Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ala500

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem kiedy kupowałeś palnik i dokładnie czy jest mała czy duża wersja Ekoenergii

 

Palenisko w podtrzymaniu może się zapadać przez duży ciąg kominowy, to on może ssać przez wirnik dmuchawy.

Można tutaj przymknąć przysłonkę na ok. 1,5cm do jakiś 2cm w najszerszym miejscu

 

paramter 31 (wył. podajnika min) = 40sek

par. 32 (wył. podajnika max) = 300sek - coś koło tego, aby nie zapadało się na małych mocach

par. 32a (wył. podajnika podtrz.) = 300sek - to trzeba doświadczalnie, aby nie zapadało się w podtrzymaniu

par. 33 (cykle podajnika) = 1

 

Normalnie bez kłopotu palnik chodzi na 10sekund podawanie / 40sekund pauzy

Często schodzi się na 8-9 sekund podawania.

 

17sekund podawania to dziwna nastawa, z jakiegoś powodu zapada Ci się w podtrzymaniu palenisko. Przysłoń dmuchawę, aby wyeliminować wpływ ciągu kominowego.

 

Jarek, zadzwonię do Ciebie, pogadamy i opiszemy na forum ;-)

 

pzdr

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir a może odwrotnie spróbuj ze sterownikiem, skoro na chwile obecną miks z jakimś ziarnem odpada...

 

tj. 40na C.O. i 40-41na CWU.

Sterownik i tak musi dobrać nadwyżkę grzania do 7st.C, aby nagrzać CWU do zadanych 40-41st.C, dalej bezwładność i tak swoje doda, więc fizycznie na kotle będzie pewnie coś z przedziału 48-54st.C a temp. na dom będzie dławiona na pompie C.O. Powinny być wyższe temp. w kotle, wyższa temp. powrotu, może taki zabieg wszystko poprawi.

To wprowadzi priorytet grzania CWU, może będzie to dobra metoda na Twoje warunki.

 

Całkiem możliwe, że u Ciebie przydałby się kociołek 6-8kW. Nie ma jednak takiego dobrego palnika, aby takie cudo skonstruować.

Spróbuj tak jak wyżej napisałem, zobaczymy co się zmieni.

 

Dzięki za info.

 

Spróbuję , choć próbowałem Co:44 CWU:40 i było podobnie choć delikatnie lepiej. jednakże wtedy od razu mocno spadła temperatura powrotu ...

 

Zastanawia mnie tylko jedno. Ognik steruje tylko pompą CWU. Pompą CO steruje za do sterownik pogodowy. Pompa działa chyba nonstop.

Czy to ma jakieś znaczenie ?

Chyba nie bo przecież pomoca CO ma cały czas pracować i pompować wodę w podłogówce ...

Temperatura w podłogówce to około 30-35 stopni ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dnia dzisiejszego mam w tym sezonie średnią statystyczną zużycia 18, 2 kg na dobę. Mamy dzisiaj temperaturę już zerową to jest szansa, że mrozy odpuściły to może uda się tą średnią utrzymać do końca sezonu - byłaby oszczędność na opale ok. 500 kg ekogroszku w stosunku do poprzedniego sezonu.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

 

Zastanawia mnie tylko jedno. Ognik steruje tylko pompą CWU. Pompą CO steruje za do sterownik pogodowy. Pompa działa chyba nonstop.

Czy to ma jakieś znaczenie ?

Chyba nie bo przecież pomoca CO ma cały czas pracować i pompować wodę w podłogówce ...

Temperatura w podłogówce to około 30-35 stopni ...

 

Ma być odwrotnie tj. temp. na C.O. i CWU równe lub lekko wyższa na CWU, wówczas jest priorytet CWU.

W takim wypadku, jak pisałem wcześniej modulowana jest pompa C.O..

 

Ognik nie ma sterowania pogodowego, co zatem steruje pompą C.O. ??

Jak podłączyłeś do niej termostat, to jeszcze musisz włączyć jego obsługę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czp jeśli zaoszczędzisz 500kg ze względu na temperaturę to ciekawe ile ja zaoszczędzę na ciepłej zimie i ociepleniu. Mamy podobne spalanie :) myślałem o 1t ale... palę gorszym eko niż w poprzednim sezonie i pewnie zaoszczędzę tylko tak jak Ty 500kg.

 

Dziś znalazłem na składzie Ekoret za 900zł tona workowanego w oryginalnych workach. Był też Retopal 760zł/t workowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem będzie właśnie dlatego że pompa się wyłączy jeśli te termostaty się otworzą. puszczą zimną wodę z układu do kotła temperatura spadnie poniżej poziomu załączenia pompy i to co w układzie będzie dalej stygnąć czekając aż kocioł osiągnie temperaturę progu załączenia pompy

 

Czy gdy pompa się wyłączy i przestanie tłoczyć z układu zimną wodę to powrót się mniej wychłodzi niż w przypadku ciągłego tłoczenia zimnej wody ?

 

ostatnio pisałem z kolegą który miał zadaną 60 a próg załączenia pompy 55chyba czyli wysoko- po Twojemu. układ pojemny bo duży, więc kocioł przy starcie mocno jeszcze schodził poniżej histerezy, wyłączał pompę CO i grzał to co miał w sobie do 55, pompa "on" powrót zimny do kotła, temperatura na nim w dół i pompa "off" - kaloryfery zimne kocioł wariuje.

 

Grzanie dużego zładu to inna sprawa, ale w tym wypadku trzeba by wiedzieć czy lepiej, żeby niska temp. powrotu pojawiła się kilka razy na krótko czy raz na długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być odwrotnie tj. temp. na C.O. i CWU równe lub lekko wyższa na CWU, wówczas jest priorytet CWU.

W takim wypadku, jak pisałem wcześniej modulowana jest pompa C.O..

 

Ognik nie ma sterowania pogodowego, co zatem steruje pompą C.O. ??

Jak podłączyłeś do niej termostat, to jeszcze musisz włączyć jego obsługę... :)

 

Tak jak pisałem już kiedyś.

 

Mam sterownik pogodowy Key UMS-4PS. On steruje siłownikiem na zaworze czterodrogowym. Do sterownika jest także podłączona pompa CO.

Nie posiadam żadnego termostatu.

Sterownik pogodowy za pomocą krzywej ustawia temperaturę CO wody w obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ustawienie Co i CWu na 40 nie pomogło

Jedynie co zaobserwowałem to że w piecu pojawiła się wilgoć ...

Wracam chyba ponownie do 60/45 i przestaje kombinować bo wszystkie próby i kombinacje nie powodują żadnej poprawy a ... nowe problemy (niedopalony węgiel w popielniku).

Muszę skorygować mocno PP bo mimo że miałem PP-7 to kopiec był za wysoki.

Choć jestem zdziwiony bo nigdy nie musiałem zmiejszać kopca poniżej PP-7. Być może jest to "zaleta" tego że mam zmiejszony dolot powietrza na wentylatorze pieca (szpara około 2cm) i poprzez mniejszy ciąg mam mniejszą stratę kominową i przy pracy w trybie podtrzymania ciąg nie wypala tak szybko węgla ?

Ale to tylko przypuszczenia ...

Tak czy owak widzę że nie ma co kombinować. Czekam do wiosny , wysyłam sterownik do aktualizacji i mam nadzieję że coś to pomoże ...

Dodatkowo napisałem jeszcze do producenta mojego sterownika pogodowego czy ma jakieś znaczenie gdzie jest podłączona pompa CO (do sterownika pogodowego czy do sterownika pieca). Ja mam podłączoną tak jak w instrukcji sterownika pogodowego , czyli do niego :)

Chociaż wątpie ż podlączenie pod sterownik pieca coś pomoże. Pompa zwykła , nie energooszczędna , więc co więcej może sterownik pieca może :)

Chyba najważniejsze w tym jest sterowanie przez sterownik pogodowy pracą zaworu czterodrogowego bo to on steruje obiegami wody , łącznie z wodą powrotną do pieca ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do Ognika nie jest podłączona żadna pompa C.O.

on ma tylko podłączona pompę CWU jak dobrze rozumiem.

 

Inne zachowanie sterownika na kotle może wynikać z reakcji sterownika pogodowego i tego, co on robi z zaworem mieszającym oraz pompą.

Jak gwałtownie na jakiś czas odcina odbiór na C.O., to nic dziwnego,że sterownik kotła wpada w podtrzymanie.

 

Próbowałeś pracować bez tego kombinowania zaworem mieszającym? Tj. otwarty przepływ na maxa na dom i praca tylko na sterowniku kotła.

 

Ppietrz na swój zawór mieszający się obraził, bo miał kłopoty, być może wynika to z miejsca instalacji takiego zaworu, nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do Ognika nie jest podłączona żadna pompa C.O.

on ma tylko podłączona pompę CWU jak dobrze rozumiem.

 

Inne zachowanie sterownika na kotle może wynikać z reakcji sterownika pogodowego i tego, co on robi z zaworem mieszającym oraz pompą.

Jak gwałtownie na jakiś czas odcina odbiór na C.O., to nic dziwnego,że sterownik kotła wpada w podtrzymanie.

 

Próbowałeś pracować bez tego kombinowania zaworem mieszającym? Tj. otwarty przepływ na maxa na dom i praca tylko na sterowniku kotła.

 

Ppietrz na swój zawór mieszający się obraził, bo miał kłopoty, być może wynika to z miejsca instalacji takiego zaworu, nie wiem.

 

Spróbuję. Przejdę na sterowanie ręczne zaworem czterodrogowym i automatyka pogodowa już nie będzie sterowała siłownikiem. Przełączenie pompy to byłby problem bo trzeba by robić przeróbki , bo do sterownika pogodowego pompa jest podłączona na kabelach , a do Ognika musi być przez wtyczkę ...

 

Poradziłbym sobie z tym ale najpierw musiałbym mieć pewność że ma to sens , bo to sporo przeróbek ...

W sterowniku pogodowym nie ma żadnego sterowania pompą. Sądzę że działa ona nonstop. Nie mam grzejników a podłogówkę w całym domu ani żadnych termostatów więc po co miała by byś pompa wyłączana i co to miało by dać ?

 

Sterownik pogodowy ma za zadanie ustawić na wyjściu na podłogówkę odpowiednia temperaturę wody. Jeśli elektronika wyliczy według krzywej że ma być 40 stopni to pogodówka będzie tak długo kręciła silownikiem aby było 40 stopni i to wszystko .

Przeplyw jest nonstop tak sądzę bo nie widzę powodu po co miałby być modulowany czy wyłączany ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam obsługi tego modułu, więc ciężko coś n/t powiedzieć.

 

Może krzywe grzewcze za mocne, zby7t szybko i gwałtownie przymykają zawór. Naprawdę nie wiem.

 

Sprawdzić bez ingerencji tego modułu jak układ pracuje. Może jak będzie Ppietrz, to powie o co chodziło u niego z tym zaworem mieszającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...