Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

widzisz, nawet nie zadałeś sobie trudu, żeby sprawdzić o czym się pisze na tym wątku....

dziękuję za tą wypowiedź, mnie ona satysfkacjonuje....mówi wszystko

 

a dla przypomnienia:

Czy ja jako wykonawca mam tu specjalne względy ,Poczytaj inne wypowiedzi.

Czasem odpowiadam na nieprawdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowane zużycie na c.o ok.4800kWh,obciążenie cieplne przy -20st.C +21st.C to 3,5kW.

Koszt pompy powietrznej 8kW (przy -20st.C 4,8kW) dla mojego domu łącznie z montażem to ok.23tys.zł

Koszt pompy gruntowej polskiego producenta 6kW z poziomym łącznie z montażem 35tys.zł.

Proszę wyliczyć czy gruntowa byłaby sensownym ekonomicznie rozwiązaniem przy takich warunkach ?

Nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi.

W domu, który opisałem tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy&p=5812984&viewfull=1#post5812984 , gruntowa pompa ciepła polskiego producenta wraz z montażem zmieściła się w 15 tys. zł.

Po prostu wykorzystałem istniejącą już instalację w inny sposób.

Powietrzną pompę ciepła pewnie dałoby się zainstalować w podobnej cenie, ale doszły by np. obawy o kradzież jednostki zewnętrznej, problemy z przejściem z przewodami przez ściany zewnętrzne.

No i koszty ekspolatacyjne przy powietrznej pompie ciepła z pewnością były by wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja na przykładzie mojego domu ?

1kWh=0,49zł I taryfa

 

Tauron? To raczej 0,52 pln :)

 

Planowane zużycie na c.o ok.4800kWh,obciążenie cieplne przy -20st.C +21st.C to 3,5kW.

Koszt pompy powietrznej 8kW (przy -20st.C 4,8kW) dla mojego domu łącznie z montażem to ok.23tys.zł

Koszt pompy gruntowej polskiego producenta 6kW z poziomym łącznie z montażem 35tys.zł.

Proszę wyliczyć czy gruntowa byłaby sensownym ekonomicznie rozwiązaniem przy takich warunkach ?

 

+ CWU ok. 5000kWh (IMHO nawet blizej 6 ale niech bedzie) z gorszym COPem.

 

Przyjmijmy COPy:

- gruntowka: CO 4, CWU 3

- powietrzna: CO 2,5, CWU 2

 

Liczymy:

- gruntowka: CO (4800 / 4) * 0,52 = 624 pln, CWU: (5000 / 3) * 0,52 = 866, SUMA: 1490 pln / rok

- powietrzna: CO (4800 / 2,5) * 0,52 = 998,4, CWU: (5000 / 2) * 0,52 = 1300, SUMA: 2298 pln / rok

 

ROZNICA: 808 pln. Roznica w instalacji pomp: 12 tys pln. Zwrot po: 15 latach. Akurat wtedy gruntowka bedzie przezywala druga mlodosc, a jednostka zewnetrzna powietrznej bedzie wymagala remontu ;)

 

EDIT: nie biore pod uwage wzrostu cen energii rocznie o te ~5%. Gdyby to przyjac to zwrot nastapi pewnie blizej niz 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypada się zgodzić z wyliczeniami

przy zastosowaniu tańszej taryfy 800zł różnica może wyjdzie ciut mniejsza

 

A CWU? U mnie idzie 5-6kWh "pompowej" czyli przy COP3 zakladam ok 16kWh / dzien. A jest nas tylko dwoch. Rodzina z dwojka dzieci niech zuzyje 25kWh to juz rocznie trzeba przyjac nie 5000kWh, a 9100kWh. Wtedy zwrot pewnie po 5-7 latach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tauron? To raczej 0,52 pln :)

 

 

 

+ CWU ok. 5000kWh (IMHO nawet blizej 6 ale niech bedzie) z gorszym COPem.

 

Przyjmijmy COPy:

- gruntowka: CO 4, CWU 3

- powietrzna: CO 2,5, CWU 2

 

Liczymy:

- gruntowka: CO (4800 / 4) * 0,52 = 624 pln, CWU: (5000 / 3) * 0,52 = 866, SUMA: 1490 pln / rok

- powietrzna: CO (4800 / 2,5) * 0,52 = 998,4, CWU: (5000 / 2) * 0,52 = 1300, SUMA: 2298 pln / rok

 

ROZNICA: 808 pln. Roznica w instalacji pomp: 12 tys pln. Zwrot po: 15 latach. Akurat wtedy gruntowka bedzie przezywala druga mlodosc, a jednostka zewnetrzna powietrznej bedzie wymagala remontu ;)

 

EDIT: nie biore pod uwage wzrostu cen energii rocznie o te ~5%. Gdyby to przyjac to zwrot nastapi pewnie blizej niz 10 lat.

 

Po wpłaceniu 12000 na konto co roku masz 400 zł extra (gotówkę na koncie i zdecydowanie większą moc przy wyższych temp .Poprawia to efektywność pracy na 2 taryfie.A przy kredycie to ma większe znaczenie)

 

Ja swoją gruntową starego typu wymieniłem na nową po 7 latach

15 lat x 200dni x 10 h = 30 000 h Deklarowana trwałość sprężarki to chyba 100 000 h(ale tego nie jestem pewien

Edytowane przez hydraulik_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...z dochładzaczem 15m ma po ostanich roztopach 23,9C wejście na spręż, na ZR -9,2, ponad 30C z ziemi wydarte na jednym okrążeniu żre mu 9tka 2,2 kwh na uśrednionym...( studzienka wąska,

To nie jest "30'C wydarte z ziemii" skoro rura skraplacza oddaje ciepło rurze od parownika. Oddal je od siebie to zobaczysz ile ziemia oddaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i dupa jak to sławek wcześniej wspominał

ale z drugiej strony kolega zkonina zdaję się korys podaję średniorocznie 5 kwh doba na wodę 4 osoby -daikin

szczerze mówiąc 12 tyś u mnie lepiej w obrocie zarabia rocznie

tak dla waszej ciekawości po ociepleniu nieużytkowego poddasza 35 cm temp podniosła się o 8 stop drugiego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dużo kasy to nie ma problemu .

Jest jednak 12000 zł albo 12000 w urządzeniu.

Spróbuj w sklepie :)

 

Jeżeli wezmę niskooprocentowany kredyt (najlepiej hipoteczny) na te 12000 to po odjęciu obsługi kredytu jeszcze coś zostanie. I to powinien być wystarczający argument za gruntową. Trzeba to po prostu samemu sobie policzyć, bo każdy przypadek (dom) jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wpłaceniu 12000 na konto co roku masz 400 zł extra (gotówkę na koncie i zdecydowanie większą moc przy wyższych temp .Poprawia to efektywność pracy na 2 taryfie.A przy kredycie to ma większe znaczenie)

 

Po wplaceniu 12000 na konto co roku nie masz nic bo caly zysk zjada inflacja.

 

Ja wiem, ze teraz odezwa sie goscie co z 12k na gieldzie w te 15 lat zrobia miliony... Ale pamietajcie ze nie kazda inwestycja konczy sie sukcesem i te 12k mozna rownie dobrze wtopic, zostajac z wyzszymi rachunkami za energie :-)

 

Pozatym.. Moze zamiast kleic te metry styropianow i welny, zamiast budowac dom na plycie - nie lepiej ta kase zainwestowac? No bo przeciez to taki latwy zarobek i zwroci sie szybko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dobra kozaku podaj ile masz tej kubatury i pokażesz, żeś jest gość...

przecież to ty rozpocząłeś się mierzenie na kWh z surgi bądź kozak i podaj ...

 

a wycieczki osobiste typu doktor se na pacjentach skroi ... wyłazi słomeczka... pamiętasz jak napierdzielałeś że facet się chwali autem za ćwierć bańki... stoisz z nim w szeregu...

 

Doktor Kubatura niech sobie sam oszacuje :)

 

A co ma tutaj gaszenie chwalipiety ktory jako argument podaje kwote za jaka kupil autko ktore ma w garazu? Doktorek sie chwali jakie to ma hale w domu o wysokoscu ilustam metrow. W cycki mnie to szczypie i nie mam zamiaru do takich "zawodow" stawac. Jesli tego faktycznie nie rozumiesz, to mi przykro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktor Kubatura niech sobie sam oszacuje :)

 

A co ma tutaj gaszenie chwalipiety ktory jako argument podaje kwote za jaka kupil autko ktore ma w garazu? Doktorek sie chwali jakie to ma hale w domu o wysokoscu ilustam metrow. W cycki mnie to szczypie i nie mam zamiaru do takich "zawodow" stawac. Jesli tego faktycznie nie rozumiesz, to mi przykro.

Niczym się nie chwalę tylko podaje moje dane , ty z jakichś powodów obawiasz się je podać i tyle.

W końcu sam przyznałeś że do ogrzania 1m2 mieszkania o wyskości 3,1 m potrzeba nieco więcej energii niż poddasza 1,6 -1,8 metra.

Powtórzę po raz N-ty nie jestem przciwnikiem PC gruntowej, ani bezkrytycznym wielbicielem PC PW , uważam tylko że nalezy rozpatrwać konkretny przypadek a nie być takim fanatykiem jak Pyxis - PC gruntowa lub nic ( OK u niego to rozsądny wybór ale nie jest to jednoznaczne że dla wszystkich ).

Edytowane przez surgi22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...