Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Np znaleźć sygnał gdzies na płycie głównej, który uruchamia sprężarkę i jednocześnie poprzez przekaźnik uruchamiać nim obiegówkę......... ????

 

Pewnie by tak sie udalo. W sterowniku mozna niby okreslic jeszcze czas wyprzedzenia wlaczenia obiegowki (ile sekund przed sprezarka ma sie uruchomoec), ale chyba nie jest to konieczne. Jak wystartuja rownoczesnie, to tez nic sie stac nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z serwisantem dimplexa i dowiedziałem się, że :

- moja pompa ciepła ma taką sama płytę główną jak panasonica

- w nowszych wersjach tych płyt obiegówka już gaśnie

- trzeba, niezgodnie z zaleceniami producenta, odciąć zasilanie od obiegówki i pociągnąć je na nowo od zasilania kompresora i wtedy będzie jednoczesny start i stop sprężarki i obiegówki.

 

Ten gość obiecał również zdobyć konkretny symbol mojej płyty w panasonicu i wtedy dokładnie się wszystkiego dowiem od serwisu panasonica.

I teraz się skapnąłem, że nawet sterowniki na jednostkach mamy takie same...ze zdjęć oczywiście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy pierwszą pewną informację, że pompka nie powinna pracować po wyłączeniu sprężarki w przypadku gdy sterujemy regulatorem pokojowym.

I dlatego pytam, czy może by się dało zrobić taka przeróbkę w jednostce wewnętrznej, żeby uruchamiać obiegówkę tylko przy starcie kompresora i ją wyłączać gdy kompresor gaśnie.

Np znaleźć sygnał gdzies na płycie głównej, który uruchamia sprężarkę i jednocześnie poprzez przekaźnik uruchamiać nim obiegówkę......... ????

Jak sterowałem pompą ze sterownika pogodowego pompka obiegowa załącza się na 40s co 10minut bo mam zaimplementowany w pompie sterownik PLC który współpracuje ze sterownikiem pogodowym a jak sterowałem pokojowym to startowała ze sprężarką.

 

Poszukaj w opcjach bo wydaje mi się że powinna być ta funkcja.Np. W Stiblu jest i pompka załącza się w zależności od temperatury na zewnątrz.Im zimniej tym częściej i dłużej pracuje a przy -15*C pracuje cały czas.

 

Pyxis

Nie wiem dlaczego weszło w cytat bo nie powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu wątku...

 

Minął drugi rok użytkowania mojej pompy ciepła.

Dane za rok kalendarzowy z podlicznika pompy ciepła (CO+CWU+pompki+antylegionella): I taryfa: 1109 kWh, II taryfa: 3914 kWh, całość : 5023 kWh - 2209,70 zł;

Temperatury (I / II taryfa): CO 21/22 *C, CWU 41/44*C

Zużycie wody w skali miesiąca: ok. 20 m3 dla 4 mieszkańców (niestety nie wiem ile z tego idzie na CWU).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu wątku...

 

Minął drugi rok użytkowania mojej pompy ciepła.

Dane za rok kalendarzowy z podlicznika pompy ciepła (CO+CWU+pompki+antylegionella): I taryfa: 1109 kWh, II taryfa: 3914 kWh, całość : 5023 kWh - 2209,70 zł;

Temperatury (I / II taryfa): CO 21/22 *C, CWU 41/44*C

Zużycie wody w skali miesiąca: ok. 20 m3 dla 4 mieszkańców (niestety nie wiem ile z tego idzie na CWU).

 

Swiadomie wychodzisz w drogi prad? Bo troszke jednak nastukales i to pewnie nie sama CWU.

Ile masz kanalow WG w czesci mieszkalnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas noce też chłodnawe.. wczoraj na termometrze w domu rano było 20,5*.. po jakimś czasie już było 21.. w ciągu dnia było troszkę słoneczka, więc temperatura w domu podeszła do 21,5*.. dziś rano znów 20,5* tylko nie umiem się dopatrzeć słonka.. jeśli go nie będzie to popołudniu odpalę pompę na 2h.

Nie przypuszczałam, że we wrześniu będą nocne temperatury w okolicach 0-5*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis, Värmepumpsägare

 

Kanałów WG mam na parterze 3 (wliczając w to kanał od okapu nad kuchnią). Na poddaszu tylko jeden - w łazience. Mostków cieplnych chyba jakichś większych nie mam, bo miałem robione badania termowizyjne i zdjęcia wyszły OK. Ale być może mają tu znaczenie przyzwyczajenia mojej żony, która czy to lato czy zima uchyla okna, bo musi przewietrzyć pomieszczenia po śnie itp (co niekoniecznie wywołuje mój zachwyt jeśli chodzi o grzanie CO :eek:).

 

Co do mojego ocieplenia ścian, to de facto tam gdzie mam na elewacji imitację drewna (ok. 30m2), styropian ma 13 cm. Nie jest to zapewne jakaś straszna różnica w porównaniu do 15 cm, ale piszę dla ścisłości.

 

Jeśli chodzi o wchodzenie z grzaniem CO w droga taryfę, to PC ma czujnik temperatury w salonie, więc jeśli spadnie ona poniżej 21*C w drogiej, to się CO załącza.

 

Wyniki pokrywają się z moim pierwszym rokiem używania pompy - wtedy wyszło mi 2 110,83 zł

 

EDIT: Tak zerkam na sąsiedni wątek o PC i tam np:

maniak - 4100 kWh

kkdarch - 4300 kWh

Obaj z rekuperatorami. Więc chyba u mnie tragedii nie ma...

Edytowane przez miejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanalow za wiele nie masz, wiec to pewnie nie to. Ze zona wietrzy, to ma racje. Przy WG szczelne zamkniecie okien to strzal w kolano (przu okazji zobacz, czy nie masz efektu zaciagania powietrza przez kanal wentylacyjny - przy szczelnych oknach sie to zdarza). Zainstaluj nawietrzaki - to bardzo poprawia komfort i sama prace wentylacji, a koszow CO jakos strasznie nie podniesie. Zreszta to koniecznosc. Uswiadom sobie, ze przy WM z rekuperatorem oszczednosci na CO sa rzedu 20%. Rozsadnie wietrzac poruszasz sie w takich 20%-towych wiedlkach. Dom traci tylko czesc ciepla przez wentylacje :)

 

Z tego co opisales, to ja nie widze jakis zrodel generujacych koszta, ale faktem jest, ze na w sumie chyba mniejszy dom od mojego masz wieksze koszta i tylko nieco mniejsze zuzycie. Co prawda ja mieszkad na Dolnym Slasku, ale Ostrowiec to chyba tez nie biegun zimna, chociaz sie mowi, ze "pizdzi jak w kieleckiem" (moi dziadkowie w Ostrowcu sie urodzili i mieszkali). ;)

 

Majac pompe 11kW mozesz swobodnie grzac CO praktycznie w taniej taryfie. Jak rozumiem nie chcesz i wybierasz wiekszy komfort, ale niepokoja mnie te zalaczenia przy 1*C roznicy w drogim. U mnie dom wychladza sie o 0,7*C miedzy cyklami taniego pradu i to przy sporych mrozach. Chyba, ze nie masz taniego pradu w dzien ani kawalka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, właśnie to czy włączy się PC zależy od tego, jakie T chcecie mieć w domu, mi żona przy 22,5 stopnia mówiła, że jest zimno, więc podkręciłem na 23 :)

 

O 6 rano przy oknie (w sumie jakieś 1,8m nad ziemią, bo zaraz za domem jest mała skarpa) miałem 3 stopnie, ale w szoku byłem jak poszedłem do samochodu, myślałem, że to tylko woda a tu wycieraczki nie zgarniają :/ No nic, wprawdzie to obrzeża kaszub, a to jeden z najchłodniejszych rejonów w Polsce, ponadto noc była piękna, bezchmurna, księżycowa...

Edytowane przez lulukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis

 

Co do wietrzenia, to jasne, że wietrzyć trzeba. Tyle, że ma to właśnie wpływ na temperaturę w domu. Wyobraź sobie np. około 7 rano uchylone (nie rozszczelnione) 3 okna balkonowe na górze i ze 2 okna na dole. Przy temperaturze zewnętrznej w zimie np. -5*C i czasie otwarcia okien np. 30 minut spokojnie dom wychłodzi Ci się poniżej 21*C i wtedy startuje PC i grzeje.

 

Na stronie projektanta domu http://www.domyzwizja.pl/dzw/?nazwa_projektu=praktyczny_1

jest kalkulator energetyczny. Po wstawieniu moich parametrów (ściany, ocieplenie, ogrzewanie) wychodzi tam koszt CO+CWU ok. 2200zł czyli jak u mnie. Po zaznaczeniu opcji "wentylacja mechaniczna z rekuperatorem" koszt maleją do ok. 1500 zł. czyli ok 30%. Oczywiście wiadomo, że ten kalkulator to jakieś przybliżenie.

 

Ja podejrzewam, że winowajcą u mnie są pompki obiegowe CWU. W zeszłym roku 2011/2012 były inaczej ustawione. W tym zachciało mi się aby chodziły w trybie 15 min praca / 15 min. postój od godz. 6 do 24. I w porównaniu do zeszłego lata widzę sporą różnicę w zużyciu energii. Np. lipiec 2012 - 27/106 kWh (droga/tania) i 56,91 zł, a lipiec 2013 - 78/65 kWh (droga/tania) i 76,76 zł.

Już wróciłem z pompkami do starych ustawień jak to zauważyłem.

 

Od kwietnia (koniec grzania CO) do września na CWU poszło ok 380 kWh w drogiej. Zakładając, że to 6 miesięcy, roczne zużycie na potrzeby podgrzania CWU w drogiej taryfie wyszłyby ok. 760 kWh. 1109 - 760 = 349 kWh na grzanie CO w drogiej taryfie w skali roku.

 

Powiem szczerze, że chyba poeksperymentuję z przegrzaniem CWU w taniej (np. do 48*C) i nie grzaniem w ogóle w drogiej. Zobaczymy co z tego wyjdzie. To samo zrobię z CO i zobaczę jak to "hula".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do miejski:

Cały wrzesień eksperymentuję z grzaniem cwu tylko w taniej taryfie przez zmianą na G12W i robię tak jak piszesz. Grzeję do 50 stopni od 22 do 24 i na rano jest gorąca woda, a potem od 13 do 15 do 50 stopni i wody wystarcza do kąpieli wieczornej dla trzech osób. Dodatkowo żeby się upewnić, że między 13 a 15 nastąpi dogrzanie cwu uruchamia się się cyrkulacja na 30 minut o 12.30 żeby trochę wychłodzić wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały wrzesień eksperymentuję z grzaniem cwu tylko w taniej taryfie przez zmianą na G12W i robię tak jak piszesz. Grzeję do 50 stopni od 22 do 24 i na rano jest gorąca woda, a potem od 13 do 15 do 50 stopni i wody wystarcza do kąpieli wieczornej dla trzech osób. Dodatkowo żeby się upewnić, że między 13 a 15 nastąpi dogrzanie cwu uruchamia się się cyrkulacja na 30 minut o 12.30 żeby trochę wychłodzić wodę.

Ile zużywasz prądu na dobę przy takim grzaniu ? Jaki duży masz zasobnik ? Ja też grzeję w tych samych godzinach ale do 45'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że chyba poeksperymentuję z przegrzaniem CWU w taniej (np. do 48*C) i nie grzaniem w ogóle w drogiej. Zobaczymy co z tego wyjdzie. To samo zrobię z CO i zobaczę jak to "hula".

 

Jesli masz duzy zasobnik, to sie uda z CWU zejsc do 95% w taniej. Tylko musisz miec dobrana wezownice do mocy pompy. Ja mam za mala i jest problem z taktowaniem pompy. Musialem wejsc wiecej w droga (25%). Tez masz duza moc pompy, wiec moze byc z tym problem.

 

Natomiast co do CO, to jesli masz sterowanie z pomiaru temperatury wewnwtrznej powietrza, to bardzo intensywne wietrzenie bedzie mialo taki wlasnie wplyw. 30min to naprawde ostare wietrzenie. Przy otwartym oknie wystarcza w zimie 10min, a reszta to oczywiscie lekkie rozszczelnienie caly czas lub nawietrzaki. Wtedy tego efektu nie ma. Mozesz tez sprobowac zadac tempearture w tanim pradzie 22,5-23*C a w drogim 20*C. Bedziesz mial duzo wiekszy udzial taniego pradu w CO. Mnie sie udaje praktycznie CO zalatwic w 100% w taniej. Mam 8-9cm wylewki. Napisz tez jaka masz histereze na CO, bo to tez wazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ferrit:

zbiornik 200l.

nie wiem ile zużywam energii przy 50 stopniach na cele cwu bo mam jeden podlicznik na co i cwu razem, a ogrzewanie w tym tygodniu juz chodzi delikatnie i nie wiem ile zużyłem na c.o., a ile na cwu osobno. Łączny wynik na c.o. i cwu od 10.09 do 18.09 to 28,58kWh, czyli 3,57kWh na dobę.

Natomiast na początku września grzałem cwu w takich samych porach ale do 45 stopni i zużywałem średnio 2,85kWh na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz duzy zasobnik, to sie uda z CWU zejsc do 95% w taniej. Tylko musisz miec dobrana wezownice do mocy pompy. Ja mam za mala i jest problem z taktowaniem pompy. Musialem wejsc wiecej w droga (25%). Tez masz duza moc pompy, wiec moze byc z tym problem.

 

Zbiornik to Galmet SGW(S)B 300 litrów. Nie mam bladego pojęcia jak u niego z wężownicami.

 

Natomiast co do CO, to jesli masz sterowanie z pomiaru temperatury wewnwtrznej powietrza, to bardzo intensywne wietrzenie bedzie mialo taki wlasnie wplyw. 30min to naprawde ostare wietrzenie. Przy otwartym oknie wystarcza w zimie 10min, a reszta to oczywiscie lekkie rozszczelnienie caly czas lub nawietrzaki. Wtedy tego efektu nie ma. Mozesz tez sprobowac zadac tempearture w tanim pradzie 22,5-23*C a w drogim 20*C. Bedziesz mial duzo wiekszy udzial taniego pradu w CO. Mnie sie udaje praktycznie CO zalatwic w 100% w taniej. Mam 8-9cm wylewki. Napisz tez jaka masz histereze na CO, bo to tez wazne.

 

Pompą steruje mi sterownik Frisko RX-910 Jakoś nie widzę w nim parametru histereza CO. Jest histereza CWU (u mnie 3*C), ale CO nie ma, chyba że jest ukryta pod inną nazwą, np. współczynnik korekcji itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz taki jak ja. Jesli masz wezownic epolaczone w szerego (a pewnie tak wlasnie jest), to masz 2,2m2 pow wymiennika. Jesli na pompoe ustawisz CWU w okolicach 45-46*C to zapewne zacznie sie taktowanie. Musisz popatrzec na taki cykl grzania w tanim pradzie i po prostu sprawdzic, czy pompa w czasie cyklu grzania sie nie wylacza.

 

Masz tez identyczny sterownik jak jak. Tam w opcji serwis sa ustawienia histerezy grzania CO. Musisz sprawdzic jakie one sa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...