Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Spalanie zależy od 2 rzeczy. Izolacja domu jak i preferencje temperatury w domu. Teraz mi spala około 14-15kg groszku. Najtańszego groszku,nie mylić z ekogroszkiem. Do tego mam włączony obieg ciepłej wody w kranach na stałe. A to zjada u mnie około 1kg węgla.Generalnie staram się ekonomicznie spalać węgiel ale nie chce mi się walczyć już o każde 100 gram .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tym spalaniem gazu to lekko zrobilem sobie jaja. Widzę, że co niektórzy to niedługo w ogóle nie będą zużywać opału a kupka węgla będzie rosła. Napiszcie ile wam jara przy minus 10 na zewnątrz a nie przy plus 8.

 

Przyjdą mrozy to będą wyniki ...

 

U mnie od kilku dobrych dni temepratury są koło zera (a nawet z lekkim minusem) a w nocy spadają do około -3.

 

Chciaż swoje wyniki podaje już od kilku lat i prowadzę dokładne statystyki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję waszej pomocy w ustawieniach pieca. Od kilku dni spalanie mam rzędu 20kg/doba - okropnie dużo. Zauważyłem, że trochę podskoczyło po zmianie oprogramowania bruliego, ale nie możliwe, że aż o 7kg...

 

Kotłownia jest przyklejona do domu tak jak i garaż, przez który jest wejście do kotłowni. Garażu jeszcze nie grzeję a w kotłowni nie mam jeszcze zamontowanych drzwi (jutro będę montował). Rury w kotłowni ocieplone, dom był wygrzewany w kwietniu tego roku. Palę czarną perłą, spieki są ale nie wielkie, kruszące się w dłoni, niedopałów prawie wcale.

 

Kurcze nie wiem co jest, pali jak w starym nie ocieplonym domu, a jeszcze niedawno było 12-13kg/doba.

 

Pomóżcie, zasugerujcie coś dobrzy ludzie. Rzućcie okiem na sterownik (link u mnie w stopce)

 

images.tinypic.pl/i/00831/lv4qd8u5muhv.jpg

images.tinypic.pl/i/00831/tztz5qeh94gd.jpg

images.tinypic.pl/i/00831/9o6wbrt3u9eu.jpg

images.tinypic.pl/i/00831/ecm0kb1mfxro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

20 kg węgla o kaloryczności 24 MJ/kg to ponad 170 kWh ciepła na dobę. u mnie przy podobnej powierzchni idzie średnio z CWU 25 kWh na dobę. przyjmując, że Twój dom potrzebuje 3 razy tyle co mój, czyli 75 kWh na dobę, oznacza to że masz sprawność kotła 44%...

 

jeszcze jedno - może być tak, że przy spadku temperatury zewnętrznej musisz po prostu podgrzać podłogówkę, co wymaga sporej energii (zależy generalnie od jej grubości) i w pewnym momencie spalanie spadnie. u mnie właśnie trwa takie podwyższanie temperatury płyty fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stary dom bliźniak z początku lat 80. 140m ocieplony 2cm czyli tak jakby nie było. Pali około 13-14 kg na dobę przy takiej pogodzie. Temperatura w domu 20-21 stopni.

 

Na może ktoś porównywalne warunki, ciekawi mnie jak to się przedstawia i innych bo z kim nie pofadam to pali im 5kg na dobę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję waszej pomocy w ustawieniach pieca. Od kilku dni spalanie mam rzędu 20kg/doba - okropnie dużo. Zauważyłem, że trochę podskoczyło po zmianie oprogramowania bruliego, ale nie możliwe, że aż o 7kg...

 

Kotłownia jest przyklejona do domu tak jak i garaż, przez który jest wejście do kotłowni. Garażu jeszcze nie grzeję a w kotłowni nie mam jeszcze zamontowanych drzwi (jutro będę montował). Rury w kotłowni ocieplone, dom był wygrzewany w kwietniu tego roku. Palę czarną perłą, spieki są ale nie wielkie, kruszące się w dłoni, niedopałów prawie wcale.

 

Kurcze nie wiem co jest, pali jak w starym nie ocieplonym domu, a jeszcze niedawno było 12-13kg/doba.

 

Pomóżcie, zasugerujcie coś dobrzy ludzie. Rzućcie okiem na sterownik (link u mnie w stopce)

 

images.tinypic.pl/i/00831/lv4qd8u5muhv.jpg

images.tinypic.pl/i/00831/tztz5qeh94gd.jpg

images.tinypic.pl/i/00831/9o6wbrt3u9eu.jpg

images.tinypic.pl/i/00831/ecm0kb1mfxro.jpg

 

U mnie też ostatnio podskoczyło spalanie (dzisiaj nawet do 15kg/25 11zł/24h), nie porównuj do starego nieocieplonego domu bo mi w starym mniejszym domu 4 ton brakowało na zimę i miałem zimniej, a w nowym w 2,5t mieszczę się przez cały rok.

Jedynie co to możesz trochę nadmuch zmniejszyć bo temperatury spalin masz jak na te temperatury zewnętrze sporo za wysokie (może też jakiś deflektor w piecu się przestawił). Podłogówki tak jak wyżej napisali potrzebują się rozgrzać i jak nie masz ustawionej cyklicznego podgrzewania i to też powoduje zwiększone w pierwszym okresie zużycie i później przegrzewanie pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi Panowie. W takim razie spróbuję zmniejszyć delikatnie nadmuch, na zaworach 3d puszczę wyższą temp na podłogę (obecnie idzie 27*) podwyższę do 30*, I zmienię pracę pompy CO na cykliczną a nie ciągłą (praca 20min i przerwa 10min na początek będzie ok? I będę testował...).

 

Deflektor był dosunięty maksymalnie do tylnej ściany kotła. Przesunąłem go maksymalnie "do mnie" tj. w stronę drzwiczek kotła.

 

Czy macie może jeszcze jakieś sugestie, propozycje, co zmienić w ustawieniach, po sprawdzić w instalacji, po można by poprawić?

 

Każdą pomoc z radością przyjmę!

 

Bóg zapłać dobrzy ludzie!!

 

Wróciłem do domu, podwyższyłem temp na podłogówkę przed wyjściem (teraz idzie 30*), patrzę w statystyki a tam spalanie wzrosło do 25kg... Ja rozumiem, że podłogówka może się wygrzewać tak jak napisał to imrahil, ale jak długo to może trwać? U mnie tak wysokie spalanie jest już od 3-4 tygodni.

 

W kwietniu był rozruch pieca i do dziś nie był czyszczony komin. Sam piec czyszczę 1 na tydzień. Kurcze okropnie zaczynam się tym martwić bo nie wiem dlaczego tak dużo spala :(

 

Na prawdę proszę o pomoc...

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję waszej pomocy w ustawieniach pieca. Od kilku dni spalanie mam rzędu 20kg/doba - okropnie dużo. Zauważyłem, że trochę podskoczyło po zmianie oprogramowania bruliego, ale nie możliwe, że aż o 7kg...

 

Kotłownia jest przyklejona do domu tak jak i garaż, przez który jest wejście do kotłowni. Garażu jeszcze nie grzeję a w kotłowni nie mam jeszcze zamontowanych drzwi (jutro będę montował). Rury w kotłowni ocieplone, dom był wygrzewany w kwietniu tego roku. Palę czarną perłą, spieki są ale nie wielkie, kruszące się w dłoni, niedopałów prawie wcale.

 

Kurcze nie wiem co jest, pali jak w starym nie ocieplonym domu, a jeszcze niedawno było 12-13kg/doba.

 

Pomóżcie, zasugerujcie coś dobrzy ludzie. Rzućcie okiem na sterownik (link u mnie w stopce)

 

images.tinypic.pl/i/00831/lv4qd8u5muhv.jpg

images.tinypic.pl/i/00831/tztz5qeh94gd.jpg

images.tinypic.pl/i/00831/9o6wbrt3u9eu.jpg

images.tinypic.pl/i/00831/ecm0kb1mfxro.jpg

Piszesz - niedopałów prawie wcale. Czyli jednak jakieś są. No to zmniejszenie nadmuchu raczej Ci nie pomoże. Piszesz że podniosłeś temperaturę podłogówki z 27 do 30 stopni. Czyli o 3 stopnie musi dogrzać całą wodę w rurkach podłogówki i całą masę betonu w którym są umieszczone rurki. Więc i spalanie musi wzrosnąć na czas tego dogrzewania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi Panowie. W takim razie spróbuję zmniejszyć delikatnie nadmuch, na zaworach 3d puszczę wyższą temp na podłogę (obecnie idzie 27*) podwyższę do 30*, I zmienię pracę pompy CO na cykliczną a nie ciągłą (praca 20min i przerwa 10min na początek będzie ok? I będę testował...).

 

Deflektor był dosunięty maksymalnie do tylnej ściany kotła. Przesunąłem go maksymalnie "do mnie" tj. w stronę drzwiczek kotła.

 

Czy macie może jeszcze jakieś sugestie, propozycje, co zmienić w ustawieniach, po sprawdzić w instalacji, po można by poprawić?

 

Każdą pomoc z radością przyjmę!

 

Bóg zapłać dobrzy ludzie!!

 

Wróciłem do domu, podwyższyłem temp na podłogówkę przed wyjściem (teraz idzie 30*), patrzę w statystyki a tam spalanie wzrosło do 25kg... Ja rozumiem, że podłogówka może się wygrzewać tak jak napisał to imrahil, ale jak długo to może trwać? U mnie tak wysokie spalanie jest już od 3-4 tygodni.

 

W kwietniu był rozruch pieca i do dziś nie był czyszczony komin. Sam piec czyszczę 1 na tydzień. Kurcze okropnie zaczynam się tym martwić bo nie wiem dlaczego tak dużo spala :(

 

Na prawdę proszę o pomoc...

 

Trochę źle mnie zrozumiałeś odnośnie podłogówki, powinieneś tak ustawić pompy i regulacje aby ogrzewać ją możliwie najniższą temperaturą i non-stop (oczywiście tak aby utrzymywała temperaturę zadaną), ostateczność to cykliczna praca pomp i też aby nie dopuścić do wyziębienia podłogi. Piec najmniej spali jak pracuje też non-stop z najmniejszą możliwą mocą.

 

Popatrz też czy takie wysokie temperatury spalin w takich jak ty masz piec to normalna rzecz, może masz za mocny ciąg kominowy i wywiewa ci cały żar z pieca (przez to pisałem o zmniejszeniu nadmuchu), ale jak piszesz że nie dopala ci węgla to może potrzeba popatrzyć na ciąg kominowy.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stary dom bliźniak z początku lat 80. 140m ocieplony 2cm czyli tak jakby nie było. Pali około 13-14 kg na dobę przy takiej pogodzie. Temperatura w domu 20-21 stopni.

 

Na może ktoś porównywalne warunki, ciekawi mnie jak to się przedstawia i innych bo z kim nie pofadam to pali im 5kg na dobę .

Przy tych warunkach, metrażu i dociepleniu, super spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykres.jpgDzięki Kobra/Maher. Może rzeczywiście ciąg jest zbyt duży - porównywałem moje temp spalin z innymi użytkownikami i u innych ta temp kształtuje się w granicach 90-110 także znacznie mniej niż u mnie. Może zainwestuję w ten regulator ciągu... Podłogówkę zatem wysteruję tak aby chdziła ciągle na jak najmniejszym parametrze ale żeby utrzymywała temp zadaną w pomieszczeniu.

 

Sama temperatura w kotłowni jest dosyć niska bo jeszcze nie wstawiłem drzwi i dziś sprawdziłem, że zawiewa mi nad górną uszczelką bramy garażowej no i zimno jak choroba w garażu.

 

Sama temp. podajnika u mnie to około 18* u innych około 30-36*.

 

Czy na tak wysokie spalanie mogą mieć poważny wpływ te 2 rzeczy czyli zbyt duży ciąg kominowy oraz niska temp samej kotłowni? Może spróbuję też wrócić do poprzedniej wersji oprogramowania sterownika. Wrzucam foto wykresu jak szybko spadała temp kotła i jak często musiał kocioł dogrzewać...

Edytowane przez sruba014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie jaka waszym zdaniem jest najlepsza technika palenia ekogroszku? Najlepiej bedzie jak piec bedzie caly czas grzal i nie dochodzil do temperatury zadanej (w rezultacie do podtrzymania), czy lepiej jak bedzie odwrotnie czyli, szybko zagrzac i piec ''odpoczywa''.

Pytam, poniewaz aktualnie mam tak, ze piec nagrzewa sie ok 10min, po czym ok 30min jest w podtrzymaniu i tak w kolko...

Jak bedzie najekonomiczniej?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie jaka waszym zdaniem jest najlepsza technika palenia ekogroszku? Najlepiej bedzie jak piec bedzie caly czas grzal i nie dochodzil do temperatury zadanej (w rezultacie do podtrzymania), czy lepiej jak bedzie odwrotnie czyli, szybko zagrzac i piec ''odpoczywa''.

Pytam, poniewaz aktualnie mam tak, ze piec nagrzewa sie ok 10min, po czym ok 30min jest w podtrzymaniu i tak w kolko...

Jak bedzie najekonomiczniej?? :)

Najlepiej gdyby kocioł pracował ciagle. Rzecz trudna do osiagniecia, przy przewymiarowanych kotlach, palnikach i dwustanowych sterownikach. Istotny też jest komfort cieplny. Zimne grzejniki nawet przy osiagnietej temperaturze wewnętrznej tego komfortu nie zapewniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie jaka waszym zdaniem jest najlepsza technika palenia ekogroszku? Najlepiej bedzie jak piec bedzie caly czas grzal i nie dochodzil do temperatury zadanej (w rezultacie do podtrzymania), czy lepiej jak bedzie odwrotnie czyli, szybko zagrzac i piec ''odpoczywa''.

Pytam, poniewaz aktualnie mam tak, ze piec nagrzewa sie ok 10min, po czym ok 30min jest w podtrzymaniu i tak w kolko...

Jak bedzie najekonomiczniej?? :)

 

Mniej spalisz pierwszą techniką, tylko różnica nie będzie duża tylko do tego też musi być stały w miarę równomierny odbiór ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]373057[/ATTACH]Dzięki Kobra/Maher. Może rzeczywiście ciąg jest zbyt duży - porównywałem moje temp spalin z innymi użytkownikami i u innych ta temp kształtuje się w granicach 90-110 także znacznie mniej niż u mnie. Może zainwestuję w ten regulator ciągu... Podłogówkę zatem wysteruję tak aby chdziła ciągle na jak najmniejszym parametrze ale żeby utrzymywała temp zadaną w pomieszczeniu.

 

Sama temperatura w kotłowni jest dosyć niska bo jeszcze nie wstawiłem drzwi i dziś sprawdziłem, że zawiewa mi nad górną uszczelką bramy garażowej no i zimno jak choroba w garażu.

 

Sama temp. podajnika u mnie to około 18* u innych około 30-36*.

 

Czy na tak wysokie spalanie mogą mieć poważny wpływ te 2 rzeczy czyli zbyt duży ciąg kominowy oraz niska temp samej kotłowni? Może spróbuję też wrócić do poprzedniej wersji oprogramowania sterownika. Wrzucam foto wykresu jak szybko spadała temp kotła i jak często musiał kocioł dogrzewać...

 

Przed myśleniem nad regulatorem ciągu najpierw doprowadź kotłownie i garaż do normalnych warunków pracy kotła i może się okazać że regulator nie będzie potrzebny. Na takiej wyziębionej kotłowni masz na pewno duże straty, u mnie przy nawiewie w kotłowni połączonej z garażem mam w granicach 15C i to przy dobrze uszczelnionych rurach i nie mam kaloryferów w garażu (grzeje tylko obudowa kotła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ja również wygrzewałem pod koniec zeszłego sezonu i też już mieszkam. Mamy podobny metraż, kotły o podobnej mocy, sprawności mam może ocieplenie minimalnie lepsze. Jednak spalanie mam niższe obecnie 11-15kg. Chociaż też dopiero się uczę i jak przekombinowałem z podłogówką to w dużo cieplejsze dni potrafił spalić 15kg.

-Powiem CI że na pewno tracisz paliwo w wysokich temperaturach spalin (tez tak miałem jak źle założyłem komorę nawrotną po czyszczeniu ale skamp chyba czegoś takiego niema)

-W domu widzę że utrzymujesz wysoką temperaturę 24*c

- kocioł też ma duże straty w zimnej kotłowni

 

Tu stracisz kilo tam dwa i się uzbiera

-Jeśli nie masz jeszcze drzwi w tej kotłowni to chociaż zawieś jakąś folię na wkrętach powinno trochę pomóc

-Sprawdź czy w kociołku masz wszystko dobrze zmontowane może przez to zle ciepło odbiera (napisz do SKAMPa może coś CI doradzą)

To sam dodatkowo wykonałem

- ociepliłem drzwiczki od kotła zwykłą wełną kominkową temp. odrazu spadła w kotłowni o kilka stopni ( lepiej aby ciepło szło w kocioł niż w kotłownię)

- bojler również dociepliłem dodatkowo 5cm wełny i matą za grzejnikową.

Jednak te pomysły raczej znacząco spalania nie obniżą

 

U mnie pompy chodzą non stop. Dwie podłogowe na różnych biegach oraz CWU działa jak ochrona powrotu. Temperaturę zasilania podłogi mam przy obecnej pogodzie pomiędzy 27-29*C zależne od temp na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wam zazdroszczę małego zużycia węgla, jak ktoś pisze, że spala 15kg na dobę i że to dużo to mogę się tylko uśmiechnąć. Mój 110 m2 dom potrzebuje, przy dzisiejszych temp w okolicach zera, około 33 kg ekogroszku (przy +10 wychodzi 22 kg), z tym że 25MJ Co zrobić, takie zapotrzebowanie, chata stara, nieocieplona. Efekt taki, że co 3 dni muszę węgiel w zasobniku uzupełniać, a popiół wynosić prawie codziennie. I głównie o tę robotę chodzi (nie mówię, że koszty nie mają dla mnie znaczenia). A tak miało być fajnie, co niektórzy nawet twierdzili, że na sezon wystarczy mi 2 tony węgla, tymczasem zastanawiam się czy 6 będzie dosyć :wiggle: I weż to dźwigaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...