Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

Dzięki.

Więc się przestawię na II taryfę. Dam znać z jakim powodzeniem.

 

Ustawienie optymalnej ilości procentowo pracy w 2T zależy od kilu czynników: zdolności akumulacyjnych budynku (grubość wylewek, rodzaj materiału ścian działowych), stopnia przewymiarowania PCi, poziomu akceptacji wahań temperatury w budynku przez domowników - to tyle ile mi przychodzi na myśl. Kiedy PCi chodzi tylko/głównie w 2T to może oznaczać, że:

- pracuje z wyższymi temperaturami zasilania GZ a więc spada COP

- w godzinach kiedy PCi nie pracuje budynek wychładza się tym bardziej im jest mniej akumulacyjny i mniej szczelny.

Innymi słowy: należy dobrać eksperymentalnie gdzie leży optimum :wiggle:

U mnie mam nastawę podbicie 3K w godzinach taniego prądu, nie mam obniżenia i przy obecnych temperaturach zewnętrznych rzędu +1 st.C (w nocy) do +5...+9 st.C w dzień moja PCi pracuje około 85% w 2T. Przy niższych temperaturach procent ten będzie spadał. Wahania temperatury w domu +/- 0,4...1,2 st.C (ten 1,2 st.C przy silnych wiatrach np. w ostatni weekend - wiatr jest "gorszy" od niskich temperatur !)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

piane PUR, tylko zamknięto kom, takiej na dachy drewniane się nie powinno stosować, ciort to wie

 

Skąd taka opinia ? Ja mam odmienną: otwartokomórkowa właściwościami termicznymi niewiele różni się od wełny więc sens ekonomiczny jej stosowania jest nieuzasadniony. Ale myślę, że nie będziemy rozwijać tego tematu - jak w każdym są skrajne opinie i doświadczenia użytkowników.

Już jakiś czas temu nabrałem przekonania aby w tym roku podczas dużego mrozu (o ile przyjdzie) zrobić termowizję, więc będzie "czarno na białym" jak to z tym moim dachem jest :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz.

Dom jest dobrze ocieplony więc raczej nie będzie problemu z przestawieniem się na II taryfę.

(20cm styro. podłoga,ściany, strop 30cm wełna, okna 3szybowe....)

Pobawię się z ustawieniem optymalnych czasów grzania.

Co myślicie o PC :

http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/wizualizacja_pracy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ! to po co te kominki robiliśmy ? ja palę ! dopóki starczy mi zgromadzonego darmowego drewna :)

 

No dla szpanu i żeby zaspokoić swoje ego;) Ale ja tam nie żałuję, bo mimo wszystko ładnie się prezentuje jako "mebel" w salonie:) Ostatni raz paliłem w kwietniu ale wtedy jeszcze nie miałem PC -teraz to już będzie robił tylko z a dekorację:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza połowa listopada - 211 kWh CO+CWU. Średnia temperatura zewnętrzna wg pompy 6 stopni, minimalna -2, maksymalna 12,5.

 

Swoją drogą, odpalenie kompa stacjonarnego w pokoju, albo TV + audio w salonie w widoczny sposób wpływa na temperaturę w domu przy temperaturach zewnętrznych oscylujących około 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz.

Dom jest dobrze ocieplony więc raczej nie będzie problemu z przestawieniem się na II taryfę.

(20cm styro. podłoga,ściany, strop 30cm wełna, okna 3szybowe....)

Pobawię się z ustawieniem optymalnych czasów grzania.

Co myślicie o PC :

http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/wizualizacja_pracy.html

 

wyzej wymieniona była inspiracją do powstania mojej wizualizacji:)

 

w mojej czasem wiesza sie oprogramowanie i ,pokazuje,, herezje ale cóż ...

 

http://www.pompaciepla-24.pl

Edytowane przez pom_pla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prądu za 12 miesięcy 15.11.2012r -16.11.2013r. całość bytowy+ Pc 6109 kWh z tego tania taryfa 4427 kWh (72,47%) droga 1682 kWh (27,53%). Pobieżnie zliczając zużycie Pc około 2600 kWh,

Ten sezon od 19.09.2013r. do 19.11.2013r. Co+Cwu 363,9 kWh pobór/produkcja 1818,8 kWh SPF 4,99.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przewymiarowane przy -20 C temp. zasilania na krzywej max 41 C histereza 4 C to przy podbiciu w taniej ( wew. wymagana 22 C).

(w stosunku do temp zasilania 75/55 razy 6 ) w sumie w domu istotne są tylko 4 kaloryfery w sypialniach, w łazienkach małe drabinki z których powrotów zasilane są podłogi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wskazań tego nie ciepłomierza Pc wyprodukowała w tamtym sezonie 11600 kWh to jest równoznaczne 1100 l oleju opałowego moje zużycie oleju średnio z poprzednich sezonów 1500l zakładając sprawność pieca to jest tyle samo. A w domu utrzymuję teraz temperaturę o 2 C wyższą, wniosek chyba bardzo się ten licznik nie myli.:p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie instrukcję obsługi mojej Pc(najlepiej dla instalatorów), opieram się na wskazaniach Pc ma coś tzw. bilansownie energii, parę postów wyżej moje roczne zużycie energii elektrycznej za 12 miechów wcześniej było około 3500 kWh rok. A tak nawiasem mówiąc czy te wasze ciepłomierze to są tak bardzo dokładne, są legalizowane itd. Pompa podaje ilość zużytej i wyprodukowanej energii wylicza SPF, a najważniejsze w domu ciepło. :bash:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...