Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Jeżeli są takie godziny, w których na pewno nikt z wody korzystał nie będzie - to wyłącz w tych godzinach cyrkulację. Na przykład kiedy wszyscy są w pracy, albo późną nocą itepe. To są odczuwalne oszczędności zarówno w opale jak i w prądzie do pompy cyrkulacyjnej - bez pogorszenia komfortu użytkowania CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niestety ale ekoświry mają sporo racji przynajmniej w moim przypadku . Na CWU zużywam ok 2-3kg eko 24MJ. Zużycie wody ok 5,2 m3/mc. Tak mało wychodzi ponieważ mam zastosowany reduktor ciśnienia, energooszczędne perlatory i ograniczniki przepływu pryz deszczownicy, mycie w zmywarce, kibelki na dwa przyciski woda ogrodowa odpada - ujęcie ze studni. Czyli ok170l na dobę ile z tego wypada na CWU nie wiem. Fabryczne straty bojlera jeśli dobrze pamiętam 64W/h ale dociepliłem go wełną 5cm i matą za grzejnikową czyli mniej. Straszne dużo z zżera cyrkulacja 1-2 grzania bojlera o 10*C. A bojler jest grzany o 10*C od 1-4 razy dziennie. Więc 2-3kg węgla to dużo. Drażni mnie to że kasa się marnuje jednak dzienny koszt ok 2zł powoduje że to olewam. Latem muszę przetestować grzałkę w g12w (jak w końcu odbiorą budynek bo narazie jadę na budowlanym) jak się sprawdzi to do majstrować jakiś solar z węża ogrodowego:)

Jedak w trybie zimowy puki co chyba przyzwoicie ok 7,5 kg na dobę na parterze 23 na piętrze 22*c. Użytkowa 116m2 po podłogach ok 145m2. + garaż nie ogrzewany.

 

Zmieniaj taryfę z budowlanej na gospodarczą. W Enerdze można zmienić już przy stanie deweloperskim. Prawo zmieniło się w lutym tego roku. Zmieniałem niedawno i poszedłem z dokumentem z nadzoru stwierdzającym zakończenie prac budowlanych, a pani w Enerdze nawet o ten papier nie zapytała stwierdzając, czemu tak późno przyszedłem, przecież okna i dach oraz elektrykę i tynki mam już od początku roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Drażni mnie to że kasa się marnuje jednak dzienny koszt ok 2zł powoduje że to olewam.

No i to jest powód że to olewacie a drugi,że nie świadomość.

Potem zdziwienie jak ktoś płaci 500zl za ogrzewanie nie węglem jak my spalamy 3t ekogroszka bo przecież wg Was "węgiel jest najtańszy".

A nikt sobie nie zadaje trudu żeby sprawdzić ile z tych 3t to faktyczne potrzeby domu na energię a ile z tego poszło w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzałem wodę kilka lat bojlerem 80L tylko w II taryfie. Grzałem do chyba 70-80 stopni.

Przy baaaardzo oszczędnym użytkownaiu udawało mi się jakoś funkcjonować , ale to była "walka" z czasem aby zdążyć się wykompać w ciepłej wodzie , tym bardziej że żona bez problemu potrafiła całą ciepłą wodę za jednym razem zużyć.

Z moich wyliczeń wychodziło mi około 50zł miesięcznie za CW , tyle że często musiałem kąpać się w letniej wodzie lub czekać wiele godzin aż będę mógł się wykąpać (II taryfa)

Komfort bardzo niski i bardzo ograniczona ilośc ciepłej wody. Oczywiście większy bojler by załatwil problem ale cudów nie ma , bo zużyłbym dużo wiecej wody a co za tym idzie koszty były by jeszcze większe.

...

obecnie za 42zł miesiecznie mogę mieć nieograniczoną ilościś ciepłęj wody 24 godziny na dobę , bez żadnego patrzenia na zegarek i pośpiechu oraz dyskomfortu że nie starczy dla mnie cieplej wody i będe musial kąpać się w letniej / zimnej wodzie ...

...

I tyle jeśli chodzi o moje doświadczenie z grzaniem wody prądem w II taryfie ...

 

brak ciepłej wody wynikał ze zbyt małego bojlera. koszt 50 zł przy braku ciepłej wody wyjaśnia tekst Z moich wyliczeń.

 

Teraz niby tanio, ale:

 

Wannę mam ale sporadycznie się używa , po prostu prysznic jest szybszy i bardziej oszczędny ...

...

Ja szybko biorę prysznic i staram się nie nie marnować wody. Takie przyzwyczajania "pro-ekologiczne" od wielu wielu lat ...

Naprawdę nie musi się lać cały czas woda , jak nie jest potrzeby ...

....

To że ktoś myje się pod prysznicem kilkanaście minut i zużywa setki litrów wody wcale nie oznacza że będzie czystszy od kogoś kto umyję się dużo szybciej i zużyje dużo mniej wody . Podczas kąpieli pod prysznicem woda jest potrzebna tak naprawdę do namydlenia i ... spłukania ciała

 

Ale jak kto lubi :) Ja lubię szybki prysznic :) Szkoda mi czasu na bezsensowne spędzanie czasu pod prysznicem ...

 

od siebie dodam, że koszt u mnie latem to 32 zł, zimą max 42 zł miesięcznie, wg taryfy z cennika (energia+dystrybucja) i podlicznika. w domu trzy osoby. prysznic, ale nie tylko przed moczeniem i spłukiwaniem, tylko woda leci cały czas. dodam, że nawet jak było 5 osób i wszyscy brali prysznic, to wody nie zabrakło. bojler 140 litrów grzany do nie wiem jakiej temperatury (prawie max na pokrętle). na wyjściu z bojlera zawór termostatyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
500 na CO i CWU ciekawy wynik. Jeśli nawet spaliłbym 3t na rok to i tak ok 2000zł a raczej tyle nie spale. Poza tym instalacja jest tak zrobiona że mogę przejść na PC bez bólu. W tej chwili płacę ok 5zł dziennie a jest o mój pierwszy rok w nowym domu.
To był jedynie przykład bo chodzi o samo ogrzewanie za sezon grzewczy,rocznie z cwu jest to 900zł czyli 3300kWh a prądem byłoby ok.2700zł czyli 10000kWh(5500 c.o i 4500 cwu).Chodzi o to,że nie macie pojęcia ile faktycznie potrzebujecie energii(wegla) na potrzeby ogrzewania i cwu zeby móc określić ile z przykladowych 3t idzie na dom a ile w komin. Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był jedynie przykład bo chodzi o samo ogrzewanie za sezon grzewczy,rocznie z cwu jest to 900zł czyli 3300kWh a prądem byłoby ok.2700zł czyli 10000kWh(5500 c.o i 4500 cwu).Chodzi o to,że nie macie pojęcia ile faktycznie potrzebujecie energii(wegla) na potrzeby ogrzewania i cwu zeby móc określić ile z przykladowych 3t idzie na dom a ile w komin.

 

i po co?? jak mi kocioł nawali i będę przechodził na PC to się odezwę. W tej chwili chcę wykorzystać najlepiej to co mam. Chcę zamknąć się ze spalaniem poniżej 2t w zimie + ok 500kg lato i wydaje mi się to realne. Jeśli uda misię taniej grzać prądem latem to fajnie jeśli nie to trudno.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dają,ale 1kWh wychodzi tyle samo jak gdyby grzali prądem tą cwu :D

5kWh czyli zużycie cwu latem dla 3 osobowej różnicy przy grzaniu węglem powinno dać spalanie 0,9kg na dobę.

5kWh*0,15zł/kWh=0,75zł/0,8zł/kg=0,93kg/dobę

SUSPENSER masz takie spalanie ? :D

 

A ile litrów cwu można podgrzać zużywając 5kWh to na to jest prosty wzór...

 

 

Prawie się zgadza bo w praktyce u mnie to wyglądało tak: 1 kg/dobę na podtrzymanie w kotle + 1 kg/dobę na grzanie CWU, średnia sprawność obliczona na podstawie danych z ciepłomierza, ilości i kaloryczności węgla to 40%.

 

Niestety prąd mam znacznie droższy nawet w drugiej taryfie, mogę za to podobnie do Ciebie nagiąć cenę węgla do tej w kopalni w Czechach [0,29 zł/kg] i wykazać jak drogo jest grzać prądem.

 

Jeśli już coś liczysz rób to uczciwie i np. cenę prądu weź średnią z całego kraju i podaj wynik dla 1 i 2 taryf - tylko i aż tyle wystarczy, żeby uniknąć niepotrzebnych debat i sporów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 8 .10 do 22.10 zużyłem 125kg eko na grzanie wzytkiego co w domu potrzeba bez żadnych ograniczeń. Węgiel to była mieszanka Czarnej Perły (640zł/t) Golda (800zł/t) i jakiś resztek ekoretu w podobnej cenie. Teraz 22.10 zasypałem 100kg Czarnej perły i idzie sobie. Temp w domu 22-22.5st.

 

Oprócz domu grzeje też garaż 33m2 przyległy do kotłowni do 18-19 st bo obecnie odnawiam w nim samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacja chodzi cyklicznie wg potrzeb. grzałkę sprawdzi się po zimie. Zużycie można sprawdzić miernikiem wystarczy średnia z kilku dni.

To konie c o grzałkach!!

 

Cyklicznie tak samo całą dobę?

 

tu można zrobić to inaczej:

1. albo dajesz w strefach tylko godziny, gdzie ma działać np. wiecie,że zawsze zmywacie o 13-ej, to zrobić aktywna cyrkulację od 12:30 do 13:30 i na czas kąpieli powiedzmy niech pracuje od 19 do 21-ej.... reszta dobry bez cyrkulacji (godziny dopasuj w/g potrzeb, ale nie goń cały dzień)

2. albo przy mniejszym domku zaprosić sprytnego elektryka i niech cyrkulacja się załącza jak np. wchodzisz do łazienki i zapalasz światło a w kuchni np. gdy załączysz światełko nad kuchenką.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote=Jarecki79;7319247

1. albo dajesz w strefach tylko godziny, gdzie ma działać np. wiecie,że zawsze zmywacie o 13-ej, to zrobić aktywna cyrkulację od 12:30 do 13:30 i na czas kąpieli powiedzmy niech pracuje od 19 do 21-ej.... reszta dobry bez cyrkulacji (godziny dopasuj w/g potrzeb, ale nie goń cały dzień)

.

 

i tak to działa.

od 5:00 do 7:00 i 17:00 do 22:00 czas pracy 7 min czas postoju 23min

w weekendy 8:30-22:00 czas pracy 7 min czas postoju 23min

 

dla mnie mogło by być mniej godzin ale kobieta marudzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął miesiąc od zasypu. Średnia wyszła około 7kg/h. Miesiąc co i cwu około 100zł.

Dzeciaki jak się zasiedzą pod prysznicem to 120l idzie na dwóch. Nie żałuję im.

 

U mnie też ostatni miesiąc to średnia 7kg/24h tylko cena wyższa bo 160zł/mc i poszło 213kg ekogroszku (temperatura 22C wszędzie przy 150m2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś u mnie nowy załadunek opału. Ostatni załadunek około 110kg opału starczył na 15dni , czyli spalanie wyszlo 7,3 kg na dobę.

Czyl dzienny koszt CO+CWU = 5,18 zł

 

Teraz wsypałem już miał , ale jeszcze w podajniku było trochę ekogroszku. Zobaczymy jak będzie teraz. Opał wsypany jest o 200zł tańszy od Ekogroszku , ale też według sprzedawcy jest mniej kaloryczny ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post usunięty.

 

Oj Arturo ...

 

Już Ci wielkrotnie tłumaczono że miał to zwykły węgiel tylko o mniejsze gramaturze i jest tańszy bo tak naprawdę podczas wydobycia najwięcej go powstaje.

 

Syflem jest natomiast muł węglowy a także flot ...

 

To jest syf który kopalnia powinna utylizować a nie sprzedawać i za sprzedaż i palenie tym powinny byc bardzo wysokie kary ...

 

Co do miału to ja mimo że do kopalni mam kilkaset kilometetrow to też kupiem miał pakowany po chyba 510zł za tonę. Z dowozem z drugiego końca Polski , pakowany w worki 25kg,

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...