Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

To ja też podsumuję sezon :)

 

U mnie rozpoczął się w połowie września i trwał do końca kwietnia.

 

Poszło 2,07 tony opału.

 

Opał był różny , od starego niespalonego poprzedniego sezonu ekogroszku podobno z Chwałowic , po ruski ekogroszek Energo po aż słabiutki miał ruski ..

 

Ciężko mi policzyć ile złotych to kosztowało ale sądzę że około 1400-1500zł za CO i CWU .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To ja też podsumuję sezon :)

 

U mnie rozpoczął się w połowie września i trwał do końca kwietnia.

 

Poszło 2,07 tony opału.

 

Opał był różny , od starego niespalonego poprzedniego sezonu ekogroszku podobno z Chwałowic , po ruski ekogroszek Energo po aż słabiutki miał ruski ..

 

Ciężko mi policzyć ile złotych to kosztowało ale sądzę że około 1400-1500zł za CO i CWU .

 

Jak Cię się paliło tym ruskim Energo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Cię się paliło tym ruskim Energo?

 

Bardzo dobrze. Zero problemów ze spaleniem. Całkowicie bezproblemowy opał.

Jedyny minus to więcej popiołu niż z PL węgla , ale dla mnie to nie problem , bo i tak zawsze wybieram popiół przy nowym załadunku opału.

Więc częstotliwość wybierania popiołu u mnie jest taka sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Trochę nie w temat ale czytam internety i dalej nic nie wiem. Z jednej strony ludzie piszą żeby nie przewymiaromywac kotła a z drugiej strony z tego co czytam to przeważająca większość kupuje kotły wg zaleceń producenta tj np 20kw do 200m2.

Już powinienem mieć piec ale cały czas wacham się jakiej mocy. Będzie to Defro Komfort Eko 20kw lub 15kw. Różnica w cenie ok 300zl także zadna. Dom parterowy bez poddasza i piwnicy. Pow użytkowa (ogrzewana) 188m2 Plus ew 30m2 garaż (w bryle) w którym chciałbym utrzymać temp na +. Do tego bojler 120-140l. 13 styro posadzka, 15 grafit ściany, strop ocieplony 30cm wełny 035, okna 3 szybowe. Na ciepło właściwe wyszedł wynik 9kw + 4kw bojler czyli 13kw przy temp wew 24 stopnie. Hydraulik twierdzi że przy piecu z podajnikiem nie powinno się dodatkowo liczyć kw na bojler bo w piecu ogień jest non stop i woda i tak się nagrzeje

Wg sprzedawcy piec musi mieć zapas i lepiej żeby dłużej chodził na podtrzymaniu niż miałby chodzić cały czas. Bardzo proszę porade, może być na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg sprzedawcy piec musi mieć zapas i lepiej żeby dłużej chodził na podtrzymaniu niż miałby chodzić cały czas. Bardzo proszę porade, może być na priv.

Pieprzy głupoty :) wystrzegaj się sprzedawców z takimi teoriami.

kocioł 12kW to już max, jak już kupisz 20kW za późno będzie na żale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ciepło właściwe wyszedł wynik 9kw + 4kw bojler czyli 13kw przy temp wew 24 stopnie. Hydraulik twierdzi że przy piecu z podajnikiem nie powinno się dodatkowo liczyć kw na bojler bo w piecu ogień jest non stop i woda i tak się nagrzeje

Wg sprzedawcy piec musi mieć zapas i lepiej żeby dłużej chodził na podtrzymaniu niż miałby chodzić cały czas. Bardzo proszę porade, może być na priv.

 

Porządny kocioł 12 kW w razie potrzeby pójdzie spokojnie na 15 kW, więc u Ciebie wystarczy.

 

Powinno się liczyć moc na CWU bo podczas jej grzania mniej ciepła pójdzie na CO lub w ogóle na CO nie będzie szło co potem trzeba nadgonić.

 

Kocioł absolutnie nie powinien działać w podtrzymaniu w sezonie grzewczym, jego sterownik ma tak modulować moc, żeby nie przerywać procesu spalania, najlepiej gdy kocioł działa cały czas [poza sezonem przy grzaniu samej CWU to niemożliwe i dlatego musi wchodzić w podtrzymanie, ale np. podczas grzania CWU w bojlerze też lepiej, żeby pracował stale z niską mocą niż raz z wysoką a za chwilę wchodził w podtrzymanie pomimo, że bojler jest jeszcze grzany.

 

Nie wiem czym różnią się te Defro 15 od 20 kW, niech sprzedawca udzieli o tym informacji jeśli sam w ogóle ma pojęcie, a jeśli nie ma to podrzuć linki do obu wersji to je tu porównam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że teraz w standardzie montują sterownik K1pv4 który ma m.in. PID ale na ich stronie jest podany jeszcze Stary sterownik

Zdaje się że można sobie przy niektórych producentach kotłów zażyczyć inny sterownik jeśli producent go wspiera - wiem że tak jest np z piecami Tilgnera ale chyba i @Jarecki jest w tym temacie elastyczny - a wiec że sterownik to 1/3 czy nawet nie 1/2 sukcesu w spokojnym użytkowaniu pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam ;) pochwalę się ;-)

 

Ostatni załadunek 100kg opału (ruski ekogroszek Energo) załadowałem 12 czerwca. Dziś załadowałem ponownie 100kg ...

Załadunek starczył na prawie 2 miesiące i średnie dzienne spalanie wyszło mi 1,7 kg opału na dobę :)

Grzane tylko CWU , cały czas.

 

Jako ciekawostkę dodam że przez te 2 miesiące nie dotykałem kotła ani go nie czyściłem , ani nie wywalałem popiołu.

Dopiero dziś było czyszczenie i wywalenie popiołu.

Kocioł czyściutki (brak sadzy) aż się sam zdziwiłem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 4 osoby wychodzi teraz 2,0-2,5 kg na dobę. W tamtym roku zagapiłem się i nie zakreciłem zaworów na grzejniki i podłogę przez co trochę uciekało niepotrzebnego ciepła. Piec czysciłem 1,5 miesiąca temu. Popiół wyrzucam co 2 tygodnie, żeby było tylko w szufladzie i trwało moment.

A popiół bardzo się przydaje, wysypuję go na glinę koło domu, ładnie i szybko trawa na nim rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 4 osoby wychodzi teraz 2,0-2,5 kg na dobę. W tamtym roku zagapiłem się i nie zakreciłem zaworów na grzejniki i podłogę przez co trochę uciekało niepotrzebnego ciepła. Piec czysciłem 1,5 miesiąca temu. Popiół wyrzucam co 2 tygodnie, żeby było tylko w szufladzie i trwało moment.

A popiół bardzo się przydaje, wysypuję go na glinę koło domu, ładnie i szybko trawa na nim rośnie.

Nie masz zaworów zwrotnych za pompami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz zaworów zwrotnych za pompami?

 

Pewnie grawitacja zrobiła swoje, chociaż ja u siebie nie zakręcam, bo w razie wojny, ster uruchomi pompy i wychłodzi kocioł.

 

U mnie za ostatni miesiąc 2,5kg/24h, trzy osoby dorosłe plus dwoje dzieci. Przy cyrkulacji CWU uważam to za bardzo dobry wynik :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wszystko zależy od wielkości kotła. U mnie przy 20KW i wymienniku 80L wychodzi 2,8-2,9 kg/24h. Woreczek starcza od 8,5 do 9 dni. Palę obecnie Retopalem i po wypaleniu worka usuwam popiół. Czyszczenie kotła przyjąłem po wypaleniu 6 worków, czy to zima czy lato. Mimo, że zrobiłem napowietrzanie zasobnika to i tak jest tendencja do skraplania i dlatego teraz gdy piec się mocno odstawia wsypuje po worku. W sezonie grzewczym po 6 worków ale to inna bajka, nawet lekko wilgotny groszek szybko się osusza gdyż dużo dmucha do zasobnika. Edytowane przez miet55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...