Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Ja mam grzanych 230m2 podlog i w garazu i kotlowni (45m2) utrzymywane tez kolo 15*C Wcale nie jakas gigantyczna roznica w wielkosci domu ale za to w dociepleniu i reku pewnie wygrywa Doktorek. Wiec jak, jakies straszne "kontrasty"?

 

Tam 300 a ty masz w stopce 230

 

Podawaj dane tak ,żeby coś porównać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam grzanych podłóg 305 m, i na razie niegrzane ( ale nieodizolowane poddasze 80 m2 - o wysokości powyzej 1,8 bo całe poddasze to 140 m ). Czyli podsumowując na razie ok. 345 m gdzie jest 19-19,5 C i 38 gdzie jest 15 C. PS . Pxxiku czy 230 m to wszystko powyżej 1,8m wysokości czy nie i skosy też liczysz a to nie to samo do grzania?

Bo licząc ze skosami to ja grzeje teraz do 19 C 420 metrów i 38 metrow do 15 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz tam temperaturę bo ja 19 C. Ale klu pytania do Pyxika to czy 230m2 grzanych podłóg to 230 m2 o wysokości powyżej 1,8 metra. Bo dla grzania ale również dla komfortu ważny jest nie tylko metraż ale kubatrura - u mnie z tych 305 grzanych - 160 ma wyskość 3,1 metra a 155 ma 2,75 metra ( poddasza powyzej 1,8 - 80 m2 a reszta czyli 60 m2 to skosy ). Aby uczciwie podać zużycie kW przy grzaniu to należałoby podać raczej grzaną kubaturę a nie metry2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to jedyna sytuacja np. przy dobrze ocieplonym domu o niskim zapotrzebowaniu na energię przy różnicy cen pomiędzy PC gruntową ( z dolnym źródłem ) a PC PW przewaga tej pierwszej wcale nie jest oczywista i bezdyskusyjna.[/quote

Wtedy idzie się w gruntową made in china .

 

De gustibus non disputandum est.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując ok. 1100 m3 kubatry jest grzane do 19 C ( w tym 120 m3 do 15 C ) przez PC PW przy zużyciu ok. 40-44kWh /dobę ( przy nie do końca zakończonym ociepleniu i niedziałąjącej rekuperacji ) grudzień-styczeń , bez załączania grzałek przy temperaturach dochodzących w nocy do -12 ( środek Polski ).

PS podaj swoją grzaną kubaturę Pyxiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiem Wam szczerze, że na prawdę ciężko się to czyta..

na siłę porównujecie ze sobą nieporównywalne i zapędzacie się w dziwne wyliczenia, które wskazują na swoją rację ;)

 

przyjmijcie jedne i te same parametry domu (nawet czysto teoretycznie) i dobierzcie dla tego przykładowego domu kompletną instalację na PW i grunt.

wypiszemy co wchodzi w skład instalacji, porównamy koszty inwestycyjne i przewidywane eksploatacyjne i zobaczymy co wyjdzie, bo w przeciwnym wypadku ta dyskusja nie ma szans na zakończenie przed Wielkanocą ;)

 

tylko przyjmijmy jakiś dom na prawdę "typowy" średniej klasy, nie pasywniak i nie szopę z desek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiem Wam szczerze, że na prawdę ciężko się to czyta..

na siłę porównujecie ze sobą nieporównywalne i zapędzacie się w dziwne wyliczenia, które wskazują na swoją rację ;)

 

przyjmijcie jedne i te same parametry domu (nawet czysto teoretycznie) i dobierzcie dla tego przykładowego domu kompletną instalację na PW i grunt.

wypiszemy co wchodzi w skład instalacji, porównamy koszty inwestycyjne i przewidywane eksploatacyjne i zobaczymy co wyjdzie, bo w przeciwnym wypadku ta dyskusja nie ma szans na zakończenie przed Wielkanocą ;)

 

tylko przyjmijmy jakiś dom na prawdę "typowy" średniej klasy, nie pasywniak i nie szopę z desek...

 

Od rana próbowałem ,ale tu nie chodzi o rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest że niektórzy użytkownicy PC dyskutujący na forum nie potrafią zrozumiec że nie dla wszystkich PC gruntowa ( z wyższym cop niż PC PW - nikt rozsądny tego nie neguje ) jest lepszym rozwiązaniem. W swoim fanatyzmie przypominają ultraortodoksów ( PC gruntowa albo śmierć ). Należy każdą sytuację rozpatrywać indywidualnie a nie sądzić że oto JA wielki i mądry wybrałem PC gruntową i grzeję mój słabo ocieplony śrendniej wilekości dom z COP 4-4,5 , a ci durni, inni grzeją swoje domy jakimiś PC PW, prądem ( i przy pewnych założeniach jest to równie dobre ) czy nie daj Boże gazem . Kęsim im kęsim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS jakbym miał tak ocieplony ( czytaj nieocieplony) dom jak kolega Pyxik to oczywiście nigdy bym PC PW nie wybrał , jedynym sensownym rozwiązaniem jest to co zrobił czyli przewymiarowana PC gruntowa . OK dla siebie wybrał optymalnie, ale niech nie przekonuje wszystkich aby słabo ocieplali domki i wtedy tylko PC gruntowa ratuje finanse.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest że niektórzy użytkownicy PC dyskutujący na forum nie potrafią zrozumiec że nie dla wszystkich PC gruntowa ( z wyższym cop niż PC PW - nikt rozsądny tego nie neguje ) jest lepszym rozwiązaniem. W swoim fanatyzmie przypominają ultraortodoksów ( PC gruntowa albo śmierć ). Należy każdą sytuację rozpatrywać indywidualnie a nie sądzić że oto JA wielki i mądry wybrałem PC gruntową i grzeję mój słabo ocieplony śrendniej wilekości dom z COP 4-4,5 , a ci durni, inni grzeją swoje domy jakimiś PC PW, prądem ( i przy pewnych założeniach jest to równie dobre ) czy nie daj Boże gazem . Kęsim im kęsim.

 

To się da policzyć ale trzeba uzgodnić dane i podać źródła .

Ale jest opór.

Podaję konkrety ,a w odpowiedzi bełkot

 

Ja licze dla -20 C .To jest pytanie ,a jak -25.

A jak 0 to co ,Częściej występuje.

I taka dyskusja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie zastanawiaj, ja mam 305 metrów ( w tym 38 m garaż - grzany do 15 C ), oraz 80 metrowe poddasze ( na razie jeszcze nieodcięte od piętra - temperatury zblizone do tych na dole ) i moja PC PW 11,6 kW grzała bez problemów przy -15 C do 19-19,5 ( dom jeszcze niezamieszkały - wykończeniówka ) bez załączania grzałek. Średnie zużycie za grudzień - styczeń ok. 40-44 kwh ( w tym czasie nie do końca ocieplone kanały czerpni i wyżutni i zysków z reku brak ). Po docelowym odcięciu poddasza i pełnym odpaleniu reku spodziewam się zuzycie na poziomie 35 kWh. Jak będę miał pełne dane to podam.

oooo pojawił sie kolejny głupiec bądź jak kto woli nabity w pc-pw (dla jasności to stwierdzenie właścicieli pc gruntowych) :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest że niektórzy użytkownicy PC dyskutujący na forum nie potrafią zrozumiec że nie dla wszystkich PC gruntowa ( z wyższym cop niż PC PW - nikt rozsądny tego nie neguje ) jest lepszym rozwiązaniem. W swoim fanatyzmie przypominają ultraortodoksów ( PC gruntowa albo śmierć ). Należy każdą sytuację rozpatrywać indywidualnie a nie sądzić że oto JA wielki i mądry wybrałem PC gruntową i grzeję mój słabo ocieplony śrendniej wilekości dom z COP 4-4,5 , a ci durni, inni grzeją swoje domy jakimiś PC PW, prądem ( i przy pewnych założeniach jest to równie dobre ) czy nie daj Boże gazem . Kęsim im kęsim.

 

Wystarczy zakupić jakiś używany ciepłomierz ( 150- 250 zł) i po sezonie będzie wszystko wiadomo. A tak takie bezsensowne przepychanki będą się ciągnęły w nieskończoność. Bo w większym stopniu nasze zużycie zależy od budynków niż sprawności pomp. Metry 2 budynków są jakimś wyznacznikiem ale nie możemy się nimi posługiwać przy ocenie PC. Ocenić je można nie wcześniej jak po 10,20 itd. latach znając koszty inwestycyjne, eksploatacyjne i ilość wytworzonych kWh i wtedy tanie może okazać się drogie lub odwrotnie. Najważniejsze żeby grzały, i inwestor był świadomy z jakimi kosztami eksploatacyjnymi musi się liczyć. Nie uważam,że powietrzne są złe. Brałem je również pod uwagę, lecz poniżej 20 tys. zł ciężko coś było znaleźć. Dlatego wybrałem gruntową ponieważ w moim przypadku wyniosła mnie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...