Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zakończę temat z mojej strony małym podsumowaniem. U mnie na wsi zamierzają przeprowadzić gazyfikację, ale z tego co rozpoznałem temat nie warto w to wchodzi z kilku powodów:

1. Wysokie koszty przyłączeń, projektów itp.

2. Stałe opłaty które trzeba ponosić nawet przy niewielkim zużywaniu gazu (np. tylko do kuchni)

3. Większe koszty ogrzewania gazem niż ekogroszkiem.

 

Ale gaz mam za to w samochodzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że moja świadomość tematu jest wysoka.

nowy dom dobrze ocieplony z gazem w ulicy żeby szybko podłączyć- nie zastanawiałbym sie. dodatkowo na mrozy kominek jakby mnie zaczęły rachunki przerażać.

ale mam co mam i w mojej sytuacji jest wiele ciekawszych sposobów na popełnienie samobójstwa finansowego niż montaż kotła na gaz

tak sobie policzyłem te twoje spalanie 28kg x 27 MJ x 60% = 126 kWh - 8 kWh cwu = 118 kWh a to dało by przy delcie 39C 3,02 kWh/K, czyli niemal 0,9 W/m2K jak dla nieocieplonego budynku.

Licząc dla 50% sprawności wyszło by 97 kWh/ dobę, 2,48 kWh/K i 0,74 W/m2K i to by bardziej pasowało jak dla 10 cm ocieplenia.

na tej podstawie licząc styczeń, gdzie u mnie (warszawaki zachodzni) średnia temperatura za ten okres była 0,5C

2,48 kWh x 21,5K x 31 dni = 1657 kWh

559 kg x 27MJ / 3,6 = 4192 kWh

policz sprawność przy średniej temperaturze 0,5C za oknem 1657 / 4192 = ?

policz też sobie dla gazu 1657 kWh nawet po 0,248 zł/ kWh = 411 zł

z węgla 559 x 0,8 zł/kg = 447 zł

 

i wiesz co z tego wynika?

to że nie wiesz dokładnie ile ciepła z tego węgla pozyskałeś i dopóki tego nie będziesz wiedział nie będziesz mógł zaprzeczyć tym wyliczeniom i nie będziesz w stanie porównywać swoich kosztów gdybyś korzystał innych paliw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vld

mój domek to nie termos niestety. dużo ciepła nadal ucieka górą bo tam tylko 10cm wełny(20cm jest nad sypialnią bo tam najzimniej było) na więcej nie było kasy. zamierzam kolejną warstwę kłaść w tym roku jak będzie za co. sporo tracę oknami no i chyba przez podłogi również. nie mam pojęcia jak wygląda izolacja termiczna od dołu

dodatkowo mój kocioł ma 19KW więc zapewne ta sprawność oscyluje w okolicy 50% bardziej niż 60:confused:

ale jak kupowałem dom i kocioł to moja świadomość była ZEROWA i mam przewymiarowany. nawet teraz na Cobrze chodzi w okolicy 40% mocy rzadko wyżej

Twoje wyliczenia trafne są zatem co do sprawności z jaką paliłem w styczniu. z cobrą dopiero 5 dzień więc trudno powiedzieć a do tego poczatek testu zbiegł się z silnymi mrozami.

No i ja nadal się uczę palić w mojej bestii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie policzyłem te twoje spalanie 28kg x 27 MJ x 60% = 126 kWh - 8 kWh cwu = 118 kWh a to dało by przy delcie 39C 3,02 kWh/K, czyli niemal 0,9 W/m2K jak dla nieocieplonego budynku.

Licząc dla 50% sprawności wyszło by 97 kWh/ dobę, 2,48 kWh/K i 0,74 W/m2K i to by bardziej pasowało jak dla 10 cm ocieplenia.

na tej podstawie licząc styczeń, gdzie u mnie (warszawaki zachodzni) średnia temperatura za ten okres była 0,5C

2,48 kWh x 21,5K x 31 dni = 1657 kWh

559 kg x 27MJ / 3,6 = 4192 kWh

policz sprawność przy średniej temperaturze 0,5C za oknem 1657 / 4192 = ?

policz też sobie dla gazu 1657 kWh nawet po 0,248 zł/ kWh = 411 zł

z węgla 559 x 0,8 zł/kg = 447 zł

 

i wiesz co z tego wynika?

to że nie wiesz dokładnie ile ciepła z tego węgla pozyskałeś i dopóki tego nie będziesz wiedział nie będziesz mógł zaprzeczyć tym wyliczeniom i nie będziesz w stanie porównywać swoich kosztów gdybyś korzystał innych paliw.

 

przepraszam zapotniałem cwu dodać z powrotem, zatem 8 kWh x 31 dni = 248 kW

Razem 1657 kWh CO + 248 kWh CWU = 1905 kWh :D

 

sorry darase, ale jakoś nie mogę się powstrzymać :)

dobra wiadomość jest taka, że już do pracy wychodzę

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to jakiś sposób - dla mnie moje 100kg też męczące zwłaszcza teraz kiedy mrozi i często trzeba zaglądać, może i ja sobie coś większego dospawam???? Teść ma sprzęt dużo wolnego czasu -może poszerzę zasobnik odrobinę, bo do góry to nie raczej gdyż musiałbym chyba ze stołka albo drabiny sypać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...