji za 4.999. jak trafię do 6 tys. to od razu biorę . Powinna dać radę bez włączenia grzałki w drugiej taryfie do -5 ( pewnie niższej ) więc dopóki nie będzie potrzeby nawet palcem nie kiwnę.

Twój dom jak dobrze wykonasz to pewnie będzie miał zapotrzebowanie do 5-7KW.

Nie rozumiem też dlaczego piszesz w wątku ekogrocha skoro masz dostęp do drewna to się nie paruje.

Ja zrobiłbym tak dobre ocieplenie i dobrze wykonane, podłogowe na całości, pompa ciepła powietrze-woda do 9KW i jako że masz dostęp do suchego drewna kominek lub koza bez wymogu budowy ceglanego komina. Dopóki nie zacząłeś masz czas aby rozważyć każdą ewentualność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO wygrzaniu ścian spalanie sie ustatkowało, miałem ustawienia 5/45. Obecnie ustawiłem podawanie 5/65 a kocioł i tak się odstawia. Może to jest to że pomieszałem perłę z eko z zeszłego roku, jest kaloryczny (26mgJ) i może to być to. Jedynie popiołu mam tyle że ledwo mi się mieści po 5 dobach)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to żaden kosmos

wszystko zależy od potrzeb domu

jak są niewielkie to i węgla pójdzie mało

przy przesypie 5gram na sekunde dla parametrów 5/65 przy pracy ciągłej bez odstawienia da 1,29kg/h i 30,86kg/dobę a to jest w okolicy 8KW średniej mocy

dla niejednego nowego domu to jest więcej niż maksymalne potrzeby

mój ster ma ustawione teraz przy mrozach aby szybciej grzał CWU moc maksymalną z nastawą 5/45 a i tak pracuje w okolicy 60% z tego czyli z przerwą powyżej 70sek a nie mam nowego dobrze ocieplonego domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem załadunek 100kg starczył na 5 dni czyli średnia wyszła około 20kg na dobę ...

 

Patrząc na statystyki z zeszłego roku to w podobnym okreśie średnia wychodziła od 12 do 15kg , ale było też chyba jednak cieplej ...

Może i z zeszłym roku były spore przymrozki ale chwilowe , teraz jednak było tak że mróz trzymał cały czas a dodatkowo zimny i silny wiatr jeszcze wzmagał zapoptrzebowanie na ciepło ...

 

No chyba ze obecny opał (Energo 26MJ) nie ma takiej kaloryczności jak deklaruje sprzedawca i przez to też wyższe spalanie ....

 

Tyle że u mnie (Toruń) mimo że składów mnóstwo top większość tylko luzem a ceny opału bardzo wysokie i nie wiadomo co się kupuje i "pewniakiem" jst opał z Leroya (Barter) ale on ma około 22-23MJ i kosztuje ponad 700zł , więc ten Energo i tak jest ciekawym wyborem za te 705zł jakie płaciłem za tonę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...