Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Pierwsza zima jest bolesna ja spaliłem troche ponad dwie tony metr drewna i trochę brykietu ale nie było wtedy rekuperatora tylko samo GGWC ii zima była długa a wiedza o paleniu żadna.

 

Codo spalin podniosłem moc i mają 110-120 tylko ilosć węgla spalanego mi się nie podoba no ale niech pochodzi troche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No niestety wyższa temperatura spalin tzn. że więcej ciepła ucieka w komin - czyli więcej spalimy. Wtedy komin ma się lepiej a właściciel gorzej.

 

Mógłbyś sobie zabezpieczyć komin od środka jakąś wewnętrzną powłoką natryskową ( są firmy, które świadczą takie usługi ) - no ale to wydatek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłąd 1000 a ile robocizna??

 

Średnio widzę inwestowanie w coś co chce zlikwidować. Prędzej sprzedam kocioł niż założę wkład.

 

No niestety wyższa temperatura spalin tzn. że więcej ciepła ucieka w komin - czyli więcej spalimy. Wtedy komin ma się lepiej a właściciel gorzej.

 

Mógłbyś sobie zabezpieczyć komin od środka jakąś wewnętrzną powłoką natryskową ( są firmy, które świadczą takie usługi ) - no ale to wydatek :)

 

Co to znaczy "a właściwie gorzej"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ile masz metrów komina? Ja za fi 130mm i 12m wkładu z robocizną, przyłączem do kotła, pruciem ściany od stropu (bo się okazało że kanał skręcał), zamurowanie dziury cegłami i otynkowanie zaprawą zapłaciłem 2200zł.

Poza tym uważam że jesteś na tyle zdolny, że wkład sam założysz, tyle że dobierz odpowiedni przekrój żeby się nie męczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko robota na wysokości to nie dla mnie i tu problem. ok 8-9m kanał 23 na 13 czy coś koło tego więc potrzebny byłby owalny 100/200.

Ile taki komin wytrzyma ostrego rżnięcia?

Wystarczy Ci 100-150 przy tej długości przewodu, automatycznie zredukuje Ci również stratę kominową. Ja właśnie mierzyłem pirometrem wylot u siebie w peleciaku, akurat przy mocy 6KW pokazywało max 74* na wyjściu jak dobrze pamiętam, ceglany komin bym zajechał, ba, już paląc drewnem w śmieciuchu 2,5m odcinek na nieogrzewanym poddaszu był za poprzedniego właściciela tynkowany bo coś wychodziło.

U ciebie taki wkład to 5-8 lat do wymiany jakiegoś elementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to macie nowe domy a zwykłe kominy z cegły? W starych budynkach to rozumiem. Jak duża to była różnica żeby założyć komin systemowy?

Ja mam z wkładem ceramicznym z odprowadzaniem skroplin, nawet gaz tam mogę zapiać.Aby nie mieć problemów nawet o innym nie myślałem podczas budowy i nikt nie proponował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ile masz metrów komina? Ja za fi 130mm i 12m wkładu z robocizną, przyłączem do kotła, pruciem ściany od stropu (bo się okazało że kanał skręcał), zamurowanie dziury cegłami i otynkowanie zaprawą zapłaciłem 2200zł.

Poza tym uważam że jesteś na tyle zdolny, że wkład sam założysz, tyle że dobierz odpowiedni przekrój żeby się nie męczyć.

 

Aby miało sens remontować komin do ekogroszku to koniecznie trzeba włożyć wkład ceramiczny bo kwasówka długo nie wytrzyma (w starym domu drzwiczki do wyczystki z blachy ocynkowanej wymieniałem co 2 lata bo przeżarło blachę, kupiłem z kwasówki to wytrzymała 5 lat. W nowym domu mam komin ceramiczny i na końcu mam pasek z kwasówki i po 4 latach już widzę że go powoli zżera). Do tego sam wkład ceramiczny nie wystarczy bo różnica temperatur nad nieocieplaną częścią spowoduje skropliny i najlepiej trzeba to wełną ocieplić lub wymienić na systemowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał jaki mam w śmieciuchach dookoła wytrzymuje kupę lat, bo firma obskakuje tu większość domów i gość mówił szczerze na grochu 5-8 lat, więc to by się zgadzało. Kulibob i tak potem przejdzie na prąd, rozwiązanie z wkladem jest tylko na jakiś czas i kwasówka to najtańsza i najlepsza opcja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na kominie systemowym leier po 10 latach palenia eko właśnie zżarło tą metalową końcówkę (nasadę) komina czyli jak miała ponad 20 cm wysokości to został taki zardzewiały obwarzanek o wysokości 1 cm. Wszystko się rozsypało. Na wiosnę założę jakąś nową nasadę. Komin o średnicy 200 mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 lat palę Tilgnerem EKR25KW komin bez żadnej wkładki i nic się nie dzieje - nawet drzwiczki nie zardzewiały. Natomiast mam już od kilku lat wykwity na poddaszu na kominie od kominka ( też bez żadnego wkładu) - kominek używany jedynie w sobotę czasem w niedzielę ...

Ogrzewam około 240 m2 zużycie od 11 ~ 16 kg ekogroszku. W domu temp. 22,5 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 lat palę Tilgnerem EKR25KW komin bez żadnej wkładki i nic się nie dzieje - nawet drzwiczki nie zardzewiały. Natomiast mam już od kilku lat wykwity na poddaszu na kominie od kominka ( też bez żadnego wkładu) - kominek używany jedynie w sobotę czasem w niedzielę ...

Ogrzewam około 240 m2 zużycie od 11 ~ 16 kg ekogroszku. W domu temp. 22,5 C.

 

Ty to masz dobrze, aż się wierzyć nie chce, że przy takim metrażu takie małe spalanie. Ja ogrzewam 300m2 ale spalanie około 30kg/24h i cały czas się główkuje co zrobić , żeby spalanie było mniejsze - choćby o 5 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 lat palę Tilgnerem EKR25KW komin bez żadnej wkładki i nic się nie dzieje - nawet drzwiczki nie zardzewiały. Natomiast mam już od kilku lat wykwity na poddaszu na kominie od kominka ( też bez żadnego wkładu) - kominek używany jedynie w sobotę czasem w niedzielę ...

Ogrzewam około 240 m2 zużycie od 11 ~ 16 kg ekogroszku. W domu temp. 22,5 C.

Tak, jasne, a mi pali 5kg peletu w 30 letnim 150 metrowym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...