Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Śniegu jedno pytanie internet masz od dziś?

Słuchaj stary może się okazać że masz b.małe spalanie.

Eko może nie być takie dobre, zimny nieocieplony dom, żeliwniaki o małej sprawności, wpadający wiatr oknami, jak nie piec to sterownik do czterech liter ;) wybierz jakąś odpowiedź.

Apropo kto Ci polecił to cudo?

Chyba nikt z naszego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ustawienia - czas podawania 13sek, pauza 45sek , dmuchawa odslonieta w 100% I moc ok 60%
zmiejsz na 10s, 50s dmuchawe zasłoń o 70% ( tak tak wiem że duzo) zmiejsz moc... spalac bedzie spalać mniej ale czy dom ogrzeje i cwu będzie to już inna sprawa... darase nawet na kiepskie eko i nieocieploną chate ma masakryczne spalanie ! wczoraj sie nudziłem jak mops i liczyłem srednia z 2 miesiecy wyszło mi 10-12 kg/doba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sniegu zmniejsz moc tak jak radzi Piotrek42 a podaj nam jeszcze jaki tam masz sterownik i jaką retortę. Jaka temperaturę utrzymujesz w budynku. Czy Twoja pompa CO chodzi cały czas czyli jako stała czy masz ja włączoną jako cykliczną. ( bo tu można zmienić np. na stałą albo zmienić ustawienia pracy cyklicznej czyli funkcji tzw "przepompowywania". W sumie, że powrót wychładza kocioł to normalne zjawisko ale można przeciwdziałać zbyt chłodnemu powrotowi - masz zamontowany zawór 3 lub 4 drogowy to można tu zmienić ustawienia ?

 

Na pewno proces spalania w Twoim przypadku da się zoptymalizować - jednak trzeba dużo obserwacji i trochę cierpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świąteczny poranek - niektórzy dopiero wstają a inni buszują już po forach :)

 

Zbiornik grzejesz w trybie normalnym czy priorytetu - no tego sterownika w ogóle nie znam ale wychodzi na to, że to zwykły sterownik dwustanowy ?

 

 

Zbiornik grzany bez priorytetu cwu. Nie wiem co znaczy sterownik dwustanowy ale niestety pozwala tylko na ustawienia podstawowych parametrow bez takich 'bajerow' jak np korekta nocna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz aż 55 st - czy przy niższej temp. np. 50 st grzejniki nie są w stanie dogrzać pomieszczeń ?

 

Podawanie 3s jest przy tym węglu w sam raz, przerwa 30s też - jeśli możesz wrzuć fotki popiołu z popielnika oraz palnika podczas pracy.

 

U mnie także dmuchawa pracuje niemalże przez cały czas i ma tak pracować - im mniej przerw tym mniej strat [przerwy=obniżanie temp. paleniska=dymienie=niedopalony węgiel=straty].

 

temp zadaną mam 55 stopni bo w instrukcji wyczytałem ze poniżej tej temp.jest niekorzystnie dla pieca,temp.CW mam zadaną na 50 stopni,przy obecnych ustawieniach węgiel 26,pompa 26,dmuchawa 35 przez 4 dni spalił mi ok 120 kg,przypomnę dom 230-240 m,nieocieplony,okna nowe,instalacja CO nowa,dach tylko ocieplony,kocioł reco mix 35kw,po dwóch dniach w popielniku wiadro popiołu ale juz w miarę fajnie dopalonego,zdjęcia jutro dołącze,jeszcze jak by ilość tego spalonego węgla ograniczyć ale może przy przy gabarytach domu i braku izolacji to nie jest duzo?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam palaczy ekogroszkiem .

 

Jak wszyscy tak I ja podziele sie swoimi doswiadczeniami z piecem ktory uzytkuje pierwszy sezon I byc moze ktos cos mi podpowie w zakresie ustawien.

Dom 160 mkw pietrowy z lat 80 nieocieplony . 80% okna pcv. Grzejniki zeliwne z termostatami .

Palenie obecnie groszkiem ok 28mj za 800pln . Przy temp 0-5 st jakie sa ten zimy spalanie na poziomie 35kg doba. !!!

Ustawienia - czas podawania 13sek, pauza 45sek , dmuchawa odslonieta w 100% I moc ok 60%. spróbuj zmienić ustawienia na mniejszą ilość eko w dłuższych odstępach i mniejszy nadmuch. możliwe że przy takiej mocy dmuchawy jest już spora strata kominowa. może zacznij od zostawienia przerwy 45sek ale podawaj węgiel przez 7-8 sek oraz dmuchawa w dół o 20% i przesłonę zamknij na 70% potem niech pracuje z 8 godzin i sprawdź efekty w popielniku.

Czas oczekiwania (w podtrzymaniu) 10min, krotnosc podawania 2. Temp zadana 52st.

 

Obecnie piec pracuje ok 20min wychladzajac sie w tym czasie nawet do 43st i grzejac do 52 a Potem w podtrzymaniu osiagajac 58st. Wytrzymuje w postoju ok30-40min.

Podczas pracy tworzy sie slynny kopiec zaru jednak mimo wszytsko piec sie wychladza moim zdaniem za bardzo.skoro się wychładza to widocznie odbiór ciepła spory przy nieocieplonym domu lub niewłaściwe ustawienia w trybie podtrzymania- przez 40 minut postoju kopiec się zapada a podajac węgiel w podtrzymaniu częściej lub w większych ilosciach można temu zapobiec i kocioł łatwiej wystartuje

Zmniejszanie dmuchawy jednak powoduje lekkie dymienie. powoduje dymienie gdyż jest prawdopodobnie odpowiednie do takiego podawania a zmniejszając ilosć eko(do 7-8sek) możesz również zmniejszyć moc dmchawy bez efektu dymienia

Czy ktos ma jakie pomysl jak zapobiec takim mocnym wychlodzeniom podczas pracy , a moze jest to normalne zachowanie a parametry sa OK? Samo zuzycie wegla sugerowaloby jednak ze cos jest nie tak.

Byc moze ktos z was ma tez doswiadczenia z ta marka.

 

Pozdrawiam

 

juz roznych ustawien ale ogolnie ciezko zejsc ze spalaniem

 

dodatkowo zrób jakieś fotki popiół wygląd żaru na palniku będzie więcej wiadomo o efekcie spalania w Twoim kotle. masz czujnik temperatury spalin lub termometr w czopuchu??? temperatura spalin troszkę mówi o spalaniu i sprawności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakoś ekogroszku starczyło do dzisiaj - czyli święta nie wpłynęły aż tak bardzo na zużycie. Wybrałem w końcu popielnik po 30 dniach palenia, czyli gdzieś z 579 kg ekogroszku było około 57 litrów popiołu ( może trochę mniej ) takie 3 niecałe 20 litrowe wiadra. Popielnik jak już pisałem jest duży i ok - jakby się uparł to jeszcze popiół z jednego zasypu by się zmieścił tylko trzeba by go rozpychać pewnie co 3 dni :)

 

Mam 100 % komfort wybierając popielnik po 30 dniach palenia ( czyli po 3 zsypach eko) :) - niestety przy czyszczeniu kotła i wybieraniu popielnika szufelką kurzy się nawet trochę - ale w końcu to kotłownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak otworzysz zawór n drogowy w całości to całe ciepło z kotła pójdzie na instalację i grzejniki. ( to spalisz więcej i kocioł dłużej dochodzi do zadanej)

 

Jak zawór przykręcisz to tylko część ciepła pójdzie na grzejniki czyli o niższej temperaturze ( bo zawór podmiesza z powrotem) a kocioł może być wtedy na wyższej temperaturze na małym obiegu. (w takim wypadku spalasz mniej i kocioł dochodzi szybciej do zadanej) - oczywiście o ile ta niższa temperatura na grzejnikach będzie wystarczająca aby dogrzać dom. Niektórzy użytkownicy właśnie tylko zaworem n drogowym regulują temperaturę w budynku.

Edytowane przez czp01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja to mam już dośc swojego defro. Rok temu siedziałem całą zimę w kotłowni inaczej gasł. Retortę uszczelniałem chyba z 10 razy już a ten dziad jak teraz przed świętami poczuł odrobinę mrozu to już zaczyna znów gasnąć. Moje ustawienia podawanie 14s przerwa 56 przysłona zaknięta w 70%, siła nadmuchu 3/6. Piec 20kw ogrzewa dom 220 m2 przy czym na razie tylko dół czyli jakieś 110m2. Panowie pomóżcie nie chce mi się kolejnej zimy siedzieć w kotłowni. Mam dwa obiegi jeden na grzejniki 2-gi na podłogówkę (2-ga pompką i zawór 3D).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Tech-37

Ustawienia:

praca 15s

przerwa 56s

siła nadmuchu 3

przysłona na wentylatorze 75-80% (zasłonięta)

praca w podtrzymaniu 8s

przerwa w podtrzymaniu 8m

 

palę ekogroszkiem z Piasta. Do ogrzania dom 240m2 teraz tylko parter czyli jakies 120. Zasobnik na ciepłaą wodę 150L. Zurzycie przy obecnej temp. 5,7 około 25 kg/dobę. Uważam że to zdecydowanie za dużo jak na taką temperaturę.

Edytowane przez borsak1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania jak używałem wcześniej St37 to miałem takie ustawienia http://www.czp.pl/kociol/kielar/st37.html .

 

Zobacz jaką masz wartość alarm. temp bo jak jest mała to to może być przyczyną wygaszania kotła. Druga sprawa to zwiększ pracę w podtrzymaniu i jej podstawowe parametry jak czas podawania i przerwa podawania ( w ustawieniach serwisowych). Nie powinno Ci zgasić kotła jak masz przerwę podawania w podtrzymaniu na 8 minut. Przecież kocioł bez prądu nie wygaśnie przez parę godzin. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik Tech-37

Ustawienia:

praca 15s

przerwa 56s

siła nadmuchu 3

przysłona na wentylatorze 75-80% (zasłonięta)

praca w podtrzymaniu 8s

przerwa w podtrzymaniu 8m

 

palę ekogroszkiem z Piasta. Do ogrzania dom 240m2 teraz tylko parter czyli jakies 120. Zasobnik na ciepłaą wodę 150L. Zurzycie przy obecnej temp. 5,7 około 25 kg/dobę. Uważam że to zdecydowanie za dużo jak na taką temperaturę.

 

zrób fotki tego jak wygląda żar oraz popiół

po mojemu zbyt dużo podajesz węgla przy niskim nadmuchu i pewnie przesypuje niedopalony węgiel i w końcu gaśnie

wstaw foto, skróć podawanie do 5-6 sek bez zmiany długości przerwy.

regulacji parametrów podtrzymania dokonasz w ustawieniach serwisowych. jeśli nie wiesz jak pytaj podamy czego i gdzie szukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, teraz nie gaśnie mamy dodatnią temp. pali nawet ładnie. Zużycie masakra przez święta od zasypania go w piątek koło 18 do dziś spalił cały podajnik około 110KG dosyć dużo. Doczytałem gdzieś że spieki są mniejsze jeśli często podaje więc zmieniłem ustawienia na 6s/30s praca/przerwa w podtrzymaniu 6s/10m. Zobazceś co z tego wyjdzie. Wywaliłem dziś 2 wiadra popiołu a raczej spieków. Jak zrobię fotkę wyślę. Czy jest sens uszczelniania retorty sznurem zawsze uszczelniałem sylikonem ? A dodm jeszcze że nie mam żadnych termostatów na grzejnikach pompką pracuje ciągle. Po 3 godzinach palenia na nowych ustawieniach na retorcie widać mniejsze spieki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, teraz nie gaśnie mamy dodatnią temp. pali nawet ładnie. Zużycie masakra przez święta od zasypania go w piątek koło 18 do dziś spalił cały podajnik około 110KG dosyć dużo. Doczytałem gdzieś że spieki są mniejsze jeśli często podaje więc zmieniłem ustawienia na 6s/30s praca/przerwa w podtrzymaniu 6s/10m. Zobazceś co z tego wyjdzie. Wywaliłem dziś 2 wiadra popiołu a raczej spieków. Jak zrobię fotkę wyślę. Czy jest sens uszczelniania retorty sznurem zawsze uszczelniałem sylikonem ? A dodm jeszcze że nie mam żadnych termostatów na grzejnikach pompką pracuje ciągle. Po 3 godzinach palenia na nowych ustawieniach na retorcie widać mniejsze spieki.

 

ja swoją retortę uszczelniam silikonem uważam że sznur nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ nie jest tak elastyczny i nie ułoży się oraz nie dopasuje jak masa uszczelniająca.

co do ustawień i spiekow to nie do końca jest tak że jak będziesz często podawał to spieków nie będzie. jest to powiązane również z ilością dostarczonego do spalania powietrza, jeśli będzie go zbyt dużo to nawet bardzo częste podawanie nic nie pomoże. może wystąpić efekt jednoczesnego spiekania oraz przesypywania niespalonego opału.

jeśli zmieniłeś ustawienia do 6/30 to sugeruję jeszcze korektę w dół z mocą nadmuchu najpierw przymknij klapkę tak żeby została szczelina maksymalnie 1cm a jeśli to nie pomoże to nadmuch o 1 bieg w dół.nie zwiększyłeś ilości podawanego groszku tylko ją zmniejszyłeś. Wcześniej miałeś stosunek podawanie do przerwy 15/56 czyli 1:3,7 a teraz masz 6/30 czyli 1:5

Napisz jaki masz model dmuchawy - możliwe że masz ustawiony zły programnadmuchu i jest on zbyt duży mimo niskich biegów

 

i szczerze to jak przeczytałem Twój ostatni post i swoją odpowiedź oraz wróciłem do Twojej poprzedniej wyowiedzi to zgłupiałem:bash:

wcześniej piszesz o zrzucaniu niedopalonego eko a teraz że spieków jest mniej i wychodzi na to że udzielam Ci dwóch różnych rad:(

chyba bez tych zdjęć efektów spalania się nie obejdzie niestety

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...