Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

od 1-12 do 13-12 , pompa Nibe 1245 12 kw zużyła 384kwh z cwu

207 uruchomień - ok 16 na dzień

131 godzin pracy z cwu - ok 10 godzin na dzień w tym 1 godz dziennie na cwu

zuzycie dobowe z cwu ok 2,93 kw na godzine pracy ( katalogowo bez pomp 2.6 kw / godz przu 0/35

 

cwu 3 osoby , ok 300m2 podlogówka, cwu ok 50 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Nibe 12kW, odwierty pionowe 2x120m, ogrzewane 300 m (podłogówka). średnia temp dobowa 18,7 C, trwają prace wykończeniowe.

Od 07.10.2011 (data zamontowania licznika dwutaryfowego) zużyłem na ogrzewanie 1040 kWh. Wszystko w II taryfie. Pompa włączyła się 211 razy (śr 3,15 na dobę) i pracowała 381 godzin (śr 5,7 h/dobę) w tym 2 godziny na CWU.

Nie mam podlicznika na pompę więc całe zuzycie w II taryfie przypisuję ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moze lepiej podawac FAKTYCZA kubature do ogrzania niz ta projektowa, bo to mylace. :-)

U mnie w projekcie jest 798m3 co nawet doliczajac kotlownie i strych ciezko spelnic. No chyba, ze bez ocieplenia miedzy krokwiami na skosach i kubature kominow i scian dzialowych doliczajac, vzyli liczac sama bryle budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kubatura budynku to cała objętośc budynku łacznie np z wyniesieniem zera ponad teren. Kubatura budynku to też grubość dachu. To co pewnie interesuje Ciebie w zwiazku z energią to kubatura pomieszczeń ogrzewanych a ta praktycznie nigdy nie jest kubaturą budynku. I raczej nie jest podawana w projektach"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 1-12 do 13-12 , pompa Nibe 1245 12 kw zużyła 384kwh z cwu

207 uruchomień - ok 16 na dzień

131 godzin pracy z cwu - ok 10 godzin na dzień w tym 1 godz dziennie na cwu

zuzycie dobowe z cwu ok 2,93 kw na godzine pracy ( katalogowo bez pomp 2.6 kw / godz przu 0/35

 

cwu 3 osoby , ok 300m2 podlogówka, cwu ok 50 stopni

 

masz żle ustawioną pc podnieś delte CO i histerezę tak żebyś miał max 4-5 startów pc

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i wszystko jasne.

Czyli moje obliczone 560m3 kubatury grzanej jest wartoscia realna.

Dziekuje za info.

 

W projekcie mam 1350m3 i 300,5m2 , faktycznie do ogrzewania jest około 240m2 i 760m3 kubatury , teoretycznie powinienem mieć pomieszczenia 3,16m a jest góra 2.55 dół 2.65 i jedno pomieszczenie 4.5m (widziałeś sam ;-) ) i to pomieszczenie najdłużej się nagrzewa .

 

Piętro po 20 godzinach grzania osiągnęło 19 stopni z początkowych 10 , dolne pomieszczenia zamykane drzwiami nagrzały się prawie tak szybko jak góra , a otwarty salon dopiero po 3 dobie grzania ma 18 stopni . Do sterowania pompą mam tylko czujnik podłogowy (w salonie) muszę coś wymyślić jak odciąć górę i część dołu od ogrzewania gdy osiągną zadaną temperaturę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamieniarz - dlatego ja uważam że dla budynków wielokondygnacyjnych powinno się stosować osobną obiegówkę na kondygnację i dodatkowy sterownik na kondygnację...bo teraz jedyne co ci zostaje, to próbowac wyregulować to na rotametrach...

 

Na piętro mam osobną obiegówkę , muszę tylko dołożyć zawór zwrotny i odcinać napięcie pompki jeśli temperatura na górze osiągnie zadaną , na szczęście mam kabelek 8 żyłowy puszczony z góry do kotłowni więc tylko zostaje zrobić sterowanie . Gorzej jest na dole , mam 2 rozdzielacze jeden na salon drugi na resztę pomieszczeń i jedną obiegówkę , muszę w jakiś sposób odcinać jeden rozdzielacz .

 

Oglądam właśnie na allegro elektrozawory , najłatwiej pod względem sterowania będzie odcinać górę i część dołu razem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamieniarz - dlatego ja uważam że dla budynków wielokondygnacyjnych powinno się stosować osobną obiegówkę na kondygnację i dodatkowy sterownik na kondygnację...bo teraz jedyne co ci zostaje, to próbowac wyregulować to na rotametrach...

 

Kolega kamieniarz ma specyficzna sytuacje, bo ma wielki salon nad ktorym nie ma stropu wyzszej kondygnacji tylko od razu dach. Pomieszczenie jest bardzo wysokie i stad tak wielka dysporoporcja. Mysle, ze przy "normalnych" wysokosciach pomieszczen spokojnie wystarcza zawory i rotametry na rozdzielaczu wyzszej kondygnacji.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...