Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

do Pyxis: inwerter baaaardzo przeszkadza w grzaniu akumulacyjnym

do map78: mój sterownik w hydroboxie pozwala na dwa tryby pracy. Pierwszy to automat 24/7/365 (samo c.o., samo cwu lub c.o.+cwu) a drugi to możliwość czasowego uruchamiania urządzenia ze stanu stand-by do normalnej pracy w dowolnych porach, trzy starty i trzy stopy na każdą dobę. Teraz mam o 22.00 start c.o.+cwu i stop o 6.00 oraz start cwu o 13.00 i stop o 15.00.

Podczas pracy całość pracuje na krzywej grzewczej, a sterownik pokojowy gasi sprężarkę po osiągnięciu zadanej temperatury w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko zastanawiam się czy pytający miał na myśli sezon grzewczy (grzanie CO+CWU) czy cały rok, bo ja podałem tylko dane z sezonu grzewczego (14.10.2012 - 21.04.2013). Cały rok to u mnie ok 1450h.

 

PCi 11kW, Liczmy COP 3,8 co daje elektryczną 2,9kW * 1450h = 4205 * 0,38 zł (średnia cena 1kWh przy zużyciu 90% w taniej taryfie) = 1598 zł. Do tego trzeba dodać jeszcze obiegówki.

U mnie: PCi c.o. 6,9kW, COP 3,8 co daje elektryczną 1,8kW * 1542h = 2776 * 0,46 zł (średnia cena 1kWh przy zużyciu 70% w taniej taryfie) = 1277 zł. Do tego trzeba dodać jeszcze obiegówki. PCi c.w.u jak teraz patrzę mając już podlicznik to 3,23kWh na dobę, przy czym 98% w taniej taryfie 0,346 zł co daje 410 zł w rok. W sumie: c.o. i c.w.u. 1687 zł.

 

O ile jest droższa PCI mocniejsza o jeden rząd PCi ? 2-5 tys. zł ?

 

Wniosek: opłaca się przewymiarowywać PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się przewymiarować dolne źródło. Nie bierzesz pod uwagę pewnej rzeczy - przewymiarowana pompa ciepła może częściej się włączać i wyłączać a tym samym w większym stopniu zużywać sprężarkę, która szybciej będzie nadawała się do wymiany. Poza tym pompa ciepła częściej włączająca się oraz wyłączająca częściej pracuje na prądzie rozruchowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Pyxis: inwerter baaaardzo przeszkadza w grzaniu akumulacyjnym

do map78: mój sterownik w hydroboxie pozwala na dwa tryby pracy. Pierwszy to automat 24/7/365 (samo c.o., samo cwu lub c.o.+cwu) a drugi to możliwość czasowego uruchamiania urządzenia ze stanu stand-by do normalnej pracy w dowolnych porach, trzy starty i trzy stopy na każdą dobę. Teraz mam o 22.00 start c.o.+cwu i stop o 6.00 oraz start cwu o 13.00 i stop o 15.00.

Podczas pracy całość pracuje na krzywej grzewczej, a sterownik pokojowy gasi sprężarkę po osiągnięciu zadanej temperatury w domu.

 

Ok dzięki. Widzę, że to jakaś wyższa szkoła jazdy:D więc na razie zostanę chyba przy tym sterowaniu pokojowym, puki co się sprawdza - zobaczymy jak przyjdą mrozy. Ja od 1,5 miesiąca jadę na krzywej -10/38, +10/33 i utrzymuję temp w domu 23st, bo moja rodzinka jest ciepłolubna i na razie daje radę, choć zahaczam o drogą taryfę wieczorem, bo grzeje od 2000. No ale na pomorzu jest teraz dość ciepło, może 2,3 dni były, że temp w nocy spadła poniżej +5st. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się przewymiarować dolne źródło. Nie bierzesz pod uwagę pewnej rzeczy - przewymiarowana pompa ciepła może częściej się włączać i wyłączać a tym samym w większym stopniu zużywać sprężarkę, która szybciej będzie nadawała się do wymiany. Poza tym pompa ciepła częściej włączająca się oraz wyłączająca częściej pracuje na prądzie rozruchowym.

 

 

Hmmmmm, nie zgodzę się, mam przewymiarowaną PC, raczej sporo, bo 11,7 KWh mocy grzewczej, i włącza mi się dwa razy na dobe, wszystko kwestia obserwacji i odpowiedniego wysterowania, jak chcesz to zmusisz ją do pracy w jednym cyklu na dobe, ale wtedy przegrzejesz domek

Dwa, max trzy spokojnie ustawisz i będzie działało bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się przewymiarować dolne źródło. Nie bierzesz pod uwagę pewnej rzeczy - przewymiarowana pompa ciepła może częściej się włączać i wyłączać a tym samym w większym stopniu zużywać sprężarkę, która szybciej będzie nadawała się do wymiany. Poza tym pompa ciepła częściej włączająca się oraz wyłączająca częściej pracuje na prądzie rozruchowym.

 

Tu wszystko zalezy od sterowania. Przy grzaniu akumulacyjnym w taniej to male niebezpieczenstwo. Ja w zeslym sezonie przy sporo przewymiarownej pompie mialem srednio 3,5 startu/dobe dla CO+CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do map78: podbicie temperatury ustawiasz na sterowniku pompy ciepła?

 

Nie, nie ma tam raczej takiej możliwości, ja całością steruje przez sterownik Euroster 2026TX. Mam też moduł WiFi, którym można dość dobrze sterować pompą, ale na razie się nim nie bawiłem. Sam sterownik Panasonica jest dość ubogi, można sterować tylko timerem on/off, krzywą grzewczą i rodzajem pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O ile jest droższa PCI mocniejsza o jeden rząd PCi ? 2-5 tys. zł ?

 

Wniosek: opłaca się przewymiarowywać PCi.

 

W przypadku mojej pompy PPC Ecopower ceny na dzień dzisiejszy to:

ECOPOWER C7 - 14700zł

ECOPOWER C9 - 15300zł

ECOPOWER C11 - 16700zł

 

tak więc różnice cenowe nie są tak wielkie.

 

Co do mocy elektrycznej moja C11 pobiera podobno 2,7kW, ale tak naprawdę w podanym okresie pobrała 1170 kWh (droga taryfa) + 4012kWh (tania taryfa)=5182kWh, gdyż dochodzą do tego pompki obiegowe i grzałka ok 2kW do antylegionelli (raz w tygodniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku mojej pompy PPC Ecopower ceny na dzień dzisiejszy to:

ECOPOWER C7 - 14700zł

ECOPOWER C9 - 15300zł

ECOPOWER C11 - 16700zł

 

tak więc różnice cenowe nie są tak wielkie.

 

Co do mocy elektrycznej moja C11 pobiera podobno 2,7kW, ale tak naprawdę w podanym okresie pobrała 1170 kWh (droga taryfa) + 4012kWh (tania taryfa)=5182kWh, gdyż dochodzą do tego pompki obiegowe i grzałka ok 2kW do antylegionelli (raz w tygodniu).

 

Dokładnie: różnice cenowe nie są duże, nawet niższe od tego zakresu o którym pisałem: 2-5 tys. zł.

Według stawek jakie ja mam u sprzedawcy Energa-Operator (I strefa: 0,730 zł II strefa: 0,346 zł) koszt jaki poniosłeś:

 

Zużycie I Zużycie II % I / II Kwota I [zł] Kwota II [zł] Suma [zł]

1170 4012 77,4% 854,68 zł 1 389,63 zł 2 244,31 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do map78:

zobacz sobie gdzie jest wpięty odbiornik auratona od strony hydroboxu. prawdopodobnie jest wpięty do dwóch pinów na płycie głównej pompy ciepła i po osiągnięciu temperatury zadanej w domu, auraton puszcza sygnał do płyty głównej i wtedy gaśnie sprężarka. jeżeli tak jest to masz tak samo ja jak, tylko ze ty masz pompę ciepła uruchomioną non stop a ja tylko w tanich taryfach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do map78:

zobacz sobie gdzie jest wpięty odbiornik auratona od strony hydroboxu. prawdopodobnie jest wpięty do dwóch pinów na płycie głównej pompy ciepła i po osiągnięciu temperatury zadanej w domu, auraton puszcza sygnał do płyty głównej i wtedy gaśnie sprężarka. jeżeli tak jest to masz tak samo ja jak, tylko ze ty masz pompę ciepła uruchomioną non stop a ja tylko w tanich taryfach.

 

Jest dokładnie tak jak mówisz, pompa pracuje w stand-by poza godzinami podbicia. Problemem jest to, że w tym stand-by ona automatycznie przechodzi w produkcję cwu, a że mam włączoną cyrkulację w ciągu dnia to pompa pracuje prawie cały czas w godz. 6000-2300. W tej chwili mi to "odpowiada" bo mam małe dziecko i non stop ktoś jest w domu i z tego korzysta, ale za rok jak pójdzie do przedszkola wolałbym żeby to ustrojstwo wyłączyć w godz 0800-1600 bo po co ma chodzić jak nikogo nie ma w domu. Stąd moje zainteresowanie połączenia sterowania timerem ze sterowaniem temperaturą. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna takich wniosków wyciągać na bazie "ogólnych" przesłanek

całość musi być pod tym kątem zoptymalizowana.. Gdybym miał PC o wiekszej mocy niż mam, to miałbym tylko problem z przegrzewaniem domu w okresach przejściowych(już teraz odczuwam delikatnie ten problem na początku okresu grzewczego,ze względu na bardzo wysokie temperatury DZ) , miałbym wieksze zużycie na cele CO w taniej taryfie, ale nie rozwiązałoby to problemu CWU (za mały zasobnik)

No i musiałbym wymienić obie pompki obiegowe dla obydwóch kondygnacji, bo rurek do rozdzielaczy raczej nie wymienię

 

więc uważam, ze w moim konkretnym przypadku nie warto przewymiarować

Co innego, gdybym od samego początku pod tym kątem optymalizował instalację

 

ceny prądu też mam takie a nie inne, 1T=0,5238, 2T=0,306

 

Absolutnie tak: jest wiele czynników, które wpływają na opłacalność wyboru większej PCi. Wymiasz dwie: mały zasobnik c.w.u. który oznacza, że trzeba go częściej doładowywać czyli wchodzić w droższy prąd oraz dobór pompek obiegowych. Ja wymieniałem chyba gdzieś wcześniej jeszcze: akumulacyjność budynku czyli z czego i jakiej grubości zrobiona posadzka i strop oraz jak ktoś inny pisał: ściany wewnętrzne (osobiście nie wiedziałem, że Ytong słabo akumluje ciepło) Z ekonomicznego punktu widzenia największy wpływ na wielkość zysków finansowych z pracy w II taryfie ma jednak koszt 1kWh w taryfie taniej i drogiej. Jak widzę to u Ciebie są one strasznie blisko siebie i stąd zyski byłyby mniejsze. Ja mam: 1T=0,730 zł 2T=0,346 zł i każdy procent pracy przesunięty do 2T to dodatkowe złotówki oszczędności.

PS. Aktualnie jestem w procesie decydowania o zmianie sprzedawcy energii. U nowego będzie:

1T=0,4551 opłata czynna za kWh (u nowego sprzedawcy) + opłata przesyłowa 0,3264 (pozostaje u dystrybutora) = 0,7815

i

2T=0,1353 opłata czynna za kWh (u nowego sprzedawcy) + opłata przesyłowa 0,0780 (pozostaje u dystrybutora) = 0,2133

 

Jak liczyłem to przy moim total zużyciu rocznym 71% w 2T i 29% w 1T oszczędność wyniesie dodatkowe około 650 zł. Zamiast ~3600 zł powinienem zmieścić się poniżej 3000 zł (z licznika głównego i faktur: 07.2012 - 07.2013; 7418kWh; 3 571,93 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna takich wniosków wyciągać na bazie "ogólnych" przesłanek

całość musi być pod tym kątem zoptymalizowana.. Gdybym miał PC o wiekszej mocy niż mam, to miałbym tylko problem z przegrzewaniem domu w okresach przejściowych(już teraz odczuwam delikatnie ten problem na początku okresu grzewczego,ze względu na bardzo wysokie temperatury DZ) , miałbym wieksze zużycie na cele CO w taniej taryfie, ale nie rozwiązałoby to problemu CWU (za mały zasobnik)

No i musiałbym wymienić obie pompki obiegowe dla obydwóch kondygnacji, bo rurek do rozdzielaczy raczej nie wymienię

 

więc uważam, ze w moim konkretnym przypadku nie warto przewymiarować

Co innego, gdybym od samego początku pod tym kątem optymalizował instalację

 

ceny prądu też mam takie a nie inne, 1T=0,5238, 2T=0,306

 

Dobór przewymiarowanej pompy ciepła ma sens np. w Niemczech, gdzie inwestor podpisuje dość specyficzną umowę z energetyką, gdy posiada w swoim domu pompę ciepła. W Polsce nie widziałbym zanadto takiego uzasadnienia z powodów, jakie już opisałem i o których wspominali inni użytkownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda. Umowy z energetyką zastrzegają to, że prąd do pompy zostaje wyłączony na kilka godzin i stąd przewymiarowana pompa ciepła. W Polsce na razie mamy inne warunki, dlatego dobieramy PC na 85-90%.

 

Widze, ze zaczynasz przygode z forum na platnym profilu. Moze nie zaczynaj jej od pisania "bzdur", bo wielkiej kariery nie zrobisz. :)

 

Ja mam pompe dobrana na jakies 135%. W stopce masz opis domu i koszta CO za ostatni sezon. Jesli mial bym dobrana na tak jak piszesz, mial bym sporo wyzsze rachunki. Jesli zrezygnowal bym z pradu dwutaryfowego, to 2x wieksze.

Gdzie tu sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór przewymiarowanej pompy ciepła ma sens np. w Niemczech, gdzie inwestor podpisuje dość specyficzną umowę z energetyką, gdy posiada w swoim domu pompę ciepła. W Polsce nie widziałbym zanadto takiego uzasadnienia z powodów, jakie już opisałem i o których wspominali inni użytkownicy.

 

Aby zobaczyć uzasadnienie dla przewymiarowywania PCi w Polsce należałoby posłużyć się arkuszem kalkulacyjnym np. Excel plus zrozumieć jakich kilka warunków technicznych budynku należałoby spełnić aby taki układ miał sens ekonomiczny. To nie jest trudne :-)

PS. Ja osobiście kiedy byłem w procesie wyboru technologii budowy domu i wyboru PCi nie wiedziałem o tym, że dla zysków ekonomicznych trzeba zastosować trochę inne podejście i wybrać trochę inne rozwiązania ale na szczęście udaje mi się w tym układzie który mam utrzymywać ~70% zużycia energii w taniej taryfie (dla obu moich PCi jest to w sumie ~80%) i zyski są. Teraz parę rzeczy bym wykonał trochę inaczej, w tym: zastosował większą jedną PCi na cele c.o. i c.w.u. (choć chłodne powietrze latem z powietrznej PCi jest fajnym efektem ubocznym :cool:) ściany wewnętrzne z porothermu zamiast Ytonga, wylewka tradycyjna grubości minimum 8-10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis, nie napisałem, że masz zrezygnować z prądu dwutaryfowago, wręcz przeciwnie. Co do przewymiarowania weź pod uwagę, że sprężarka będzie Ci się bardziej zużywała przy częstszym włączaniu się. Twoje rachunki mogą również wynikać z efektywnego dolnego źródła, jakie posiadasz (wilgotne żwirki z tego co widzę). Mamy klienta, który ma dom 180m2, wilgotna glina na działce, 600 m rury dn40, pompa Danfossa DHP-L 10kW i za miniony rok za ogrzewanie domu i wody zapłacił 800 zł. Pompa jest dobrana na 90% OZC. Ponadto na koszty ogrzewania wpływa także ocieplenie domu, jego wykonanie i wiele innych czynników itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis, nie napisałem, że masz zrezygnować z prądu dwutaryfowago, wręcz przeciwnie. Co do przewymiarowania weź pod uwagę, że sprężarka będzie Ci się bardziej zużywała przy częstszym włączaniu się. Twoje rachunki mogą również wynikać z efektywnego dolnego źródła, jakie posiadasz (wilgotne żwirki z tego co widzę).

 

Juz opisywalem Ci, ze mam srednio 3,5 zalaczenia na dobe w sezonie.

DZ jest poziome i co bym nie robil to ono nie ma zima wiecej jak 2*C.

 

Jesli mial bym pompe dobrana na 90% zapotrzebowania mial bym duuuuzo wyzsze rachunki. To jest fakt. Przy grzaniu akumulacyjnym z nastawieniem na tani prad przewymiarowanie pompy jest chyba najlepsza droga do minimalizacji kosztow. U mnie jest praktycznie 100% zuzycia w taniej na cele CO. Nie mam tez w pompie zainstalowanej grzaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...