Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Lepiej elektroniczny. Regenerowany trojfazzowy, dwutaryfowy można kupić za stówkę Ten ma sporą bezwładność.

 

A gdzie można tak tanio? Podlinkujesz? Najchętniej to kupiłbym 3-fazowy 3-taryfowy (nie wiem czy ostatecznie wyląduję w G12W czy G13 która ma już 3 taryfy), taki znalazłem za ciut ponad 300zł:

https://allegro.pl/oferta/3-fazowy-wielotaryfowy-licznik-energii-or-we-517-7194931732

Tylko on ma najmniejszy margines błędu przy 5A, a moja pompa ciepła ma moc elektryczną 3,4KW dzielone przez 400v = 8,5A, czyli już wiem, że będzie cyganić :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć, zanim podam swoje pomiary to powiedzcie mi proszę czy jest sens opierać się na pomiarach przez taki licznik 3fazowy przy PC on-off 16kW?

[ATTACH=CONFIG]452274[/ATTACH]

(Nie wiem jeszcze jaki licznik kupić - dwu czy trzy strefowy... A ten eksponat z muzeum mam za darmo :) )

Wg tabliczki znamionowej moc elektryczna PC to 3,4kW,. Natomiast na podstawie moich kilkunastu pomiarów (sprawdzając ile nabiło kWh przez pełna godzinę) wychodzi mi coś koło 3,7kW lub 3,8kW...

 

Moc pobierana przez pompę zmienia się w sporym zakresie. U mnie od ok 1,9 do prawie 3 pod koniec grzania CWU. Wszystko zależy od temp GZ, trochę mniej od DZ.

Pytanie co Ci da dokładny pomiar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc pobierana przez pompę zmienia się w sporym zakresie. U mnie od ok 1,9 do prawie 3 pod koniec grzania CWU. Wszystko zależy od temp GZ, trochę mniej od DZ.

Pytanie co Ci da dokładny pomiar?

 

Mówisz ogólnie o pompach ciepła czy o inwertorowych? Moja to on-off. Mierzyć kWh chce dla siebie, żeby wiedzieć, czy dobrze zrobiłem. Jestem w mojej miejscowości pionierem jak chodzi o rozwiązanie gruntówka polskiej firmy w przyzwoitych pieniądzach + poziome dolne źródło tymi ręcami i ludzi ciekawi jaki jest rzeczywisty koszt ogrzewania takim sposobem (jako alternatywa dla powietrznych pomp ciepła), toteż chcę być w stanie odpowiedzieć ile mnie kosztuje 1 sezon grzewczy / cały rok.

 

Ten muzealny licznik pokazał mi zużycie w ostatniej dobie (od 22:00 do 22:00) 38 kWh licząc po mojej aktualnej stawce 58gr (nadal G11) = 22zl.

 

2 lata temu robiłem statystyki i wyszło mi, że spalałem 1 worek ekogroszku na dobę (22,5zl).

Czyli obecnie tylko ciutkę taniej... Z tym że 2 lata temu nie ogrzewałem na 100% wszystkich pokoi na poddaszu no i wtedy mieliśmy zadaną 21* a teraz odkąd mamy PC to żona poprosiła o ustawienie 22* i tak jest (mimo że dla mnie to zbyt ciepło :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz ogólnie o pompach ciepła czy o inwertorowych? Moja to on-off. Mierzyć kWh chce dla siebie, żeby wiedzieć, czy dobrze zrobiłem. Jestem w mojej miejscowości pionierem jak chodzi o rozwiązanie gruntówka polskiej firmy w przyzwoitych pieniądzach + poziome dolne źródło tymi ręcami i ludzi ciekawi jaki jest rzeczywisty koszt ogrzewania takim sposobem (jako alternatywa dla powietrznych pomp ciepła), toteż chcę być w stanie odpowiedzieć ile mnie kosztuje 1 sezon grzewczy / cały rok.

 

Ten muzealny licznik pokazał mi zużycie w ostatniej dobie (od 22:00 do 22:00) 38 kWh licząc po mojej aktualnej stawce 58gr (nadal G11) = 22zl.

 

2 lata temu robiłem statystyki i wyszło mi, że spalałem 1 worek ekogroszku na dobę (22,5zl).

Czyli obecnie tylko ciutkę taniej... Z tym że 2 lata temu nie ogrzewałem na 100% wszystkich pokoi na poddaszu no i wtedy mieliśmy zadaną 21* a teraz odkąd mamy PC to żona poprosiła o ustawienie 22* i tak jest (mimo że dla mnie to zbyt ciepło :D )

 

ja mam podobny licznik i jest ok. Nowoczesność nie zawsze musi być , ale jeśli chcesz wydawać kasę ? To coż , zrób to. Moje zużycie prądu przy -12 stC było ok 20-24 kwh na dobę. A propos węgla. Śmieciuch zawsze będzie tańszy w eksploatacji. Ale syf brud i robota.Ja w kotłowni mam pralnię a nie magazyn węgla.I wiem że do węgla nie wtócę. A w domu 24 stC.

Edytowane przez mardor1971
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz ogólnie o pompach ciepła czy o inwertorowych? Moja to on-off. Mierzyć kWh chce dla siebie, żeby wiedzieć, czy dobrze zrobiłem. Jestem w mojej miejscowości pionierem jak chodzi o rozwiązanie gruntówka polskiej firmy w przyzwoitych pieniądzach + poziome dolne źródło tymi ręcami i ludzi ciekawi jaki jest rzeczywisty koszt ogrzewania takim sposobem (jako alternatywa dla powietrznych pomp ciepła), toteż chcę być w stanie odpowiedzieć ile mnie kosztuje 1 sezon grzewczy / cały rok.

 

Ten muzealny licznik pokazał mi zużycie w ostatniej dobie (od 22:00 do 22:00) 38 kWh licząc po mojej aktualnej stawce 58gr (nadal G11) = 22zl.

 

2 lata temu robiłem statystyki i wyszło mi, że spalałem 1 worek ekogroszku na dobę (22,5zl).

Czyli obecnie tylko ciutkę taniej... Z tym że 2 lata temu nie ogrzewałem na 100% wszystkich pokoi na poddaszu no i wtedy mieliśmy zadaną 21* a teraz odkąd mamy PC to żona poprosiła o ustawienie 22* i tak jest (mimo że dla mnie to zbyt ciepło :D )

 

Ogólnie o każdej pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz ogólnie o pompach ciepła czy o inwertorowych? Moja to on-off. Mierzyć kWh chce dla siebie, żeby wiedzieć, czy dobrze zrobiłem. Jestem w mojej miejscowości pionierem jak chodzi o rozwiązanie gruntówka polskiej firmy w przyzwoitych pieniądzach + poziome dolne źródło tymi ręcami i ludzi ciekawi jaki jest rzeczywisty koszt ogrzewania takim sposobem (jako alternatywa dla powietrznych pomp ciepła), toteż chcę być w stanie odpowiedzieć ile mnie kosztuje 1 sezon grzewczy / cały rok.

 

Ten muzealny licznik pokazał mi zużycie w ostatniej dobie (od 22:00 do 22:00) 38 kWh licząc po mojej aktualnej stawce 58gr (nadal G11) = 22zl.

 

2 lata temu robiłem statystyki i wyszło mi, że spalałem 1 worek ekogroszku na dobę (22,5zl).

Czyli obecnie tylko ciutkę taniej... Z tym że 2 lata temu nie ogrzewałem na 100% wszystkich pokoi na poddaszu no i wtedy mieliśmy zadaną 21* a teraz odkąd mamy PC to żona poprosiła o ustawienie 22* i tak jest (mimo że dla mnie to zbyt ciepło :D )

 

Ha ha to ja na mojej PC PW za dobę mam 40kWh i temp w domu 23*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie teraz zużycie prądu w ostatnich dniach.

Mi wychodzi 23 kW CO i CW, chce dla porównania sprawdzić

 

Nie patrzę co rusz, ale w połowę mniejszym domku od początku stycznia do dziś na tę chwilę 11kwh/dobę. Jak nie zapomnę, to jutro ok 13tej sprawdzę.

Edytowane przez Pytajnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie teraz zużycie prądu w ostatnich dniach.

Mi wychodzi 23 kW CO i CW, chce dla porównania sprawdzić

 

Szczerze mówiąc te wyniki do "porównania" nic Ci nie dadzą ...

 

Jeden grzeje tylko w T2 i nie przeszkadzają mu wahania temperatury w ciągu dnia do 1 stopnia , inny grzeje nonstop , inny grzeje z termostatem i histerezę 0,5 stopnia , inny ma 20 stopni w domu a drugi 24 stopnie ...

Jeden mieszka w "zimneijszej części" Polski , drugi w cieplejszej i itd ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzę co rusz, ale w połowę mniejszym domku od początku stycznia do dziś na tę chwilę 11kwh/dobę. Jak nie zapomnę, to jutro ok 13tej sprawdzę.

 

Stań przed lustrem i powiedz .Czy Ja naprawdę mam takie zużycie /doba? Bo skoro grzejesz w II tar. lub na harmonogramie to ma się nijak do zużycia/doba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stań przed lustrem i powiedz .Czy Ja naprawdę mam takie zużycie /doba? Bo skoro grzejesz w II tar. lub na harmonogramie to ma się nijak do zużycia/doba.

 

Cóż..widocznie słabo śledzisz wątek. Masz wyżej moje zużycie przy nieocieplonym domu ale z niższymi temperaturami, dostaniesz też na koniec tego miesiąca, od którego początku mieszkamy, mimo że elewacja tylko obłożona styropianem i grzejemy do 22stC. Na dodatek w przeciwieństwie do wielu, mam OSOBNY licznik liczący CO I CWU, bo taki jest standard firmy, która montuje PC jaką mam.

No i grzeję bez kagańców czasowych.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3979e812f568c4b0 - to stan na dziś, W wątku masz stan na początku miesiąca. Prosta matematyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja mam pytanie o zasilanie do pompy, ostatnio mialem brak prądu w domu przyjechal serwisant sprawdzic co i jak i znalazl ze pompa która została zamontowana pod koniec lipca 2020 uruchomila sie juz ponad 22 tys razy, dom stan zamkniety ocieplony docieplony z kazdej mozliwej strony ale jeszcze nie zamieszkały, 250m2, pompa nibe 12 kw, temperatura w domu 21 stopni. Grzana podłoga (bez grzejników) i bufor z którego nie ma zużycia bo nie ma kranów w domu. Podejrzenie bylo ze cos jest nie tak z instalacja, elektryk podjechal zrobil pomiary i wyszlo mu:

L1-L2 385 VOLT

L2-L3 378 VOLT

L1- L3 379 volt

między fazami

L1-N 225 VOLT

L2-N 228 VOLT

L3-N 379 VOLT

twierdzi ze plynie mi za malo pradu do domu, jest wgl to mozliwe? nie ma mnie w kraju zeby to zalatwic samemu, a tauron dopiero przysle kogos za 3 tygodnie.

Jakies rady ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Grobciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż..widocznie słabo śledzisz wątek. Masz wyżej moje zużycie przy nieocieplonym domu ale z niższymi temperaturami, dostaniesz też na koniec tego miesiąca, od którego początku mieszkamy, mimo że elewacja tylko obłożona styropianem i grzejemy do 22stC. Na dodatek w przeciwieństwie do wielu, mam OSOBNY licznik liczący CO I CWU, bo taki jest standard firmy, która montuje PC jaką mam.

No i grzeję bez kagańców czasowych.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/3979e812f568c4b0 - to stan na dziś, W wątku masz stan na początku miesiąca. Prosta matematyka.

 

Ciekawie piszesz. Cyt: mimo że elewacja tylko obłożona styropianem -A co ty myślisz że jak dołożysz tynk to będzie cieplej? Przecież styropian to ocieplenie a nie tynk. Tynk to tylko estetyka.

Mi nic nie udowadniaj na koniec miesiąca bo to twój dom i twoje rachunki. Wiesz tak się głupio składa że moja PC też ma podlicznik co oddziela CO od CWU, a skoro tobie 11kWh/doba bierze PC co daje 458W/h non stop to tak wierz i niech tak będzie.

PS. Fakt firma ma standard do pozazdroszczenia podlicznik Made. in China -Super.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie piszesz. Cyt: mimo że elewacja tylko obłożona styropianem -A co ty myślisz że jak dołożysz tynk to będzie cieplej? Przecież styropian to ocieplenie a nie tynk. Tynk to tylko estetyka.

Mi nic nie udowadniaj na koniec miesiąca bo to twój dom i twoje rachunki. Wiesz tak się głupio składa że moja PC też ma podlicznik co oddziela CO od CWU, a skoro tobie 11kWh/doba bierze PC co daje 458W/h non stop to tak wierz i niech tak będzie.

PS. Fakt firma ma standard do pozazdroszczenia podlicznik Made. in China -Super.

Wątek ma 611 stron to na której ten licznik początkowy? ha .ha

 

To ile taki chiński licznik przekłamuje? :D

Pierwsza fotka licznika w temacie ogrzewania jest z 31.10.2020 ze stanem 399kWh. Wcześniej było wygrzewanie posadzki latem i sprawdzanie chłodzenia podłogą.

Wszystkie fotki na fotosiku mają daty kiedy były robione..

PC przecież nie chodzi non stop. Sterowana jest pogodówką + programator wewnętrzny (wpływ 10% cokolwiek to znaczy).

 

Jeśli masz na styropianie od razu położony tynk, bez wypełnienia pianką wszelkich szpar to OK, bo to Twój dom. U mnie jednak będzie inaczej i właśnie kończę 'pianowanie'

 

PS - mój licznik nie oddziela CO od CWU. Zlicza jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś miał takie napięcie to wszystkie urządzenia jednofazowe wpięte do tej fazy by ci popaliło, więc sądzę że coś jednak źle pomierzone,

 

Co prawda narazie mam tylko pompe podlaczona i nic wiecej ale mysle ze robotnicy chyba z jakis lamp własnych korzystaja, wysylam ojca elektryka heszcze raz na pomiar zeby mi potwierdzil ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...