Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Trochę wam zazdroszczę małego zużycia węgla, jak ktoś pisze, że spala 15kg na dobę i że to dużo to mogę się tylko uśmiechnąć. Mój 110 m2 dom potrzebuje, przy dzisiejszych temp w okolicach zera, około 33 kg ekogroszku (przy +10 wychodzi 22 kg), z tym że 25MJ Co zrobić, takie zapotrzebowanie, chata stara, nieocieplona. Efekt taki, że co 3 dni muszę węgiel w zasobniku uzupełniać, a popiół wynosić prawie codziennie. I głównie o tę robotę chodzi (nie mówię, że koszty nie mają dla mnie znaczenia). A tak miało być fajnie, co niektórzy nawet twierdzili, że na sezon wystarczy mi 2 tony węgla, tymczasem zastanawiam się czy 6 będzie dosyć :wiggle: I weż to dźwigaj.

 

A etmperatura u Ciebie w domu na ile stopni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

mam pytanie odnośnie mojego spalania.

dom http://www.mgprojekt.com.pl/benedykt-5 ok 230 m2 uzytkowej + garaz i kotłownia

dobrze ocieplony 15 grafitowego na ścianach, 24 na stropie i ok 15 na podłodze. grzejniki z podłogówką wszędzie na dole i na górze w łazienkach. temp podłogówki wypuszczana 30 st. na dole utrzymujemy temp w pomieszczeniach nas terownikach podłogówki 23 ,5 st. ciepła na górze 21,5 st. na dole grzejniki skręone tam gdzi podłogówka chodzi. garaż odizolowany od domu 12 cm styro, grzejniki na 1 tylko na przełamanie temp

piec defro eko pz 20 kw. z wyłączonem pidem ( bo szalał ) z ustawieniami

temp zadana kotła 48 st

temp cwu 42 st

czas podawania 5 s

przerwa podawania 70 s

wentylator 25 %

podtrzymanie zapomniałem teraz ale dopisze jak wróce do domu

nie wiem ile chodzi w podtrzymaniu nie liczyłem

ekogroszek pieklorz 26 -28 MJ

podgrzewa równiez wodę na 3 osoby

w październiku spalał mi ok 15 kg na dobe, a teraz w listopadzie gdy nastały lekkie mrozy 20 kg czy to jest dobry wynik??? czy szukać jeszcze mniejszego zużycia ???

Edytowane przez niezgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w październiku spalał mi ok 15 kg na dobe, a teraz w listopadzie gdy nastały lekkie mrozy 20 kg czy to jest dobry wynik??? czy szukać jeszcze mniejszego zużycia ???

 

Myślę że tragedii nie ma ...

 

U mnie ostatnie spalanie to 12,9kg na dobę , ale grzeję 165m2 po podłogach.

 

Masz spory metraż i cudów nie ma , trzeba zużyć więcej opału niż w mniejszych domach ...

 

Dodatkowo jeśli nie masz WM to też dom potrzebuje więcej ciepła.

 

Osobiście bym powalczył z PID i go aktywował , bo lepiej dla kotła aby działał w PID ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich....u mnie obecnie spalanie pomiedzy 10-12 kg Mialu19MJ...ogrzewam CO i CWU (cały rok) piec tłokowy albo inaczej szufladowy:)) 25 kW ...dom 165 m2 + 90 piwnicy ..pow.ogrzewana to 165 + 65 m2 ...temp. Parter 85m2 - 23-23.5st.c ( podłogowka w 100% i grzejniki ale nie uzywane poza tym w lazience) ...poddasze 80 m2 (50% podlogowki i grzejniki) - temp. 22st.c , piwnica ogrzewana grzejnikami 65 m2 (poza tym jest jeszcze garaz w piwnicy nie ogrzewam go bo brak jeszcze grzejnika:) ale ocieplony odsrodka dookola 10 cm styro bo wyziebial mi lekko pomieszczenia nad nim) tem. W piwnicy 19-20st.c. Na piecu utrzymuje 59stC pompy zalaczaja sie przy 60 stC pompa glowna i od OP ...histereza 1 stc ...temp...spadnie do 58 i zalacza sie piec/ kociol...pompy nie pracuja w trakcie rozgrzewania....natomiast temp za zaworem 4 dr idaca na centralne u mnie to 32 stc...Dom z betonu komorkowego ocieplony 15 cm styro i 12 cm XPS ocieplona na scianach zewnetrznych piwnica, okna dwuszybowe...dach nad sufitem poddasza 45 cm welny na skosach 30 cm welny.....co do spalania to oscyluje w granicach 3-3.5 t Mialu 19MJ na caly rok lacznie z grzaniem C W U latem...koszt od 850 do 1000 zl ...z transportem...ten rok rozliczeniowy do konca marca 2017 zamknie sie w kwocie 1000 zl...powinno starczyc....kominek odpalam srednio 2...3...4 razy w roku... Glownie swieta i ewentualnie sylwester bo nie chce miec kotlowni w domu.....dam wszystkim rade....ci ktorzy nie maja klapki domykajacej zamontowanej przy dmuchawie to niech sobie zaloza:) warto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A etmperatura u Ciebie w domu na ile stopni??

Jak zamknę drzwi na korytarz to w pokoju na piętrze mam między 21,5 do 22 stopni, tak na granicy komfortu, jak otworzę drzwi na korytarz to jest już za zimno. Ale nic w tym dziwnego, moja chata to najgorzej zaprojektowany dom jaki w życiu widziałem, 1/4 to klatka schodowa z korytarzami ( a i tak do dwóch pokoi wchodzi się przez inne pokoje) ogrzewane dwoma małymi kaloryferami, o innych sprawach już nie będę wspominał :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Czarna perła 100kg starczyła na 9 dni.. około bo musiałem dosypać przed wyjazdem czyli ponad 11kg, doba. Węgiel suchy bo kupiny w sierpniu.

Nie zmieniam ustawien ciagle mało podaje 5s a 60s przerwa a i tak się odstawia mimo ze lekko zimniej na zewnątrz, jedynie temp podniosłem do 48 z 45 i leciutko podłogówke.

Wszytkie pompki na min. Temp spalin bardzo niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szkoda ci pieca/kotła? Przy tak niskiej temperaturze ustawionej po kilku latach moze byc do wymiany...a znam takie przypadki. Ja wole wyzsza nastawic temp.( na 59 stc). I zmniejszyc temp. Zasilania calego CO zaworem 4dr do np 28-32 stc w zaleznosci od potrzeb. Dzieki temu powrot ma temp. Powyzej 50 stc. Swoj piec uzywam juz 7 lat i nie widze zbytnio sladow zuzycia .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamknę drzwi na korytarz to w pokoju na piętrze mam między 21,5 do 22 stopni, tak na granicy komfortu, jak otworzę drzwi na korytarz to jest już za zimno. Ale nic w tym dziwnego, moja chata to najgorzej zaprojektowany dom jaki w życiu widziałem, 1/4 to klatka schodowa z korytarzami ( a i tak do dwóch pokoi wchodzi się przez inne pokoje) ogrzewane dwoma małymi kaloryferami, o innych sprawach już nie będę wspominał :mad:

Także miałem zimny korytarz, ścianę mam 49cm razem ze styro 8, drzwi mam wstawione po staremu i zlicowane ze ścianą wewnętrzną więc 33cm z zewnątrz wokół po obrysie goły beton, drzwi metalowe TANIE. Dostawiłem więc drugie też tanie i zamontowałem w warstwie ocieplenia i jest dużo dużo cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec defro eko pz 20 kw. z wyłączonem pidem ( bo szalał ) z ustawieniami

temp zadana kotła 48 st

 

Sprawdź sobie warunki gwarancji tego kotła - pewnie na powrocie ma być minimum 50 st C, więc na zasilaniu min. 55.

 

Spotkałem już kilka przypadków, że Defro się rozciekł [nawet po 2 latach !!!] i nie uznali mu gwarancji - te kotły są tak budowane, że trzeba chronić powrót i trzymać wysoką temp. zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podsumowanie listopad

Spalone 317kg (z czego 212 Czarna perła i 105 Bartex gold).

Średnia dobowe spalanie ok 10,5

Koszt miesięczny 244zł

Średni koszt dobowy ok 8,15

Temperatura w domu parter 23,5 piętro 22,5

 

Trochę za dużo spala.

obniżę temperaturę na piętrzę do 22,2 *C bo podłogówka chodzi i chodzi zanim dogrzeje przez panele i pomimo niższej temperatury jest wrażenie jakby było cieplej niż na dole :).

Jakieś sugestie jak obniżyć spalanie ( poprawić sprawność)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szkoda ci pieca/kotła? Przy tak niskiej temperaturze ustawionej po kilku latach moze byc do wymiany...a znam takie przypadki. Ja wole wyzsza nastawic temp.( na 59 stc). I zmniejszyc temp. Zasilania calego CO zaworem 4dr do np 28-32 stc w zaleznosci od potrzeb. Dzieki temu powrot ma temp. Powyzej 50 stc. Swoj piec uzywam juz 7 lat i nie widze zbytnio sladow zuzycia .

Piec chodzi już 7 sezon i ma się całkiem dobrze. Jak by producent chciał zabezpieczyć to by mi zablokował na sterowniku temp minimalną a jest 35st.

 

Druga rzecz to taka ze ja mam wymiennik ciepła i piec chodzi w swoim obiegu tak ze na niego zimna woda z obiegu nie wraca, chyba tylko na początku gdy rozpalam. Ta z wymiennika to nie jest zimna..

Ostanio 150kg Perły i 50kg Golda starczyło na 15dni czyli jakieś 13.333kg/24h

W niedziele zasypałem 100kg (75perły i 25 Golda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś sugestie jak obniżyć spalanie ( poprawić sprawność)??

Spalasz 10,5 kg/ dobę przy temp 3C i narzekasz że dużo? - IMHO to nie jest dużo ale to moja opinia. U mnie duże oszczędności daje praca cykliczna - tzn jak nie ma nas w domu i na noc włącza się tryb nocny i obniżana jest temp. w domu o 2 C. Możesz też kupić droższy i bardziej kaloryczny groszek - będzie pewnie spalał mniej - ale cenowo pewnie wyjdzie na to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalasz 10,5 kg/ dobę przy temp 3C i narzekasz że dużo? - IMHO to nie jest dużo ale to moja opinia. U mnie duże oszczędności daje praca cykliczna - tzn jak nie ma nas w domu i na noc włącza się tryb nocny i obniżana jest temp. w domu o 2 C. Możesz też kupić droższy i bardziej kaloryczny groszek - będzie pewnie spalał mniej - ale cenowo pewnie wyjdzie na to samo.

Przy samej podłogówce raca cyklczna raczej nic nieda. A uważam że dużo idzie bo zawsze mogłoby iść mniej:) teraz palę 40% czarnej perły i 60% barexa gold i jakoś nie wdaje mi się żeby szło mniej niż jak paliłem tylko czarną perłą. Dlatego wydaje mi się że im mocniejszy węgiel tym sprawność gorsza.

te 10,5 to jest średnia dobowa z całego miesiąca. Przy pogodzie jak w ostatnie dni trochę mrozu trochę na plucie to idzie 12-14kg. Dużo też zależy od słońca.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelo jak masz ustawioną pracę pompy CO tzn ile minut pracy a ile przerwy. Masz podłogówkę rozumiem?

 

Chciałem jeszcze zapytać czy na spalanie ma wpływ % otwarcia przesłony w dmuchawie? zauważyłem, że im bardziej otworzę przysłonę na dmuchawie tym większy płomień mam na palniku. Kotłownie mam raczej dobrze wentylowaną zawsze mam otwarty rozszczelniacz w oknach. A sama przysłona jest otwarta na 2-3cm. Jakwygląda to u was?

 

U mnie spalanie średnie t około 15kg z tego miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wyżej : Pompa CO co 15min przez 3 min . Na wiosnę czas wydłużam lub skręcam ręczne zaworem 4D jak -10C skracam. Przesłoną regulujesz w zależności czy węgiel się spieka czy nie - nie zmieniaj jej położenia jak się ekogroszek spala na popiół ( bez koksu czy niedopalonych bryłek).

. Kotłownie mam raczej dobrze wentylowaną zawsze mam otwarty rozszczelniacz w oknach.Jakwygląda to u was?

Mam zrobioną Z-etkę w kotłowni - uparł się kominiarz mimo wentylacji - i chyba dobrze :)

Edytowane przez pawelo_pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SPP mam tak że mimo trybu nocnego pompa CO działa co ileś minut przez ileś minut np co 15min przez 3 min - uwierz mi podłoga się nie schładza bo też trochę jej grzeję. Czarna Perła ma 24MJ a Wesoła 28-30 MJ/kg - o tym mówię.

 

 

Mam podobnie w ecoalu ale nie używam. Poprzedni grzałem krzywą grzania z nastałe włączonymi pompami i chyba lepie jz regulatorami pokojowymi niż pogodowym. Teraz grzeje regulatorem pokojowym o niewielkiej histerezie parter 0,1*C piętro 0,2*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie listopad zamknął się w kwocie 207zł i 284kg groszku (150m2 i temperatury po 22C), średnie spalanie 9,8kg/24h widzę że jest mniejsze niż w zeszłym roku bo węgiel kupiłem mniej kaloryczny za to tańszy i był idealnie suchy (przez 3 lata paliłem różnymi ekogroszkami i zawsze 125kg czyli 5 worków mieściło się do zasobnika, teraz na tym ruskim węglu zawsze pół worka zostaje i te pół worka to jest ta różnica w cenie do poprzednich lat - czyli w listopadzie 2,5 zasypu czyli 35 kg ekogroszku ekstra ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...