Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wejdź na to forum http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48844-Ile-gazu-posz%C5%82o-Wam-juz-w-tym-sezonie to znajdziesz tam asów, którzy ogrzewanie 270 m. + CWU i gotowanie płacą 420 PLN za dwa miesiące. :lol2:

Są tysiące rozmaitych okoliczności, które wpływają na koszt ogrzewania, żadne dwa domy nie są sobą porównywalne. Jedno jest pewne: gaz to czystość, spokój, możliwości idealnej regulacji, brak troski o samo paliwo - gdzie kupić, jaki rodzaj, skąd pochodzi (po prostu albo jest, albo nie ma, nic tu ode mnie nie zależy), miejsce do składowania paliwa itp.

A co do cen, to to wszystko jest systemem naczyń połączonych. Jeżeli coś zaczyna odstawać ceną w dół, to bardzo szybko dorównuje do peletonu. I szybko przestaje być tanie.

 

Małe sprostowanie, nie chodzi o 270 m.kw. tylko 112 pow. użytkowej. Mój błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez ściemniania- tak jak liczyłem dla siebie będąc zdecydowanym na gaz

moje zapotrzebowanie na ciepło przed ociepleniem 140W/m2 x 280 m2= 39 200kwh/rok

węgiel 28MJ = 7,7kWh

39 200/7,7 do tego sprawność 60% (zaniżam wcześniej liczyłem 70-80%)= 8,5 tony cena groszku 770 PLN takim palę= 6 545PLN

 

gaz 9,72kwh z 1m3

39 200/9,72 do tego sprawność 90% = 4 481 m3 X 1,88( Twoja cena - przy takim zużyciu koszty rosną bo to pewnie taryfa W3 wejdzie) = 8 424PLN

Jak pisałem ociepliłem ściany i zmieszczę się w kwocie 3500PL (4,5-5 ton) Wynik trzeba by proporcjonalnie zmniejszyć. Ale mi się już nie chce. Kalkulacja była bodajże dla 20-21 deg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiesz YEF

to jest duże sprostowanie 270 a 112 to subtelna różnica.

też często zaglądam na wątek o zużyciu gazu ziemnego. kiedyś jeden użytkownik napisał że oprócz tego gazu to u niego chodzi pompa ciepła solary i kominek. jak podliczył koszty to ja bym węglem dwa sezony palił u siebie a jego dom 12m2 mniejszy od mojego i nowy. nieważne dyskusja nie ma sensu. to wybór każdego czym pali i nie ma się o co spierać.

 

Jedno Ci przyznam. Gaz jest czystym paliwem i nie wymaga obsługi. Tylko pozostaje pytanie ile więcej jesteśmy w stanie zapłacić za ten komfort nie wchodzenia do kotłowni raz na kilka dni???? to temat jak dywagacje o wyższości diesla nad benzyną czy odwrotnie. jedno wiem na pewno. przy moim domu grzejąc gazem już dawno poszedłbym z torbami - stara konstrukcja niestety

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"to jest duże sprostowanie 270 a 112 to subtelna różnica."

Więc sprostowałem to, a tego kogoś przeprosiłem.

Nie zmienia to jednak faktu, że dla 112 metrów kw. pow. użytkowej 420 PLN za dwa zimowe miesiące, to szokująco niska kwota.

 

"kiedyś jeden użytkownik napisał że oprócz tego gazu to u niego chodzi pompa ciepła solary i kominek."

Bez sensu. Chyba nie wie, co robić z pieniędzmi.

Po co gaz i pompa ciepła. Albo to, albo to.

Solary? Jeszcze solary? Chyba, że ma 8 osobową rodzinę.

Kominek, to rozumiem dla klimatu i nastroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak gaz to jedno z najdroższych paliw i kit można wciskać ale w okno :)

Gaz wbrew wpisom nie jest jednakowy o stałej kaloryczności. Wiem jak m3 gazu ubywają u Babci jak chce się mieć 22st, dobrze że w salonie ma kominek. Gaz jest dobry do domów pasywnych.

 

Spalanie wzrasta, dziś było u nas -18, w tamtym roku 22.02 zanotowałem na zdjęciu -22,5 st. i albo miałem lepszy eko albo dziurami od kołków ;) pogorszyłem izolacyjność domu. Ze względu przyklejania płyt styro na klej w piance musiałem dawać dwa kołki na płytę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak gaz to jedno z najdroższych paliw i kit można wciskać ale w okno :)

Gaz wbrew wpisom nie jest jednakowy o stałej kaloryczności. Wiem jak m3 gazu ubywają u Babci jak chce się mieć 22st, dobrze że w salonie ma kominek. Gaz jest dobry do domów pasywnych.

 

Spalanie wzrasta, dziś było u nas -18, w tamtym roku 22.02 zanotowałem na zdjęciu -22,5 st. i albo miałem lepszy eko albo dziurami od kołków ;) pogorszyłem izolacyjność domu. Ze względu przyklejania płyt styro na klej w piance musiałem dawać dwa kołki na płytę.

 

Jasne, że gaz ma rożne parametry, raz jest lepszy raz gorszy. Ale to nie zależy od użytkownika. A ktoś, kto pali węglem czy ekogroszkiem ma stale rebus do rozwiązania - skąd, jaki itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"to jest duże sprostowanie 270 a 112 to subtelna różnica."

Więc sprostowałem to, a tego kogoś przeprosiłem.

Nie zmienia to jednak faktu, że dla 112 metrów kw. pow. użytkowej 420 PLN za dwa zimowe miesiące, to szokująco niska kwota.

 

"kiedyś jeden użytkownik napisał że oprócz tego gazu to u niego chodzi pompa ciepła solary i kominek."

Bez sensu. Chyba nie wie, co robić z pieniędzmi.

Po co gaz i pompa ciepła. Albo to, albo to.

Solary? Jeszcze solary? Chyba, że ma 8 osobową rodzinę.

Kominek, to rozumiem dla klimatu i nastroju.

 

to była PPC podejrzewam ale gość napisał wprost że wieiż inwestycja może mu się nie zrócić ale ma komfort i mu wolno.

więc jak kto chce...

Yef

nie musisz się złościć że się czepiam wielkości tej subtelnej różnicy i super że za pomyłkę przeprosiłeś ale to była ogromna różnica i stąd taki mój do niej komentarz.

W tym roku rząd uwolni ceny gazu a dla odbiorcy indywidualnego czyli szarego Kowalskiego oznacza to wzrost cen o około 15-20% od roku 2014 co już zapowiedział v-ce prezes PGNiG bo o tyle muszą podnieść cenę żeby ciągle a nie jak do tej pory tylko czasowo sprzedawać gaz z zyskiem.

zatem nie tylko węgiel drożeje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wracając do tematu wątku to u mnie w ciągu ostatnich 3 dni poszło po okolo 30kg/dobę ale to efekt mojej zabawki nowej. dziś sprawdzałem i już widzę że zużycie spada a więcej będę wieczorem wiedział. temperatury u mnie to okolice -15 w nocy i -10 w ciągu dnia

ciekaw jestem jak wyjdzie zużycie przy dłuższym okresie silnych mrozów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 1,88.

1,88, a 2,00 to jest 6,38 %.

 

Myślę, że podwyżka cen gazu o 6,38% wywołałaby sporo artykułów i komentarzy w mediach.

 

Wiem, że jestem trochę upierdliwy, ale jak dodasz opłatę stałą 62 zł za miesiąc, to np przy średnim dziennym zużyciu na poziomie 10 m3 wychodzi

1,88zł + 0,2066zł [62zł / 300m3 = 0,2066zł] = 2,0866 zł

 

A jak ktoś ma mniejsze zużycie to m3 gazu robi się jeszcze droższy bo trzeba doliczyć opłatę stałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to była PPC podejrzewam ale gość napisał wprost że wieiż inwestycja może mu się nie zrócić ale ma komfort i mu wolno.

więc jak kto chce...

Yef

nie musisz się złościć że się czepiam wielkości tej subtelnej różnicy i super że za pomyłkę przeprosiłeś ale to była ogromna różnica i stąd taki mój do niej komentarz.

W tym roku rząd uwolni ceny gazu a dla odbiorcy indywidualnego czyli szarego Kowalskiego oznacza to wzrost cen o około 15-20% od roku 2014 co już zapowiedział v-ce prezes PGNiG bo o tyle muszą podnieść cenę żeby ciągle a nie jak do tej pory tylko czasowo sprzedawać gaz z zyskiem.

zatem nie tylko węgiel drożeje

 

Nie złoszczę się.

 

Co do cen gazu, to mam poważne obawy, w 2014 roku będzie znacznie, ale to znacznie droższy niż 15-20%.

Monopol PGNiG (o jakim w ogóle urynkowieniu może być mowa), import głównie z Rosji, Gazoport będzie niedostępny dla gazowców, gazu łupkowego nam zabronią wydobywać itp...).

Ale jeżeli gaz mocno zdrożeje, ludzie zaczną przerzucać się na tańsze paliwa, które również odpowiednio zdrożeją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"to jest duże sprostowanie 270 a 112 to subtelna różnica."

 

Nie zmienia to jednak faktu, że dla 112 metrów kw. pow. użytkowej 420 PLN za dwa zimowe miesiące, to szokująco niska kwota.

 

 

Szokująco nisko to chyba nie jest. Grzeje 240 m2 po podłogach (w tym 13 m2 kotłowni) pluis CWU. Temperatura w domu 22,7 do 23,1 st C. Pale ekogroszkiem bobrek w cenie 706 zł z transportem za tonę. Do dnia dzisiejszego za okres zimowy wychodzi mi średnio miesięcznie zużycie 525 kg eko. tj. 370 zł miesięcznie za ekogroszek ( plus tej zimy kominek w 5 zimowych wieczorów) - to też w sumie niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jestem trochę upierdliwy, ale jak dodasz opłatę stałą 62 zł za miesiąc, to np przy średnim dziennym zużyciu na poziomie 10 m3 wychodzi

1,88zł + 0,2066zł [62zł / 300m3 = 0,2066zł] = 2,0866 zł

 

A jak ktoś ma mniejsze zużycie to m3 gazu robi się jeszcze droższy bo trzeba doliczyć opłatę stałą.

 

Opłata stała, to opłata stała i jako taką trzeba ja traktować, a nie wliczać w cenę metra sześciennego gazu.

Licząc w ten sposób jak Ty, przy różnych zużyciach gazu mamy różne ceny jednostkowe m.sześć (co zresztą i tak jest uwzględnione w taryfach).

Ta taryfa, którą ja podałem to jest taryfa W-3.6czyli zużycie gazu większe od 1200 m.sześć, a mniejsze od 8000 metrów na rok.

Ktoś, kto liczy koszt gazu musi liczyć ilość metrów * 1,88 PLN.

Edytowane przez Yef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale podajac koszt miesieczny powinien juz stala oplate dodac zeby koszty byly wiarygodne i porownywalne z innymi zrodlami.

Zreszta tak samo zuzycie paliw stalych podawane jako miesieczny koszt powinno sie rowniez dodawac koszt energii elektrycznej zuzytej do pracy elektroniki,silnikow etc...a jakos nikt tego nie podaje -czyzby prad byl za darmo? :)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to za darmo, ale użytkownicy gazu podają tylko zużycie gazu.

Ja w układzie ma cztery pompy, piec i cztery siłowniki do podłogówki i wychodzi to około 0,35 KWh na godzinę.

Chociaż jest to duże przybliżenie, ponieważ pompa od CWU załącza się co jakiś czas, piec również nie zużywa

całej podanej przez producenta energii (ślimak i wentylator załączają się co jakiś czas). Wszystko zależy od temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gazu również nikt nie liczy zużytego w kotłowni prądu. Pompy rozprowadzające ciepło w są przecież takie same. W kotłach z podajnikiem automatycznym dochodzi zużycie generowane przez silnik podajnika oraz dmuchawę. Tego w przypadku gazu nie ma. Sterowanie to margines. Ono występuje również w kotłach kondensacyjnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale podajac koszt miesieczny powinien juz stala oplate dodac zeby koszty byly wiarygodne i porownywalne z innymi zrodlami.

Zreszta tak samo zuzycie paliw stalych podawane jako miesieczny koszt powinno sie rowniez dodawac koszt energii elektrycznej zuzytej do pracy elektroniki,silnikow etc...a jakos nikt tego nie podaje -czyzby prad byl za darmo? :)

 

Pzdr.

 

Przy wodnym ogrzewaniu nieważne gaz, węgiel czy olej i tak masz zużycie energii elektrycznej, pompy obiegowe itd.

Ja np do ceny tony węgla zawsze doliczam koszt transportu i workowania. U nas średnio to 50zł za tonę. To jest porównywalny koszt do opłat stałych.

Teraz zamówiłem 2 tony workowanego węgla za 712 zł brutto/t + transport 50 zł od tony, czyli tona to 762 zł brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zreszta tak samo zuzycie paliw stalych podawane jako miesieczny koszt powinno sie rowniez dodawac koszt energii elektrycznej zuzytej do pracy elektroniki,silnikow etc...a jakos nikt tego nie podaje -czyzby prad byl za darmo? :)

 

Pzdr.

 

Wiesz, ten koszt energii elektrycznej to do kotła gazowego też byś musiał dodać, sterownik gazowca na gazie nie pracuje, jego pompa także....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...