Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Mysle ze CWU to czesc kosztu inwestycji przy PC a potem zysk... powinno sie brac go pod uwage... ale czy wliczac do COP przy ogrzewaniu?

Miejmy nadzieje ze CWU bedzie wiekszym wydatkiem anizeli CO :D

Niektorzy porownuja tez i patrza z perspektywy calkowiteko zuzycia kWh... przy stalych rutynach i trybie zycia prad domowy tez nie ma wielkich wachan...

Sa ludzie dla ktorych zejscie z kWh / rok stalo sie "sportem" :D

 

Są również tacy co przez kilka sezonów poprawiają buble po fachowcach. U mnie też się kilka znajdzie. I w cale się nie zdziwię jak w przyszłym sezonie zanotuję mniejsze zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak się zastanawiam - piszecie o zużyciu kWh i podajecie cenę za okres grzania, dzieląc, mnożąc różniczkując wychodzi mi że płacicie za kWh 0,25 - 0,35 zł... nie liczycie kwoty brutto? przecież cena kWh jest tylko składową całej kwoty do zapłaty, prawda to czy fałsz?

Pytanie co do "sezonu", bo wydaje mi się, że mówimy różnymi językami. Co dla kogo oznacza "sezon"? okres od którego pompa rozpoczyna grzanie CO do momentu zakończenia tego grzania? Dla innych "sezon" może oznaczać zgoła zupełnie co innego.

 

Wracając do tematu, cały luty zamknął mi się następującymi liczbami:

 

kWh: 963

Średnia/dzień: 34,4 kWh

CO: 92%; CWU: 8%

Średnia temp na zewn: 0.6°C

temp w domu: 21.5 - 23C

średnia wy GZ: 34,2C

średnia we DZ: 2C

 

Pierwszy sezon, jest jeszcze kilka rzeczy do poprawy po fachowcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam - piszecie o zużyciu kWh i podajecie cenę za okres grzania, dzieląc, mnożąc różniczkując wychodzi mi że płacicie za kWh 0,25 - 0,35 zł... nie liczycie kwoty brutto? przecież cena kWh jest tylko składową całej kwoty do zapłaty, prawda to czy fałsz?

Pytanie co do "sezonu", bo wydaje mi się, że mówimy różnymi językami. Co dla kogo oznacza "sezon"? okres od którego pompa rozpoczyna grzanie CO do momentu zakończenia tego grzania? Dla innych "sezon" może oznaczać zgoła zupełnie co innego.

 

 

Sezon to to co pompa zużyła na CO

A liczbami można na różne sposoby żonglować. U mnie tania to 32gr, a droga 70. Średnia roczna na CO i CWU to około 40gr. Średnia za pozostałą część domu wychodziła około 48gr, a za całość razem około 44gr. Jedna kWh przy sprawności mojej PC to około 10gr. Itd, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety spisywałem stan podlicznika od 14 lutego a praca od 1 02. Za luty pc pracowała 194 godz. Od 14 02 2013 zużyła 227 KwH. mnożąc przez 2 mogę powiedzieć że za cały luty z cwu i obiegówkami, pc zużyła mi ok 450-500 KwH w taryfie G11. Wynik jest porównywalny z wynikiem styczniowym. Tak z ciekawości w nocy pc pracuje u mnie ok 2-3 godz.. Nie wiem jak liczycie koszt prądu ale u mnie jaest to ok 500 mc-nie. Ogrzewanie, ciepła woda, komputer, telewizor, zmywarka i światło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety spisywałem stan podlicznika od 14 lutego a praca od 1 02. Za luty pc pracowała 194 godz. Od 14 02 2013 zużyła 227 KwH. mnożąc przez 2 mogę powiedzieć że za cały luty z cwu i obiegówkami, pc zużyła mi ok 450-500 KwH w taryfie G11. Wynik jest porównywalny z wynikiem styczniowym. Tak z ciekawości w nocy pc pracuje u mnie ok 2-3 godz.. Nie wiem jak liczycie koszt prądu ale u mnie jaest to ok 500 mc-nie. Ogrzewanie, ciepła woda, komputer, telewizor, zmywarka i światło.

 

 

Październik - 254,08 zł

Listopad - 299,02 zł

Grudzień - 425,11 zł

Styczeń - 479,33 zł

Luty - 382,18 zł

 

Wszystko na prąd. Na dom idzie ok 150 zł/mies.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to należy rozumieć, że w trybie CO pompa pobiera ciut powyżej 3 kw a w trybie cwu średnio 5 kw?

 

TAk, tak wlasnie jest z pompami. Wyzsza (znacznie) temperatura GZ i spdek COP.

Skorygowalem dane kosztowe po odczycie podlicznika, bo od poczatku sezonu zbyt duze rozbieznosci mialem w kosztach z realnym (jakies 30 zl sie uzbieralo). Teraz mam "skalibrowane" dla mocy CO=3,20kW (wczesniej 3,25) a CWU 4,90kW. Roznica 2 zl z podlicznikiem w sezonie teraz wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Październik - 254,08 zł

Listopad - 299,02 zł

Grudzień - 425,11 zł

Styczeń - 479,33 zł

Luty - 382,18 zł

 

Wszystko na prąd. Na dom idzie ok 150 zł/mies.

To mam rozumieć że ty płacisz za prąd miesięcznie 150 zł???? To chyba niczego nie używasz. Ja w innym domu 2 lata temu płaciłem 150 pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam rozumieć że ty płacisz za prąd miesięcznie 150 zł???? To chyba niczego nie używasz. Ja w innym domu 2 lata temu płaciłem 150 pln

 

A czemu taki mocno zdziwiony? Ja place miesiecznie za dom srednio 200 zl (z hydroforem, przepompownia szamba, oswietleniem wokol domu, stacja nadawcza internetu radiowego). Gotowanie tez na pradzie. W mieszkaniu placilem 150 zl bez tych dodatkowych atrakcji i gotowane bylo na gazie, ale w pradzie jednotaryfowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam rozumieć że ty płacisz za prąd miesięcznie 150 zł???? To chyba niczego nie używasz. Ja w innym domu 2 lata temu płaciłem 150 pln

 

2 laptopy w sumie 10h x 60W =0,6kW

TV 100W x 5 h = 0,5 kW

pralka, lodówka, zmywarka w sumie 3 kW

To daje ok 4kW a dziennie zużywam ok 8 - 3,5 w taniej i 4,5 w drogiej. Reszta na światło, indukcję i inne duperele. Tam gdzie się długo używa oświetlenia żarówki energooszczędne.

Wszystko idzie policzyć. Jeżeli sam nie wiesz ile zużywasz to nie oceniaj innych. Jak bym niczego nie używał płacił bym 0.

 

Sprawdź może masz w domu ,,wampira energetycznego"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że warto jednak o tym CWU pomyśleć. No bo tak, załóżmy, że używam 400 litrów wody o temp. 40*. Potrzebuję do tego:

- 300 l. o temp 50* + 100 l. o temp. 10*.

- 200 l. o temp 50* + 200 l. o temp. 30*.

 

Podgrzanie 300 l. z 10* do 50* z COP=2,5 to ca. 5,76 kwh.

Podgrzanie 400 l. z 10* do 30* z COP=4, a następnie 200 l. do 50* z COP=1, to 2,4 kwh + 4,8 kwh = 7,2 kwh.

 

Różnica to raptem 1,44 kwh, czyli raptem 10% pierwotnego zapotrzebowania. Gdyby ktoś chciał notorycznie wychodzić poza tanią taryfę, to być może taki mieszany układ mógłby znaleźć uzasadnienie praktyczne. Np. jakby ktoś kochał solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrius -tak jeszcze tytułem uzupełnienia - dane podam z dokumentacji Viessmana, ale sprężarka bardzo podobna do mojej (ja mam 7,6kW a V ma 7,7kW)

http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/546CEDA2F45198B3C1257448002B9ADB/$FILE/DT%20Vitocal%20200%20BWP%206,1-9,7kW%20(03,2006)__DE.pdf?OpenElement

str.7

0/35 - pobór prądu 1,8 COP=4,3

2/45 - pobór prądu 2,3, COP=3,4

2/55 - pobór prądu 2,8 COP=2,7

 

Dla tańszych pomp zasada jest ciut inna: silnik elektryczny pracuje raczej z mocą nominalną, więc pobór jest z grubsza taki sam, a zmiana COP wynika z Carnota. U Was jak rozumiem zastosowano falowniki celem optymalizacji układu. Ja się tylko pytam, podstawowe pojęcia typu COP dziękuję znam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tańszych pomp zasada jest ciut inna: silnik elektryczny pracuje raczej z mocą nominalną, więc pobór jest z grubsza taki sam, a zmiana COP wynika z Carnota. U Was jak rozumiem zastosowano falowniki celem optymalizacji układu. Ja się tylko pytam, podstawowe pojęcia typu COP dziękuję znam ;)

 

Nie ma falownika. Pompa on/off.

A jakim cudem pracujac do wyzszych cisnien sprezarka ma miec stala moc? Jesli nie ma wlsnie falownika, to moc pobierana musi wzrosnac. Wieksze opory = wieksze zapotrzebowanie na moc.

Z tego co wiem, to zasada obowiazujaca przy kadej tego typu maszynie cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...