Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zadne grzanie jeszcze nie wlonczone...

Szyb nie drapiemy rano bo samochod ma elektryczne ogrzewanie postojowe ;)

 

właśnie sobie przypomniałem że moje grzałki DEFA potrafią nieżle nabić ale efekt przy zapalaniu niezły[defe trzeba brać ze sterownikiem]

ps w tym tygodniu kupiłem pierwsze swoje auto[no raczej woła] z webastem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem też w opcjach serwisowych i nic o histerezie CO tam nie ma. Napisz mi gdzie to u Ciebie jest dokładnie w menu.

 

Wężownice są połączone w szereg.

 

Wchodze w tryb seriws. U samej gury sekcja "Parametry". Ponizej masz fotke okienka z polami tej sekscji. Pierwsze od gory.

 

http://szkut.com/dom/t/20130919_142716.jpg

 

PS. Moj sterownik jest tylko z wygladu taki sam. Poczytalem instrukcje do Twojego i masz duzo fajnych ustawien i parametrow ktorych u mnie brak, ale faktycznie tej histerezy dla CO nie widze. Moj jest naprawde prymitywna wersja, wiec tym bardziej sie dziwie, ze u Ciebie tak podstawowy parametr wycieli.

PS2.

One moga byc dostepne w trybie instalatora (to chyba jakis kolejny poziom parametrow). Mozesz d niego sie dostac?

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łączcie wężownic szeregowo, tylko równolegle. Zyskaciewiększy przepływ i większą moc grzewczą z tej samej powoerzchni.

 

Oj chyba nie jest to takie oczywiste jak tu przedstawiles. :)

Przeplyw wzrosnie, ale spadnie delta. Moze byc tak, ze moc sie nie zmieni a w konsekwencji wzrosnie temperatura zasilania (pojawi sie np taktowanie). To sa dosyc skomlikowane zaleznosci i mysle, ze trzeba by glebsza analize przeprowadzic. Jesli takowa posiadasz, to ja bardzo chetnie sie z nia zapoznam.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, żadnych analiz. Wystarczy zastanowić się nad rozkładem temperatur t1, t2, t3, t4 , dolna wężownica będzie zasilana niższym parametrem niż górna i z niższym przepływem, niż przy połączeniu równoległym. Zysku by to nie dalo, hdyby wężownice były dużej średnicy z dużym przepłuwem i małą deltą, ale jak mamy fi12-15 z przepływem 300-400l i deltą 10-15C, warto połączyć równolegle. Podobnie z grzałkami, czy wentylatorami.

Delta dla pompy jest zależna od mocy odbieranej w zasobniku. Jak moc wzrośnie delta spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, żadnych analiz. Wystarczy zastanowić się nad rozkładem temperatur t1, t2, t3, t4 , dolna wężownica będzie zasilana niższym parametrem niż górna i z niższym przepływem, niż przy połączeniu równoległym. Zysku by to nie dalo, hdyby wężownice były dużej średnicy z dużym przepłuwem i małą deltą, ale jak mamy fi12-15 z przepływem 300-400l i deltą 10-15C, warto połączyć równolegle. Podobnie z grzałkami, czy wentylatorami.

Delta dla pompy jest zależna od mocy odbieranej w zasobniku. Jak moc wzrośnie delta spadnie.

 

Fajnie, jak by sie jakis praktyk wypowiedzial. Jesli jest faktycznie tak jak opisales, to byl bym sklonny "ratowac" tak swoje parametry grzania zasobnika, ale musze byc przekonany, czy tak jest faktycznie i jakie zyski na mocy mozna w ten sposob osiagnac, niz zaczne grzebac w instalacji grzania CWU.

Praktycy, czekam niecierpliwie na Wasza ocene. :)

 

PS. Zastanawia mnie dlaczego w zasobnikach dla pomp ciepla producenci nie robia wenatrz np dwoch wezownic polaczonych rownolegle, tylko jedna dluzsza. Bo tak chyba robia (?)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie obiecuje, bo mam co robić.

Ale jak mnie natchnienie przyatakuje, to podłacze swoją drugą zwolnioną wężawnice tak jak opisałem. Co prawda wężownice będą podpiete do kotła, ale przez ciepłomierz. Pokaże wzrost przepływu i mocy odbieranej przez wężownice przy takim samym zasilaniu i podobnej temp wody w zasobniku. Nie jest to labolatorium, ale różnice będą istotne i tym wieksze im większa delta wody w wężownicy i w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie obiecuje, bo mam co robić.

Ale jak mnie natchnienie przyatakuje, to podłacze swoją drugą zwolnioną wężawnice tak jak opisałem. Co prawda wężownice będą podpiete do kotła, ale przez ciepłomierz. Pokaże wzrost przepływu i mocy odbieranej przez wężownice przy takim samym zasilaniu i podobnej temp wody w zasobniku. Nie jest to labolatorium, ale różnice będą istotne i tym wieksze im większa delta wody w wężownicy i w zasobniku.

 

Wiesz, ze Ty mozesz miec racje. Ponizej fotka z wezownica z zasoabnika Galmetu do pomp ciepla. Taka "wezownica w wezownicy" jak to oni okreslaja. Wyraznie widac, ze wezownice sa polaczone ROWNOLEGLE (co prawda u mnie bylaby jedna pod druga a nie tak jak tutaj).

 

http://szkut.com/dom/t/WezownicaGalmet.jpg

 

Podrazmy wiec ten temat jeszcze. Czekam niecierpliwie na wszelkie sugestie. Zwlaszcza szacowanie wzrostu mocy wezownicy w takim roznoleglym ukladzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny temat odkopałem na sąsiednim forum, zobaczymy co tam powiedzą http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14484-wykorzystanie-wezownic-w-ogrzewaczu/?do=findComment&comment=157521

Co do szacowania będzie trudno tak na kolanje. Za dużo czynników mających wpływ na wynik, najlepiej to na ząb wziąść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeplyw wzrosnie, ale spadnie delta.

Gdy delta spadnie, to dobrze, bo większa część wężownicy będzie miała wyższą temperaturę, więc będzie lepiej oddawać ciepło - o ile to już inna sprawa i bez obliczeń nie uda się tego zgadnąć. Tak samo z dz, czy z podłogówką - większy przepływ, lepsza wymiana ciepła. Skoro tyle samo kosztuje takie czy takie połączenie to rzeczywiście lepiej łączyć wężownice równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Odwracacze Globalnego Ocieplenia

 

mam prośbę czy jesteście Szanowne Państwo podać przybliżone dzienne zużycie energii elektrycznej poza taryfą nocną ?

Po co? macie prawo zapytać

Bo skoro i tak wszyscy macie 2 taryfy to ta dzienna jest po jakieś 70gr/kWh.

właśnie kilka dni temu na Techcrunch przeczytałem że angol jakiś ma zamiar wstawiać ludziom do domów enigmatyczne "black box'y"

które po bliższym obejrzeniu okazują się po prostu baterią aku z przetwornicą.

Gość jest włascicielem 45 dużych wiatraków i sprzedaje prąd. Tam gdzie jest smart grid(nie u nas) to mu sie opłaca przechowywać prąd u klienta i oddawać do sieci poza szczytem produkcji Elektrowni wiatrowych.

No ale u nas nie ma smart grida więc o co biega?

Bo jak w nocy zgromadzimy np 10kWh to co dzień oszczędzamy 4pln a każdego miesiąca 120pln

przy 20kWh to 240pln/mies

i błagam to jest tak naprawdę bezstratne- bo przecież każda tzw"strata" to tylko i wyłącznie ciepło.

Ale jezeli okaże się że zużycie w ciągu dnia to raptem 5kWh no to cała zabawa nie ma sensu.

Ja się i tak w takie rzeczy bawię, proszę tylko o pomoc przy ustaleniu warunków pracy ustrojstw.

a może za jakiś czas dorobimy się dopłat do magazynowania energii tak jak niemcy?

 

pozdrawiam i dziękuję

 

ps jak jakieś pytania do elektrowni wiatrowych i ogólnie OZE to [email protected] postaram się pomóc

Edytowane przez derka01
przedwczesna publikacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ze Ty mozesz miec racje. Ponizej fotka z wezownica z zasoabnika Galmetu do pomp ciepla. Taka "wezownica w wezownicy" jak to oni okreslaja. Wyraznie widac, ze wezownice sa polaczone ROWNOLEGLE (co prawda u mnie bylaby jedna pod druga a nie tak jak tutaj).

 

http://szkut.com/dom/t/WezownicaGalmet.jpg

 

Podrazmy wiec ten temat jeszcze. Czekam niecierpliwie na wszelkie sugestie. Zwlaszcza szacowanie wzrostu mocy wezownicy w takim roznoleglym ukladzie.

 

A może jest równoległe w celu zaoszczędzenia miejsca w wymienniku? Na pewno też.

Ale zakładając, że jest to taki przepływowy wymiennik ciepła , to jeśli sobie rozrysujemy wykres temperatur (logarytmiczny), to widać, że wraz ze wzrostem długości wymiennika wykres zaczyna sie wypłaszczać, czyli maleje intensywność wymiany ciepła oraz co idzie moc.

 

W przypadku dwóch równolegle spiętych wymienników długość jego jest krótsza ale za to wykres spadku temp. na długości takiego wymiennika jest ostrzejszy. Oznaczajać długość wymiennika szeregowego jako l, to na długości l/2 jest ten ostry spadek, a na drugim l/2 ten wykres zaczyna się 'prostować'. czyli moc oddana przez pierwsze l/2 jest większa od tego drugiego. Wsp. przenikania to U a A to powierzchnia. Moc to U*A*delta ln(t).

Moc oddana przez jedne wymiennik w ukł, równoległym to U*1/2A*ln(t*). Ze względu na to, ze ln(t*) jest większe oraz wymiennik w równol. poł. pracuje na odcinku l/2, gdzie wymiana jest intensywniejsza to i moc będzie większa. Oczywiście jest już późno, mam nadzieje, że analizując wykresy które narysowałem na szybko są prawidłowe. Jednak i tak wodomierze na wężownicach i termometry na wejsciu i wyjsciu załatwiłyby sprawę, że nie byłoby żadnych wątpliwości.

Edytowane przez R90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jest równoległe w celu zaoszczędzenia miejsca w wymienniku? Na pewno też.

Ale zakładając, że jest to taki przepływowy wymiennik ciepła , to jeśli sobie rozrysujemy wykres temperatur (logarytmiczny), to widać, że wraz ze wzrostem długości wymiennika wykres zaczyna sie wypłaszczać, czyli maleje intensywność wymiany ciepła oraz co idzie moc.

 

W przypadku dwóch równolegle spiętych wymienników długość jego jest krótsza ale za to wykres spadku temp. na długości takiego wymiennika jest ostrzejszy. Oznaczajać długość wymiennika szeregowego jako l, to na długości l/2 jest ten ostry spadek, a na drugim l/2 ten wykres zaczyna się 'prostować'. czyli moc oddana przez pierwsze l/2 jest większa od tego drugiego. Wsp. przenikania to U a A to powierzchnia. Moc to U*A*delta ln(t).

Moc oddana przez jedne wymiennik w ukł, równoległym to U*1/2A*ln(t*). Ze względu na to, ze ln(t*) jest większe oraz wymiennik w równol. poł. pracuje na odcinku l/2, gdzie wymiana jest intensywniejsza to i moc będzie większa. Oczywiście jest już późno, mam nadzieje, że analizując wykresy które narysowałem na szybko są prawidłowe. Jednak i tak wodomierze na wężownicach i termometry na wejsciu i wyjsciu załatwiłyby sprawę, że nie byłoby żadnych wątpliwości.

 

To co opisales, jesli sobie dobrze wyobrazilem te wykresy, zalezy od wielkosci przeplywu i im mniejsza wartosc przeplywu tym to wyplaszczenie bedzie wieksze.

Troszke mnie to "niepokoi", bo ja mam pompke 180W na CWU, wiec wykres dla szeregowo spietych wezownic moze nie byc wcale "plaski". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisales, jesli sobie dobrze wyobrazilem te wykresy, zalezy od wielkosci przeplywu i im mniejsza wartosc przeplywu tym to wyplaszczenie bedzie wieksze.

Troszke mnie to "niepokoi", bo ja mam pompke 180W na CWU, wiec wykres dla szeregowo spietych wezownic moze nie byc wcale "plaski". :)

 

No widzisz. To takie teoretyczne rozważanie, żeby stwierdzić o ile to będzie wydajniejsze, trzeba by znać: Wsp. przenikania, strumień masowy wody grzejnej i cwu , temp cwu wejscie/wyjscie oraz przynajmniej temp. zasilania w węzownicy. Trzeba by policzyć ile mocy idzie z węzownicami szeregowymi do podgrzania 300l i z wezownicami rownol. dla podgrzania 2x150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...