Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Tylko czy to sie przeklada na faktyczny pomiar ciepla dostarczonego, czy tylko to jakos licza z nominalnego przeplywu obiegowki i delty GZ mierzonej przez pompe. Taki pomiar moze byc malo dokladny.

 

Na tej podstawie w niemczech klasyfikują te pompy w Niemczech jako urządzenia w klasie energetycznej A. Moje zużycie bez Pc ale jakiś mały ten obrazek:o

zużycie El.jpg

Edytowane przez amerikan1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na tej podstawie w niemczech klasyfikują te pompy w Niemczech jako urządzenia w klasie energetycznej A.

 

Tzn na jakiej podstawie? Odczytow ze sterownika?

 

Ja tak dopytuje, bo to co odczytales jako SPF wydaje sie dla obecnych warunkow DZ jakos malo realne. No chyba ze to pompa woda-woda i masz w domu naprawde chlodno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa uruchomiona 19.12.2012

zużycie do 19 .01 2013 1100 kWh , czy to dużo ?

podłogi 200m2 sama podłogówka ,pompa IVT HT C11

dom nie zamieszkały tem. wewnątrz 21,5 - 22*

 

Poniezej wklejam moje za wskazany okres. Porownasz sobie. Parametry domu w stopce.

 

Jesli jescze nie mieszkasz, to pewnie domek w miare swiezy (mokry jeszcze) i nie masz zyskow bytowych. Nie wiemy tez nic o Twoim domu poza powierzchnia podlogi. To nader skape informacje do oceny zapotrzebowania energetycznego, nie sadzisz? :)

 

-------- Okres: 2012-12-20 do 2013-01-19 23:59:59 (31,00 [d]) ---------

Czas pracy CO: 242,74 [h] (88,8%)

Czas pracy CWU: 30,70 [h] (Cykli: 95) (Średnio dziennie: 3,1)

Suma pracy PCi: 273,4 [h]

Startów: 105 (Średnio dziennie: 3,4)

Czas pracy śr CO: 7,83 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 0,99 [h/d]

Czas pracy śr: 8,8 [h/d]

Szacowane zużycie: 939 [kWh] Średnio: 30,3 [kWh/d]

CWU: 150 [kWh] Średnio: 4,9 [kWh/d]

CO: 789 [kWh] Średnio: 25,4 [kWh/d]

CO/100m2: 11,1 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [1/99%]: 306 zł w tym CO [1/99%]: 254 zł CWU [3/97%]: 52 zł

------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej podstawie w niemczech klasyfikują te pompy w Niemczech jako urządzenia w klasie energetycznej A.

Znajdę bez trudu instalacje z pompami jakichkolwiek innych producentów które optymalnie podłączone mają lepsze wyniki niż ten gigant Viesio.

Można sobie popatrzeć na wizualizacji jak marnie to wygląda: http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/wizualizacja.html

Zwróćcie uwagę: COP pompy dla B0/W35=4,5

COP pompy w instalacji=3,81

COP instalacji=3,39

I to na odwiertach...

 

Tak kiepskie wyniki to błędne podejście do pompy ciepła - włączanie PC identycznie jak kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Pierwsze uruchomienie pompy nastąpiło 19.12.2012

Do 19.01 2013 pompa zużyła 1100 kWh (założony podlicznik ) ,pompa IVT HT C11 dwa odwierty pionowe po 105m ,

podłoga 200m2 sama podłogówka , dom bez poddasza użytkowego , wiązary wełna 25cm , podłoga 10cm styropianu,

sufity nie posiadają jeszcze k-g . Tem. wewnątrz 21,5 -22 * .pompa obiegowa na 3 biegu

delta GZ 7,5 - 7,8

delta DZ 2 -2,2

krzywa grzewcza 1,6 , przy krzywej 3 tem w domu wynosiła 24,5 *, poradżcie czy mogę jeszcze zmniejszyć krzywą ,lub coś innego zrobić, bo przy pracach wykończeniowych jest za gorąco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Pierwsze uruchomienie pompy nastąpiło 19.12.2012

Do 19.01 2013 pompa zużyła 1100 kWh (założony podlicznik ) ,pompa IVT HT C11 dwa odwierty pionowe po 105m ,

podłoga 200m2 sama podłogówka , dom bez poddasza użytkowego , wiązary wełna 25cm , podłoga 10cm styropianu,

sufity nie posiadają jeszcze k-g . Tem. wewnątrz 21,5 -22 * .pompa obiegowa na 3 biegu

delta GZ 7,5 - 7,8

delta DZ 2 -2,2

krzywa grzewcza 1,6 , przy krzywej 3 tem w domu wynosiła 24,5 *, poradżcie czy mogę jeszcze zmniejszyć krzywą ,lub coś innego zrobić, bo przy pracach wykończeniowych jest za gorąco

 

Jasne ze tak, ja mam dom w podobnym stanie co Ty , na poczatku tez mialem w srodku takie temp. zmienilem krzywa i teraz caly czas mam 15*C (komfortowo do pracy w srodku)

Edytowane przez pitersson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Pierwsze uruchomienie pompy nastąpiło 19.12.2012

Do 19.01 2013 pompa zużyła 1100 kWh (założony podlicznik ) ,pompa IVT HT C11 dwa odwierty pionowe po 105m ,

podłoga 200m2 sama podłogówka , dom bez poddasza użytkowego , wiązary wełna 25cm , podłoga 10cm styropianu,

sufity nie posiadają jeszcze k-g . Tem. wewnątrz 21,5 -22 * .pompa obiegowa na 3 biegu

delta GZ 7,5 - 7,8

delta DZ 2 -2,2

krzywa grzewcza 1,6 , przy krzywej 3 tem w domu wynosiła 24,5 *, poradżcie czy mogę jeszcze zmniejszyć krzywą ,lub coś innego zrobić, bo przy pracach wykończeniowych jest za gorąco

 

Tez masz 200m2:p ustaw prosze stopke w ustawieniach(to co ja mam zawsze w poscie ,drobnym druczkiem) ja ,,odpalilem" Pc we Wrzesniu,(do dzis Pc zjadla 2000-kwh) na poczatku nie dowiesz sie czy zuzywasz duzo kwh czy malo bo masz chatke pewnie ,,zamoczona" i wyziebiona. U mnie sporo tej wilgoci juz ,,wygonilem" i niedlugo zaczne ustawiac Pc na prace w taniej taryfie, na razie mam G11 ,napisz mi takie wlasnie szczegoly, jak to u Ciebie wyglada;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze - dom ocieplony 15cm styropian lambda 037 okna trzy - szybowe

ostatnie trzy doby przy tem zew -8 -12 * to 31KWh ,35kWh , 44kWh , około 3 załączeń na dobę, długie postoje około 5 -6 godz.

Nie używam CWU

 

Mam do Ciebie troche pytan;) jak juz ogarniesz moje posty to odp.prosze jeszcze jaka masz histereze ustawiona bo te okolo 3 starty/doba to naprawde niezly wynik :wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się. Jak dla mnie żadna rewelacja.

Ten układ może mieć niższą sprawność dlatego, że dzieła z buforem, gdyby pc bezpośrednio zasilała podłogówkę miałby wyższy cop. Podawany koszt ma mniejsze znaczenie, najważniejszy jest pobór energii. Tylko nie wiem po co w tym układzie śmieciuch, aktualnie działający? Czyżby sama pc nie dawała rady?

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn na jakiej podstawie? Odczytow ze sterownika?

 

Ja tak dopytuje, bo to co odczytales jako SPF wydaje sie dla obecnych warunkow DZ jakos malo realne. No chyba ze to pompa woda-woda i masz w domu naprawde chlodno :)

 

Pc ma dla 0/35 Cop 4,7 na zasilaniu mam na starcie 6,7 C min. 0,5 C przy obecnych temp. wg krzywej dla grzejników dla rządanej 21 C temp. Gz 35 C w domu 21-22 C niestety wieczorem około 19.00 jest 21 C. Najcieplej rano 7.00-11.00 ale przyjemnie jest wstawać gdy jest ciepło. W wekend temp komfort do 0.00 do10.00 od 10.00 do 16.00 ekonomiczna ( obniżenie o 3 C) od 16.00 do 0.00 komfort.. W sob. i niedz. 22-23 C. Za 2 miech będę miał 1 fakturę Pc+bytowy, więc wkleję dla porównania wcześniej miałem zużycie bytowego 10 kWh/doba w obu taryfach 4,5 droga 5,5 tania. Co do zliczania energii cieplnej to ciepłomierze chyb pracują tak jak pisałeś czyli delta temp.*przepływ*czas. Więc albo gwałtownie wzrósł opór cieplny moich przegród zew. i okien, lub Pc dobrze liczy. W tamtym sezonie grzewczym do końca grudnia 2011 piec spalił 525 l a do tego momentu zima była łagodna.

Muszę dodać że poprawiałem izolację poddasza( mostki były).:p

Edytowane przez amerikan1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten układ może mieć niższą sprawność dlatego, że dzieła z buforem, gdyby pc bezpośrednio zasilała podłogówkę miałby wyższy cop. Podawany koszt ma mniejsze znaczenie, najważniejszy jest pobór energii. Tylko nie wiem po co w tym układzie śmieciuch, aktualnie działający? Czyżby sama pc nie dawała rady?

 

Ten śmieciuch/kominek jest odpalany jak po pewnym czasie grzania temperatury DZ na wyjściu z pompy spadają poniżej 1,0*C na minusie i wejście spada w okolice 3*C na plusie. Spada wydajność pompy a marketing musi być. Od 3 dni regenerują dolne źródło. Ja tam specjalistą od pomp ciepła nie jestem, ale jakoś małe mi się te odwierty wydają na tę powierzchnię domu i moc pompy. Temperatury CWU z tej pompy to już wogóle paranoja na poziomie 37*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...