Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co myslicie o drzwiach przesuwanych do wiatrolapu? Troche kiepsko mi wychodzi koncepcja z drzwiami normalnymi, bo wchodza w gre jedynie otwierane do wewnatrz wiatrolapu - nie dosc, ze prawie na styk z zewnetrznymi, to jeszcze na szafe wnekowa. A przesuwne moznaby na lato otworzyc na stale, choc na pewno mniej wygodnie otwierac je za kazdym wejsciem i wyjsciem. Inna sprawa, to wielkosc i sposob aranzacji - wiatrolap, to prostokat o wymiarach ok. 170x285, przy czym drzwi wejsciowe sa na dluzszym boku, jakies 70cm od prawej sciany (na prawo od drzwi szafa wnekowa). IMHO drzwi do wiatrolapu powinny byc na wprost drzwi zewnetrznych, ale wolalbym, zeby byly albo dwuskrzydlowe, albo z przeszkleniem sciany na lewo od nich, bo zawsze to optycznie powieksza sie korytarz (malutki i w ksztalcie litery L). Najlepsze byloby cos takiego, ale chyba mnie nie stac:

http://www.drzwi.bomba-atomowa.net/upload/Pages/drzwi-przesuwne-w-ciekawych-stylizacjach2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli wysokości otworów masz tak jak w projekcie - 210 cm (w co szczerze wątpię) a szerokości 90 itd to... dla dużej części drzwi masz za wysoko.

Podstawowa ościeżnica Pol-skone "kryje" 209,3 mm, Porta jeszcze 5mm mniej. Dla lepszych futryn potrzeba często więcej na szerokości ;p

Także - ja na podstawie takiej wiedzy w tej licytacji nie zdecydowałbym się nawet na pomiar :) Jakiś uroczy handlowiec na pewno Cię jednak odpowiednio "przerobi" i z niskiej oferty przetargowej zostanie tylko sterta aneksów :)

Ps. A poważnie - nie masz w okolicy jakiejś w miarę sprawdzonej firmy która zna się na drzwiach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wysokości otworów masz tak jak w projekcie - 210 cm (w co szczerze wątpię) a szerokości 90 itd to... dla dużej części drzwi masz za wysoko.

Podstawowa ościeżnica Pol-skone "kryje" 209,3 mm, Porta jeszcze 5mm mniej. Dla lepszych futryn potrzeba często więcej na szerokości ;p

:o

Ja w pierwszej wersji projektu też miałam wyrysowane 80x wys. 210 cm- architekt twierdzi że to standard . Poprosiłam o przerysowanie na 80 x 205cm ( sam otwór 90 x 207 cm) , co z kolei zauważył budowlaniec ( murarz) i stwierdził że musi być 210 cm - bo zawsze się tak robi:rolleyes:

Na mój argument że mi futryna nie zakryje góry otworu stwierdził że jakby co to można nadsztukować , że lepiej za duży otwór niż za mały:rolleyes:

Argumenty o pękaniu nadsztukowanej części do niego nie trafiały.

 

Jaki powinien być prawidłowy wymiar otworów . Planuję drzwi z futryną regulowaną Polskone Impuls lub Dre Standard w okleinie dębowej.

Czy otwór na te drzwi 90x207 będzie dobry? Jaki powinien być prawidłowy?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o

Ja w pierwszej wersji projektu też miałam wyrysowane 80x wys. 210 cm- architekt twierdzi że to standard . Poprosiłam o przerysowanie na 80 x 205cm ( sam otwór 90 x 207 cm) , co z kolei zauważył budowlaniec ( murarz) i stwierdził że musi być 210 cm - bo zawsze się tak robi:rolleyes:

Na mój argument że mi futryna nie zakryje góry otworu stwierdził że jakby co to można nadsztukować , że lepiej za duży otwór niż za mały:rolleyes:

Argumenty o pękaniu nadsztukowanej części do niego nie trafiały.

 

Jaki powinien być prawidłowy wymiar otworów . Planuję drzwi z futryną regulowaną Polskone Impuls lub Dre Standard w okleinie dębowej.

Czy otwór na te drzwi 90x207 będzie dobry? Jaki powinien być prawidłowy?

:)

 

Standard to standard nie ma co z architektem dyskutować ale należałoby mu delikatnie podsunąć jakiś katalog z drzwiami wewnętrznymi w którym zauważyłby że czasy się zmieniają i już od ponad 10-ciu lat ościeżnice regulowane skutecznie wyparły stałe (blokowe).

 

Przytomny murarz powinien zadać pytanie: "na jakiej wysokości osadzamy nadproże - i jakie drzwi będzie tam Pan/Pani montować" to zapewne załatwiłoby sprawę.

 

W przypadku ościeżnic regulowanych 210 cm może być OK ale w przypadku gdy na wylewce będzie zamontowana deska np 20-25 mm grubości. Wtedy na gotowo otwór wyniesie 2075-2080 mm i będzie dobry do większości ościeżnic regulowanych na rynku.

Oczywiście należy najpierw sprawdzić w katalogu z wymarzonymi drzwiami czy aby przypadkiem wymagane wymiary otworów nie są inne.

Dziś każdy producent drzwi ma w ofercie kilka typów ościeżnic i nawet w obrębie samych ościeżnic regulowanych wychodzą znaczne różnice w wymaganym otworze. Czasami nawet zmiana zawiasu z zewnętrznego za ukryty zmienia wymiary ościeżnicy. Dlatego nazywanie wymiarów otworu "standardem" jest błędne.

Standard mamy jeden i mówi on o świetle przejścia gotowych zamontowanych drzwi u klienta. Natomiast grubości belek ościeżnicy narzucają producenci stosując różne nieraz bardzo wymyślne konstrukcje.

 

Np.

Do DRE przylgowych z ościeżnicą TOP (opaski 80 mm) otwór licząc od gotowej będzie dobry ok. 2070-2090 mm.

 

 

U mnie są otwory wysokie na 210 (same drzwi mają wg projektu 205). Ale nie wiem czy podłoga wyżej nie wyjdzie, z 1 cm, więc narazie się tym staram nie martwić...

 

Tak jak powyżej. Jeśli to surowy otwór na wylewce to jeszcze nie ma tragedii. Pytanie jak ostatecznie wyjdzie podłoga... Zawsze można dokleić pasek GK i zaszpachlować boki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. .. ..

 

czyżbyś zaczął się martwić?? :)

 

 

nie, pomyliłam wątki i zaczęłam tu wylewać moje żale nt. opóźnionych okien :D więc szybka edycja i wielokropek..... ;)

 

U nas jeszcze będą na pewno otwory tynkowane wewnątrz (bo mamy za szerokie :( ), co nam zmniejszy otwory o te kilka cm na szerokości, i pewnie o jakieś 1-2 cm na wysokości. Chyba że jak pisałam-posadzki pójdą w górę, a na to się zanosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytomny murarz powinien zadać pytanie: "na jakiej wysokości osadzamy nadproże - i jakie drzwi będzie tam Pan/Pani montować" to zapewne załatwiłoby sprawę.

W przypadku ościeżnic regulowanych 210 cm może być OK ale w przypadku gdy na wylewce będzie zamontowana deska np 20-25 mm grubości. Wtedy na gotowo otwór wyniesie 2075-2080 mm i będzie dobry do większości ościeżnic regulowanych na rynku Np.

Do DRE przylgowych z ościeżnicą TOP (opaski 80 mm) otwór licząc od gotowej będzie dobry ok. 2070-2090 mm.

Tak jak powyżej. Jeśli to surowy otwór na wylewce to jeszcze nie ma tragedii. Pytanie jak ostatecznie wyjdzie podłoga... Zawsze można dokleić pasek GK i zaszpachlować boki.

 

Dzięki Robespierre :) , oczywiście mówię o wymiarach od docelowej podłogi. Ja się trochę dowiadywałam i ostrzegano mnie przed zbyt wysokim otworem:yes:

Właśnie murarz po wysłuchaniu moich argumentów stwierdził że robi się 210 cm ( chociaż mówiłam mu jaki otwór chcę ):rolleyes:

No nic, będę nad nim stała i patrzyła na ręce żeby nie zrobił po swojemu.;)

 

A jaka powinna być prawidłowa szerokość otworu dla skrzydeł 80 cm? Czy 90 cm będzie dobrze?

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robespierre :) , oczywiście mówię o wymiarach od docelowej podłogi. Ja się trochę dowiadywałam i ostrzegano mnie przed zbyt wysokim otworem:yes:

Właśnie murarz po wysłuchaniu moich argumentów stwierdził że robi się 210 cm ( chociaż mówiłam mu jaki otwór chcę ):rolleyes:

No nic, będę nad nim stała i patrzyła na ręce żeby nie zrobił po swojemu.;)

 

A jaka powinna być prawidłowa szerokość otworu dla skrzydeł 80 cm? Czy 90 cm będzie dobrze?

:)

 

Z tego co ja się dowiadywałam to 88 cm. U nas jest 92 i oczywiście jest za dużo... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki typ drzwi wybierzecie?? Przylgowe czy bez przylgowe i z jakimi zawiasami??

 

Na pewno przylgowe , zawiasy zwykłe ( nie schowane) , futryny regulowane (ścianki z silikatów 12cm).

Ogólnie coś bardzo prostego i nie drogiego:rolleyes:;)

 

Takie http://www.dre.pl/drzwi-plytowe/standard.html

lub takie coś http://www.pol-skone.pl/product/drzwi-wewnetrzne-impuls te całkiem proste,z płyty, bez szyb.

:D

Edytowane przez modena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno przylgowe , zawiasy zwykłe ( nie schowane) , futryny regulowane (ścianki z silikatów 12cm).

Ogólnie coś bardzo prostego i nie drogiego:rolleyes:;)

 

Takie http://www.dre.pl/drzwi-plytowe/standard.html

lub takie coś http://www.pol-skone.pl/product/drzwi-wewnetrzne-impuls te całkiem proste,z płyty, bez szyb.

:D

 

Otwór do DRE "80" 880-890 x 2070-2090 od got podł.

Otwór do PS "80" 880-890 x 2055-2070 od got podł.

 

Uwaga dodatkowa - przypilnuj murarzy aby na ścianach były piony!

Dopuszczalna tolerancja której musisz się trzymać aby wszystko ładnie wyszło to +/- 2-3 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór do DRE "80" 880-890 x 2070-2090 od got podł.

Otwór do PS "80" 880-890 x 2055-2070 od got podł.

 

Uwaga dodatkowa - przypilnuj murarzy aby na ścianach były piony!

Dopuszczalna tolerancja której musisz się trzymać aby wszystko ładnie wyszło to +/- 2-3 mm.

Robespierre pięknie Ci dziękuję :yes:http://emotikona.pl/emotikony/pic/0vishenka_33.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...