Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

No to masz na GZ nieciekawe temperatury. Jesli to nie jest max tylko tak w srodku cyklu grzania to juz zupelnie nieciekawie.

 

Sprawdzilem u siebie jak sie zminia dleta DZ przyspadku temp zasilania GZ o 2K. U mnie jest to 8,2% wzrost delty, a wiec o tyle tez pewnie rosnie COP, bo moc pobierana przez pompe praktycznie z niezmienionym poziomie. Jak wypierdzielisz cieplomierz i GZ spadnie o rzeczone 2K, to COP bedzie u Ciebie wynosil w okolicach 3,6 a srednie trmp zasilania na poziomie 33*C to i tak stosunkowo wysoko.

 

To tylko takie luzne dywagacje, ale to mnie upewnia, ze jak cieplomierz to tylko ultradzwiekowy przynajmniej 1" i przeplyw nominalny nie mniejszy niz 2,5m3. ;)

 

Czyli 35 to dużo? Różnica w COP między 33 i 35 to 0,15 czyli w ciągu roku PC pobierze więcej 125 kWh za 37 zł. Co do Wpływu temp GZ na deltę DZ to można zauważyć wzrost ale gdy spadek temp. GZ będzie przynajmniej 10 st a nie 2. Np u mnie przy GZ 45 i 35 delta DZ zmienia się o 0,1. Przy 2 st. różnicy jest niezuważalna. Ciepłomierz nie ma wpływu na COP jeśli delty zostaną zachowane, jeśli już to zmniejszają go o ok. 0,03 max 0,05. A taki ciepłomierz jak wymieniłeś to ponad 1000zł x2. Spadek COP o 0,05 to w skali sezonu ok 20zł przy nakładzie 150 zł jest do przełknięcia, natomiast wywalić 2000 dla oszczędności 20 zł to trochę nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie Wihi cieplomierz umiescil w miejscu gdzie normalnie nie ma przeplywu. Dopiero po zamknieciu by passu (obejscia) i otwarciu przeplywu przez cieplomierz mozna dokonac pomiarow. Jesli nie mamy takiej potrzeby wracamy do poprzedniego ustawienia i opory sa mniejsze. Dodac musze iz planuje zamontowac przeplywowy cieplomierz. Mam nadzieje, ze juz troche jasniej.

 

OK. To bardzo dobry pomysl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 35 to dużo? Różnica w COP między 33 i 35 to 0,15 czyli w ciągu roku PC pobierze więcej 125 kWh za 37 zł. Co do Wpływu temp GZ na deltę DZ to można zauważyć wzrost ale gdy spadek temp. GZ będzie przynajmniej 10 st a nie 2. Np u mnie przy GZ 45 i 35 delta DZ zmienia się o 0,1. Przy 2 st. różnicy jest niezuważalna. Ciepłomierz nie ma wpływu na COP jeśli delty zostaną zachowane, jeśli już to zmniejszają go o ok. 0,03 max 0,05. A taki ciepłomierz jak wymieniłeś to ponad 1000zł x2. Spadek COP o 0,05 to w skali sezonu ok 20zł przy nakładzie 150 zł jest do przełknięcia, natomiast wywalić 2000 dla oszczędności 20 zł to trochę nie bardzo.

 

W swietle moich wnioskow calkiem sporo.

Jesli o 8,2% wzrosnie moc pompy ciepla, to o tyle samo wzrosnie COP, a wiec z 3,31 do 3,58 (roznica 0,27)

 

Jesli chodzi o spadek delty DZ, to ja to mam pomierzone. Nie zgaduje. U Ciebie ten spadek jest mikroskopijny. Ciekawe dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swietle moich wnioskow calkiem sporo.

Jesli o 8,2% wzrosnie moc pompy ciepla, to o tyle samo wzrosnie COP, a wiec z 3,31 do 3,58 (roznica 0,27)

 

Jesli chodzi o spadek delty DZ, to ja to mam pomierzone. Nie zgaduje. U Ciebie ten spadek jest mikroskopijny. Ciekawe dlaczego?

 

Jeśli dobrze rozumiem to np przy grzaniu CWU od 35 st delta DZ z 5 rośnie do ci do 7 przy 45 na zasilaniu?

 

Moc PC zależy od temp DZ a od GZ pobór ujmując to z grubsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem to np przy grzaniu CWU od 35 st delta DZ z 5 rośnie do ci do 7 przy 45 na zasilaniu?

 

Nie no co Ty. :)

Odwrotnie. Im wyzej grzeje GZ tym delta na DZ maleje.

 

Twoja pompa nie ma sterowania elektronicznego wydajnosci pompy obiegowej DZ? Bo to nie mozliwe, zeby przy wzroscie GZ o 10K delta DZ spadla o 0,1K (zakladajac staly przeplyw na DZ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no co Ty. :)

Odwrotnie. Im wyzej grzeje GZ tym delta na DZ maleje.

 

Twoja pompa nie ma sterowania elektronicznego wydajnosci pompy obiegowej DZ? Bo to nie mozliwe, zeby przy wzroscie GZ o 10K delta DZ spadla o 0,1K (zakladajac staly przeplyw na DZ).

 

 

No fakt. Tak czy inaczej jak przy CO masz deltę DZ 5 a przy CWU 2 a nawet mniej bo różnica na wyjściu gdzieś około 20st/2x8,2%=82%, czyli delta ok 1. Czy ja źle liczę.

 

 

Odgrzebałem stare zapiski i faktycznie

 

GZ rurka za sprężarką DZ rurka przed sprężarką

 

35/29 43-45 7,2/3,9 5,0 CO pobór mocy 2,57 kW w tym pompki 220W delta DZ 3,3

39/31 45-47 7,2/4,3 5,2 CWU

40/33 48-50 7,2/4,4 5,2 CWU

41/34 49-51 7,2/4,5 5,2 CWU

42/35 50-52 7,2/4,5 5,3 CWU

44/33 52-54 7,2/4,5 5,3 CWU

45/39 52-55 7,4/4,8 5,4 CWU

48/42 56-59 7,5/5,1 5,5 CWU pobór mocy 3,31 kW w tym pompki 305W delta DZ 2,4

 

Na 13 st GZ jest 0,9st na DZ czyli 38%/13= 2,9%/st . Nie wiem tylko czemu w głowie miałem różnicę w delcie 0,1 gdy powinno być 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Tak czy inaczej jak przy CO masz deltę DZ 5 a przy CWU 2 a nawet mniej bo różnica na wyjściu gdzieś około 20st/2x8,2%=82%, czyli delta ok 1. Czy ja źle liczę.

 

Przyjales blednie, ze zaleznosc COP od temp zasilnia jest linia prosta, a w rzeczywistosci jest to hiperbola:

 

http://szkut.com/dom/COP_TEMP.jpg

 

Dla malych roznic takie uproszczenie jest uprawnione, ale juz dla tak wysokich - kilkunastostopniowych - jakie sa pomiedzy zasilaniem podlogi a zasobnika CWU juz nie.

Pamietaj tez, ze dokladnosc pomiaru dla tak malych roznic, ktora wynosi 0,1K, jest o rzad wielkosci za niska, stad i szacowanie w tak duzym zkresie temperatur obarczone jest sporym bledem.

 

Realnie zmierzony spadek delty przy roznicy Tz 12K (29 a 41*C) wynosi u mnie 1,1K, ale przy roznicy 2K (29 na 31*C) ten spadek to az 0,3K (wczoraj znalazlem tez fotke, gdzie ten spadek byl 0,4K, ale to wynika z tego, ze trmometry maja rodzielczosc az 0,1K i to na DZ jak i GZ). Dla 0,3K to 6% (wiec bardzo podobny do tego u Ciebie) a dla 0,4K to 8% spadek (to co wyszlo mi z obliczen wczoraj).

 

Na 13 st GZ jest 0,9st na DZ czyli 38%/13= 2,9%/st . Nie wiem tylko czemu w głowie miałem różnicę w delcie 0,1 gdy powinno być 1.

 

Czyli smiem twierdzic, ze taka zaleznosc jest i jest to zjawisko "typowe". :)

Przyjmijac tem 6% spadek efektywnosci, dla mojego domu poruszamy sie w kwotach tzrdu 75zl/sezon za CO. Niby nic, ale w tym roku to kwota CO za okres od 1 do 27 listopada.

 

Mam nadzieje, ze nie zagmatwalem za bardzo i ktos to wogole przeczyta do konca. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze nie zagmatwalem za bardzo i ktos to wogole przeczyta do konca. ;)

 

Ja Was czytam :) od początku do samego końca, ...tylko wciąż jestem na etapie nie rozumienia wszystkiego o czym mówicie. Nie uważałem za bardzo na fizyce i już :yes: Gdyby to wszystko co piszecie było oparte o wzpry to byłoby łatwiej, ale i tak nie jest źle. A i tak te "rzeczy" dla zwykłego zjadacza chleba użytkującego pompę nie są do końca tak bardzo użyteczne, ale i tak podoba mi się te podejście inżynierskie bo w tym wszystkim jest logika a nie samo gdybanie.

Pozdrawiam :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ... każdy patrzy na miarę Siebie. Ja grzeję u siebie na razie na 18C i począwszy od początku listopada 2014 to wychodzą mi koszty ok. 250pln za grzanie :D

Ciekaw tylko jestem o ile pi razy oko wzrosłyby mi koszty gdyybym grzał do ...22-23C :(

P.S.

Chyba zaczynam czuć, że domek się lekko wygrzewa (a może to wina niższej T na zewnątrz), bo jak zajeżdżam na budowę to po pewnym czasie pobytu już tak nie ciągnie tylko wieje chłodem z rekuperatora, wywiewa 17C nawiewa 15C.

Sorki za offtopic :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie grudzień to ok. 800 KWh (z podlicznika, niestety nie jest dwutaryfowy). Energa na koniec roku wystawiła mi jakąś orientacyjną FV, mimo, że pod koniec listopada uruchomili mi taryfę G12, więc na chwilę obecną nie wiem ile w taniej a ile w drogiej. WM wyłączona, dom w trakcie wykańczania, temp.: 14 w drogiej, 17 w taniej (przez cały dzień utrzymuje się minimum 16,5 st.C. Edytowane przez tomekwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ... każdy patrzy na miarę Siebie. Ja grzeję u siebie na razie na 18C i począwszy od początku listopada 2014 to wychodzą mi koszty ok. 250pln za grzanie :D

Ciekaw tylko jestem o ile pi razy oko wzrosłyby mi koszty gdyybym grzał do ...22-23C :(

P.S.

Chyba zaczynam czuć, że domek się lekko wygrzewa (a może to wina niższej T na zewnątrz), bo jak zajeżdżam na budowę to po pewnym czasie pobytu już tak nie ciągnie tylko wieje chłodem z rekuperatora, wywiewa 17C nawiewa 15C.

Sorki za offtopic :D

 

co prawda ja grzeje podłóg 165m2 i nie mam odwiertów ale powietrzną PC

grzeję już od 10 października bez przeryw w tym CWU od listopada

a w domu mam teraz średnio 23,7*C

za to obciążenie cieplne mam takie jak Ty od Asolta

do dziś nabiłem 1620 kWh za 437 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile godzin pracowały rok do roku Wasze PC na CO i CWU ??

U mnie wychodzi na dziś dzień jakieś 571h licząc od 3,04.14 do 18 stycznia.15, zdaje się że wynik całkiem niezły, przestałem obserwować PC, brak czasu i w ogóle czym tu się podniecać,

Wynik oczywiście wyłącznie w 2T, tylko pompki GZ chodzą w drogiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-------- Okres: 2014-04-03 do 2015-01-18 18:25:45 (290,77 [d]) ---------

Czas pracy CO: 570,08 [h] (67,0%)

Czas pracy CWU: 280,51 [h] (Cykli: 1328 ) (Średnio dziennie: 4,6)

Suma pracy PCi: 850,6 [h]

Startów: 1425 (Średnio dziennie: 4,9)

Czas pracy śr CO: 1,96 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 0,96 [h/d]

Czas pracy śr: 2,9 [h/d]

Szacowane zużycie: 3 188 [kWh] Średnio: 11,0 [kWh/d]

CWU: 1 363 [kWh] Średnio: 4,7 [kWh/d]

CO: 1 824 [kWh] Średnio: 6,3 [kWh/d]

CO/100m2: 2,7 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [5/95%]: 1 127 zł w tym CO [0/100%]: 568 zł CWU [24/76%]: 559 zł

------------------------------------------------------------------------

 

Ale co chcesz porownac? Przeciez kazdy z nas ma rozny dom w roznym rejonie kraju?

Czy chodzi Ci o porownanie tego sezonu z wczesniejszym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...