Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To praktycznie całość na CWU.

 

Praktycznie tak.

PC na co włączyła mi się w październiku może 4 razy, może 5 razy.

... 4 razy po 2 razy ... HA HA :)

 

A na poważnie, jak przyjmę 5, to

5 x 2h = 10h x 1,3kWh = 13kWh

13kWh/31dni=0,42kWh/doba

 

Tak chyba musiało być.

Zużycie na cwu po 3,5kWh/doba + co ok. 0,4kWh/doba

Temp. wewn. 22,5°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgotność w salonie 11%. Temp widać na wykresach w stopce. Ściany ocieplone, na podłogach 9cm styropian, na dole piwnica, na górze strych i 25cm wełny ale przyjdzie jeszcze podłoga z desek, wentylacja na razie grawitacyjna, okna 3 szyby. Zmierzę temp na strychu i w piwnicy.

 

No wlasnie te wykresy masz tak srednio czytelne. Juz na nie patrzylem wczesniej.

Jesli masz 11% (!) wilgotnosc przy swiezym domku, to juz wiadomo raczej ktorendy spierdziela to cieplo. Masz prawdopodobnie baaaaardzo intensywna wentylacje. Dla domku to swietna sprawa, bo szybko wywala wilgoc, ale dla mieszkancow juz ciut gorsza. :)

Suszenie niestety kosztuje, ale to jedyna opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w piwnicy przez caly tamten sezon w okolicy 13 st celcjusza. Piwnica wogole nie grzana tylko zbiornik cwu i pci:)

Co do zuzycia to w zeszlym roku było prawie 80 kwh wiecej w pazdzierniku. No ale rok temu było chlodniej i do tego to był pierwszy sezon

 

No to masz dobrze zaizolowany zasobnik CWU. Moj grzeje pomieszczenie za garazem (12m2) jak maly kaloryfer. Tyle dobrze, ze jak tam nieraz w zimie przyjdzie cos pomajsterkowac, to lapy nie grabieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie tak.

PC na co włączyła mi się w październiku może 4 razy, może 5 razy.

... 4 razy po 2 razy ... HA HA :)

 

A na poważnie, jak przyjmę 5, to

5 x 2h = 10h x 1,3kWh = 13kWh

13kWh/31dni=0,42kWh/doba

 

Tak chyba musiało być.

Zużycie na cwu po 3,5kWh/doba + co ok. 0,4kWh/doba

Temp. wewn. 22,5°C

 

Czyli tak: nie wiesz ile razy Ci sie pompa włączyła (może 4 może 5?) Zakładasz, że praca za każdym włączeniem trwała 2 godziny (zmierzone stoperem ?) Piszesz, że jej moc elektryczna to 1,3kW co dawałoby przy mocy cieplnej 7kW COP równy 5,38. I do tego pewnie nie masz podlicznika a przy temperaturach w nocy przez kilka dni października rzędu -2...+3 st.C wiarygodność Twoich danych (0,4kWh/doba) jest dokładnie warta tyle ile ten wynik czyli....bliskia zeru........ buhahahaa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawdopodobnie baaaaardzo intensywna wentylacje
Wentylacja grawitacyjna u mnie składa się z kanałów do takich pomieszczeń: na parterze: salon, kuchnia, wc, na poddaszu anemostaty w sufitach: łazienka, klatka schodowa, sypialnia, pokój dziecka, pokój dziecka. W tej chwili lekko otwarty jest tylko ten w łazience, pozostałe zakręcone. Oczywiście schody strychowe nieocieplone. Nie mam zabudowy kominka i jest odkryta rura do komina oraz mam dolot powietrza do kominka z zewnąrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak: nie wiesz ile razy Ci sie pompa włączyła (może 4 może 5?) Zakładasz, że praca za każdym włączeniem trwała 2 godziny (zmierzone stoperem ?) Piszesz, że jej moc elektryczna to 1,3kW co dawałoby przy mocy cieplnej 7kW COP równy 5,38. I do tego pewnie nie masz podlicznika a przy temperaturach w nocy przez kilka dni października rzędu -2...+3 st.C wiarygodność Twoich danych (0,4kWh/doba) jest dokładnie warta tyle ile ten wynik czyli....bliskia zeru........ buhahahaa...

 

 

Próbowałem uzasadnić niskie zużycie en. elektr. na co. w październiku.

Jak Ci się ono nie podoba, to trudno.

Fakt jest taki, że podlicznik na PC pokazał za 31 dni października zużycie 121,7kWh.

Skoro latem na samo cwu wychodziło 3,34kWh/doba, a za październik PC zużyła 3,9kWh/doba, więc na samo co

musiała zużyć ok. 0,4kWh/doba (na cwu zakładam, że jest trochę więcej niż latem =3,5kWh/doba, bo już jest chłodniej, a to jest przecież PC-PW).

 

Ile razy się włączyła? - nie wiem/domyślam się.

Ile czasu pracowała? - to raczej wiem, kiedyś zaobserwowałem, że przy temp dodatnich, PC jak się już włączy na ogrzanie domu,

to ze względu na bezwładność podłogówki, sprężarka potrzebuje ok. 2h, aby osiągnąć nastawioną temp. wewnętrzną.

Z jaką mocą elektryczną pracowała? - Moc elektryczną założyłem, ale też wynikającą z własnego doświadczenia.

Zaobserwowałem, że PC wciągnie w ciągu godziny od 0,8kW do ponad 2,0kW. Jak się "rozpędza" bierze więcej,

jak ma już ustalone warunki pracy to mniej. Przyjąłem 1,3kW/h, ze względu na temp. zewnętrzne.

Pompa ma inverter więc dostosowuje moc do aktualnych warunków.

Z jakim COPem pracowała? nie wiem nie mam ciepłomierza.

 

I tyle.

 

Odnośnie wiarygodności:

- Rzeczywiście, pewne jest tylko wskazanie z podlicznika, cała reszta to założenia/domysły, ale jeszcze raz zaznaczam znając swoją PC,

chciałem uzasadnić to zużycie.

- Nie piszę na FM, żeby zmyślać/kłamać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja grawitacyjna u mnie składa się z kanałów do takich pomieszczeń:

 

Tu musisz juz sam ocenic, czy moja sugestia ma sens, ale przy 11% wilgotnosci wzglednej przeplyw powietrza musi byc intensywny. Jesli unosi ono odparowana z domku wilgoc, to to sa ogromne straty i moga uzasadniac tak duze zuzycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem uzasadnić niskie zużycie en. elektr. na co. w październiku.

Jak Ci się ono nie podoba, to trudno.

Fakt jest taki, że podlicznik na PC pokazał za 31 dni października zużycie 121,7kWh.

 

Ale po co te wszystkie uzasadnienia ?

Jak z podlicznika wychodzi zużycie 121,7kWh to tyle poszło i już.

Moim zdaniem nie ma takiej opcji aby na cele c.o. zużyć 0,4kWh/dobę nawet w październiku gdzie było kilka przymrozkowych nocy.. Moje zużycie na c.o. za październik to 6,45kWh/doba. To są zbyt ogromne różnice pomiędzy wartościami jakie podają inni forumowicze 4,5...8,5kWh/doba a Twoim zużyciem.... no właśne... prawie zerowym. Twój dom musiałby mieć niewiarygodnie "wielką" izolację + bytowe zyski cieplne (gotowanie non-stop, non-stop TV plazma, kominek, świeczki, żarówki żarowe, etc.) lub.... na cele .c.w.u. zużyłeś dużo mniej niż Ci się wydaje.

Napisz może jakie masz izolacje. Niech każdy zobaczy jak należy je wykonać aby mieć takie wyniki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...