Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spalanie 14kg/24h. Temperatury u mnie od 4 do 11. Węgiel czarna perła która została mi po okresie letnim (spaliłem 14 worków od maja do września).

Teraz zasypałem mieszankę Wesołej ze Skarbek Piekary - mocny 28-30 MJ/kg zobaczymy jak bedzie.

Palę ecoalem na automacie z korektą dmuchawy na ruską Czarną*Perłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Moje zużycie to aktulanie ok 17-18 kg na dobe. Wydaje mi się ze to dość sporo ponieważ temperatury to ok 8-10 st dzień i 3-5 w nocy

Piec defro komfort eko 25 kw. Do ogrzania ok 200 m + garaż 36 m no i kilka pomieszczeń w piwnicy (na razie nie ogrzewam bo nie ma po co)

ok 100m podłogówki reszta grzejniki. Podłogówka ustawiona na minimum ok 27 stopni grzejniki termostaty odkręcane tylko wieczorem .

temperatura w środku ok 23- 23,5 st. Opał ekogroszek piast. Ze względu na brak czasu pale na automacie Pid. Groszek dobrze się wypala jest trochę spieków. Czy po przejściu na ustawienia manualne zużycie powinno się obniżyć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Witam! Moje zużycie to aktulanie ok 17-18 kg na dobe. Wydaje mi się ze to dość sporo ponieważ temperatury to ok 8-10 st dzień i 3-5 w nocy

Piec defro komfort eko 25 kw. Do ogrzania ok 200 m + garaż 36 m no i kilka pomieszczeń w piwnicy (na razie nie ogrzewam bo nie ma po co)

ok 100m podłogówki reszta grzejniki.

1.Trzeba było zakupić jeszcze większy mocą kocioł na ten metraż ;)

2.Zamiast garażu,ogrzewaj lepiej piwnice-wyjdzie to na dobre i samej budowli ,a na 100% zaparkowanym w tym garażu samochodom-szczególnie po pierwszych mrozach i soli na drogach.

3.Gratuluje pomysłu z mieszanym układem CO-godne podziwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi aktualnie spala 100 kg na ok 7 dni z tym że aktualnie ogrzewam tylko pomieszczenia z podłogówką tj ok 100m2 ponieważ jestem w trakcie wykańczania. Temperatura na piecu 60C, na podłogówkę idzie ok26-27C. Piec to Defro Komfort Eko 15kW ustawiona moc kotła 70% (pracuje w PID). Aż boję się pomyśleć jakie będzie spalanie jak uruchomię grzejniki a temperatura na dworze spadnie do ok 0C. Może ma ktoś taki piec i podzieli się spostrzeżeniami ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to się nie boje :) nie pamiętam kiedy były takie mrozy:)

 

 

Jak pilnowałeś "fachowców" przy ocieplaniu to nie masz czego się bać, po drugie w pierwszym roku pójdzie na pewno więcej bo musisz całą wilgoć w domu wysuszyć i też powinieneś więcej wietrzyć jak nie chcesz mieszkać z grzybem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam ocieplalem i moim zdaniem powinno być dobrze. Zresztą zima chce wypożyczyć kamerę termowizyjna żeby zobaczyć co można poprawić. Dużo wietrze a ogrzewanie mam uruchomione od półtora miesiąca. Zastanawiam się czy dobrze ustawiłem moc kotła. Jest na 70% i ciągle pracuje bez wchodzenia w tryb nadzoru. Utrzymuje stałą temp 60C maks 61c. Czy jest to ekonomiczne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jak pilnowałeś "fachowców" przy ocieplaniu to nie masz czego się bać,
Tu nie chodzi o ocieplenie ale o mocno przewymiarowane kotły,naucz takiego smoka spalać przy pracy z 10% mocą nominalną ok.3kg na dobę bo tyle tylko potrzeba w nowych domach do 200m2 przy obecnym temperaturach.
Mi aktualnie spala 100 kg na ok 7 dni z tym że aktualnie ogrzewam tylko pomieszczenia z podłogówką tj ok 100m2 ponieważ jestem w trakcie wykańczania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72 liczy się mróz -30 syberia .. raz na 10 lat .. bo co jak braknie mocy .. już mnie łajali .. za pytanie o modulację mocy..

Nauka radziecka dowodzi .. pierwsze OZC później myśleć o kotle ! wszystko co nie jest off -on winno być buforowane.

Mi aktualnie spala 100 kg na ok 7 dni z tym że aktualnie ogrzewam tylko pomieszczenia z podłogówką tj ok 100m2 ponieważ jestem w trakcie wykańczania.
0,59 kg na godzinę .. 3,54 kWh lub 3,54 kW mocy .. na 100m2 -110 ? powierzchni .. teraz

ciepłomierz wyjaśnił by ile przy takim kiszeniu pieca poszło w komin ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo 72 nie mieszkasz w domu o powierzchni 200 m2 z ogrzewaniem węglowym, a widzę że i tu masz dużo do powiedzenia. Swoje obliczenia traktujesz jako święte. Zrozum , spalania paliw stałych nie policzysz na tej samej zasadzie i z taką dokładnością jak energii elektrycznej która działa na zasadzie ON/OFF .

Koleś napisał że jest na etapie wykańczania , a co za tym idzie jest dużo więcej strat. Ty zaś dalej idziesz w zaparte że 3 kg węgla na dobę i koniec.

Edytowane przez lolson28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zrozum , spalania paliw stałych nie policzysz na tej samej zasadzie i z taką dokładnością jak energii elektrycznej która działa na zasadzie ON/OFF .

.

No i właśnie o to chodzi,gdybyście policzyli ile wasz dom faktycznie potrzebuje energii(węgla) na ogrzewanie to byście się za głowę chwycili ile kasy wyrzucacie w powietrze i jak drogie jest ogrzewanie węglem a tego który wam polecił węgiel do nowego domu rękami byście udusili ze wpuścił Was na minę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
14kg węgla na dobę to jest ok.65kWh,tyle energii potrzebuje nowy dom ok.200m2 przy mrozach -20st.C a nie gdzie jest grzane 100m2 przy dodatnich temperaturach gdzie zużycie energii(węgla) powinno być na poziomie kilkunastu kWh(ok.3kg wegla).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14kg węgla na dobę to jest ok.65kWh,tyle energii potrzebuje nowy dom ok.200m2 przy mrozach -20st.C a nie gdzie jest grzane 100m2 przy dodatnich temperaturach gdzie zużycie energii(węgla) powinno być na poziomie kilkunastu kWh(ok.3kg wegla).

 

Już nic nie rozumiem z tych waszych wyliczeń. Dla Ciebie 1 kg węgla to 4,5 kWh a dla drugiego w innym temacie 1 kg drewna to 4-4,5 kWh. o co kaman ?

 

Jakby dobrze poszukać to sporo takich baboli można znaleść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Już nic nie rozumiem z tych waszych wyliczeń. Dla Ciebie 1 kg węgla to 4,5 kWh a dla drugiego w innym temacie 1 kg drewna to 4-4,5 kWh. o co kaman ?
Przy dobrze spalanym węglu o kalorycznosci ok.28kJ/kg ze sprawnością 80% koszt wytworzenia 1kWh to 0,15zł,1kg węgla to ok.0,8zł zatem 14kg węgla to 14kg*0,8zł=11,2zł,zatem gdyby wegiel był poprawnie spalany ze sprawnością 80% te 11,2zł dałoby 11,2zł/0,15zł=74kWh a 74kWh czyli te 14kg wegla powinien spalić(zuzyć energii) nowy dom ok.200m2 w mrozy rzędu -20st.C.

Jeśli przy obecnych temperaturach tyle spala(zuzywa energii) nowy dom 100m2 to znaczy,że sprawność nie jest 80% czyli koszt wytworzenia jednostki energii nie jest 0,15zł tylko sprawność jest na poziomie 20-30% a przez to koszt wytworzenia jednostki energii ok.0,60-0,70zł czyli znacznie wiecej niż gaz ziemny czy prad.

 

Dalej,3kg wegla to jest koszt 3kg*0,8zł=2,4zł,gdyby wegiel był spalany ze sprawnością 80% czyli koszt wytworzenia jednostki energii byłby 0,15zł te 2,4zł/0,15zł=16kWh dałoby te 16kWh energii czyli tyle ile faktycznie przy obecnych temperaturach potrzebuje 100m2 nowy dom energii(wegla) na ogrzewanie.

 

Zgodnie z

http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/czym-ogrzewac-dom-mit-taniego-wegla/

Koszt 1kWh ener*gii z węgla

Tu mamy kilka warian*tów, zależ*nie od para*me*trów kotła:

 

  • kocioł zasy*powy w złym sta*nie, roz*pa*lany “tra*dy*cyj*nie” od dołu (spraw*ność ~30%): 0,37zł
  • kocioł zasy*powy w dobrym sta*nie, roz*pa*lany czy*sto od góry (spraw*ność ~60%): 0,18zł
  • nowo*cze*sny kocioł podaj*ni*kowy (spraw*ność 80%): 0,14zł

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...