Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym podzielić się z wami swoimi obserwacjami dotyczących zużycia prądu mojej pompy. Najpierw postaram się przedstawić jak wygląda moja instalacja oraz dom, a wygląda to następująco:

 

Dom

3 kondygnacje- piwnica, parter, piętro(poddasze) – ok. 110m2 na kondygnacje plus garaż czyli razem około 350m2

Ściany – Ytong 40cm + 5cm styropian

Dach – rygips, folia paroizolacyjna, wełna 20cm, folia, dachówka – brak zewnętrznej podbitki

 

Poddasze –ogrzewanie podłogowe sterowane w każdym pokoju osobno ze sterownika bezprzewodowego Danfoss – Panele podłogowe

2 pokoje utrzymywana temp 14 stopni

1 pokój utrzymywana temp 14 stopni + łazienka z drabinka około 14 stopni – Danfoss ustawiony na *

1 pokój 21,5 stopnia + łazienka z drabinka około 22 stopnie – Danfoss ustawiony na 3

1 pokój 19 stopni

Łazienka ogrzewana w momencie grzania pokoi plus drabinka około 22stopnie – Danfoss ustawiony na 3

Przedpokój również ogrzewany w momencie ogrzewania pokoi

 

Parter – ogrzewanie podłogowe sterowanie bezprzewodowe Danfoss - Płytki

1 pokój 20,5 stopnia

Salon – jadalnia – kuchnia – 21,5 stopnia

Wiatrołap – 21 stopni

Łazienka – 21 stopni + drabinka – Danfoss ustawiony na *

Przedpokój grzany w momencie ogrzewania salonu

 

Piwnica - ogrzewanie podłogowe sterowanie bezprzewodowe Danfoss

 

W tej chwili stan surowy obieg podłogówki zamknięty na rozdzielaczu w pomieszczeniu utrzymuje się około 14 stopni.

 

Garaż – grzejnik 140 x 90 – temperatura około 13 stopni – Danfoss ustawiony na 1

 

Kotłownia

Pompa ciepła – NIBE 1140 9kW

Odwierty pionowe – 240 metrów

Schładzacz posadzki – NIBE PKM20

Zasobnik - SMART Multi-Energy 600 – spięty z kolektorami słonecznymi, PC i kominkiem

 

Reasumując normalnego grzania w domu jest około 170m2, w 50m2 jest podtrzymywana na 14 stopni, piwnica całkowicie bez grzania i garaż grzany grzejnikiem. Dwie drabinki wspomagają łazienki ustawione Danfossy na 3 dwie drabinki wyłączone. PC steruje dwoma obiegami, jeden na grzejniki drugi na podłogówkę. Temperaturę ciepłej wody na załączanie mam ustawiona na 35 stopni a wyłączanie na 40 stopni, obieg grzejników ustawiony na 40 stopni, obieg podłogówki 32 stopnie. Krzywe grzania ustawione mam tak ze w momencie gdy spada temperatura poniżej zera podłogowy obieg jest podnoszony przy grzejnikach dopiero przy mrozie około -10 podnosi mi się temperatura. Niestety nie było mnie w momencie instalowania całego systemu i uczę się sam metodą prób i błędów oraz tego co w instrukcji i Internecie. Mój teść przekazał mi cześć informacji jakie udało mu się zapamiętać od instalatora, a z racji tego że elektronika nie jest jego silną stroną dużo tego nie było. Do czego zmierzam. Czytając trochę Waszych wypowiedzi pobór prądu jest śmieszny do tego co wydaję się u mnie, a mianowicie pompa średnio na dobę przy takich temperaturach jak teraz czyli lekko dodatnich bierze około 45kW przez ostatnie 2 tygodnie mrozów średni pobór 65-70kW w tych momentach ratowałem się kominkiem więc udało mi się trochę zaoszczędzić. Od 24 grudnia do 24 stycznia PC wchłonęła 1046kW. Dom jest zamieszkany od 20 grudnia, 13 grudnia uruchomiłem PC aby ogrzać dom do temperatury użytkowej w pierwszą dobę PC wzięła 120kW no i zaczęło się to obniżać po tygodniu i stanęło gdzieś przy 50kW zacząłem wyłączać PC i włączać ja na kilka godzin temp w domu utrzymywała się dość dobrze 21 stopni i zużycie miałem około 30kW więc różnica jest ale nie miałem kontroli nad wychłodzeniem no i w momencie mrozu ciężko było nagrzać i PC pochłaniała prądu więc od 3 tygodni PC pracuje bez przerwy jest ciepło ale zużycie nie satysfakcjonuje mnie. Co można zrobić aby to zużycie spadło? Pozakładałem już na wszystkie obiegi podłogówki siłowniki termostatyczne bo kilka obiegów pracowało non stop przyniosło to delikatną poprawę i w tej chwili pobór mam 41kW na dobę. Czytałem cos na temat współczynnika COP ale nie potrafię tego obliczyć, czy chodzi tu o różnicę temperatury dolnego źródła miedzy wejściem a zejściem? U mnie ta różnica na ogół jest około 4 stopnie. Z informacji od teścia to idealna różnica. PC pracuje w trybie Wiosna/Jesień tak przekazano mojemu teściowi, że PC nie będzie załączać grzałek żeby w razie co nie pobierało za dużo prądu.

 

Jest to mój pierwszy post mam nadzieję że ktoś coś doradzi i pomoże. Z góry dziękuję za wytrzymałość pisania moich wypocin, ale dopóki nie poczytałem trochę na temat zużycia to wydawało mi się duży dom niestety ogrzewanie musi kosztować. Ewentualnie może kogoś kompetentnego aby sprawdził poprawność ustawień i instalacji? Jestem z Bydgoszczy.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

myślę jeszcze o zainwestowaniu w czujnik pokojowy rg05 lub rg10 nie pamiętam czym się różniły dokładnie żebym mógł ustawić na PC okresy w jakich ma pracować tzn żeby np w nocy kontrolowała temperaturę do tych powiedzmy 20 stopni a od rana podniosła do 21,5. Myślicie że ma to sens? Orientuje się ktoś czy te czujniki są przewodowe czy bezprzewodowe? Ewentualnie myślę o zmianie taryfy na G12 i wtedy na pewno zainstalowanie takiego czujnika. A co myślicie o temperaturach zadanych na pompie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę jeszcze o zainwestowaniu w czujnik pokojowy rg05 lub rg10 nie pamiętam czym się różniły dokładnie żebym mógł ustawić na PC okresy w jakich ma pracować tzn żeby np w nocy kontrolowała temperaturę do tych powiedzmy 20 stopni a od rana podniosła do 21,5. Myślicie że ma to sens? Orientuje się ktoś czy te czujniki są przewodowe czy bezprzewodowe? Ewentualnie myślę o zmianie taryfy na G12 i wtedy na pewno zainstalowanie takiego czujnika. A co myślicie o temperaturach zadanych na pompie?

 

to ile h na dobę pracuje Twoja pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy podłogówce to ciężka sprawa takie sterowanie temp. wewnętrzną. Przeciez podłogówka to spora bezwładność. Przy grzejnikach to co innego.

 

Ale ja steruje zaworami na rozdzielaczu amplituda przy zadanej temp. 21,5 to przy nagrzewaniu i zamknięciu zaworów temperatura podskoczy do 22 wiadomo ciepło oddawane dalej mimo zamknięcia zaworu a przy załączeniu zaworu temp obniża się do 21 stopni.

 

 

Hmm szczerze mówiąc nie wiem ile pracuję muszę sprawdzić za chwilę i jutro dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Tu żona alfy, który już jest całkiem zrezygnowany :bash: Przegrywamy walkę z temperaturą w domu. Pompa po serwisie firmy chodzi lepiej (czyt. krócej) ale cóż z tego, skoro nie możemy osiągną temperatur ustawionych na sterownikach. Dzienna 21 a nocna 20 stopni. Pompa pracuje głównie w taniej taryfie. Wychodzi dziennie ok 10-11 godzin. Temperatura która idzie w podłogę to 28/29 stopni a przy podłodze po np. 4 godzinach pracy pompy osiągamy 19-20 stopni. Termometr kładę na podłodze. Nie wiem czy tak ma być? Taka różnica jest normalna przy ogrzewaniu podłogowym? Dzisiaj przyjeżdżają panowie od wykonawcy, który budował nam dom. Będą likwidować mostki od rolet podtynkowych. Próbowałam wrzucić na forum PDFa z termowizji ale ponoć jest za dużym plikiem, zipa tez mi odrzuca. Ogólnie sytuacja jest patowa - ludzie od pompy twierdza, że dom się nie ogrzewa z powodu mostków. Ludzie od wykonawcy, że skopana jest instalacja podłogowa, że pompki obiegowe są za słabe albo za długie są pętle. Najgorzej jest w pokoju syna. Tam temp. przez cały czas wynosiła 15 stopni. Wprawdzie jest to pokój najbardziej wysunięty ale to nie argument. Wczoraj mąż wyłączył wszystkie obiegi poza tym pokojem i grzaliśmy go 3 godziny. Temp. skoczyła do 19. Tak nam poradził gość od pompy mówiąc, że to może zapowietrzenie. Przez noc pompa zużyła 29,75 kWh. A będzie jeszcze szła od 13-tej do15.30. Kicha:cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Tu żona alfy, który już jest całkiem zrezygnowany :bash: Przegrywamy walkę z temperaturą w domu. Pompa po serwisie firmy chodzi lepiej (czyt. krócej) ale cóż z tego, skoro nie możemy osiągną temperatur ustawionych na sterownikach. Dzienna 21 a nocna 20 stopni. Pompa pracuje głównie w taniej taryfie. Wychodzi dziennie ok 10-11 godzin. Temperatura która idzie w podłogę to 28/29 stopni a przy podłodze po np. 4 godzinach pracy pompy osiągamy 19-20 stopni. Termometr kładę na podłodze. Nie wiem czy tak ma być? Taka różnica jest normalna przy ogrzewaniu podłogowym? Dzisiaj przyjeżdżają panowie od wykonawcy, który budował nam dom. Będą likwidować mostki od rolet podtynkowych. Próbowałam wrzucić na forum PDFa z termowizji ale ponoć jest za dużym plikiem, zipa tez mi odrzuca. Ogólnie sytuacja jest patowa - ludzie od pompy twierdza, że dom się nie ogrzewa z powodu mostków. Ludzie od wykonawcy, że skopana jest instalacja podłogowa, że pompki obiegowe są za słabe albo za długie są pętle. Najgorzej jest w pokoju syna. Tam temp. przez cały czas wynosiła 15 stopni. Wprawdzie jest to pokój najbardziej wysunięty ale to nie argument. Wczoraj mąż wyłączył wszystkie obiegi poza tym pokojem i grzaliśmy go 3 godziny. Temp. skoczyła do 19. Tak nam poradził gość od pompy mówiąc, że to może zapowietrzenie. Przez noc pompa zużyła 29,75 kWh. A będzie jeszcze szła od 13-tej do15.30. Kicha:cry:

 

Tak się niestety dzieje gdy brak jest profesjonalnych obliczeń ozc, doradztwa termoizolacyjnego, niedokładności wykonawców, brak projektu podłogówki, błednego doboru pompy. Teraz trzeba usunąć wszystkie możliwe do usunięcia mostki, podnieść temp zasilania podłogówki uprzednio ją regulując, sprawdzić czy faktycznie nie sa zapowietrzone poszczególne pętle. Można też pomyśleć o ile to mozliwe o dodatkowym dociepleniu przegród.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie mogę się z tym do końca zgodzić. Pompę mamy mocniejszą niż trzeba. Teoretycznie do naszego metrażu wystarczyłaby M2-9. Dom wydaje mi się, że tez w miarę dobrze zaizolowaliśmy. W prawdzie jeszcze można dać więcej styropianu na ścianę i fundament tylko czy coś to da. Projektu podłogówki nie mamy to fakt. Wykonawca twierdził, że to podraża koszty a oni wiedza co i jak to robić. Z reszta szef tej ekipy ma na necie pozytywne opinie na forum. Mam za to zdjęcia. Termowizja zrobiona, robić następną? Ponawiam pytanie o temperaturę przy podłodze. Też taka macie czy wyższą? Na pietrze mam głównie panele pergo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie mogę się z tym do końca zgodzić. Pompę mamy mocniejszą niż trzeba. Teoretycznie do naszego metrażu wystarczyłaby M2-9. Dom wydaje mi się, że tez w miarę dobrze zaizolowaliśmy. W prawdzie jeszcze można dać więcej styropianu na ścianę i fundament tylko czy coś to da. Projektu podłogówki nie mamy to fakt. Wykonawca twierdził, że to podraża koszty a oni wiedza co i jak to robić. Z reszta szef tej ekipy ma na necie pozytywne opinie na forum. Mam za to zdjęcia. Termowizja zrobiona, robić następną? Ponawiam pytanie o temperaturę przy podłodze. Też taka macie czy wyższą? Na pietrze mam głównie panele pergo.

 

Na jakiej podstawie twierdzisz ze pompa jest mocniejsza niż trzeba, tego bez obliczeń nie można stwierdzic tak kategorycznie, tak samo jak brak projektu podlogowki.

Twój i nie tylko twoj przypadek wskazuje ze dobór pompy, podłogówki może sie skonczyc dosyc nieceikawie. Magnolia sie juz o tym przekonał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie twierdzisz ze pompa jest mocniejsza niż trzeba, tego bez obliczeń nie można stwierdzic tak kategorycznie, tak samo jak brak projektu podlogowki.

Twój i nie tylko twoj przypadek wskazuje ze dobór pompy, podłogówki może sie skonczyc dosyc nieceikawie. Magnolia sie juz o tym przekonał .

 

Na podstawie uzgodnień z firmą od pompy. No chyba,że rację ma dr House - wszyscy kłamią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...