Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

13:13 start z podbiciem 3K. Temperatura zewnętrzna: 9,5 st.C. Temperatura zadana powrotu: 27,8; temperatura powrotu: 23,6; Histereza 1,9; Krzywa grzania 33 st.C. Do "zrobienia" więc: (27,8+1,9-23,6) = 6,1K.

14:08 stop PCi. Temperatura ciepłej strony DZ: 7,7; zimnej: 5,8. Stan podlicznika: 1310,6-1308,75=1,85kWh. w 55 minut, czyli w godzinę byłoby 2,02kWh (razem z pompkami obiegowymi)

 

W porównaniu z poprzednim sprawdzeniem: spadła temperatura DZ z 8,3 na 7,7 po ~1 godzinie pracy i nieznacznie wzrosło zużycie energii elektrycznej z 1,98kWh do 2,02kWh (spadł COP)

 

arkusz energia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Kiedy do Ciebie dotrze, ze na dwutaryfowym w domu bardzo latwo mozna zejsc z rachunkami ponizej kosztow jednotaryfowego. Oszczednosci raczej sie sumuja niz znosza.

g11 u mnie kosztuje 0,5662 brutto(bez stałych opłat)

 

od 7 lipca do 9 października wychodzi mi na g12 0,5248 brutto

w tym czasie grzeje się tylko CWU (kiedy chce i ile chce nie mam ustawione na tanią taryfę) i parę dni chodziło ogrzewanie..

oszczędność na zużytych kilowatach 76,40zł w 3 miesiące

 

nie mówiąc o oszczędnościach przy ogrzewaniu..

Ja nie twierdzę,że przy G11 będzie taniej niż przy G12 bo nie będzie ale gdy różnica w roku kalendarzowym ogólnego zużycia prądu w domu będzie 200-300zł na korzyść G12 to przynajmniej ja nie widzę sensu G12 i zostanę przy G11.

Sytuacja taka będzie miała miejsce w domu energooszczędnym przy pompie ciepła gdzie zużycie energii na c.o+cwu nie będzie duże a przynajmniej nie sporo większe niż na cele bytowe.

U mnie G11 to 0,57zł brutto ze wszystkimi opłatami stałymi.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę,że przy G11 będzie taniej niż przy G12 bo nie będzie ale gdy różnica w roku kalendarzowym ogólnego zużycia prądu w domu będzie 200-300zł na korzyść G12 to przynajmniej ja nie widzę sensu G12 i zostanę przy G11.

Sytuacja taka będzie miała miejsce w domu energooszczędnym przy pompie ciepła gdzie zużycie energii na c.o+cwu nie będzie duże a przynajmniej nie sporo większe niż na cele bytowe.

U mnie G11 to 0,57zł brutto ze wszystkimi opłatami stałymi.

 

czyli u mnie jest 76,40 za 3 miechy oszczędności (przy bytowych plus cwu) czyli za rok będzie około 300zł żyć nie umierać :) a jeśli jeszcze dodam zaoszczędzoną kasą za ogrzewanie to już w ogóle lajcik :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę,że przy G11 będzie taniej niż przy G12 bo nie będzie ale gdy różnica w roku kalendarzowym ogólnego zużycia prądu w domu będzie 200-300zł na korzyść G12 to przynajmniej ja nie widzę sensu G12 i zostanę przy G11.

Sytuacja taka będzie miała miejsce w domu energooszczędnym przy pompie ciepła gdzie zużycie energii na c.o+cwu nie będzie duże a przynajmniej nie sporo większe niż na cele bytowe.

U mnie G11 to 0,57zł brutto ze wszystkimi opłatami stałymi.

 

Zrob w excelu arkusik i zasymuluj rone proporcje zuzycia. I dla pompy i dla bytowego. To bardzo pouczajace bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ty podchodzisz do tematu jak rasowy szkot :p - mimo że nie masz do tego żadnych podstaw....

 

Zgadza sie.

Kupujac "maluxa" po 7 zl/10kg i zakladajac 75% sprawnosc mojej kozy, to 1kWh z brykietu kosztuje mnie 20gr (ze wszelkimi niedogodnosciami z przegrzewaniem czesci domu). Przy pracy pompy w tanim pradzie 1kWh ciepla to 8gr, a w drogim jakies 18gr. Przy takiej kalkulacji, zeby palic w kominku trzeba byc entuzjasta ogladania plomienia, bo z oszczednoscia to ma niewiele wspolnego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę spóźnione ale co tam.

01.11.2013 do 16.11.2013

Czas pracy CO: 63,3 [h]

Czas pracy CWU: 12,2 [h] (Średnio dziennie: 0,813h)

Suma pracy PCi: 75,5 [h]

Energia wyprodukowana: 860kWh (4,88 )

Czas pracy śr CO: 4,22 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 0,813h [h/d]

CWU: 32,9[kWh] Średnio: 2,19 [kWh/d] koszt 20,23pln

CO: 143,2 [kWh] Średnio: 9,54 [kWh/d] koszt 88,06pln

CO/100m2: 5,12 [kWh/(d*100m2)] koszt 3,14pln

 

Od tygodnia słońca brak i wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie.

Kupujac "maluxa" po 7 zl/10kg i zakladajac 75% sprawnosc mojej kozy, to 1kWh z brykietu kosztuje mnie 20gr (ze wszelkimi niedogodnosciami z przegrzewaniem czesci domu). Przy pracy pompy w tanim pradzie 1kWh ciepla to 8gr, a w drogim jakies 18gr. Przy takiej kalkulacji, zeby palic w kominku trzeba byc entuzjasta ogladania plomienia, bo z oszczednoscia to ma niewiele wspolnego. :)

Mi też już przeszło palenie w kominku :wave:

Nie ma komu szyby czyścić:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi powiedzieć bez szczegółowych wyliczeń na takie pytanie:

wiadomo że sprawność pc zależy od koniecznej do uzyskania temperatury. Czy bardziej ekonomiczne jest ogrzewanie domu nie zważając na taryfy przy niższej temp. rzuconej na podłogówkę, czy w związku z ograniczeniem godzinowym taryfy ogrzewanie na wyższej temp.?

Dodam że w chwili obecnej mam ok 22st przy 27st rzuconej na podłogówkę. PC nibe 1145

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może mi powiedzieć bez szczegółowych wyliczeń na takie pytanie:

wiadomo że sprawność pc zależy od koniecznej do uzyskania temperatury. Czy bardziej ekonomiczne jest ogrzewanie domu nie zważając na taryfy przy niższej temp. rzuconej na podłogówkę, czy w związku z ograniczeniem godzinowym taryfy ogrzewanie na wyższej temp.?

Dodam że w chwili obecnej mam ok 22st przy 27st rzuconej na podłogówkę. PC nibe 1145

 

Znacznie taniej wychodzi grzanie ze wzgledu na taryfy niz puszczenie pompy "samopas" szukajac zysku w nizszej temperaturze sasilania.

Jest to bardzo duza roznica na korzysc taniego pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...