Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

COP pięknie obniża mieszacz.

PC ładuje te 600l np. do 46*C, a na podłogę mieszacz podaje 33*C.

W tym przykładzie COP leci o ponad 1 w dół

 

Badzmy precyzyjni wihajster. Sam mieszacz jest tylko "niewolnym narzedziem". To grzanie wody w buforze do tak wysokiej temperaturu obniza COP. Jak by pominac mieszacz i na podloge dac temp bufora, COP by raczej sie nie zmienil. IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co Ty piszesz?? Nie rozumiem.

Jeżeli dasz wodę z bufora bez podmieszania z powrotem, to w podłogę pójdzie czynnik o zbliżonej, choć niestety niższej temp. niż to co produkuje PC.

Mowa o układzie jak w tej wizualizacji, z buforem włączonym równolegle, nie szeregowo.

Podmieszanie powoduje obniżenie mocy przekazywanej do podłogówki.

Jeżeli nie będziemy tej mocy odbioru obniżać to temp. w buforze nie wzrośnie do tych powiedzmy 46*C.

Czegoś nie rozumiesz? Nie sam bufor tutaj wprowadza największe straty, największe straty daje właśnie podmieszanie (czyli właśnie mieszacz).

Z czymś się nie zgadzasz?

Edytowane przez wihajster
błąd: miało być "niższej temp" a nie "wyższej temp"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiesz? Nie sam bufor tutaj wprowadza największe straty, największe straty daje właśnie podmieszanie (czyli właśnie mieszacz).

Z czymś się nie zgadzasz?

 

Chyba sie zgubiles. :)

Wyobraz sobie taka instalacje jak na rysunku i wywal z niej mieszacz. Teraz wyobraz sobie, ze wywalasz i mieszacz i bufor. Ktora opcja bedzie miala diametralny wplyw na COP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten śmieciuch/kominek jest odpalany jak po pewnym czasie grzania temperatury DZ na wyjściu z pompy spadają poniżej 1,0*C na minusie i wejście spada w okolice 3*C na plusie..

To lipa - śmieciuch dzisiaj chodził od rana do teraz, pc nie włączyła się w 2 godz tańszej taryfy w dzień. Jeszcze teraz chodzi pompa obiegowa śmieciucha, chociaż ∆T wynosi zaledwie 0,6*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie zgubiles. :)

Wyobraz sobie taka instalacje jak na rysunku i wywal z niej mieszacz. Teraz wyobraz sobie, ze wywalasz i mieszacz i bufor. Ktora opcja bedzie miala diametralny wplyw na COP?

Diametralny - mieszacz (działający czyli mieszający :D )

Mniejszy wpływ - sam bufor

Najlepszy COP - bezpośrednio podłoga (ale to wiadomo) ;)

 

BTW: sam się zgubiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diametralny - mieszacz (działający czyli mieszający :D )

Mniejszy wpływ - sam bufor

Najlepszy COP - bezpośrednio podłoga (ale to wiadomo) ;)

 

Czyli wywalamy mieszacz i jest w miare OK?

 

Na COP ma wplyw temperatura do jakiej musis byc zagrzana woda w buforze. To czy mieszacz dziala czy nie, to raczej na ta temperature niewiele wplywa, bo predzej czy pozniej (po osiagnieciu zadanej temperatury w pomieszczeniu) i tak podlogowka zostnie odcieta, a zagrzac bufor wysoko trzeba. Pompa grzeje wyzej - COP spada.

Czegos nie rozumiesz? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO bufor jest z powodu śmieciucha, bo katalogowo to on ma 25kW i maks na zasilaniu 95stopni. Jak by śmieciuch nie grzał, to na buforze będzie mniejsza temp. i COP PC nie spadnie może tak całkiem, ale i tak zawsze będzie wyższe niż przy bezpośrednim puszczeniu w podłogę tak jak mówi Wihajster.

 

Bez bufora i mieszacza w śmieciuchu bym nie rozpalał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO bufor jest z powodu śmieciucha

Bufor był już wcześniej, gdy śmieciucha jeszcze nie było. Ta instalacja ze śmieciuchem to chyba antyreklama. Wygląda na to jakby chcieli odstraszyć nabywców swoich pomp i przekonać do czegoś innego. Gdyby mi ktoś zrobił taką instalację, to bym się chyba załamał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wywalamy mieszacz i jest w miare OK?

 

Na COP ma wplyw temperatura do jakiej musis byc zagrzana woda w buforze. To czy mieszacz dziala czy nie, to raczej na ta temperature niewiele wplywa, bo predzej czy pozniej (po osiagnieciu zadanej temperatury w pomieszczeniu) i tak podlogowka zostnie odcieta, a zagrzac bufor wysoko trzeba. Pompa grzeje wyzej - COP spada.

Czegos nie rozumiesz? :-)

 

Z tego co widzę to COP twojej pompy http://www.ekontech.pl/technika.htm jest 3,81 dla 0/35*C i nie masz mieszacza;)(na pewno podają z wbudowanymi pompami obiegowymi).

Swoją drogą COP rzędu 4,7 dla 0/35 to chyba bez pomp obiegowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj jest dokumentacja tej Vitocal 300 BW110

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/3461F8DB1C4D4082C1257448002B940E/$FILE/DT%20Vitocal%20300%20BW,%20WW%20i%20350%20BWH,%20WWH%20(04,2003).pdf?OpenElement

str 14

0/35 COP 4,5

2/45 COP 3,7

2/55 COP 2,94

 

a kociołek pali sie aż miło patrzeć....:p

 

To ja na mojej samoróbce mam COP 4,46 bez pomp a z pompami 3,75 (niestety trochę nie tak wykonana instalacja GZ pompa 120W a DZ 185W:rolleyes:) więc mogłoby być lepiej;)

Widziałem tą wizualizację wiele razy i przy budowie mojej PC porównywałem wielkość wymienników (pojemność)z tej instrukcji bo też jak ja mają dość duże.

Edytowane przez kkdarch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt kWh z pc i śmieciucha jest prawie jednakowy tj ok 10gr, ciekawe czym palą tak długo i z tak małą mocą? W ciągu 2 godz dostarczył 36 (MJ) tj 10kWh, zakładając jego sprawność na 70% to wypada ok 1,5kg/h drewna

 

Czym palą? Ano mozliwe że instrukcjami obsługi. ;) Papier daje duzy płomień i tyle :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...