Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podsumowanie stycznia: 1127 kwh - 36,35 kwh / dzień , 459 załaczen pompy - 14 załaczen na dzien , 377 godzin pracy - 12,16 pracy na dzień łącznie z cwu , cwu 45 godzin pracy - 1,45 godzin pracy na dzień ( 3 dorosłe osoby plus dziecko ), średnie dzienne zuzycie prądu na godzine pracy pompy wraz z cwu do 50 stopni wraz zpoppkami , cyrkulacją cwu 2,98 kw / godzine.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zigobar

w górnej części zbiornika jest temperatura 65* - przed regulacją pompy bywało 95*. Pompa pracuje efektywniej - nawet, gdy chodzą pompki obiegowe pompa potrafi podnosić temperaturę w zbiorniku. Za mieszaczem temperatura wynosi 34* - taką temperaturę ma rurka, która idzie w podłogę.

@Adiqq - moja ocena na razie ewoluuje - problem polega na tym, że moja pompa została dopiero PO dwóch miesiącach wyregulowana, a jej wcześniejsza praca - opisana zresztą przeze mnie była daleka od optimum. Teraz jest lepiej, choć do wyników, które osiągają niektórzy forumowicze (pod względem zużycia energii i temperatury w domu) to jeszcze mi daleko. Mierzyłem temperaturę podłogi - termometr z multimetru przyklejony do podłogi - na górze 22 - 23*, na parterze 24-25 *. Jest niewątpliwie lepiej, choć kosztuje mnie to wszystko bardzo dużo nerwów i zdrowia. Argument, że instalacja jest super,a instalator jest "be" nie trafia do mnie - instalacja jest na tyle złożona, że człowiek bez przygotowania technicznego jest bezradny. Dobrze, że jest Google i to forum, bo byłbym całkowicie bezradny, ale chyba nie na tym rzecz ma polegać. Zabawa w ustawianie tego wszystkiego wymaga moim zdaniem sporej wiedzy albo "zmysłu technicznego", którego akurat niestety nie posiadam. Jestem bardzo wdzięczny każdemu, kto zechciał pochylić się nad moim problemem, choć z mojego punktu widzenia, gdybym znowu miał budować dom, to nie wiem, czy zdecydowałbym się na ten typ ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zigobar

w górnej części zbiornika jest temperatura 65* - przed regulacją pompy bywało 95*. Pompa pracuje efektywniej - nawet, gdy chodzą pompki obiegowe pompa potrafi podnosić temperaturę w zbiorniku. Za mieszaczem temperatura wynosi 34* - taką temperaturę ma rurka, która idzie w podłogę.

@Adiqq - moja ocena na razie ewoluuje - problem polega na tym, że moja pompa została dopiero PO dwóch miesiącach wyregulowana, a jej wcześniejsza praca - opisana zresztą przeze mnie była daleka od optimum. Teraz jest lepiej, choć do wyników, które osiągają niektórzy forumowicze (pod względem zużycia energii i temperatury w domu) to jeszcze mi daleko. Mierzyłem temperaturę podłogi - termometr z multimetru przyklejony do podłogi - na górze 22 - 23*, na parterze 24-25 *. Jest niewątpliwie lepiej, choć kosztuje mnie to wszystko bardzo dużo nerwów i zdrowia. Argument, że instalacja jest super,a instalator jest "be" nie trafia do mnie - instalacja jest na tyle złożona, że człowiek bez przygotowania technicznego jest bezradny. Dobrze, że jest Google i to forum, bo byłbym całkowicie bezradny, ale chyba nie na tym rzecz ma polegać. Zabawa w ustawianie tego wszystkiego wymaga moim zdaniem sporej wiedzy albo "zmysłu technicznego", którego akurat niestety nie posiadam. Jestem bardzo wdzięczny każdemu, kto zechciał pochylić się nad moim problemem, choć z mojego punktu widzenia, gdybym znowu miał budować dom, to nie wiem, czy zdecydowałbym się na ten typ ogrzewania.

no tak to jest twój instalator postawił na ilość (nie jakość) zadowolony klient nie musi szukać pomocy / rady na forum natomiast niezadowolony może wpłynąć na opinię wielu

i to jest przykład że taki "ilościowy" instalator szkodzi nie tylko sobie bo pewnie opinia podzielisz się w gronie swoich znajomych etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super jednak odeszli od bezpośredniego skraplania "w podłodze" jeszcze niedawno tak promowanego ciekawe kiedy nastąpi rezygnacja z bezpośredniego parowania.

 

Nie odeszli i zbytnio nie promowali.

Pompa GVP była i jest w ich ofercie i pewnie długo będzie, bo takie (to) rozwiązanie jest przeznaczone dla domów "letniskowych" - zwłaszcza w klimacie gdzie są ciężkie zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfa, powinieneś zdać sobie sprawę, że tak na prawdę Ty nie miałeś problemów z pompą ciepła jako taką a z instalacją podłogówki, gdybyś miał prosty kocioł węglowy czy gaz i tak samo ustawiony mieszacz to efekt ich pracy wyglądał by tak samo.

co do oszczędności ogrzewania pc, to dopiero teraz podniosłeś temp zasilania więc dopiero teraz zaczynasz wygrzewać na dobre dom, niestety pierwszy sezon zawsze kosztuje drożej i też nie ma tu znaczenia czym grzejesz, tego się nie uniknie

poczekaj cierpliwie aż dom się wygrzeje i obserwuj zużycie, powinno się zmniejszać, pewnie zauważysz to dopiero przy następnym sezonie grzewczym, moim zdaniem skoro już została odnaleziona i wyeliminowana przyczyna niedogrzewania domu to nie masz się już czym przejmować (jak jeszcze coś dziwnego zauważysz to pisz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alfa8 -po Twojej traumie wcale mnie nie dziwi Twoja opinia, tak jak napisał ktoś wcześniej, spierniczyć można każdą instalacje bez znaczenia czy to będzie gaz węgiel czy pc

A w ogóle czego Ci brakuje do osiągnięć innych z forum?

Zakładam że z czasem dojdziesz do optimum i wyniki Ci się poprawią, polecam tylko cierpliwość

Edytowane przez rosomakx4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odeszli i zbytnio nie promowali.

Pompa GVP była i jest w ich ofercie i pewnie długo będzie, bo takie (to) rozwiązanie jest przeznaczone dla domów "letniskowych" - zwłaszcza w klimacie gdzie są ciężkie zimy.

 

No to pompy na Syberię bo u mnie ciężkich zim nie ma

http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php?year=2012

 

Tylko jak głęboko na Syberii zakopać dz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfa8

Podniosłeś temperaturę na wyjściu mieszacza na 34*C (nareszcie). Ile stopni jest teraz przed mieszaczem, a ile w górnej części zbiornika?

Liczyłem na to, że kolega "puzondm" (jako biegły w tym temacie) się odezwie... może jeszcze to zrobi?

To na jakim ciśnieniu/temperaturze skraplania ta pompa pracuje

jaka jest różnica między sprężarką pracującą w zakresie parowanie -20* skraplanie 40* a sprężarką w zakresie parowanie -5* skraplanie 55*

pytam już chyba trzeci raz "kuma" ktoś tu chłodnictwo czy tylko hydraulicy tu piszą

Porównajcie sobie tabele sprężarek np. Copelanda zh19 i zh 30 w tych zakresach pobierana moc taka sama cop taki sam może w końcu ktoś pojmie że jak ma być 7kw gruntowa to nie może być 7kw powietrzna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak głęboko na Syberii zakopać dz

 

Też około 80cm. Te PCi pracują (temperatura DZ) przy bardzo minusowych temperaturach.

Pod kołem podbiegunowym w Szwecji jest to bardzo popularne rozwiązanie do ogrzewania domów "letniskowych".

 

w tych zakresach pobierana moc taka sama cop taki sam może w końcu ktoś pojmie że jak ma być 7kw gruntowa to nie może być 7kw powietrzna

 

Bo być może, że sprężarki takie same (podobne), ale układ "chłodniczy" inny. Istnieja też gruntowe PCi przeznaczone do ogrzewania kaloryferami, potrafią podgrzać do temp. około 70 stopni, przy podobnych COP.

Ale są bardzo drogie - tak samo jak powietrzne PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alfa8 - mnie też nie dziwi twoja opinia...

ja testem techniczny i dla mnie regulowanie PC to bardziej zabawa i hobby...tyle że ja długo przed montażem czytałem,czytałem,uczyłem się....

w przypadku takim jak wasz - nikt by nie był zadowolony....

 

Ja też różne rzeczy czytałem, nie mniej jednak w pewnym momencie dotarłem do informacji, których mój prosty umysł nie ogarniał i "odpuściłem". Wybór pompy był konsekwencją kilku czynników - opinii jej użytkowników (THERMOGOLV był JEDYNĄ firmą, która dała mi namiary na swoich klientów, do których sobie podzwoniłem i byli zadowoleni), ceny, faktu, że wykonawca pompy współpracował wcześniej z wykonawcą domu i nie było problemów oraz tego, że większość innych, znanych firm olała moje zapytania. Dopiero teraz, po poczytaniu forum i zastosowaniu się do rad oraz po licznych próbach zaczynam "ogarniać" zależności pomiędzy ustawieniem mieszacza, ustawieniem temperatury w zbiorniku, szybkościami przepływu a nagrzewaniem się budynku. Nic to, mam nadzieję, że dożyję następnego sezonu i będzie lepiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo być może, że sprężarki takie same (podobne), ale układ "chłodniczy" inny. Istnieja też gruntowe PCi przeznaczone do ogrzewania kaloryferami, potrafią podgrzać do temp. około 70 stopni, przy podobnych COP.

Ale są bardzo drogie - tak samo jak powietrzne PCi.

 

To inne sprężarki 19tka mniejsza a układ taki sam tylko zrozum w końcu że przy mniejszej temp. czynnika trzeba nadrobić masą bo energia w tym wypadku to masa + temperatura więc sprężarka musi mieć większa pojemność aby "nadrobić masą" ale energii elektr. pobiera tyle samo

Pompy ht o których piszesz to układy dwustopniowe lub EVI dlatego są droższe

Powietrzne są droższe bo mają falowniki, elektroniczne zawory rozprężne(pozwalają pracować na mniejszych "deltach" na wymiennikach w odróżnieniu do mechanicznych z "gruntówek") i jak pisałem wcześnie konieczna "większa" sprężarka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

.......... tylko zrozum w końcu że przy mniejszej temp. czynnika trzeba nadrobić masą bo energia w tym wypadku to masa......

 

ROZUMIEM, tak jak i ROZUMIEJĄ konstruktorzy i jak wychodzi w badaniach laboratoryjnych.

Masa tak - w tym również dostarczona do DZ.

Powietrzne PCi to w zasadzie ( i w uproszczeniu), PCi z bezpośrednim parowaniem.

 

Pomijając już te niuanse (techniczne), zważ, że podawana nominalna moc PCi jest dla określonych (normą) warunków +7/+35. 0/+35, -7/35.

Należy to zrozumieć.

 

PCi dobierane są wg. określonych zasad - zależnych od temperatur DZ i GZ - proste i jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZUMIEM, tak jak i ROZUMIEJĄ konstruktorzy i jak wychodzi w badaniach laboratoryjnych.

Masa tak - w tym również dostarczona do DZ.

Powietrzne PCi to w zasadzie ( i w uproszczeniu), PCi z bezpośrednim parowaniem.

 

Pomijając już te niuanse (techniczne), zważ, że podawana nominalna moc PCi jest dla określonych (normą) warunków +7/+35. 0/+35, -7/35.

Należy to zrozumieć.

 

PCi dobierane są wg. określonych zasad - zależnych od temperatur DZ i GZ - proste i jasne.

Jak znajdziesz dobrego instalatora to poda ci moc w pełnym zakresie ja "dobieram" powietrzne tak że pokrywają zapotrzebowanie w 100% do -10 czasem -14 a grzałka produkuje 2% potrzebnej energii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfa8

U góry zbiornika masz 65*C - czyli tyle ile być powinno (wedle różnych żródeł 65-70*C). Nareszcie PC będzie pracowała w warunkach zakładanych przez konstruktora. Dzisiaj można tylko ubolewać dlaczego układ nie został prawidłowo ustawiony po uruchomieniu i nikt Ci nie wytłumaczył jak działa.

Ta temperatura to po prostu kompromis. Z jednej strony ma zapewnić wystarczającą ilość grzanej przepływowo CWU, ale z drugiej strony - im wyższa, tym wyższe skraplanie, wyższa moc pobierana przez sprężarkę i niższa sprawność całego układu.

Gdybym miał taki układ w domu to wymaganą temperaturę na podłogówkę ustawiał bym mieszaczem i pilnował, aby układ nie przekraczał tych 65*C w zbiorniku.

Taka jest moja (amatora) opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zigobar

ja też dochodzę do analogicznego wniosku. Temperaturę podłogówki ustawiam mieszaczem i prędkością przepływów (szybkością pracy pompek obiegowych), a od tempa schładzania zbiornika zależy praca pompy - czas w jakim jest w stanie znowu nagrzać bufor. Też żałuję, że dopiero teraz to wiem, choć z drugiej strony dobrze, że już zaczynam powoli to "łapać". W przyszłym sezonie powinno być lepiej, choć już teraz nie mogę narzekać. Jak na "amatora" masz bardzo trafne spostrzeżenia :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...