Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Mnie srednie miesięczne zużycie na cwu w okresie letnim wychodzi ok. 21 zl/m-c

Zuzycie energii ok. 54 kWh/m-c

Roczne koszty za co + cwu wyjdzie mi jakies 1 650 zl

Szczegoly instalacji i kosztów w arkuszu ze stopki (od rwxw)

 

Pzdr.

 

Mala uwaga: Szkoda, ze nie masz stopki z opisem domu, bo z tego "bloga" trudno sie polapac, co jest projektem a co rzeczywistoscia, a nie kazdy ma godzinke na dokladne zapoznanie sie z caloscia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, w sumie jak mam udowadniać, ze naprawdę zainteresowani znajda potrzebne informacje to chyba szybciej uzupelnie ta nieszczesna stopke :)

 

Pzdr.

 

Widzisz, ja sie delikatnie wczytujac w linka ze stopki bylem taczej nastawiony, ze masz dom 147m2. W takich "energetycznych rozwazaniach" konkretnie podane informacje to bardzo fajna sprawa.

Jak sie domyslam, masz 2 taryfy na pradzie. Jak Ci sie udaje, przy w sumie malym zasobniku, uzyskac tak fantastycznie niskie zuzycie na cele CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myje się ;)

 

hehe.

 

Tak poważnie

Zbiornik wbrew pozorom nie jest taki maly - 175 l wody ogrzanej do temp. ok. 60*C (może więcej) nie wychładza się zbyt szybko w okresie letnim.

Mam ustawione grzanie trzy razy dziennie w taniej taryfie ale na max - dalem 30 minut. Jeśli osiągnie temp. max dla mojej PCi (podobno 65*C) to wylaczy się- jak w większości pomp.

Mam cyrkulacje na przycisk dzwonkowy w łazience (na zadanie ) .

Może istotne być to, ze PCi mam w samym srodku domu gdzie temp. jest pokojowa.

Może fakt, ze nie dopuszczam do zbytniego wychłodzenia cwu (owe grzanie 3xdziennie)

Jest kilka czynnikow które mogą mieć wpływ na niskie zużycie.

Nie zapominaj, ze mieszkają dwie osoby (nie licze "weekend'owych gości).

 

BTW. Wydawalo mi się, ze okolice 20-25 zl/m-c (55 kWh/mc) za cwu to raczej normalny wynik.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wynik raczej z tych ciekawszych z tego co obserwuje. Moze faktycznie we dwoje to nieco mniejsze zuzycie, jesli dodatkowo nie mam tendencji do wylegiwania sie w wannie. Cyrkulacja na przycisk - tez to mam i sie sprawdza. Z drugiej strony bardzo mocno jak na PCi grzejesz zasobnik.

Jesli nie zuzywasz <>2m3 CWU na miesiac i jednak sie myjesz (taj jak to zastrzegles), to jednym slowem bardzo ladnie to wychodzi kosztowo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać nie zawsze tzw. wysokie grzanie (do temp. 60-65*C) jest jakos specjalnie drogie a woda przez caly dzień ciepla.

Kiedys, zastanawiałem się nad ustawieniem max temp. cwu np. na 45*C, ale po pierwszym roku zrezygnowałem i zostało tak jak teraz.

Zdarza się ze potrzebuje więcej cieplej wody przed godzinami grzania i wówczas niska temp. mogla by nie wystarczyc - ilez mogl bym oszczedzic obnizajac temp. cwu do 45*C? Gra nie warta swieczki.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w końcu mogę podać roczne zużycie PC na podstawie pierwszego roku użytkowania i mieszkania w domu.

 

Okres: od 01.09.2012 do 31.08.2013

 

Roczne zużycie wygląda tak

I taryfa - 210 kWh x 0,7576 = 159,10 zł

II taryfa - 3032 kWh x 0,30 = 909,60 zł

 

I taryfa - 6,5%

II taryfa - 93,5%

 

T zimą w domu - 22-23 stopnie

 

taryfa G12r

 

RAZEM - 1068,70 zł

 

W tym: CO, CWU, 1 grzejnik drabinkowy w łazience

 

Przyjmując średniorocznie 30 zł/mc CWU wychodzi 360 zł za rok, a więc CO wychodzi 708,70 zł :)

 

SUPER :)

Edytowane przez lulukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijca Czy wiesz ile pradu zuzywa Twoja pc przy 1 cyklu grzania ? Czy wiesz z jaka moca poboru pradu pc konczy cykl grzania ?

 

Hm, nie mam pojęcia ile zużywa w jednym cyklu i jest to raczej zmienna wartość.

Przeciez woda ma rozne temp. początkowe wiec i zapotrzebowania sa inne każdego dnia.

Mogę tylko oszacować i wyciagnac jakas srednia dobowa a z niej znowu "wyliczyć" ale tez raczej szacunek to będzie.

Grzeje 3x na dobe i ustawione mam po 30 minut kazde grzanie.

Znajac zycie raz grzeje 20 minut a raz 10 lub 30 minut

Najbardziej miarodajne jest zużycie dobowe ponieważ zczytuje je rano z podlicznika.

Mój podlicznik podaje dziesiętne części kWh i z taka dokladnoscia mogę je podawac. (pomijam już dokladnosc owego podlicznika).

Jeśli chodzi o moc to nie monituje jej już od dłuższego czasu - może jak nie zapomnę to nastawie odczyty na dwa lub trzy dni i może cos się dowiem :) - no, ale to już w przyszłym tygodniu najwcześniej o ile nie zapomnę bo teraz mam problem ze zdalnym dostępem do PCi - podobno wygasla mi moja karta SIM i musza ja wymienić na nowa a to wymaga wizyty serwisanta w domu etc...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...