Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziać się to będzie zapewne w bliskiej okolicy kolektora i podczas postoju szybko się wyrówna.

Tak, temperatura szybko trochę niżej spadnie, ale gdy pc nie będzie pracować to rejon wokół rurr szybko się zregeneruje. Z gruntu zostanie wyssana taka sama ilość ciepła, tylko intensywniejszymi ale krócej trwającymi porcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, temperatura szybko trochę niżej spadnie, ale gdy pc nie będzie pracować to rejon wokół rurr szybko się zregeneruje. Z gruntu zostanie wyssana taka sama ilość ciepła, tylko intensywniejszymi ale krócej trwającymi porcjami.

 

Czyli tak na prawdę odczuć by to było można podczas dużych mrozów i ciągłej pracy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy wszystkie rury pętli się tak samo szybko i intensywnie szronią.

 

Poważnie utrudnione zadanie: studzienka rozdzielcza przywalona płytą betonową i sam jej nie ruszę - potrzeba dwóch chłopa :-)

ale tak sobie myślę, że mogłem w swoich szalonych eksperymentach na przełomie listopada i grudnia zmrozić DZ - ustawiałem podbicie nawet jak pamiętam 11K i przez kilka godzin dziennie przez chyba tydzień wyciągałem takie temperatury:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś sąsiada i sprawdź, bo może być jak sugerował Daga&Adam, na 7kW 500m w glinie powinno wystarczyć. Zapowietrzenie możesz sprawdzić termometrem lub obserwując szronienie. Martwa sekcja będzie ciepła i nie (lub mniej) zaszroniona. Choć jeśli wszystko w studzience zamarzło, to może być problem z tą metodą. Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś sąsiada i sprawdź, bo może być jak sugerował Daga&Adam, na 7kW 500m w glinie powinno wystarczyć. Zapowietrzenie możesz sprawdzić termometrem lub obserwując szronienie. Martwa sekcja będzie ciepła i nie (lub mniej) zaszroniona. Choć jeśli wszystko w studzience zamarzło, to może być problem.

 

OK. Dzięki za informację - spróbuję zorganizować akcję kontrolną na sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki za informację - spróbuję zorganizować akcję kontrolną na sobotę.

Gdy wszystko dookoła będzie zamarznięte jest jeszcze inny sposób na sprawdzenie przy pracującej pc: może on polegać na zakręceniu 1 pętli i sprawdzeniu (po około 10 min) czy i o ile wzrosła delta na dz. Jeśli nie wzrosła, to pętla jest martwa lub jeśli mniej wzrosła niż przy zakręceniu innych pętli, to pętla ma ograniczony przepływ. Nie zakręcaj więcej niż 1 pętlę na raz. Najgorzej jeśli studzienkę Ci zalało, to masz tam teraz jedną wielką bryłę lodu z którą ciężko będzie coś zrobić - ale to zależy od Twojej studzienki. Wygodniej jest mieć rozdzielacz w pompowni, ale nie zawsze da się tak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest zdecydowanie lepiej, żona częściej ubiera się kuso ;), mam nadzieję, że wkrótce dojdę do takiego mistrzostwa, że zużycie prądu będzie rzędu 10kWh na dobę (żartuję) :D. Mimo wszystko celuję w osiągi Puzona

 

musisz trochę opomiarować i wtedy ustawimy ZR optymalnie żebay żarła sprężara jak najmniej, zadzwon kiedys powiem ci co zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba malo jest urzadzen mechanicznych ktore wola rozruch niz stala prace. To jest tak jak z samochodem - przy rozruchu zimny silnik jest duzo bardziej narazony na zuzycie - nie pracuje w odpowiedniej temperaturze i przez pierwsze ulamki sekund nie jest smarowany jak trzeba. W wiekszosci pomp ciepla siedza identyczne sprezarki (spiralne). Roznia sie parametrami pracy ale zasada dzialania wszystkich jest identyczna. Ja nie jestem na tyle kumaty w zakresie chlodnictwa zeby to wyjasnic - sa tu madrzejsi odemnie, niech oni wyjasnia co moze cierpiec przy starcie :)

 

dopóki sprężarka jest zimna może pracować nawet na wydajności do 160%, w sterowaniu agregatów chłodniczych zwykło się nazwyac taką opcję chyba "POOL" trwa ona max 30 min dopóki spężarka się nie "zagotuje", problemem licznych start stopów jest prąd rozruchowy, który jest 8-10 krotnie wyższy od poboru w pracy ciągłej, taktowanie w życiu sprężarki prowadzi do nadtapiania izolacji a w konsekwencji do przepalania uzwojenia tak jak to się dzieje w zwykłym silniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do taktowania startów pompy to ustawienie stopniominut ma drugorzędne znaczenie ponieważ pompa załącza się i tak bez względu na zapotrzebowanie CO dla potrzeb CWU w zależności od zużycia.

Mam pytanie odnośnie tych włączeń czy u was posiadaczy NIBE przy załaczeniu dla potrzeb CWU po zakończeniu jej ogrzania przełącza się na grzanie CO bez względu ile jeszcze zostało stopniominut?

Zużycie za styczeń ;

629 KWh średnio 20,3 KWh, w tym na CWU średnio: ok.6 KWh

temperatura 22,5* - 23,0*

Cały dom zużycie energi od 01.01. - 31.01 1118 KWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do taktowania startów pompy to ustawienie stopniominut ma drugorzędne znaczenie ponieważ pompa załącza się i tak bez względu na zapotrzebowanie CO dla potrzeb CWU w zależności od zużycia.

Z tym się nie zgodzę.

Zwiększając parametr stopniominut wydłużasz cykl pracy i cykl przerwy.

Załóżmy że startujesz od wartości +100 i sterownik wyliczył że temp zasilania powinna być +30 stopni a masz +23 więc jeśli moment załączenia sprężarki ustawisz na -60 stopniominut to załączenie nastąpi po 23 minutach i zbije stopniominuty do 0 po czasie X, a gdy zamiast -60 dasz - 200 stopniominut to sprężarka załączy się dopiero po 43 minutach i czas zbijania będzie dłuższy niż X.

Na czas pracy dla CWU stopniominuty stoją w miejscu i po osiągnięciu zadanej temp CWU pompa przechodzi na pracę CO. Tak to zaobserwowałem u siebie. Znaczenie może mieć tu ustawienie priorytetów pracy CO/CWU. Ja sobie zmieniłem ustawienia fabryczne i 100% priorytetu ma CWU. Kiedy jest potrzebna to pompa ma ją produkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...