Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Witam

 

Staliśmy się posiadaczami pompy ciepła, ale jeszcze nie jest ona zamontowana (wykonany dopiero został kolektor poziomy), czytałam temat z zaciekawieniem, bo myślałam, że wystarczy nad ranem grzać ze 3 godzinki i mieć ciepło z rana, potem ze dwie godzinki popołudniu w taniej taryfie..

Wiem,ze podłogówka długo sie nagrzewa i długo oddaje, ale jest jedno ale..

Mam zamiar na górze utrzymywać w nocy temperaturę około 19 st C a ogólnie w dzień w domu około max 21 st (20 dla nas też nie jest źle), chodzi mi o to czy jak zacznę grzać powiedzmy o 12 w nocy to czy na górze nie zrobi mi się np o 4 za ciepło jak już podłoga zacznie oddawać ciepło. Jeśli ktoś mógłby mi to wytłumaczyć w prosty sposób, będę wdzięczna.

 

Pozdrawiam

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żeby temperatura spadła w dzień o 2 stopnie musiały by być dość duże straty (słabe ocieplenie). W takim wypadku pompa musiała by pracować dużo dłużej by je nadrobić. W konsekwencji nigdy takie straty przy ogrzewaniu podłogowym nie powstaną. Żeby podnieść temperaturę o jeden stopień pompa pracuje niemal całą noc przy temperaturach bliskich 0. Jeżeli nie będziecie chcieli 19 a np. 20 stopni, to do rana ta temperatura da rady się zwiększyć do 21, a do wieczora znowu spadnie do 20. Oczywiście to również zależy od wykonania podłogówki jak i mocy pompy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko tak też myślałam, że musielibyśmy mieć spore straty aby te 2 stopnie zeszło.. dodatkowo jeszcze będzie reku i on także będzie oddawał troszkę ciepła. Najbardziej zależy mi aby w dzień na dole temperatura była 20-21 stopni.. będziemy mieli oddzielny sterownik na górę i oddzielny na dół. PC będzie miała moc 9,1 kW, w podłogówce będzie czynnik chłodniczy (R410) czy jakoś tak..

czy dogrzanie domu poprzez te 2h popołudniu spowoduje, że ta temperatura wieczorem nie spadnie?

 

aadamuss24 tak też sądziłam, że temperatura z dołu mimowolnie i tak będzie uciekać do góry..

 

Poza tym my ciepłolubni nie jesteśmy ja jak mam w domu 21 stopni to mi jest gorąco.. mój syn 16-sto miesięczny do spania to musi mieć lodówkę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o cwu to mamy dodatkowa pompę do cwu o mocy 0,7kW która w lecie ma grzać wodę jeśli nie chodzi pompa do CO

 

adiqq w takim razie będziemy utrzymywać na górze 19-20°c a na dole 20-21°c

po prostu dol bedzie się grzało a górę nie albo mało :)

Edytowane przez Kamila i Marcin
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dzisiaj rachunek za okres od 07.10 - 16.12. Zużycie w dziennej 190 kWh w nocnej 1075 kWh. Pompa chodzi tylko w nocnej więc jeśli przyjmę całe zużycie w nocnej że poszło na grzanie (a nie jest to prawdą) to za ponad 2 miesiące wyszło mi 312 zł. REWELACJA jak na razie, ale temperatura na zewnątrz sporo w tym pomogła. Dodam że grzeje 340 m2, temperatura w budynku 18,5 stopnia.

Oszczędność z faktu że mam taryfę G12 zamiast G11 przy tym rachunku to ponad 250 zł. Gdybym miał nadal taryfę budowlaną rachunek byłby wyższy o ponad 400 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Nasz rachunek za okres 19.10.-15.12.11 - 976,57 zł za 2033 kWh, w tym 1100 w taniej taryfie i niestety aż 933 kWh w drogiej. Z tego pc zużyła ok. 1370 kWh. Rachunki w miesiącach letnich wynosiły ok.605 zł za 2 m-ce, więc teraz wychodzi 370 zł za 2 miesiące( bez 4 dni) ogrzewania. zużywamy dość dużo energii na podgrzanie wody, bo ok 5 kWh dziennie i to większość czasu w drogiej taryfie, przed 22.

Dom 180 m2 pow. użytkowej, styropian na ścianach 20 cm, wełna na dachu 25 cm, reku+GWC, wszędzie podłogówka. Dom trudny do ogrzania, bo salon z antresolą na wysokość ok. 6m w najwyższym miejscu, powierzchnia okien w salonie 23 m2. Pc NIBE 1245 12kW, kolektor pionowy 4x50m.

W domu mam temp. 22,5-23 st. a w sypialniach 20,5. Co prawda nie było jeszcze ostrej zimy, ale w tym okresie temperatury w nocy były na minusie przez większość czasu, a w ciągu dnia na niewielkim plusie. Muszę jeszcze powalczyć z ustawieniami, ja nie wiem jak Wy to robicie, że macie tak niskie zuzycie w drogiej taryfie, u mnie w najlepszym razie wychodzi 62-63 % w taniej.

Od 18 kwietnia 11 mam podlicznik na pc - od tego czasu zużyła 3110 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie z tym doregulowaniem sobie nie radzę, bo pc się włączała 12-14 razy na dobę, w tym 6-7 razy w drogiej, pracowała ok.9-10 godzin. Coraz bardziej obniżałam wartość stopniominut - teraz jest - 220.Przy takiej pogodzie jak jest teraz, po prostu zablokowałam spręzarkę w drogiej taryfie, dzisiaj pc ogrzewała dom tylko w taniej, w drogiej podgrzała wodę. To jest mój drugi sezon grzewczy, jeszcze wszystkiego nie opanowałam w tych ustawieniach.

Ale z rachunku jestem bardzo zadowolona ( myślałam,że będzie więcej!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też NIBE 1245 12kW, kolektor trochę większy bo 2 x 120 m i dom też trochę większy bo 340 m2 podłogówki. Często włącza Ci się ta pompa. Moja na ogrzewanie włącza się 3-4 razy dziennie, ciepłej wody raczej nie używam bo od uruchomienia pompy w sierpniu na cele CWU pompa pracowała 3 h. Może masz za mocną pompę albo ja za słabą, ale to będę mógł sprawdzić jak przyjdą mrozy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

photos- początkowo miałam ustawienie na - 60 stopniominut, pompa się wtedy włączała ponad 20 razy na dobę, więc i tak teraz jest nieźle. Kombinowałam z nachyleniem krzywej - obecnie mam na 4 czyli dla temp. zewn. 0 jest 29 st.temp. zasilania w drogiej, a w taniej mam ustawione na 32 st. temp. zasilania. Jak krzywa była ustawiona na 5 , to było za cieplo w domu. Ja myślałam, żeby może obniżyć temp. zasilania w drogiej ?

DiunaWO - na ogrzanie wody w ciągu doby u mnie minimum 2 razy, ale bywa ,że i 4 razy się załączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam pompę Nibe 1245 12kw. W zeszlym miesiacu zużyłem ok 800 kwh na CO i CWU. Pompa włączała się ok 16 razy dziennie. Zmieniłem stopniominuty z -150 ( tak ustawil serwis) na -180. Zobaczę co sie bedzie działo. Zmienilem krzywa grzania z 4 na 3 ze wzgledu na wysoka temp. w domu ok 22-23 stopnie. Teraz mam ok 21 i jest ok. Ogrzewam po podłodze ok 320 m2. Mam taryfe G11 ( jednotaryfowa ). Myślę , że grzejąc w dwóch taryfach mniej razy pompa by chodzila a tak włącza sie kiedy jest potrzeba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

photos- początkowo miałam ustawienie na - 60 stopniominut, pompa się wtedy włączała ponad 20 razy na dobę, więc i tak teraz jest nieźle. Kombinowałam z nachyleniem krzywej - obecnie mam na 4 czyli dla temp. zewn. 0 jest 29 st.temp. zasilania w drogiej, a w taniej mam ustawione na 32 st. temp. zasilania. Jak krzywa była ustawiona na 5 , to było za cieplo w domu. Ja myślałam, żeby może obniżyć temp. zasilania w drogiej ?

DiunaWO - na ogrzanie wody w ciągu doby u mnie minimum 2 razy, ale bywa ,że i 4 razy się załączy.

 

Podnies krzywa w taniej, te 32 to tak na pograniczu moze byc, moze starczy, moze nie,sprobuj na 33-34 i obniz temp w domu w drogiej. Nie obnizaj krzywej w drogiej tylko temperature. Obnizanie krzywej skutkuje wlasnie czestymi zalaczeniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko czujnik pogodowy.

Podniosę dzisiaj temp. w taniej i zobaczymy. Dzisiaj w nocyod 22.00 pc zużyła ok. 11 kWh, od 6.00 do tej pory załączyła się już raz i zużyła 2 kW, na zewnątrz jest teraz 7 st., a w domu 23.

Jacek150 - jak miałam na 3, to było trochę za zimno, nie tyle w salonie, gdzie mam gres, ale w sypialniach temp. spadała do nawet 19 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...