Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakiej mocy może być pompka GZ ?

Przyjmijmy, że 80W. Przy Dimplexach mamy, że pompa GZ pracuje non stop jezeli temp. zewn. jest niższa od 4 st.C (chyba tak jest - nie mam co do tego pewności) Przyjmując, że połowa godzin w miesiącu listopadzie była poniżej tych 4 st.C (pewnie i większa ilość godzin, ale ostrożnie przyjmijmy połowę) czyli 360 godzin razy 80W mamy 28,8 kWh. Jeżeli masz podlicznik na PCi to 28,8 kWh stanowi 91% całego zużycia z 297 kWh a nie 99%

Czemu "zakładasz" ilość czasu w taniej ? NIe masz podlicznika dwutaryfowego ze sterowaniem zegarowym przełączającym naliczanie w odpowiedniej taryfie ?

 

PS. Żle policzyłem: owe 28,8 kWh z pewnością nie było zużyte tylko w drogiej taryfie. zakładając, że połowę czasu pompka GZ pracowała w taniej, połowę w drogiej taryfie dostajemy: 95% zużycia w tanim prądzie. Wynik rewelacyjny. Ja miałem w okresie 27.10-27.11 348,5 kWh na c.o.(84,48% w taniej) i 80,4 kWh na c.w.u (99,00% w taniej) ale bez wspomagania kominkiem (zachwyt minął po pierwszym sezonie :-))

 

Pompka GZ ma 40W, jakieś Wilo pico 6 czy coś takiego jak dobrze kojarze

W pompce można zmniejszyć moc np popołudniu kiedy skończy prace i tak często się robi bo te jej mielenie jest jakieś bezsensowne

tak więc jakieś 6-8 h na dobe pobiera ok 4W

Np za chwile zmniejsze jej moc i włącze dopiero po 22

 

PS okazało się że nie pracuje, nie patrzałem na temp ale musi być dość ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utrzymywana temperatura to 22,5-23C

 

Nie wiem czy to jakas dlugoterminowa tendencja, ale w zeszlym roku (pierwszy sezon grzewczy) na tej samej krzywej grzewczej mialem w domu 22*C, a teraz dobija mi do 23. Poki co nic nie dotykam, zeby nie zepsuc zeszlorocznych ustawien. Zobacze co bedzie przy mrozach.

Chalupa mi wyschla, czy co? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie te wasze odczyty zużycia prądu (moja żona też niestety czyta to forum) i zastanawiam się co jest u mnie nie tak. W porównaniu z poprzednim sezonem grzewczym w domu jest cieplej (pewnie wysechł wreszcie) ale zużycie prądu w porównaniu z wami jest abstrakcyjne - listopad to prawie 790 kWh. Ciekawe co jest u mnie nie tak ? Jeśli szybko nie znajdę odpowiedzi na to pytanie to moj "lepsza połowa" zamęczy mnie marudzeniem. Help !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jakas dlugoterminowa tendencja, ale w zeszlym roku (pierwszy sezon grzewczy) na tej samej krzywej grzewczej mialem w domu 22*C, a teraz dobija mi do 23. Poki co nic nie dotykam, zeby nie zepsuc zeszlorocznych ustawien. Zobacze co bedzie przy mrozach.

Chalupa mi wyschla, czy co? :)

 

Ja mam inne zmartwienie: mimo, że na zewnątrz 6,5...7,0 st.C w domu temperatura spada. Dokonałem w związku z tym małej modyfikacji w ustawieniach: zmieniłem krzywą grzania z 33 na 32 st.C i podniosłem ją o jeden stopień w górę (zadana powrotu zmieniła się z 25,9 na 26,5) Winna jest pogoda: mimo, że jest owe ~7,0 st.C to odczuwalna (przeze mnie po powrocie ze spaceru) jest w granicach zera ! Wieje silny porywisty wiatr, zacina deszczem a czasami i deszczem ze śniegiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka GZ ma 40W, jakieś Wilo pico 6 czy coś takiego jak dobrze kojarze

W pompce można zmniejszyć moc np popołudniu kiedy skończy prace i tak często się robi bo te jej mielenie jest jakieś bezsensowne

tak więc jakieś 6-8 h na dobe pobiera ok 4W

Np za chwile zmniejsze jej moc i włącze dopiero po 22

 

Ja w swoim Dimplexie nie mam żadnych możliwości sterowania pracą pompki GZ: ani zmniejszenia mocy, ani wyłączenia, ani ustawienia od jakiej temp. zewnetrznej ma pracować non-stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...