Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

he he wszystko fajnie lecz.....reszta domku zre pradu niezle :)

samo akwarium 1100L srednio 400W na godzine przez 24h :)

 

I tak tu sobie mysle czy nie warto podciagnac obieg CWU (sam obieg przez osobna pompke) i grzac akwa tym sposobem ( bo podlogowka czasem daje za malo - musi byc min 30 stopni na wezownicy )

Ktos cos takiego robil / widzial ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem rachunek za dwa miesiące (21/11-23/01) na kwotę 777,15zł. Ale wykorzystanie taniej taryfy to chyba mam rekord świata. 83,70% w taniej:)

Jak będę w domu, to napiszę ile z tego zużyła PC.

 

Niemal trafiłeś. 2134

 

 

Liwko. Nie wierzę. A gdzie zużycie na inne cele? Chyba PCi Ci produkuje oprócz ciepła prąd!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No napisałem że 2134kWh

I-348

II-1786

Jak będę w domu to podam ile z tego łykła PC.

 

Zużycie przez PC od 21.11 do 23.01

I-118kWh

II-1231

W złotówkach to około 440zł

Tutaj jest małe przekłamanie na niekorzyść taniej taryfy. Mam taryfę weekendową, w której tanie godziny są również w dni świąteczne a podlicznik tego nie rejestruje.

Dom 133m2, 3 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedowymiarowana (celowo) PC-PW Altherma 8,4kW, dom dość dobrze ocieplony, ale posiadający wady np. stara podłogówka z 1995, 170m2 nie licząc garaży, ale ogrzewane ok 130m2, temp wew 21-22st, 4 osoby. Dzisiaj w nocy min temp -21,5, max w dzień ok - 7 ;)

Zużycie za ostatnią dobę dość duże, ale zgodne z symulacją, którą dostałem przed montażem, tzn 58kW z tego 5kW poszło na grzałki.

Wg założeń przy temp poniżej -9,6 miały zacząć załączać się grzałki, ale w praktyce wygląda to tak, że grzałki włączają się tylko na chwilę np. na początku odszraniania na np. 40s i potem się wyłączają, chociaż nie zawsze, zazwyczaj odszranianie odbywa się bez grzałek. Po prostu te grzałki włączają się na tak krótko, że trudno wyłapać ten moment i przypisać go do jakiegoś konkretnego momentu działania PC np. od rana od 6 do 13 w dniu dzisiejszym grzałki zużyły 0,9kW

PC daje radę i grzeje nawet przy -20 :-) - teraz wiem, że dobrze zrobiłem decydując się na PW.

Dla ortodoksyjnych pompiarzy wynik może bardzo słaby, ale dla kogoś kto przez 10 lat palił olej opałowy i nie godził się na rycie zagospodarowanej już działki te wyniki to rewelacja i przede wszystkim zgodne z tym co przewidział instalator :-)

 

Dla porównania do zeszłego tygodnia, przy temp -5 do +2 dzienne zużycie wychodziło ok 23-26kW z tego 32% w 1T :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego celowo?
Dlatego, że to świadomy wybór ;)

Mógłbym wziąć większą 11kW przy której grzałki w ogóle by się nie załączały, ale różnica w cenie była dość duża i nie zwróciłaby się przez wiele lat.

Akurat w moim przypadku tak wyszło bo jeden model wyżej to już jedn zew z 2 wentylatorami i droższa o blisko 10zł brutto.

Ja chciałem większą, ale instalator namawiał mnie na mniejszą i chyba dobrze zrobił. Owszem zużycie prądu przy większej byłoby mniejsze, ale wg symulacji to ta różnica to ok 250zł rocznie więc gra nie warta świeczki ;)

 

W tym miejscu trzeba powiedzieć, że instalator zdał egzamin bo przecież mógł sprzedać mi droższe urządzenie, na którym z pewnością miałby większy zarobek i dodatkowo nie miałby problemu z tym, że klient marudzi, że mu się grzałki załączają, ale po dokładnym wywiadzie i przedstawieniu wszystkich za i przeciw decyzja padła na mniejszą, celowo niedowymiarowaną pompę. Rozwiązanie o tyle bezpieczne, że mam jeszcze dodatkowo piec olejowy, którym mogę dogrzać zamaist grzałek, ale nie widzę na razie sensu takiego rozwiązania. Symulacja zakładała zużycie prądu poprzez grzałki na poziomie 4,4% rocznie, ale już widzę, że będzie to dużo dużo mniej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10zł to nie dużo:)

Policz sobie zużycie roczne przy 70% w taniej taryfie i przy 90%.

No gdzieś literkę zjadło ;)

Miało być 10kzł, przy takiej kwocie to trzeba kilkadziesiąt lat, żeby odrobić większą inwestycję, dla mnie to nie ma sensu.

Gdybym miał dołożyć np. 2-3 tys to bym wziął większą, ale przy 10 zdecydowałem się na mniejszą.

Buforowanie przy takiej za małej pompie też można zrobić, teraz bez problemu mam ok 69% w taniej, a mamy jeszcze lato przed sobą i ta wartość powinna się zmienić.

Nie mam teraz czasu na zabawy z nastawami, ale z pewnością mógłbym zwiększyć buforowanie w taniej przez większą część roku, pompę mam od miesiąca i pracuje na pierwszym wprowadzonym programie, na razie obserwuję, a różnica w zł pomiędzy 70, a 90% w taniej to przy 5600kW przez rok ok 450 zł jeśli dobrze liczę.

Już wcześniej pisałem, każdą instalację trzeba traktować indywidualnie. To co u jednego się sprawdza to u drugiego nie ma sensu, mój cel był taki, aby obniżyć rachunki za opał najlepiej o połowę. PC miała tylko wspomagać i nie chciałem wydać więcej niż 20kzł. Potem jak wszedłem w temat bardziej to zmieniłem zdanie i rozważałem całkiem nowy, niezależny system z pionowymi odwiertami. Cena ok 50-60 kzł teoretycznie do zaakceptowania, ale.... przecież można zrobić to samo za połowę na polskich PC. W tym momencie powrót do PC PW, ale zamiast chinola jakieś lepsze urządzenie i tak kupiłem althermę.

Sądzę, że jakbym się budował od nowa to mógłbym wybrać inaczej, dlatego piszę, że każda sytuacja jest inna i trzeba dobierać to co jest najlepsze w danym momencie.

PC to nie jest moje życie, ma grzać CWU i CO najlepiej bezawaryjnie i stosunkowo tanio.

Wpisuję tutaj swoje spostrzeżenia bo może komuś się przydadzą. Sam szukałem tutaj informacji, ale trzeba używać dobrego sita, żeby odsiać wartościowe info od marketingu, skrajnych przykładów czy bicia piany.

Powietrzne pompy ciepła to dla większości urządzenia, które nie mają prawa pracować w naszym klimacie, a już taka mała jak moja to powinna się wysypać przy -5, a w domu to teraz powinienem w czapce i szaliku siedzieć. Prawda jest taka, że nawet kominka w tym roku jeszcze nie rozpalałem i jest OK.

Cieszę się tylko, że nie wpakowałem się w solary bo początkowo taką opcję rozważałem, a instalator solarów mówił, że PC-PW to tylko powyżej 0 st pracuje :-)

 

PC jest opomiarowana, więc jak o niej nie zapomnę to od czasu do czasu wkleję tutaj swoje zużycie prądu, może ktoś ma podobną sytuację jak ja to skorzysta.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...