Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Strat już dużo nie powinno być ponieważ jestem na ostatniej prostej do wprowadzenia. Brakuje tylko kafli w łazience, okładzin podłogi w pokojach i drzwi wewnętrznych. Wszystko co było do ocieplenia jest już ocieplone.

 

Drzwi, meble to rodzaj "akumulatora", mieszkańcy to także zyski bytowe

Jak się wprowadzisz i będziesz miał już środek zapięty, to się sam przekonasz,że spalanie spadnie (jak nie ma byków w instalacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

14kg węgla na dobę to jest ok.65kWh,tyle energii potrzebuje nowy dom ok.200m2 przy mrozach -20st.C

 

 

Przy dobrze spalanym węglu o kalorycznosci ok.28kJ/kg ze sprawnością 80% koszt wytworzenia 1kWh to 0,15zł,1kg węgla to ok.0,8zł zatem 14kg węgla to 14kg*0,8zł=11,2zł,zatem gdyby wegiel był poprawnie spalany ze sprawnością 80% te 11,2zł dałoby 11,2zł/0,15zł=74kWh a 74kWh czyli te 14kg wegla powinien spalić(zuzyć energii) nowy dom ok.200m2 w mrozy rzędu -20st.C.

 

Teraz już rozumiem. W jednym poście wyszło Ci 65kWh a w drugim 74kWh. Więcej mi nie musisz nic tłumaczyć. Zgadzam się z Twoim stwierdzeniem że węgiel do nowego domu to porażka , ale z Twoją matematyką już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Teraz już rozumiem. W jednym poście wyszło Ci 65kWh a w drugim 74kWh. Więcej mi nie musisz nic tłumaczyć. Zgadzam się z Twoim stwierdzeniem że węgiel do nowego domu to porażka , ale z Twoją matematyką już nie.
Jak widzisz koszt wytworzenia jednostki energii zalezy od ceny wegla,65kWh to cena ekogroszku 700zł/t (14kg*0,7=9,8zł/0,15zł=65kWh) ale średnia cena dobrego ekogroszku to ok.800zł/t.Ale to i tak daleko do kilkunastu kWh jakie powinien zuzyć nowy dom 100m2 przy obecnych temperaturach.

No i właśnie o to chodzi,gdybyście policzyli ile wasz dom faktycznie potrzebuje energii(węgla) na ogrzewanie to byście się za głowę chwycili ile kasy wyrzucacie w powietrze i jak drogie jest ogrzewanie węglem a tego który wam polecił węgiel do nowego domu rękami byście udusili ze wpuścił Was na minę :D
Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strat już dużo nie powinno być ponieważ jestem na ostatniej prostej do wprowadzenia. Brakuje tylko kafli w łazience, okładzin podłogi w pokojach i drzwi wewnętrznych. Wszystko co było do ocieplenia jest już ocieplone.
Brakuje też ludzi ( którzy również są grzejnikami ), działających urządzeń typu lodówka, TV, kompy itepe. I elementów normalnego życia typu gotowanie, zmywanie. Jest za to masa wilgoci technologicznej do usunięcia z wyziębionych ścian, posadzek i stropów. Zapewne się grzeje i wietrzy. W takich warunkach budynek żreć musi, bez względu na to co by jakikolwiek nawiedzony napisał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście w tych budynkach jest tyle wilgoci o której mówicie? No chyba ze wylewki i tynki robione miesiąc temu. U mnie tynki i wylewki zakończone chyba pod koniec kwietnia. Sądzę, że przez lato (sierpien i lipiec okna uchylone non stop) wilgoć "wyszła". Przynajmniej na oknach dachowych nie widzę wilgoci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym roku przy podobnych temp spalalem 23kg/dobe, dzisiaj spalam 11kg/dobe, ale dolozylem dwa termostaty na grzejniki gdzie w ogole nie bylo zaworow, zmienilem opal chociaz tylko ekogroszek, przesunalem drzwi ktore byly wstawione po staremu za ktorych progiem, oczywiscie wewnatrz, biegnie rura od powrotu, tak własciwie to ogrzewalem podworko. Różnice widać gołym okiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludź w prawie bez ruchu - np leżący przed TV i naciskający pilot ..

Mnie się udaje na rowerze wygenerować ponad kilowat/h .. 1,12 kWh (1930 kcal * 4,18 = kJ / 3600 = kWh) i to przez 2h. 2,24 kWh łącznie /2 = 1,12 kWh

:lol2: tak że 100m2 przez co najmniej dwie godziny bym ogrzał w pasywniaku :D

 

Żeby nie było OT całkowicie .. dziś jest +13st jak tam kociołki .. po 20 kW które teraz muszą dawać raptem 2kW ...? właśnie to jest problem .. kocioł na -20 .. dobrany musi teraz pracować .. choć przy domu z około 15 cm izolacji +7+10 st to granica palić nie palić.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było OT całkowicie .. dziś jest +13st jak tam kociołki .. po 20 kW które teraz muszą dawać raptem 2kW ...? właśnie to jest problem .. kocioł na -20 .. dobrany musi teraz pracować .. choć przy domu z około 15 cm izolacji +7+10 st to granica palić nie palić.

 

Dają sobie radę podobnie jak przy grzaniu samego bojlera latem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dają sobie radę podobnie jak przy grzaniu samego bojlera latem ...

No dają,ale 1kWh wychodzi tyle samo jak gdyby grzali prądem tą cwu :D

5kWh czyli zużycie cwu latem dla 3 osobowej różnicy przy grzaniu węglem powinno dać spalanie 0,9kg na dobę.

5kWh*0,15zł/kWh=0,75zł/0,8zł/kg=0,93kg/dobę

SUSPENSER masz takie spalanie ? :D

 

A ile litrów cwu można podgrzać zużywając 5kWh to na to jest prosty wzór...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dają,ale 1kWh wychodzi tyle samo jak gdyby grzali prądem tą cwu :D

5kWh czyli zużycie cwu latem dla 3 osobowej różnicy przy grzaniu węglem powinno dać spalanie 0,9kg na dobę.

5kWh*0,15zł/kWh=0,75zł/0,8zł/kg=0,93kg/dobę

SUSPENSER masz takie spalanie ? :D

 

A ile litrów cwu można podgrzać zużywając 5kWh to na to jest prosty wzór...

 

Matematyka - królowa nauk. Ale życią weryfikuje ją bezlitośnie. Zawsze śmieszyły mnie tak dokładne obliczenia. Już widzę jak liczący wprowadzają to w życie i jak płacą te z góry obliczone co do grosza rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dają,ale 1kWh wychodzi tyle samo jak gdyby grzali prądem tą cwu :D

5kWh czyli zużycie cwu latem dla 3 osobowej różnicy przy grzaniu węglem powinno dać spalanie 0,9kg na dobę.

5kWh*0,15zł/kWh=0,75zł/0,8zł/kg=0,93kg/dobę

SUSPENSER masz takie spalanie ? :D

 

A ile litrów cwu można podgrzać zużywając 5kWh to na to jest prosty wzór...

 

Znam gościa który ma powietrzną pompę ciepła -chwali się mega małym zużyciem prądu . W pracy była możliwość zabrania starego zerwanego parkietu to ładował aż miło.

Jak myślicie do czego ? Bo mi się wydaje że w salonie będzie nim palił dla klimatu , ci którzy mają kotły na eko nawet o tym nie pomyśleli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dają,ale 1kWh wychodzi tyle samo jak gdyby grzali prądem tą cwu :D

5kWh czyli zużycie cwu latem dla 3 osobowej różnicy przy grzaniu węglem powinno dać spalanie 0,9kg na dobę.

5kWh*0,15zł/kWh=0,75zł/0,8zł/kg=0,93kg/dobę

SUSPENSER masz takie spalanie ? :D

 

A ile litrów cwu można podgrzać zużywając 5kWh to na to jest prosty wzór...

U mnie dla 4 osób latem CWU wychodzi między 10 a 13 kWh na dobę. Twoim zdaniem starczy 5 kWh dla trzech osób. Do zagrzania 1 litra o i stopień potrzeba 1,16 Wh. Zakładając że grzejemy tylko o 25 stopni mamy 29 Wh ma każdy litr. Czyli 5000 Wh zagrzejemy 170 litrów wody do temperatury użycia. Na 3 osoby - to wychodzi po 57 litrów na łebka. Nie licząc straty postojowej bojlera która dla 200 litrów wynosi przeważnie między 1,5 a 2 kWh na dobę. Jakieś litry zabierze golenie, mycie zębów, rąk przed posiłkiem, coś do gotowania - czyli co trzy dni wolno się kąpać w wannie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dają,ale 1kWh wychodzi tyle samo jak gdyby grzali prądem tą cwu :D

5kWh czyli zużycie cwu latem dla 3 osobowej różnicy przy grzaniu węglem powinno dać spalanie 0,9kg na dobę.

5kWh*0,15zł/kWh=0,75zł/0,8zł/kg=0,93kg/dobę

SUSPENSER masz takie spalanie ? :D

 

A ile litrów cwu można podgrzać zużywając 5kWh to na to jest prosty wzór...

 

Jak zwykle naginasz liczenie w swoją stronę licząc prąd po 0,15 groszy za 1 kWh , ja płacę za prąd po 0,65 groszy, chyba że myślisz o pompie ciepła i to pracującej w nocnej taryfie. Ja jak liczyłem to mi nawet się solarów nie opłacało, bo koszt zwrotu wyszedł mi powyżej 15lat. U mnie koszt miesięczny CWU razem z podtrzymaniem pieca to około 60zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...