Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Jak zwykle naginasz liczenie w swoją stronę licząc prąd po 0,15 groszy za 1 kWh , ja płacę za prąd po 0,65 groszy, chyba że myślisz o pompie ciepła i to pracującej w nocnej taryfie. Ja jak liczyłem to mi nawet się solarów nie opłacało, bo koszt zwrotu wyszedł mi powyżej 15lat. U mnie koszt miesięczny CWU razem z podtrzymaniem pieca to około 60zł.

 

a ile miesięcznie wody zużywacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
a ile miesięcznie wody zużywacie?

Dokładne i podstawowe pytanie,można się posłużyć wzorem:

Energia na cwu:

Q cwu = c*ρ*V*(tc-tz)/10^6 [GJ]

Qcwu – energia potrzebna do przygotowania cwu

c- ciepło właściwe 4,19 kJ/kg

ρ - gęstość wody 1000kg/m3 (999-970 w zal. od temperatury)

V- ilość wody do podgrzania w m3

tc– temperatura wody ciepłej

tz – temperatura wody zimnej

 

kobra,zatem ile l cwu zużywasz na te 4 osoby latem skoro twierdzisz,że energii na to idzie 10-13kWh ?

Wystarczy dane podstawić do wzoru ;)

"V- ilość wody do podgrzania w m3 " to jest dla Ciebie X :D

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie twierdzę, tak mi liczy ciepłomierz. Nie wiem ile zużywam CWU. Całej wody latem idzie około 15 kubików miesięcznie. Pralkę mam podłączoną pod ciepłą wodę. Mam też cyrkulację, bo w domu o długości 15,5 metra i szerokości 11 metrów, gdzie łazienki są na dwóch kondygnacjach bez cyrkulacji ani rusz. Auta myję na myjni, w ogrodzie używam prawie wyłącznie wody z rynien.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja nic nie twierdzę, tak mi liczy ciepłomierz. Nie wiem ile zużywam CWU.
To dlatego zapodałem Ci wzór w jaki sposób możesz sobie to wyliczysz ile zużywasz litrów cwu zużywajac przy tym 10-13kWh energii :DTo zwykła fizyka i matematyka jest,no chyba,że "suweren" pisowski wierzy w zamach tak jak I Sekretarz im wbija do głowy nie patrząc na fakty a bez szkoły odrzuca podstawowe prawa fizyczne wierząc w parówki macierewiczowskie :D Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując średnią 11,5 kWh/doba i odejmując tylko 1,5 kWh na stratę postojową ( mam baniak 150 litrów ) oraz cyrkulację ( pracuje tylko w określonych godzinach ) dostajemy średnio 10 kWh/doba. Czyli jakieś 340 litrów CWU/doba podgrzane do około 40 stopni. Zawiłe wzory nie są potrzebne, podgrzanie 1 litra o 1 stopień to 1,16 watogodziny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przyjmując średnią 11,5 kWh/doba i odejmując tylko 1,5 kWh na stratę postojową ( mam baniak 150 litrów ) oraz cyrkulację ( pracuje tylko w określonych godzinach ) dostajemy średnio 10 kWh/doba. Czyli jakieś 340 litrów CWU/doba podgrzane do około 40 stopni. Zawiłe wzory nie są potrzebne, podgrzanie 1 litra o 1 stopień to 1,16 watogodziny.

zatem:

Dokładne i podstawowe pytanie,można się posłużyć wzorem:

Energia na cwu:Q cwu = c*ρ*V*(tc-tz)/10^6 [GJ]

11,5kWh=4,19 kJ/kg*1000kg/m3*(60-30)*X//10^6 [GJ]

Ile litrów ? :D

 

nie oszukujmy się kobra,zużycie wegla(energii) w lato pokazuje,że musicie ogrzewać przy okazji wielkie baseny bo nie tylko ja jestem inwestorem który wie ile w lato zuzywa się energii na cwu.

Fizyki nie oszukasz,możesz oszukać bezmyślnych i ciemnych inwestorów "suwerenów" ale fizyki za ch... nie oszukasz :D

 

A tak przy okazji 10kWh to jest 10kWh*0,15zł=1,5zł/0,8zł/kg=1,8kg ekogroszka na dobę :D

A 10kWh to jest ok.300l cwu,nie zwu a cwu czyli wody o temp.ok.40st.C.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

A dla ciemnych "suwerenów":

Zużycie 25.09 - 25.10: 290kWh

Temp. w domu 21.5-22.5*C

Szacunkowo: 75% II taryfa. Nowy dom, więc podbijam temp. przez 1.5-2h w ciągu dnia w I taryfie (~2kWh/dzień)

Szacunkowy koszt: 125zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

11,5kWh=4,19 kJ/kg*1000kg/m3*(60-30)*X//10^6 [GJ]

...

Tobie coś z głową zrobiło się? Masz w sieci wodę 30 stopni? I grzejesz ją do 60 stopni? Co Ty właściwie liczysz? Podałem wynik. Uwzględniając stratę postojową bojlera oraz stratę na cyrkulację ( na poziomie 1,5 kWh czyli zakładając na grzanie CWU 10 kWh/doba ), wychodzi mi że grzeję około 340 litrów wody od temperatury 15 - 17 stopni do 40 - 42 stopni. To jest prosta matematyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

A tak przy okazji 10kWh to jest 10kWh*0,15zł=1,5zł/0,8zł/kg=1,8kg ekogroszka na dobę :D

A 10kWh to jest ok.300l cwu,nie zwu a cwu czyli wody o temp.ok.40st.C.

No nareszcie w trzeciej edycji posta zajarzyłeś o czym gadka. Brawo - być może po kolejnych 5 edycjach tego posta doskoczysz do poziomu gimnazjalnego. Tak jak napisałem - to jest jakieś 340 litrów CWU. Po 85 litrów na osobę. Ile wody lejesz do wanny? A dla mnie te średnio 11,5 kWh ( nie 10 - no bo na stratę postojową i na stratę poprzez cyrkulację też muszę energię dostarczyć ) to latem jest jakieś 1,3 - 1,4 PLN. Około 12 groszy za kWh latem mi wychodzi - niestety sprawność mojego 29 kW kotła latem, kiedy pracuje że średnią mocą rzędu 500 wat nie przekracza raczej 50%. Prądem w taniej taryfie byłoby około 4 PLN. Tyle że musiałbym sobie sprawić dwukrotnie większy i trzykrotnie droższy bojler. Po to żeby grzać 2,5 raza drożej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zatem:

11,5kWh=4,19 kJ/kg*1000kg/m3*(60-30)*X//10^6 [GJ]

Ile litrów ? :D

 

nie oszukujmy się kobra,zużycie wegla(energii) w lato pokazuje,że musicie ogrzewać przy okazji wielkie baseny bo nie tylko ja jestem inwestorem który wie ile w lato zuzywa się energii na cwu.

Fizyki nie oszukasz,możesz oszukać bezmyślnych i ciemnych inwestorów "suwerenów" ale fizyki za ch... nie oszukasz :D

 

A tak przy okazji 10kWh to jest 10kWh*0,15zł=1,5zł/0,8zł/kg=1,8kg ekogroszka na dobę :D

A 10kWh to jest ok.300l cwu,nie zwu a cwu czyli wody o temp.ok.40st.C.

 

Przez takie głupkowane twoje wyliczenia w lecie przełączyłem bojler do sieci 230V i podłączyłem licznik i wyszło że dzienne utrzymanie bojlera to około 6zł, oczywiście jakbym miał dodatkowy wyłącznik i grzał wodę tylko ranem i wieczorem to może przyoszczędziłbym 1zł - 1,5zł , jakbym może też bojler założył zamiast 150L tylko 300 litrowy to mógłbym zmienić taryfę na nocną i może przyoszczędziłbym 2-3zł nie licząc droższego bojlera, czyli grzałbym elektrycznie wodę w granicach 3-4zł /24h, także wolę bez żadnych kombinacji grzać wodę ekogroszkiem za 2-2,5/24h. Odnośnie zużycia wody to dzisiaj płaciłem rachunek za wodę za 2 miesiące 88zł (26m3) - nie mam jeszcze zamontowanej wanny w drugiej łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przez takie głupkowane twoje wyliczenia w lecie przełączyłem bojler do sieci 230V i podłączyłem licznik i wyszło że dzienne utrzymanie bojlera to około 6zł,.
Maher,ale czemu robisz z siebie pi.pi.pi i na czyje polecenie ?

6zł grzejąc cwu prądem to jest zużycie 10kWh przy cenie w Tauron w taryfie G11 0,60zł/kWh.

Chyba w swojej głupocie temu nie zaprzeczysz ???

Grzejąc cwu weglem i zuzywając te 10kWh powinieneś spalić 10kWh*0,15zł=1,5zl/0,8zł/kg=1,8kg ekogroszka

Czy tyle spaliłeś na dobe ?A jak nie to ilę ?

Jeszcze raz,czemu z siebie robisz pi.pi.pi ?

Tak I Sekretarz mówił,że to patriotyczne bycie pi.pi.pi ? :D

 

Czy Wy jako typowy "suweren" pisowski naprawdę jesteście tacy bezmyślni i uważacie,ze zamach był ???

 

Spalanie letnie tylko na cwu,jak widać dalekie od 1,8kg/dobe...

U mnie przy 20KW i wymienniku 80L wychodzi 2,8-2,9 kg/24h.

Jak tam wasze zużycia? U mnie obecnie 9,5kg rowexa na dobę . w domu 23st.

Od 7 ~ 8,5 kg na dobę Iskry z Karena . Dom 240 m2 .

5,5 - 6 kg/24h rosyjskiego miału- odsiewu.

 

Może chłopaki grzeją baseny w lato ? :D

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zużycia wody to dzisiaj płaciłem rachunek za wodę za 2 miesiące 88zł (26m3) - nie mam jeszcze zamontowanej wanny w drugiej łazience.

 

Odnośnie ceny wody to albo coś pokombinowałeś albo cena wody bez kanalizacji (odpływu) .

Odnośnie zużycia jak za 2 miesiące to uważam że dużo ( ile osób ?)

 

Podam na swoim przykładzie . W okresie letnim na CWU zużywam 5kWh na dobę, i nie ma rewelacji. Trzeba się naprawde ograniczać w zużyciu dla trzech osób.Myślę że jakbym wydłużył czas grzania z 2,5 do 4-5 godzin byłoby b.dobrze. Nie podgrzewam basenu tylko zbiornik 150 litrów. Także wypowiedź Mahera wcale nie odbiega od rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chłopaki grzeją baseny w lato ? :D

 

Akurat to co zacytowałeś do dobowe zużycie na CO i CWU. Czytałem te posty.

 

Pamiętaj też że ludzie mają różne zboczenia. Jeden włącza pralkę o 23.00 bo ma G12 , drugi na prysznic zużywa 100 litrów ciepłej wody bo lubi pośpiewać do słuchawki :rotfl:

Edytowane przez lolson28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nic się nie zmienia od lat ...

 

Tam gdzie "grasuje" Arturo od razu robi się śmietnik i syf w wątkach ...

 

Ja grzałem wodę kilka lat bojlerem 80L tylko w II taryfie. Grzałem do chyba 70-80 stopni.

Przy baaaardzo oszczędnym użytkownaiu udawało mi się jakoś funkcjonować , ale to była "walka" z czasem aby zdążyć się wykompać w ciepłej wodzie , tym bardziej że żona bez problemu potrafiła całą ciepłą wodę za jednym razem zużyć.

Z moich wyliczeń wychodziło mi około 50zł miesięcznie za CW , tyle że często musiałem kąpać się w letniej wodzie lub czekać wiele godzin aż będę mógł się wykąpać (II taryfa)

Komfort bardzo niski i bardzo ograniczona ilośc ciepłej wody. Oczywiście większy bojler by załatwil problem ale cudów nie ma , bo zużyłbym dużo wiecej wody a co za tym idzie koszty były by jeszcze większe.

 

Grzejac kotłem zużywam około 2kg opału na dobę. Opał po 700zł , choć czeka na załadunek opał po 500zł. Czyli Grzanie wody u mnie dziennie to około 1,4zł. Czyli obecnie za 42zł miesiecznie mogę mieć nieograniczoną ilościś ciepłęj wody 24 godziny na dobę , bez żadnego patrzenia na zegarek i pośpiechu oraz dyskomfortu że nie starczy dla mnie cieplej wody i będe musial kąpać się w letniej / zimnej wodzie ...

 

Dla kogoś kto ma kocioł na ekogroszek używania cały czas kotła ma jeszcze jeden duży plus ...

Otóż nie używany kocioł rdzewieje i sie niszczy i dla jego bezpieczeństwa i dla jego większej żywotności powinien działać nonstop.

Drugi plus że w dowolnym momencie można włączyć ogrzewanie i w razie jakiś chwilowych chłodów można szybko dogrzać dom.

Ja jak grzałem wodę bojlerem to dogrzewałem się sporadycznie kominkiem. Jak działa kocioł nie ma żadnego sensu odpalać kominka.

 

I tyle jeśli chodzi o moje doświadczenie z grzaniem wody prądem w II taryfie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te wszystkie obliczenia, przepływy, zużycia energii, prognozy, cyrkulację i grzanie CWU w oknach czasowych to mi się rzygać chce. Ja mam ustawione grzanie CWU na kotle gazowym na 45 stopni przez cały czas, bez wyznaczonych godzin podgrzewania. Ciepła woda ma być dostępna o każdej porze dnia i nocy, nie będę przecież robił grafiku kąpieli jak w wojsku. Oszczędność oszczędnością ale życie ma być normalne a nie podyktowane oknami czasowymi włączania CWU oraz pompek cyrkulacyjnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te wszystkie obliczenia, przepływy, zużycia energii, prognozy, cyrkulację i grzanie CWU w oknach czasowych to mi się rzygać chce. Ja mam ustawione grzanie CWU na kotle gazowym na 45 stopni przez cały czas, bez wyznaczonych godzin podgrzewania. Ciepła woda ma być dostępna o każdej porze dnia i nocy, nie będę przecież robił grafiku kąpieli jak w wojsku. Oszczędność oszczędnością ale życie ma być normalne a nie podyktowane oknami czasowymi włączania CWU oraz pompek cyrkulacyjnych.

 

Dokładnie, bo wsiada w swoje auto robi 100 km i 30zł siup .. a tu żal mu paru kWh :D rocznie 30kkm i portfel lżejszy o blisko 10kzł ..

cóż woda ma być na czas! a jeszcze lepiej jak jest w sutej izolacji, to wtedy nawet po 2 godzinach nie czeka się na ciepłą wodę.

Gorzej z grzaniem baniaczka 140 L wunglem ..to ździepkę porażka .. te zbironiki mają wężownicę o mocy 3,5-4 kW ..

choć producent podaje więcej .. owszem to więcej jest .. ale trzeba wiedzieć jak to więcej zrobić.

Stąd pali piec osiąga prawie gotowanie wody, a baniak niemrawo się ogrzewa ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale ekoświry mają sporo racji przynajmniej w moim przypadku . Na CWU zużywam ok 2-3kg eko 24MJ. Zużycie wody ok 5,2 m3/mc. Tak mało wychodzi ponieważ mam zastosowany reduktor ciśnienia, energooszczędne perlatory i ograniczniki przepływu pryz deszczownicy, mycie w zmywarce, kibelki na dwa przyciski woda ogrodowa odpada - ujęcie ze studni. Czyli ok170l na dobę ile z tego wypada na CWU nie wiem. Fabryczne straty bojlera jeśli dobrze pamiętam 64W/h ale dociepliłem go wełną 5cm i matą za grzejnikową czyli mniej. Straszne dużo z zżera cyrkulacja 1-2 grzania bojlera o 10*C. A bojler jest grzany o 10*C od 1-4 razy dziennie. Więc 2-3kg węgla to dużo. Drażni mnie to że kasa się marnuje jednak dzienny koszt ok 2zł powoduje że to olewam. Latem muszę przetestować grzałkę w g12w (jak w końcu odbiorą budynek bo narazie jadę na budowlanym) jak się sprawdzi to do majstrować jakiś solar z węża ogrodowego:)

Jedak w trybie zimowy puki co chyba przyzwoicie ok 7,5 kg na dobę na parterze 23 na piętrze 22*c. Użytkowa 116m2 po podłogach ok 145m2. + garaż nie ogrzewany. EU =65kwh/m2rok liczone na 116m2 i 20*C (CO=41, CWU=24). Bez uwzględniane nawiewu z GGWC i drobny błąd w lambdzie podłogi na moją niekorzyść.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...