Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA - zużycie prądu


Gość Gosc***

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich, chcę dołączyć do tematu.

 

Pierwszy sezon grzania, pompa danfoss DHP-L 8kw, zasobnik wody użytkowej 400l, 2 odwierty po 75 mb, dom ok 170m2, 2 poziomy, w garażu dwa grzejniki,rekuperacja. Budynek ocieplony styropianem 20cm, dach ocieplony wełną 18 + 10 cm, okna poniżej 0,8lamda, garaż w bryle budynku dwu stanowisk owy. Kominek, bez PW, grzane 3 razy w listopadzie przez kilka godzin wieczorem.

 

Wprowadziliśmy się w listopadzie, w sierpniu wygrzewaliśmy posadzki, później pompa była włączona na utrzymanie temperatury w domu ok 17 stopni, do końca wykończeniówki.

Na razie jedna taryfa budowlana. Popa pracuję o każdej porze, jak jej się komputer taką potrzebę zgłasza.

 

W listopadzie pompa przepracowała 290godzin, 30 godzin na CWU. Temparatura w domu 21,5 - 22 stopnia - utrzymuję się stabilnie przez całą dobę. Założony tylko zewnętrzny czujnik temperatury.

Sterownik danfoss, pozwala ustawić tylko krzywą, parametry , które są ustawione to:

krzywa 31

min 16

max 45

krzywa +5,0,-5 = 0

koniec podgrzewania 18C,

temperatura pokojowa ustawiona na +20.

Z ustawień serwisowych:

integral A1 -120

histereza 10C

max temp powrotu 55c

inegral startu 20m

rura ciśn 61 (135)C

czas zaworu 60s

 

Czy ktoś ma pompę danfoss, jakie optymalne parametry należy ustawić?

 

Rozumiem, że pierwszy rok wychodzi wilgoć i trzeba się pogodzić z wyższymi kosztami, ale czy te odczyty są ok?

 

z góry dzięki za komentarz.

Edytowane przez ziggy2002
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01.11.2013 do 01.12.2013

Czas pracy CO: 155 [h]

Czas pracy CWU: 26 [h] (Średnio dziennie: 0,87h)

Suma pracy PCi: 181 [h]

Energia wyprodukowana: 2006kWh (4,75 )

Czas pracy śr CO: 5,16 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 0,87h [h/d]

CWU:71,5 [kWh] Średnio: 2,43 [kWh/d] koszt 43,97pln

CO: 350,5 [kWh] Średnio: 11,68 [kWh/d] koszt 215,55pln

CO/100m2: 6,27 [kWh/(d*100m2)] koszt 3,85pln

Edytowane przez kkdarch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, chcę dołączyć do tematu.

 

Pierwszy sezon grzania, pompa danfoss DHP-L 8kw, zasobnik wody użytkowej 400l, 2 odwierty po 75 mb, dom ok 170m2, 2 poziomy, w garażu dwa grzejniki,rekuperacja. Budynek ocieplony styropianem 20cm, dach ocieplony wełną 18 + 10 cm, okna poniżej 0,8lamda, garaż w bryle budynku dwu stanowisk owy. Kominek, bez PW, grzane 3 razy w listopadzie przez kilka godzin wieczorem.

 

Wprowadziliśmy się w listopadzie, w sierpniu wygrzewaliśmy posadzki, później pompa była włączona na utrzymanie temperatury w domu ok 17 stopni, do końca wykończeniówki.

Na razie jedna taryfa budowlana. Popa pracuję o każdej porze, jak jej się komputer taką potrzebę zgłasza.

 

W listopadzie pompa przepracowała 290godzin, 30 godzin na CWU. Temparatura w domu 21,5 - 22 stopnia - utrzymuję się stabilnie przez całą dobę. Założony tylko zewnętrzny czujnik temperatury.

Sterownik danfoss, pozwala ustawić tylko krzywą, parametry , które są ustawione to:

krzywa 31

min 16

max 45

krzywa +5,0,-5 = 0

koniec podgrzewania 18C,

temperatura pokojowa ustawiona na +20.

Z ustawień serwisowych:

integral A1 -120

histereza 10C

max temp powrotu 55c

inegral startu 20m

rura ciśn 61 (135)C

czas zaworu 60s

 

Czy ktoś ma pompę danfoss, jakie optymalne parametry należy ustawić?

 

Rozumiem, że pierwszy rok wychodzi wilgoć i trzeba się pogodzić z wyższymi kosztami, ale czy te odczyty są ok?

 

z góry dzięki za komentarz.

 

Akurat mam inną PCi ale mogę kilka uwag napisać:

po pierwsze 'optymalne' parametry są optymalnymi tylko dla danego obiektu i użytkowników. Dla jednych np. optymalna temperatura w domu to 20 st.C a dla innych 23 st.C (czy nawet 24-25 jak dla żony jednego z forumowiczów :p) W innym wątku była dyskusja i wymiana uwag dotyczących krzywej grzania, histerezy, temperatur DZ, GZ i innych parametrów. Myślę, że warto przeczytać - zawarte tam są informacje do czego powinno się dążyć przy ustawianiu parametrów pracy PCi.

Dwa: w pierwszym sezonie spodziewaj się wyższych kosztów ze względu na to o czym piszesz: wygrzewanie budynku, odparowywanie wilgoci ale tez ze względu na.... eksperymenty w tuningowaniu pracy PCi - na pewno będziesz zmieniał jej ustawienia aby uzyskać 'swoje' optimum.

Trzy: co do parametrów które przedstawiasz: wyglądają OK, choć histereza 10K jest moim zdaniem trochę wysoka. Ale może w Twoim budynku kiedy masz dużą akumulacyjność akurat się sprawdzi.

Cztery: zanim podejmiesz decyzję o zmianach jakiś parametrów warto zrozumieć jakie ta zmiana może spowodować skutki, czego należy się spodziewać i.... po jakim czasie (np. 2-3-4 dniach :p)

 

Powodzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

01.11.2013 do 01.12.2013

Czas pracy CO: 155 [h]

Czas pracy CWU: 26 [h] (Średnio dziennie: 0,87h)

Suma pracy PCi: 181 [h]

Energia wyprodukowana: 2006kWh (4,75 )

Czas pracy śr CO: 5,16 [h/d]

Czas pracy śr CWU: 0,87h [h/d]

CWU:71,5 [kWh] Średnio: 2,43 [kWh/d] koszt 43,97pln

CO: 350,5 [kWh] Średnio: 11,68 [kWh/d] koszt 215,55pln

CO/100m2: 6,27 [kWh/(d*100m2)] koszt 3,85pln

 

Coś drogi ten prąd. 61 gr za 1kWh.

Jedziesz na jednotaryfowej ?

Ja zużyłem w 27.10-27.11 w sumie 428,9 kWh na co (84,5% w 2T) i cwu (99% w 2T) i zapłaciłem 169,65 zł (o 90 zł taniej za niemal to samo zużycie)

Zastanawiałeś się nad zmianą na dwutaryfowe rozliczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś drogi ten prąd. 61 gr za 1kWh.

Jedziesz na jednotaryfowej ?

Ja zużyłem w 27.10-27.11 w sumie 428,9 kWh na co (84,5% w 2T) i cwu (99% w 2T) i zapłaciłem 169,65 zł (o 90 zł taniej za niemal to samo zużycie)

Zastanawiałeś się nad zmianą na dwutaryfowe rozliczenie ?

No niestety u nas prąd jest drogi 0,615pln/kWh.

Jak liczyłem przejście na dwie taryfy to zaoszczędziłbym może z 300pln za cały rok więc na razie jadę w G11 .

Niestety zużycie prądu na cele bytowe odbywało by się praktycznie w drogiej taryfie co sporo obniża zyski .

Latem poprawiłem tu i ówdzie izolację dachu co powinno się przełożyć na mniejsze zużycie energii.

A w zasadzie to mam różnicę w porównaniu do zeszłego roku (listopad 2012 465kWh -listopad 2013 422kWh) z tym że w tym roku włączyłem ogrzewanie prawie jeden miesiąc wcześniej niż w zeszłym roku co dało niższe temperatury DZ.Takie zasilanie DZ miałem w zeszłym roku około

10.12.2013.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety u nas prąd jest drogi 0,615pln/kWh.

Jak liczyłem przejście na dwie taryfy to zaoszczędziłbym może z 300pln za cały rok więc na razie jadę w G11 .

Niestety zużycie prądu na cele bytowe odbywało by się praktycznie w drogiej taryfie co sporo obniża zyski .

Latem poprawiłem tu i ówdzie izolację dachu co powinno się przełożyć na mniejsze zużycie energii.

A w zasadzie to mam różnicę w porównaniu do zeszłego roku (listopad 2012 465kWh -listopad 2013 422kWh) z tym że w tym roku włączyłem ogrzewanie prawie jeden miesiąc wcześniej niż w zeszłym roku co dało niższe temperatury DZ.Takie zasilanie DZ miałem w zeszłym roku około

10.12.2013.

 

No tak, dużo zależy od "trybu" życia domowników. U mnie akurat bytowe zużycie również waha się w okolicy 72-75% w 2T: praca w tygodniu do 18:00 i niestety większość prac konsumujących energię to w weekendy :-( Od lipca 2012 kiedy prowadzę arkusz z danymi to z taryfy weekendowej mam zysk 21,3% względem taryfy jednolitej co stanowi kwotę 1194 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malux sprawdz jakosc termometru

dzis celowo podgrzałem wylewkę do 26 stopni i osiagnęłem w domu 23oC nie dało sie wytrzymac duchota

 

dlaczego tak ano dlatego ze zakupiłem termostaty salusa sztuk 2 i zawyzają temperaturę o 1,5 do 2 stopni.

czyli juz wiem skąd im sie bierze oszczędnosc 30% na ogrzewaniu :) daremna maszyneria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafik chyba wiem o kim mówisz

he he

u mnie wczoraj wieczorem przy 24 się zbuntowałem[poszedłem cichaczem na rower] ażona i tak rozpaliła w kominku:)

 

No tak. Nie miałem zamiaru pokazywac palcem... reakcje mogą być różne, więc lepiej zachować umiar :-)

Pozostaje Ci kilka opcji: emigracja kierunek Hiszpania, południowe Włochy, Grecja czy inna Turcja, powtórka akcji z wyjściem na rower ale z udoskonalonym scenariuszem w postaci zatkania komina (te dwa to oczywiście w formie żartu) oraz "podział" domu na strefę ekstremalnych temperatur dla żony oraz dla pozostałych i puszczenie ogrzewania na rotametrach na 5% w tej drugiej strefie :-)

PS. Ja to przy 23 byłbym już poza domem.... na pogotowiu po ciężkiej utracie przytomności z omdlenia spowodowanego przegrzaniem.

 

Pozdrawiam,

/R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem użytkownikiem Nibe 1245 12kW drugi sezon grzewczy (pierwszy w taryfie budowlanej :eek:) obecnie dwie taryfy -jest ok ale mogłoby być lepiej. Skoro mam dwie taryfy powiedzcie jak poszperać w ustawieniach aby pompa w taniej pracowała ok. 80%, bo póki co to jest 50\50, Krzywa grzewcza 0, temp -4, stopniominuty -160, temperatura w domku 18,5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...