Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Gość Arturo72
zapomniałeś dodać, że w lecie bo zimy to jeszcze ten Twój cud techniki nie widział ;)

Widział,widział :)

Już pracował przy -16st.C w nocy w marcu i wystarczyło mu 7h pracy żeby utrzymywać 22st.C w domu.

Mimo tego mam G11,a co :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dla ciebie słabe, bo pewnie jesteś zwolennikiem wymiarowania PC do pracy tylko i wyłącznie w taniej taryfie.....

Ja mam trochę odmienne zdanie na ten temat. Jak zaczynałem się interesować tematem PC, to nikt nawet nie myślał o zastosowaniu 2 taryf - wystarczy zresztą sobie poczytać pierwsze posty z POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi. ,to może co poniektórzy nabiorą trochę dystansu...

taki a nie inny wynika na podliczniku jest także efektem: wygrzewania w listopadzie 2010 - podlicznik był, ale jeszcze nie było 2 taryf, więc nabijało jak popadnie, zwiększonym zapotrzebowaniem w 1 sezonie grzewczym,wtedy miałem ledwo 62% w taniej taryfie - w kolejnych sezonach proporcje się znacznie poprawiły, ale jakoś nie przywiązuję do tego wagi, bo całość spełnia moje oczekiwania

wynik dla 2T byłby zdecydowanie lepszy, gdybym miał większy zasobnik CWU - bo nawet poza sezonem, zawsze się grzeje także w drogiej taryfie. Dzisiaj na pewno wziąłbym większy zasobnik - mam 300/150 a jeden rozmiar wiekszy 400/250 byłby idealny

 

trzeba też brać poprawkę na to, że cały rynek PC wyglądał zupełnie inaczej w 2007-2008(kiedy decydowałem się na budowę i PC) niż 2012-2013

Nieśmiało chciałem tylko zauważyć, że spora większość aktywnych dyskutantów w bieżacych wątkach, wtedy jeszcze nie była nawet zarejestrowana na forum....

 

Kiedy ja rozpoznawałem rynek PCi (zakup i uruchomienie 10.2011 r) to niestety ale nie czytałem tego forum, nie miałem pojęcia o możliwości ustawienia PCi z priorytetem na pracę w II taryfie a sprzedawcy z którymi rozmawiałem nie wspominali o "wersji" przewymiarowania PCi i pracy w takim trybie :-(

Pierwszy sezon grzewczy w zamieszkałym domu 2012/2013 to odnalezienie tego forum i "odkrycie" po wielu własnych błędach i eksperymentach, że tak się da.... ale: PCi na cele c.w.u. mam wymiarowaną "na styk" więc.... nie mogę być zwolennikiem takiej pracy PCi z przyczyn (ograniczeń) ... technicznych. Inną kwestią jest, że próbuję wyciagnąć ile się da ustawieniami PCi aby ta praca była optymalnie ustawiona na II taryfę z jednoczesnym zachowaniem komfortu cieplnego w domu. Zeszły sezon z racji zamontowania podliczników dopiero w lutym 2013 oraz prowadzonych eksperymentów (których efektem było niemal zamrożenie DZ oraz duże (+/- 2...4 st.C wahania temp. w domu) był mało miarodajny i... konfliktowy "czemu jest tak gorąco !!?" oraz "czemu jest tak zimno !!?" :-) W tym sezonie "wygładzam" ustawieniami pracy PCi zadane temperatury przez co PCi wchodzić będzie w większym stopniu w I taryfę ale jednocześnie nie muszę zbyt mocno podbijać temperatury w II taryfie a to oznacza wyższy COP i krótsze czasy pracy. Tak czuję, że optimum będzie gdzieś w okolicach 75%-85% czasu pracy w II taryfie... a jak będzie zobaczymy...

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś nie zauważyłem żeby PC mi przegrzewała dom, różnica temp sięga do 1st i w zasadzie nie korzystam w ogóle z drogiej taryfy

Pewnie zimą znajdą się i takie dni kiedy będzie potrzeba pod wieczór zaciągnąć energii w drogiej, nie wykluczam, ale raczej sporadycznie

Natomiast wygrzewanie domu w najmroźniejsze dni po 8h w nocy (22-6) nie podnosi mi temp jakoś drastycznie. max 1st

Posadzki jest 7 cm, na większości są kafelki, tylko w 4 pokojach mam panele, ściany wewnętrzne są z silki, czyli bardzo duża akumulacyjność

Skłaniam się ku temu że to prawdopodobnie dlatego jest jak jest i wahania temp są niewielkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie okres 2013-09-27 - 2013-10-27

c.o.

====

zużycie: 193,6 kWh (tania: 171,6 kWh, droga: 22,0 kWh) (88,64% tania)

koszt: 75,51 zł

średnio na dzień: 6,45 kWh

koszt na dzień: 2,52 zł

c.w.u.

======

zużycie: 90,1 kWh (tania: 90,1 kWh, droga: 1,2 kWh) (98,67% tania)

koszt: 31,67 zł

średnio na dzień: 3,00 kWh

koszt na dzień: 1,06 zł

 

SUMA:

=====

zużycie:283,7 kWh

koszt: 107,18 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za ten sam okres:

 

-------- Okres: 2013-09-27 do 2013-10-27 18:28:56 (30,77 [d]) ---------

Czas pracy CO: 55,53 [h] (66,3%)

Czas pracy CWU: 28,19 [h] (Cykli: 151) (Średnio dziennie: 4,9)

Suma pracy PCi: 83,7 [h]

Startów: 172 (Średnio dziennie: 5,6)

Czas pracy śr CO: 1,80 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 0,92 [h/d]

Czas pracy śr: 2,7 [h/d]

Szacowane zużycie: 317 [kWh] Średnio: 10,3 [kWh/d]

CWU: 139 [kWh] Średnio: 4,5 [kWh/d]

CO: 178 [kWh] Średnio: 5,8 [kWh/d]

CO/100m2: 2,5 [kWh/(d*100m2)]

Koszt [7/93%]: 117 zł w tym CO [0/100%]: 55 zł CWU [31/69%]: 62 zł

------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.09.2013 do 27.10.2013

Czas pracy CO: 84,3 [h]

Czas pracy CWU: 22 [h] (Średnio dziennie: 2,01)

Suma pracy PCi: 106,3 [h]

Czas pracy śr CO: 2,81 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 0,73 [h/d]

CWU: 60,5[kWh] Średnio: 2,01 [kWh/d] koszt 37,2pln

CO: 191,3 [kWh] Średnio: 6,37 [kWh/d] koszt 117,64pln

CO/100m2: 3,42 [kWh/(d*100m2)] koszt 2,1pln

Edytowane przez kkdarch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba niższa, bo wyższa jest temperatura do której grzejesz wodę

 

Tak moc grzewcza odrobinę niższa, ale ja miałem na myśli moc elektryczną - prąd pobierany z sieci.

Jak się podzieli te jego dane przez godziny pracy, to wychodzi na CO 2,27 kW i CWU 2,75 kW - jak by się zgadzało, ale nadal nie wiem skąd dane o zużyciu prądu na CO i CWU i dlaczego zużycie prądu jest szacowane? Co jest tu wartością zmierzona, a co wyliczoną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak moc grzewcza odrobinę niższa, ale ja miałem na myśli moc elektryczną - prąd pobierany z sieci.

Jak się podzieli te jego dane przez godziny pracy, to wychodzi na CO 2,27 kW i CWU 2,75 kW - jak by się zgadzało, ale nadal nie wiem skąd dane o zużyciu prądu na CO i CWU i dlaczego zużycie prądu jest szacowane? Co jest tu wartością zmierzona, a co wyliczoną?

 

Nie wiem czy mnie tez pytasz, bo podaje w takiej samej konwencji dane "czastkowe" z sezonu.

U mnie wartoscia zmierzona jest czas pracy CO i CWU oraz zmierzone zostalo uzyte do obliczen zuzycie pradu przez pompe w poszczegolnych cyklach pracy (grzanie CO oraz CWU przy "zimnym" i "cieplym" DZ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Napisz jeszcze jak to mierzysz. Masz gdzieś zliczanie impulsów z podlicznika, czy jakoś inaczej?

 

A pozycja "szacowane zużycie" co oznacza?

 

Pomoary mocy pobieranej przez pompe to na podliczniku mechanicznym zliczenie czasu i ilosci obrotow tarczki. MAsz z tego dokladnie wyliczona moc chwilowa dla warunkow jak opisalem wczesniej.

Jest natomiast dokladnie mierzony czas pracy pompy obiegowej DZ oraz pompy obiegowej obwodu CWU. Z tego sa wyliczane przez program wszystki parametry, w tym i zuzycie energii przez pompe ciepla (stad w opisie slowo "szacowane").

 

http://www.szkut.com/dom/PCi_STAT_SS3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoary mocy pobieranej przez pompe to na podliczniku mechanicznym zliczenie czasu i ilosci obrotow tarczki. MAsz z tego dokladnie wyliczona moc chwilowa dla warunkow jak opisalem wczesniej.

 

Tzn jakiś kontaktron lub inny czujnik przysposobiłeś do tarczy licznika? I on ci na bieżąco np co minute wylicza moc chwilową i następnie mnoży przez czas pracy pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn jakiś kontaktron lub inny czujnik przysposobiłeś do tarczy licznika? I on ci na bieżąco np co minute wylicza moc chwilową i następnie mnoży przez czas pracy pompy?

 

Nie. Mierzony jest tylko czas pracy obiegowek a pomiar mocy zostal dokonany kilkukrotnie i odpowiednio "usredniony" dla ustalonych warunkow pracy pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Mierzony jest tylko czas pracy obiegowek a pomiar mocy zostal dokonany kilkukrotnie i odpowiednio "usredniony" dla ustalonych warunkow pracy pompy.

;)

tak to trochę patykiem po wodzie, ale to oczywiście nie aptek

Mam nadzieję, że co jakiś czas konfrontujesz, to co ci naliczył program ze stanem faktycznym na podliczniku.

 

U mnie w sterowniku jest wejście na impulsy z podlicznika. Podłączyłem sobie to i wylicza na bieżąco moc chwilową oraz zlicza impulsy z podziałem na taryfy. Można później odczytać statystykę dobową lub całościowe zużycie.

Sprawdź PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;)

tak to trochę patykiem po wodzie, ale to oczywiście nie aptek

Mam nadzieję, że co jakiś czas konfrontujesz, to co ci naliczył program ze stanem faktycznym na podliczniku.

 

Baaa! Nawet "chwalilem" sie z miesiac temu, ze odczyt faktyczny z podlicznika i "szacowanie" w moim programiku roznia sie w skali roku o niecale 0,2%. Uznalem to za taki maly sukcesik. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...