Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a ja grzeję c.o. + cwu od 22.00 do 6.00 oraz samo cwu od 13.00 do 15.00 czyli 100% w taniej. przy niższych temperaturach na pewno będę wyjeżdżał z taniej na drogą po południu, czyli 13.00 do np 17.00. czas pokaże.

Jak do tej pory przy takim sposobie grzania temp w domu spada z 22 stopni co najwyżej o 0,75 stopnia (wczoraj) od końca grzania do następnego cyklu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem, aby wydłużyć czas pracy PC w 1T np. w godz 15..16, aby nagrzać na wieczór zamiast np. 2godz w 2T. Czy ktoś w Was to przechodził ?

 

Ja zmniejszyłem "podbicie" z 4K na 3K i dodałem 1 godzinę po południu i jest teraz 13:00-16:00 oraz 22:00-6:00. Równocześnie zrezygnowałem z "obniżenia". Efekty: -"wygładzenie" temperatur w domu, krótszy czas pracy PCi w nocy - przed zmianą mialem "obniżenie" od 15:00 do 22:00 chyba 2K i skutkowało to tym, że PCi załączała się o 22:00 i miała "do zrobienia" nawet 6...8K a to oznaczało, że "chodziła" od 22:00 do np. 4:00 non-stop z coraz niższymi temperaturami solanki i niższym COPem. Teraz "startuje" o 22:00 z "wyższej" temparatury bo pomiędzy 16:00 a 22:00 czasami załącza się na około 1 godzinę w okolicach 19:00-21:00 i od 22:00 "podciąga" temperaturę do zadanej "tylko" o jakieś 3...4K w jedną-trzy godziny po czym ponownie startuje około 4:00 na jakieś 1-2 godziny.

Generalnie wychodzi na to, że takie "wygładzenie" wpływa korzystnie na COP, czas pracy PCi oraz komfort cieplny w budynku (mniejsze wahania temperatur) Pytanie pozostaje gdzie jest optimum bo jednak ze względu na koszty chodzi o zwiększanie procentu czasu pracy w taniej energii :D

 

Na razie przy obecnych temperaturach w październiku i listopadzie mam 86% czasu pracy w taniej energii a bez tych zmian pewnie i byłoby 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie Panowie

Ile Wasze PC średnio pracują miesięcznie w okresie grzewczym wraz z CWU ?

Zamykacie sezon w 1800h pracy ?

 

sezon 2011/2012 budowa: 1602 samo c.o.

sezon 2012/2013 zamieszkanie: 1542 samo c.o. przy czym sporo bezsensownych eksperymentów

sezon 2013/2014: jak na razie 109

c.w.u. z pompy powietrznej.

Edytowane przez rafikW
pisane z pracy, dopisane następne sezony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zmniejszyłem "podbicie" z 4K na 3K i dodałem 1 godzinę po południu i jest teraz 13:00-16:00 oraz 22:00-6:00. Równocześnie zrezygnowałem z "obniżenia". Efekty: -"wygładzenie" temperatur w domu, krótszy czas pracy PCi w nocy - przed zmianą mialem "obniżenie" od 15:00 do 22:00 chyba 2K i skutkowało to tym, że PCi załączała się o 22:00 i miała "do zrobienia" nawet 6...8K a to oznaczało, że "chodziła" od 22:00 do np. 4:00 non-stop z coraz niższymi temperaturami solanki i niższym COPem. Teraz "startuje" o 22:00 z "wyższej" temparatury bo pomiędzy 16:00 a 22:00 czasami załącza się na około 1 godzinę w okolicach 19:00-21:00 i od 22:00 "podciąga" temperaturę do zadanej "tylko" o jakieś 3...4K w jedną-trzy godziny po czym ponownie startuje około 4:00 na jakieś 1-2 godziny.

Generalnie wychodzi na to, że takie "wygładzenie" wpływa korzystnie na COP, czas pracy PCi oraz komfort cieplny w budynku (mniejsze wahania temperatur) Pytanie pozostaje gdzie jest optimum bo jednak ze względu na koszty chodzi o zwiększanie procentu czasu pracy w taniej energii :D

 

Na razie przy obecnych temperaturach w październiku i listopadzie mam 86% czasu pracy w taniej energii a bez tych zmian pewnie i byłoby 100%

 

Z tego co piszesz to domek bardzo szybko Ci się wychładza, a może to "zaleta" małej PC, a może masz ściany wewnętrzne z ytonga i nie akumulują, nie wiem, izolacje masz w miarę, podłoga 15 i dach też, może tu troszku, tam troszku, jakiś mostek, niedoróbka i ... oglądnął bym sobie domek kamerką termowizyjną. Poza tym, praca w taniej taryfie z gorszym copem (o ile? o 0,25) jest mimo wszystko SPORO tańsza niżeli praca w drogiej taryfie z delikatnie lepszym copem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to domek bardzo szybko Ci się wychładza, a może to "zaleta" małej PC, a może masz ściany wewnętrzne z ytonga i nie akumulują, nie wiem, izolacje masz w miarę, podłoga 15 i dach też, może tu troszku, tam troszku, jakiś mostek, niedoróbka i ... oglądnął bym sobie domek kamerką termowizyjną. Poza tym, praca w taniej taryfie z gorszym copem (o ile? o 0,25) jest mimo wszystko SPORO tańsza niżeli praca w drogiej taryfie z delikatnie lepszym copem

 

Ściany wewnętrzne faktycznie Ytong. Na pewno anhydryt którego nie jest przecież dużo na podłodze szybko pochłania ale też szybko oddaje ciepło i stąd być może stosunkowo duże wahania temperatur przy poprzednim sposobie sterowania PCi. Mostków i niedoróbek raczej nie ma - pilnowałem pracowiników, ale może kiedyś sprawdzę kamerką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta bardzo fajnie pokazuje stopien przewymiarowania pompy.

 

Tylko zastanawiam się czy pytający miał na myśli sezon grzewczy (grzanie CO+CWU) czy cały rok, bo ja podałem tylko dane z sezonu grzewczego (14.10.2012 - 21.04.2013). Cały rok to u mnie ok 1450h.

Edytowane przez miejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taką krzywą grzewczą: dla -15 zasilanie 40, dla +15 zasilanie 30. pompa ciepła pracuje w zadanych godzinach pracy (tania taryfa) i w tym czasie chodzi na tej właśnie krzywej grzewczej, a sterownik pokojowy gasi sprężarkę po osiągnięciu 22 stopni w domu.

Taka krzywa jest ustawiona na obecną porę roku, gdzie mamy dodatnie temperatury. Jak przyjdą mrozy do spłaszczam krzywą i mam dla -15 zasilanie 35 i dla +15 zasilanie 30.

Może komuś to się wydaje dziwne ale przy dodatnich temperaturach i niskim zasilaniu nie mogłem dogrzać domu do 22 stopni w czasie taniej taryfy. Więc zrobiłem stroma krzywą i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest inwerter.

pierwszy sezon grzewczy 2012/2013 pompa pracowała cały czas na automacie 24h bo miałem taryfę G11, wtedy miałem krzywą cały rok 30-->35 i w zasadzie cały czas w domu temp była na jednym poziomie (21,5) ustalonym przez sterownik pokojowy +- 0,25 stopnia (histereza). wtedy pompa bez problemu w krótkim czasie dogrzewała dom o wartość histerezy.

A teraz, gdy grzeję w tylko od 22 do 6 to przed następnym cyklem grzania tmp w domu spada o 0,75 stopnia i wychłodzone są podłogi. dlatego musiałem walnąć wysokie parametry żeby dogrzać w nocy znowu do 22 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taką krzywą grzewczą: dla -15 zasilanie 40, dla +15 zasilanie 30. pompa ciepła pracuje w zadanych godzinach pracy (tania taryfa) i w tym czasie chodzi na tej właśnie krzywej grzewczej, a sterownik pokojowy gasi sprężarkę po osiągnięciu 22 stopni w domu.

Taka krzywa jest ustawiona na obecną porę roku, gdzie mamy dodatnie temperatury. Jak przyjdą mrozy do spłaszczam krzywą i mam dla -15 zasilanie 35 i dla +15 zasilanie 30.

Może komuś to się wydaje dziwne ale przy dodatnich temperaturach i niskim zasilaniu nie mogłem dogrzać domu do 22 stopni w czasie taniej taryfy. Więc zrobiłem stroma krzywą i jest ok.

 

Hej,

Mam trochę inną pompę, ale widzę, że bardzo podobnie ustawioną do Twojej. Ja na razie steruje sterownikiem pokojowym za pomocą obniżania i podbijania temperatury w taryfach, a Ty jak dobrze rozumiem połączyłeś funkcję sterowania timerem pompy ze sterownikiem pokojowym? Też myślę nad takim rozwiązaniem. Mówisz,że się sprawdza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...