Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli chodzi o koszt eksploatacji to eko groszek jest porównywalny do pompy ciepła grzanej w g11. Jednak pod warunkiem taniego paliwa i prawidłowego spalania.

 

Podaję do tego trochę danych.

 

Mam ciepłomierz przy kotle podający kWh i np. ostatnio wyszło mi 6,25 kWh z każdego kg spalonego Varmo, które kosztuje 0,96 zł / kg, czyli wytworzenie 1 kWh kosztuje 0,96/6,25 = 0,1536 zł

 

Przy średniej cenie prądu w G11 na poziomie 55 gr/kWh COP pompy musiałby wynosić 3,58.

 

To jest przy normalnym paliwie, a są tańsze typu miał czy pestki, odpowiednikiem dla pompy jest taryfa G12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję do tego trochę danych.

 

Mam ciepłomierz przy kotle podający kWh i np. ostatnio wyszło mi 6,25 kWh z każdego kg spalonego Varmo, które kosztuje 0,96 zł / kg, czyli wytworzenie 1 kWh kosztuje 0,96/6,25 = 0,1536 zł

 

Przy średniej cenie prądu w G11 na poziomie 55 gr/kWh COP pompy musiałby wynosić 3,58.

 

To jest przy normalnym paliwie, a są tańsze typu miał czy pestki, odpowiednikiem dla pompy jest taryfa G12.

 

Jak się pali Varmo? Czytałem, że sporo sadzy na wymienniku zostawia i trzeba często czyścić. Chcę kupić to paliwo na przyszły sezon, żeby wydłużyć żywotność ślimaka, ponoć wogóle nie słychać pracy podajnika. Teraz mam Skarbka i jest bardzo twardy, czasem jak chrupnie to aż strach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko-groch, a PC wygląda bardzo podobnie jeżeli chodzi o koszty eksploatacji. Różnica wychodzi przy kosztach zakupu. Nie ukrywam, że jeżeli będę miał finanse to zainwestuję w PC a jeżeli nie to hmm ... Jeszcze trochę czasu jest do namysłu i analizowania. Ale widać, że nie można żadnego sposobu skreślać definitywnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę na temat pomp ciepła, pelletów i teraz eko-groszku ... i z tych wszystkich danych wygląda na to, że palenie eko-grochem jest bardzo ekonomiczne. Nie licząc własnej pracy, ale to już sprawa indywidualna i jej bym nie poruszał.

Takie moje pytanie czy przy piecach na eko-groszek jest dużo pracy? Co ile trzeba opróżniać popielnik, załadunek itp. Ile jest popiołu? No i czy ktoś z posiadających eko-groszek ma porównanie z innym źródłem ciepła i może chętnie by zamienił. A może na odwrót ktoś kto pali pelletem lub ma PC w kolejnym domu założył by eko-groszek?

 

Miałem kocioł na ekogroszek.

Odpowiadając na Twoje pytania:

1) Musisz kupić ekogroszek, najlepiej przed sezonem, dokupowanie w trakcie sezonu po dwa, trzy worki to porażka. Czyszczenie raz na tydzień, popielnik dwa razy, zależnie od pogody. Ładowałem po trzy worki do momentu jak przepalił mi się ślimak i musiałem opróźnić cały zasobnik. Ciągłe ustawienia w zależności od jakości ekogroszku.

2) Koszty eksploatacyjne będę miał niższe niż na ekogroszku z uwagi na zbyt duży kocioł, nieumiejętność palenia. W momencie gdy postanowiłem mieć pompę prawie przestałem czyścić, wtedy dopiero zaczęły się jaja. Ciągły pył.

3) Nigdy bym nie zamienił pompy na ekogroszek....wiem to z doświadczenia.

Edytowane przez Drogba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eko-groch, a PC wygląda bardzo podobnie jeżeli chodzi o koszty eksploatacji. Różnica wychodzi przy kosztach zakupu. Nie ukrywam, że jeżeli będę miał finanse to zainwestuję w PC a jeżeli nie to hmm ... Jeszcze trochę czasu jest do namysłu i analizowania. Ale widać, że nie można żadnego sposobu skreślać definitywnie.

 

Nie zupełnie Podałem przykład g11. Jednak przeważnie pompą grzeje się w g12 lub g12w tylko taniej taryfie

A wtedy kWh kosztuje ok 27gr.

 

Przykłądowo dom o zapotrebowaniu 7500kWh/rok

Ekogroch1275zł (17gr/kWh)

PC G11 1253 (50gr/3COP=16,7gr) Cena zależna od dostawcy prądu i jakości pompy

PC G12W 675zł (27gr/COP3=9gr)Cena zależna od dostawcy prądu i jakości pompy

Sam prąd w taniej taryfie około 2025zł

 

Przy jednym i drugim systemie pojawiają się dodatkowe opłaty groch to kominiarz u mnie 100zł

Teraz juz chyba przeglądy pomp juz bedą obowiązkowe- ekolgia

 

Podaję do tego trochę danych.

 

Mam ciepłomierz przy kotle podający kWh i np. ostatnio wyszło mi 6,25 kWh z każdego kg spalonego Varmo, które kosztuje 0,96 zł / kg, czyli wytworzenie 1 kWh kosztuje 0,96/6,25 = 0,1536 zł

 

Przy średniej cenie prądu w G11 na poziomie 55 gr/kWh COP pompy musiałby wynosić 3,58.

 

To jest przy normalnym paliwie, a są tańsze typu miał czy pestki, odpowiednikiem dla pompy jest taryfa G12.

 

Jaka Ci wychodzi średnio sezonowa sprawność?? Bez trybu letniego sama zima

 

 

................... Ale widać, że nie można żadnego sposobu skreślać definitywnie.

Ja bym skreślił węgiel, pelet i gaz.

Kwestia tylko czy PC czy klima i grzałka

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zupełnie Podałem przykład g11. Jednak przeważnie pompą grzeje się w g12 lub g12w tylko taniej taryfie

A wtedy kWh kosztuje ok 27gr.

 

Przykłądowo dom o zapotrebowaniu 7500kWh/rok

Ekogroch1275zł (17gr/kWh)

PC G11 1253 (50gr/3COP=16,7gr) Cena zależna od dostawcy prądu i jakości pompy

PC G12W 675zł (27gr/COP3=9gr)Cena zależna od dostawcy prądu i jakości pompy

 

Przy jednym i drugim systemie pojawiają się dodatkowe opłaty groch to kominiarz u mnie 100zł

Teraz juz chyba przeglądy pomp juz bedą obowiązkowe- ekolgia

 

 

 

Jaka Ci wychodzi średnio sezonowa sprawność?? Bez trybu letniego sama zima

 

 

 

Ja bym skreślił węgiel, pelet i gaz.

Kwestia tylko czy PC czy klima i grzałka

 

Właśnie w temacie PC trwa spór o wyższości grzania ciągłego, a tylko w T2. I jak zawsze pewnie jedni i drudzy mają rację. Ale OK wiadomo pod uwagę trzeba brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kulibob ja Ci liczyłem kwh z mojego peletu, wychodzi max 17gr ale same liczenie ogrzewania domu jest nieprawdziwe i przeklamane, co pokazuje życie, mieszkanie i rachunki. Nie wszyscy mamy nowe, super ocieplone domki z ogrzewaniem podłogowym i różnie ta moc do ogrzania domu wygląda. Groch w takich domach się sprawdza najlepiej z racji taniej kwh i ciągłego grzania. Przy pelecie i grzaniu włącz/wyłącz już jakieś tam ocieplenie musisz mieć bo mimo podobnej ceny kwh z lokalnego peletu, spalanie było by bardzo duże. Mam u siebie gaz i kocioł dwufunkcyjny i próbowałem grzać gazem, ale przy mojej instalacji 3m to szły na odpał więc dałem sobie spokój, wróciłem do śmieciucha a potem poczekalem na dotację i kupiłem peleciaka. Jestem bardzo zadowolony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Temperatura w domu 22,8-23,5

Powierzchnia ogrzewana ok 150m2 Powierzchnia użytkowa 116m2.

Ocieplenie ściana 20 dach i strop 28 + stryszek 15 lub 18 podłoga 12cm. Rekuperator DIY

 

Grudzień

284kg za 197zł

Prąd 24,6 kWh za 11,3zł

 

 

 

Podsumowanie dotychczasowego sezonu od 1 października

594kg za 424zł

Prąd 51,1wh 23,5

Kominiarz 100zł

 

Kominek po sezonie podam(pewni nie więcej jak 0,5m3 wyjdzie)

Można oszacować że do ogrzewania można doliczyć prąd do kotła na sezon grzewczy ok 50-70zł

 

Ładny wynik biorąc pod uwagę że prawie połowa sezonu na boku (ta łagodniejsza :))

 

W zeszłym roku 1.10.2017-31.12.2017 było spalone 720kg. a temperatury miałe w domu nniższe 22-23,2*C

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się pali Varmo? Czytałem, że sporo sadzy na wymienniku zostawia i trzeba często czyścić. Chcę kupić to paliwo na przyszły sezon, żeby wydłużyć żywotność ślimaka, ponoć wogóle nie słychać pracy podajnika. Teraz mam Skarbka i jest bardzo twardy, czasem jak chrupnie to aż strach :)

 

U mnie przy palniku SV 200 brak sadzy, jest siwo w kotle.

 

Na chrupanie przy Skarbku polecam Carbosmar - sam go używam do ekogroszku żeby wyciszyć podajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka Ci wychodzi średnio sezonowa sprawność?? Bez trybu letniego sama zima

 

Nie wiem bo w trakcie sezonu sporo testowałem [pellety, różne ekogroszki, Varmo], do tego wyjmuję okresowo zawirowywacze i płyty rusztodeflektora żeby podnieść temp. spalin i komina nie załatwić także jakąś średnią mógłbym wyliczyć po sezonie, ale będzie niewiele warta.

 

Może w przyszłym sezonie odpuszczę sobie testowanie, kupię Varmo i tylko nim będę palił, wtedy to będzie miało sens.

 

PS a tak w temacie wątku zużycie Varmo w dniach 24-31.12 to 80 kg, więc wyszło około 11,43 kg/dobę

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz pewność że w każdej dostawie Varmo jest to samo? Ja zamówiłem w ten sam dzień Czp od tego samego dostawcy i przyszły dwa różne ekogroszki.

Producent Varmo jest jeden i rygorystycznie przestrzega się obowiązku bodajże co dwutygodniowego badania jakości tego paliwa.

Jest powtarzalne.

Cena? normalna i raczej będziecie musieli przyzwyczajać się do takich cen paliw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent Varmo jest jeden i rygorystycznie przestrzega się obowiązku bodajże co dwutygodniowego badania jakości tego paliwa.

Jest powtarzalne.

Cena? normalna i raczej będziecie musieli przyzwyczajać się do takich cen paliw.

 

Może i bada co 2 tygodnie, tylko opinie o nim są od Sasa do Lasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...