Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

Po świątecznych zabawach z kotłem udało mi się zejść do spalania 25kg/doba (pieklorz) i zmniejszyłem ilość spieków.

Znacząco zmiejszyłem ilość powietrza i to okazało się kluczowe. Teraz mam przesłoniętą dmuchawe na ok. 90%. Czasy to 7s podawanie, 44s przerwa. Temepraturę zadana 47st.

Na palenisku i w popielniku pył i drobniutkie spieki rozpadające się palcach

Z tego co widzę to przez miesiąć waliłem ciepło w komin bo teraz czopuch jest ciepły a poprzednio nie można było na nim ręki położyć.

Dzisiaj dokupie brunatnego z bogatyni i zobacze jak będzie na mieszance.

 

Z jaką mocą teraz Twoja dmuchawa pracuje??? może można jeszcze mniej dmuchać??? wtedy będziesz mógł bardziej wydłużyć przerwę podawania i uzyskać kolejne oszczędności????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

AkiTigra

 

Tutaj masz wątek, gdzie jest sporo pisane o RT09pid założony przez kolegę Trociu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika

 

Tutaj wątek o Skam-P:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169888-kocio%C5%82-SKAM-P-i-sterownik-Puma/page96

 

 

Nastawy wyjściowe w RT09pid są na tzw pełen gwizdek.

Fajnie,że dobrałeś już parametry pod swój opał i zapotrzebowanie domu na ciepełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego u mnie jak piec dojdzie do zadanej temp (55 st) to bardzo szybko już temp opada (histereza 2st) i znów musi gonić do zadanej .....

U nie jak kocioł się wyłączy to dochodzi nawet do 65 C mam ustawione 55 C na piecu. A masz jakis zawór czterodrożny, albo po prostu masz taki odbiór ciepła, że tak się dzieje. Jaki dom, jak ocieplony i jaka w nim temperatura ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jaką mocą teraz Twoja dmuchawa pracuje??? może można jeszcze mniej dmuchać??? wtedy będziesz mógł bardziej wydłużyć przerwę podawania i uzyskać kolejne oszczędności????

Max przy podawaniu 44% przez 10s

przerwa 28%

i minimalne 8%

Wlot wentylatora skręcony przesłonięty na ok 90% (taka obrotowa blaszka - przy obwodzie mam ok 1cm dziury)

 

Założyłem sobie prosty monitoring temperatur i kazdą zmianę widzę praktycznie na bieząco.

 

http://akitigra.ayz.pl/monitoring/last.htm

Temperarura czopucha jest zakłamana bo po prostu przykleiłem czujnik DS18B20 do niego.

Na dniach dorobie monitoring temp w pomieszczeniach. Ale generalnie w salonie mamy ok 20st.

 

Jarecki79

Dzięki. Te wątki kilkarazy już przeczytałem.

Edytowane przez AkiTigra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bodek. Ja używam funkcji termostatu pokojowego w brulim ( plus praca cykliczna pompy CO) i jestem zadowolony - no ale na ślimaku no i mam specyficzną instalację bo przebija mi grawitacyjnie i w trybie podtrzymania, więc nawet jak kocioł stoi to coś tam dogrzewa.

 

Moim zdaniem sposób grzania czy z termostatem czy na ciągłej pracy pomp czy w trybie pogodowym ( czy z zaworem n drogowym czy bez) to indywidualna sprawa, którą należy dopasować do istniejącej instalacji i do wymagań czy też preferencji użytkownika. :)

 

witam

mam pytanie,ale proszę o nieskomplikowaną odpowiedż bo jestem laikiem,co to znaczy i jak to działa że przebija grawitacyjnie i cos tam grzeje?

ja do wymiany kotła tylko grzałem grawitacyjnie bez uzycia pomki,czy u mnie też to działa i czy moze działac?

odnosnie spalania,30 letni dom nieocieplny,40 cm mur,dach ocieplony tylko, 240 metrów i spalanie na dobę ok 25-30 kg to dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ogrzewasz 240 m2 - nieocieplony dom to spalanie 25 kg na dobę jest ok ( no zależy jeszcze jaka jest temperatura w domu).

 

Cieplejsza woda idzie do góry i to jest grawitacja - jak pompka CO przestaje pompować to u mnie grawitacja przeciska cieplejszą wodę głównie przez zawór różnicowy i dzięki temu grzejniki na pietrze i poddaszu też się trochę dogrzewają i oddają ciepło. Jak nie masz na nasilaniu z kotła zaworu zwrotnego to grawitacja na pewno zadziała o ile rury CO idą do góry a nie na dół. Niektórym takie rozwiązanie przegrzewa pomieszczenia i nie chcą grawitacji i stosują wspomniane zawory zwrotne. U mnie to się sprawdza bo jak kocioł przechodzi w tryb podtrzymania i pompka CO ( ustawiona na pracę cykliczną) nie chodzi to ciepło i tak się grawitacyjnie trochę przebija do góry i pomieszczenia tak szybko się nie wychładzają. To mam taki niezamierzony efekt - tak wyszło przy robieniu instalacji CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jezeli tem mój 240 m kwadraciak przy ocieplonym dachu ocieplił sciany mozna wyliczyć ile bym zaoszczedził na opale?

Widzę ze jesteś ekspertem wiec dalej pytam,bo dziś na ruszcie awaryjnym ustawiłem 6 szamotówek w kształcie odwróconej litery U,jak myslisz pomoże?

tylko zastanawiam się czy je ułozyć przy samej tylnej ścianie czy przy dzwiach?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekreal Jestem tylko zwykłym użytkownikiem mojego żeliwnego monstrum czyli Kielara - które po zakupie mnie bardzo wkurzyło a dopiero teraz go udomowiłem i jestem z niego umiarkowanie zadowolony i dopiero co otwierają mi się oczy na proces spalania zachodzący w kotle. Na pewno ocieplenie budynku pomoże ale ja nie potrafię tego wyliczyć :(

 

Cegły pozwalają na lepsze dopalanie spalin jak również pełnią rolę akumulacyjną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max przy podawaniu 44% przez 10s

przerwa 28%

i minimalne 8%

Wlot wentylatora skręcony przesłonięty na ok 90% (taka obrotowa blaszka - przy obwodzie mam ok 1cm dziury)

 

Założyłem sobie prosty monitoring temperatur i kazdą zmianę widzę praktycznie na bieząco.

 

http://akitigra.ayz.pl/monitoring/last.htm

Temperarura czopucha jest zakłamana bo po prostu przykleiłem czujnik DS18B20 do niego.

Na dniach dorobie monitoring temp w pomieszczeniach. Ale generalnie w salonie mamy ok 20st.

 

Jarecki79

Dzięki. Te wątki kilkarazy już przeczytałem.

 

nie znam Twojego sterownika ale im mniej dmuchasz tym niższa temperatura żaru i mniej będzie spiekać. zmniejszając zatem nadmuch możesz też wydłużyć przerwy pomiędzy kolejnymi porcjami węgla czyli zmniejszyć moc kociołka i spalanie.

Jeśli się mylę to mnie bardziej doświadczeni koledzy poprawią ale myślę że w tą stronę musisz iść jeśli chcesz jeszcze ograniczyć spalanie. musisz tylko uważać na temperaturę spalin więc inny sposób pomiaru skonstruować sobie musisz- termometr bimetaliczny z kapilara w czopuch i odczyt będzie prawidłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest przykładowa tabelka z ustawieniami pod moc kotła... dzięki takiej tabelce można samemu zdefiniować moc kotła, myslę że firma Defro sie nie obrazi jak wkleję ich produkt.

 

:)też na niej zacznałem ten sezon grzewczy chociaż nie odzwierciedla raczej mocy mojego kotła bo mam inny palnik niż w kotłach defro i zapewne inne przełożenie motoreduktora i w ciągu 5 sek inną dawkę paliwa mi podaje ale jest to chyba niezły punkt odniesienia do dalszych regulacji kociołka. Szkoda że nie wszyscy producenci kotłów oferują takie propozycje :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te tabelki nastawy mocy trzeba traktować tylko orientacyjnie, plus minus, ale są jakimś punktem odniesienia. Ja wg tej tabelki klimosza pracuje na 21 kw podawanie 5s przerwa 17s, ale też mam trochę duuużooo do ogrzania.

Wydaje mi się, że przede wszystkim trzeba brać pod uwagę, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło danego budynku, a dopiero potem dobierać moc naszych kotłów.

Bo takie dosłowne kopiowanie nastaw innych użytkowników nie zawsze się sprawdza. Różne domy, różne kotły, różne zapotrzebowanie na ciepło, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej bajki do tych co mają podłogówkę: jaką temp wody wpuszczacie w obieg i jak to się później przekładana na ciepło w pomieszczeniach?

 

U mnie z pieca do rozdzielacza podłogówki (tam jest 9 pętli i siłowniki) idzie jakieś około 60 stopni. Potem tam się dzieją jakieś czary-mary, a podłoga ma temperaturę 24 stopni.

Temperatura w pomieszczeniach mierzona na wysokości głowy to 22 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...