Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Wystarczy zakupić jakiś używany ciepłomierz ( 150- 250 zł) i po sezonie będzie wszystko wiadomo. A tak takie bezsensowne przepychanki będą się ciągnęły w nieskończoność. Bo w większym stopniu nasze zużycie zależy od budynków niż sprawności pomp. Metry 2 budynków są jakimś wyznacznikiem ale nie możemy się nimi posługiwać przy ocenie PC. Ocenić je można nie wcześniej jak po 10,20 itd. latach znając koszty inwestycyjne, eksploatacyjne i ilość wytworzonych kWh i wtedy tanie może okazać się drogie lub odwrotnie. Najważniejsze żeby grzały, i inwestor był świadomy z jakimi kosztami eksploatacyjnymi musi się liczyć. Nie uważam,że powietrzne są złe. Brałem je również pod uwagę, lecz poniżej 20 tys. zł ciężko coś było znaleźć. Dlatego wybrałem gruntową ponieważ w moim przypadku wyniosła mnie mniej.

Tym się różnisz od innych ( na szczęscie nielicznych ) użytkowników PC gruntowych że nikogo myslącego inaczej nie obrażasz i myślisz. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najważniejsze żeby grzały, i inwestor był świadomy z jakimi kosztami eksploatacyjnymi musi się liczyć.

 

No widzisz, tylko jak ktoś nie robi analiz na co dzień, to trudno przełożyć koszty eksploatacyjne na atrakcyjność. Więc dla ułatwienia zadania proponuję przyjąć jakiś okres życia pompy i liczyć tak:

 

Zakładam 10 lat i 150 000 wyprodukowanych / potrzebnych kwh w tym czasie.

Scenariusz 1: super hiper gruntówka za 50 KPLN. Koszt jednej kwh = 50 KPLN / 150 MWh = 33 gr. + koszt prądu 10 gr. = 43 grosze / kwh

Scenariusz 2: taka sobie powietrzna za 15 KPLN. Jedna kwh = 15 KPLN / 150 MWh = 10 gr. + koszt prądu 20 gr. = 30 groszy / kwh.

 

To tak dla uproszczenia. Podstawcie sobie własne dane, policzcie średnią z założonego wzrostu ceny prądu, ew. koszt pieniądza i wtedy to ma sens. Wyjdzie na to, że nie warto bić rekordów spalania hybrydowym Lexusem bodajże LH600, bo taniej wyjdzie benzynowa Skoda.

 

edit: a może i nie wyjdzie: http://www.lexus-polska.pl/car-models/ct/ct-200h/index.tmex#/Introduction

Edytowane przez andriuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeby Was jeszcze pognębić matematyką (tak, wiem, zaraz wylecę stąd na kopach, przecież tu wszyscy kochają pompy ciepła (włącznie ze mną)): zakładając wzrost ceny prądu o 7% r/r przez 15 lat tania taryfa wzrośnie z 32 do 82,5 gr., co przy scop = 4 da średnią za ten okres 13,5 grosza, a przy scop 2,5 - 21,5 grosza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, tylko jak ktoś nie robi analiz na co dzień, to trudno przełożyć koszty eksploatacyjne na atrakcyjność. Więc dla ułatwienia zadania proponuję przyjąć jakiś okres życia pompy i liczyć tak:

 

Zakładam 10 lat i 150 000 wyprodukowanych / potrzebnych kwh w tym czasie.

Scenariusz 1: super hiper gruntówka za 50 KPLN. Koszt jednej kwh = 50 KPLN / 150 MWh = 33 gr. + koszt prądu 10 gr. = 43 grosze / kwh

Scenariusz 2: taka sobie powietrzna za 15 KPLN. Jedna kwh = 15 KPLN / 150 MWh = 10 gr. + koszt prądu 20 gr. = 30 groszy / kwh.

 

To tak dla uproszczenia. Podstawcie sobie własne dane, policzcie średnią z założonego wzrostu ceny prądu, ew. koszt pieniądza i wtedy to ma sens. Wyjdzie na to, że nie warto bić rekordów spalania hybrydowym Lexusem bodajże LH600, bo taniej wyjdzie benzynowa Skoda.

 

edit: a może i nie wyjdzie: http://www.lexus-polska.pl/car-models/ct/ct-200h/index.tmex#/Introduction

 

Tak dla sprostowania, taka sobie markowa gruntówka ok 10 kW to rząd wielkości 35-40 tyś z zasobnikiem 300l i to z odwiertami, z poziomym wyjdzie jeszcze taniej, a taka sobie markowa powietrzna to rząd wielkości 20-25 tyś

 

Kupując PC zakładam wymiane za ok 20 lat, być może popracuje dłużej bo póki co załącza się 2 razy na dobe, nie mam pojęcia jak to wygląda z PC PW, miałem tylko jedną i tylko 2 lata, wyleciała przez rachunki z kosmosu

I teraz proponuje skalkulować sens inwestycji w PC gruntową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D i Maciek tego nie zrozumial i sie uraził. A Hydraulik wyraźnie powiedzial. mamy konkretnego klienta, przeliczmy :) no ale ja bloooondynka jestem i na dodatek glupia baba :p

 

nie urazil tylko oczekiwalem konkretnej odpowiedzi.Nie znam sie w temacie i chcialem sie doradzic; podaje wszystkie dane jakie sa potrzebne do podjecia decyzji o zakupie pompy(tylko jakiej/jakiej mocy?/jaki koszt?jakie DZ poziome ile rurek?)ale jakos nikt nie chce mi pomoc:/ wiecej belkotu na forach jest niz konkretnych odpowiedzi :)

 

Wiec zatem...mamy konkretnego klienta-to ja ! i chce pompe ? tylko jaką? prosze o pomoc! najlepiej było by poznac gotowe rozwiazanie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS jakbym miał tak ocieplony ( czytaj nieocieplony) dom jak kolega Pyxik to oczywiście nigdy bym PC PW nie wybrał , jedynym sensownym rozwiązaniem jest to co zrobił czyli przewymiarowana PC gruntowa . OK dla siebie wybrał optymalnie, ale niech nie przekonuje wszystkich aby słabo ocieplali domki i wtedy tylko PC gruntowa ratuje finanse.

 

Przy kazdym domu wybralbym gruntowa. Po co mam docieplac dom i jednoczesnie isc w wyzsze rachunki za ogrzewanie przy PW? Bezsens totalny.

Gruntowa jest znacznie tansza w eksploatacji (jak zauwazyles) i to jest jej zaleta.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... robimy tą symulację czy nie robimy?

moim zdaniem Pyxis ma rację stwierdzeniem, że nie ma sensu wydać więcej kasy na docieplenie tylko po to żeby wydać więcej kasy za rachunki , to chyba jest dla wszystkich logiczne i chyba wszyscy się z tym zgodzą?

co do powietrznych to należy jeszcze wziąć pod uwagę ich trwałość, nie sądzę, żeby wytrzymały tyle co gruntowe ze względu na swoją konstrukcję

 

kto wie ile lat ma najstarsza pracująca pompa PW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... robimy tą symulację czy nie robimy?

moim zdaniem Pyxis ma rację stwierdzeniem, że nie ma sensu wydać więcej kasy na docieplenie tylko po to żeby wydać więcej kasy za rachunki , to chyba jest dla wszystkich logiczne i chyba wszyscy się z tym zgodzą?

co do powietrznych to należy jeszcze wziąć pod uwagę ich trwałość, nie sądzę, żeby wytrzymały tyle co gruntowe ze względu na swoją konstrukcję

 

kto wie ile lat ma najstarsza pracująca pompa PW?

 

U mojego brata 7 lat bez problemu.Ale on /off

 

Ja mogę policzyć PC dla budynku OZC 10 kW.

Mogę użyć program firmy daikin .Ale domyślam się ,że to firma która wprowadza klientów w błąd.

Wiec proszę podać jakie scop mam przyjąć tylko proszę nię z palca (jakieś źródło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak Panowie z tą symulacją? Sam jestem ciekaw. Może tak przykładowo dla średnio statystycznego domu w Polsce tj. 150mkw. Zapotrzebowanie na ciepło i wentylację: 120kWh/mkw., 90kWh/mkw. i np. 40-50kWh/mkw. A COP takie bardzo realne proszę przyjąć.

 

To nie na metry sie liczy

Jakie copy sobie życzysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się pochwalę. Nie było mnie 12 dni w domu temperatura ustawiona na 14 i zastanawiałem się ile prądu zeżre tym razem moja TRI 11 a tu miłe zaskoczenie. Sami zobaczcie:

 

 

2934 dn 09.01.2013 o 16:00

3038 dn 10.01.2013 o 20:27

3085 dn 11.01.2013 o 13:40

3190 dn 12.01.2013 o 16:30

3264 dn 13.01.2013 o 16:00

3653 dn 18.01.2013 o 18:00

3700 dn 19.01.2013 o 18:00

3953 dn 23.01.2013 o 17:31

4002 dn 24.01.2013 o 17:00

4055 dn 25.01.2013 o 21:30

4097 dn 26.01.2013 o 19:00

4140 dn 27.01.2013 o 14:00

4206 dn 29.01.2013 o 14:00

4465 dn 10.02.2013 o 14:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...