Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Sośnica robi ekogroszek? Paliłem kiedyś latami grubszym sortymentem w zwykłym kopciuchu. Do takiego kotła węgiel byl ok. Powtórzę to co kiedyś napisałem, jak czopuch nie jest za gorący i nie masz niedopałów to widać takie są straty ciepła budynku. U siebie zużycie mam na poziomie 25 kg na dobę a niby nowy, ocieplony dom. Sporo mostków cieplnych, slabsze okna i robi sie wynik , niestety.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co to znaczy czopuch nie jest gorący?? U mnie spaliny w czasie jazdy mają od 100-120*C w czasie postoju ok 55-70*C.Na kotle trzymam 60*C. Średnia za ostatnie 7 dni 12,1kg dwa razy koza raz poszła choinka a za drugim razem 4 kostki brykietu ok 3-3,5kg. pojutrze strzeli pierwsza tona od października i 730zł w d...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sośnica robi ekogroszek? Paliłem kiedyś latami grubszym sortymentem w zwykłym kopciuchu. Do takiego kotła węgiel byl ok. Powtórzę to co kiedyś napisałem, jak czopuch nie jest za gorący i nie masz niedopałów to widać takie są straty ciepła budynku. U siebie zużycie mam na poziomie 25 kg na dobę a niby nowy, ocieplony dom. Sporo mostków cieplnych, slabsze okna i robi sie wynik , niestety.

Wciąłem się w dyskusje nie chciałem zakładać kolejnego tematu a wątek podobny, tylko że ja piszę o paleniu węglem (sredniej grubości) nie o groszku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a może się wypowiedziec ktoś kto mieszka w starszym budownictwie tzn kotłownia, centralne wszystko w stali. U mnie dom 120m2, parter plus piętro. Ocieplony jak to kiedys podwójny blok w srodku styropian bodajże 10, dodatkowo na zewnątrz dołożyliśmy 6cm styropianu. Poddasze nieuzytkowe nie ocieplone. Nie ma szans żebym spalił w ciągu doby 20kg węgla, tyle starcza na około 12 kg. Kocioł Defro optima komfort ze sterownikiem i pompą CO. Gdzie wina takiego spalania kocioł, instalacja czy samo budownictwo?

 

Tak jak koledzy wspominali najczęściej to wina budownictwa lub źle dobranego kotła[moc]. Kolega tutaj dobrze mówi o szparach w oknach, które umożliwiają cyrkulacje powietrza. Dzieje się tak, gdyż przez wentylacje powietrze idzie w jedną stronę. Dopływ świerzego mają zapewnić właśnie te szpary. Obecnie w nowych domach taką funkcje spełnia rekuperacja, która dodatkowo pozwla odzyskać ciepło z wychodzącego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od jesieni jestem nowym użytkownikiem kotła na ekogroszek. Kocioł SAS 17 kw i sterownik Multifun. Proszę o pomoc w ustawieniach, bo obecne spalanie to 20kg na dobę.

Moje obecne ustawienia to:

Palenie:

wentylator 20%

czas podawania 6s

czas postoju 20s

Podtrzymanie:

wentylator 25 %

czas pracy 6 s

czas postoju 45 min

czas wstępnego nadmuchu 12s

czas dodatkowego nadmuchu 15s

temp zadana na kotle 45 stopni

 

Gdy sprawdzam na sterowniku średnie zużycie to pokazuje mi 10,5 kg na dobę, ale to niemożliwe i raczej ja coś źle robię. Przy okazji może ktoś podpowie jak prawidłowo to sprawdzić? Ja to robię tak: ustawiam 24,01, godz 13:00 do 23,01 godz 13:00 i 23,01 godz 13:00 do 22,01 godz 13:00. Zawsze sprawdzam ostatnie dwie doby w ten sposób.

Ekogroszek mam z Zakładu Przeróbczego "Juliusz" w Sosnowcu

Edytowane przez qufel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od jesieni jestem nowym użytkownikiem kotła na ekogroszek. Kocioł SAS 17 kw i sterownik Multifun. Proszę o pomoc w ustawieniach, bo obecne spalanie to 20kg na dobę.

Moje obecne ustawienia to:

Palenie:

wentylator 20%

czas podawania 6s

czas postoju 20s

Podtrzymanie:

wentylator 25 %

czas pracy 6 s

czas postoju 45 min

czas wstępnego nadmuchu 12s

czas dodatkowego nadmuchu 15s

temp zadana na kotle 45 stopni

 

Gdy sprawdzam na sterowniku średnie zużycie to pokazuje mi 10,5 kg na dobę, ale to niemożliwe i raczej ja coś źle robię. Przy okazji może ktoś podpowie jak prawidłowo to sprawdzić? Ja to robię tak: ustawiam 24,01, godz 13:00 do 23,01 godz 13:00 i 23,01 godz 13:00 do 22,01 godz 13:00. Zawsze sprawdzam ostatnie dwie doby w ten sposób.

Ekogroszek mam z Zakładu Przeróbczego "Juliusz" w Sosnowcu

 

Zaglądnij na:

https://forum.info-ogrzewanie.pl do działu "Kotły z podajnikiem".

 

Jest nas tam trochę z tymi sterami, może coś poradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin Mans - zrób sobie wyliczenia najpierw tu http://cieplowlasciwie.pl/

 

Nie bardzo wierzę w te wyniki gdyż dla mnie wyszło:

 

"Węgiel kamienny Spalany ekonomicznie w kotle zasypowym

Koszt instalacji: 3 500,00 zł (w tym: Kocioł zasypowy: 3 500,00 zł)

Koszt ogrzewania: 15 748,00 zł + 150 godzin pracy"

Jakaś paranoja!!!

 

W ubiegłym sezonie spaliłem 6,5T. Temp. w pokojach 22st.

W tym do chwili obecnej od 27.09.2017 poszły równe 3T. Spalanie dobowe na dziś to 35kg a największe przed tygodniem to 39,5.

W ubiegłym roku około 12 stycznia odnotowałem ~48,6kg/24h

Teraz może idzie nieznacznie mniej ponieważ na parterze ustawiona jest temp. 17-18st (nie przebywamy obecnie na parterze).

Edytowane przez miet55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedz proszę, o który wątek Ci chodzi a chętnie przyniosę tam posty MarcinaMANS?

 

Widzę, że inni forumowicze pokazali Tobie oraz użytkownikom forum gdzie jest miejsce takiej dyskusji.

Obecne spalanie 11-12 kg/24h ale słabszego rosyjskiego miały. No i temperatury nocą na minusie. Lada chwila i przez ocieplenie spalanie będzie około 9-10kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie

Styczeń trochę rozczarował 12kg więcej niż w zeszłym roku.

350kg za 256zł. W kozie poszło 19kg za 13zł. Szacunkowy koszt prądu 7zł(13kwh)

 

Podsumowanie sezonu 1070kg za 768zł. W kozie poszło 52kg brykietu za 36 zł prąd(kocioł, sterowanie i pompy) 29zł (52kwh), kominiarz 120 zł.

Daje to 976 zł od 1 października do teraz.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna nie neguję że PC jest lepszym rozwiązaniem od węgla. Nie znam parametrów domu kaszpira ani czy wszystko to taniej. 22*C wrażenia ne mnie nie robią :). A argumenty o o ekobzdurach do mnie nie trafiają i pierdoły o smogu mam głęboko w d............

 

Ja jakbym tyle pieniędzy wpakował w ocieplenie, rekuperator i pompe ciepła co kaszpir

 

(Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej - 4 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa (15cm + 10cm styropianu) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW)

 

to miałbym węgla pewnie na 20lat palenia, także nie zawsze wybiegać przed szereg z nowinkami, a tak jak będzie mi się chciało poświęcić trochę czasu na dokumenty to "PAŃSTWO" za sponsoruje mi nowy piec na ekogroszek i będę miał spokój na kolejne lata.

 

Mi styczeń zamknął się kwotą 332zł i 415kg ekogroszku (150m2 grzane temp. wszędzie 22C)

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakbym tyle pieniędzy wpakował w ocieplenie, rekuperator i pompe ciepła co kaszpir

 

to miałbym węgla pewnie na 20lat palenia, także nie zawsze wybiegać przed szereg z nowinkami, a tak jak będzie mi się chciało poświęcić trochę czasu na dokumenty to "PAŃSTWO" za sponsoruje mi nowy piec na ekogroszek i będę miał spokój na kolejne lata.

 

Mi styczeń zamknął się kwotą 332zł i 415kg ekogroszku (150m2 grzane temp. wszędzie 22C)

Życzę 100 lat w zdrowiu, ale obawiam się że za 20 lat możesz nie mieć tyle siły do rzucania worami z węglem co teraz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...