Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, u mnie ten rozdzielacz podłogówki piętra jest pod sufitem, natomiast mieszacz mam regulowany ręcznie. Teraz w podłogę idzie jakieś 35* i zobaczymy.

 

Zapisuj temperaturę, co godzinę macaj rurki od pętli przy rozdzielaczach i zapisuj która ciepła która chłodna, masz jakieś zdjęcia które rurki gdzie idą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompletna instalacja zawierająca pompę, wykopanie i ułożenie kolektora gruntowego, wykonanie kotłowni, oraz podłogówek w całym budynku to koszt około 80 k zł. Głównym wykonawcą był Thermogolv i nie mogę narzekać, kontakt z nimi jest dobry. Ich podwykonawca to doświadczony instalator, ale być może u mnie mieli słabszy dzień (niestety).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest naprawdę dobra PCi. Te 70s stoponi, to nie w całym buforze, tylko dla CWU. Pobór dla CO jest poniżej tej temperatury.

Z tego co pamiętam, tam zawór mieszający jest sterowany algorytmem z odczytu temperatury zewnętrznej (pogodówka) i wewnętrznej.

Ustawienie wymaga czasu i cierpliwości.

Nie bardzo pamiętam, ale chyba jest w sterowniku opcja wyłączenia pogodówki i jechanie tylko na temperaturze wewnętrznej - zacząłbym własnie od tego. Pogodówka ma to do siebie, że tak się zachowuje w dodatnich (zewnętrznych) temperaturach.

W sterowniku powinien być tryb "fabryczny". Zresetować włączyc nastawy "fabryczne" i wyłączyć pogodówkę. Jak się temperatura w domu ustabilizuje (około 24 godziny) to ustawić temperatury (cykle) takie jakie chcesz, ale dalej przy wyłączonej pogodówce.

Jak spadnie temperatura zewnetrzna i bedzie taka potrzeba, to włączysz pogodówkę.

 

Ps. Nie znam dokładnie akurat tej odmiany sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Spróbuj na sterowniku ustawić temperaturę 32 stopnie a mieszacz na 5 - powinno zadziałać.

 

Jak sie temperatura ustabilizuje, to spróbuj z temp. 29 i mieszacz na 3 - 4.

Edytowane przez sSiwy12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat powrócił. W tym buforze było 90*C (jeśli dobrze pamiętam), dlaczego o 20*C więcej niż powinno?

Już raz o to pytałem - dlaczego przed mieszaczem było 50*C, a za nim 30*C (na pewno tak ma być?). Nikt go przez tyle czasu nie przestawił (pokrętło przy obiegówkach)?

Jest to jedyny mieszacz w układzie, czy przed nim jest jeszcze jeden (którego nie widać)?

Z jakim skraplaniem pracuje ta PC przy 90*C w górnej części bufora?

Czy to nie mieszacz jest winien zbyt niskiej temperatury na wejściu podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym buforze w górnej części może być nawet 100 stopni i jest to normalne dla tego (takiego) rodzaju rozwiązania.

Przed mieszaczem jest 50, a za 30, bo to wynika z różnic temperatur w buforze. Wlot na mieszacz jest wyżej niż wylot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ile h na dobę pracuje Twoja pompa

 

 

Wracając do tematu od wczoraj 22:15 do dzisiaj 22:15 pompa pracowała równe 6 godzin, dzisiejsza temperatura wskazywana przez PC to 6 stopni, także czytając inne opinie praca pompy godzinowo wychodzi ok ale trochę więcej pobiera jak u innych.

 

Dzisiaj poprzenosiłem czujniki temperatur zasilania głównego i powrotu bo były trochę w złym miejscu. Przy drugim obiegu jest ok ale mam pewien problem. W NIBE w obiegu pierwszym pozycja 2.7 to temperatura powrotu, w obiegu drugim powinna to być pozycja 3.7 tak wynika z instrukcji, lecz u mnie nie ma tej pozycji, jest 3.6 i od razu 3.8. Orientuje się ktoś dlaczego tak może być? Czujnik i przewód sprawny bo zamieniłem go na obiegu pierwszym i tam pokazuje bez problemu odczyt.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego nie potrzeba kamery, wystarczy macanko rurek powrotów poszczególnych pętli.

 

a wydajność wentylacji można mierzyć poślinionym palcem koło anemostatu...

 

wyczujesz ręką różnice pojedynczych stopni na rurce?

jeżeli nawet to nie powiesz mi że na posadzce też wyczujesz rurki ręką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyczujesz ręką różnice pojedynczych stopni na rurce?

To nie jest apteka i nie masz żadnej potrzeby wyczuwania pojedynczych stopni. Wystarczy, że rozróżnisz zimne, letnie i całkiem ciepłe, a to chyba każdy potrafi. Oczywiście kamerą można się z ciekawości pobawić, ale do regulacji podłogówki nie jest ona potrzebna. Położenie rurek w posadzce przyda się, gdy będziesz chciał coś głęboko wiercić w podłodze, wtedy rzeczywiście kamera pomoże. Wydajność wentylacji możesz szacować za pomocą elektronicznego wiatromierza za 70zł i lejka-tuby zrobionego z kartonu lub foli. Poślinionym palcem sprawdzisz czy kanał nie jest zatkany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>alfa8 i jak sytuacja cieplej ?

 

Tu lepsza połowa alfy:p Jest cieplej, choć małżonek twierdzi, że to nie dzięki pompie tylko temperaturze za oknem +7. Ja tam z 22* w salonie jestem b. zadowolona. Nawet podniosłam rolety zew. i teraz już nie czuję się jak w bunkrze Hitlera :wave: Czas okaże jak temperatura spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...